BRATISLAVA. "Sme k dispozícii pre akúkoľvek konšteláciu, SaS má jasný záujem byť súčasťou vlády," hovoril predseda SaS Richard Sulík tri dni po voľbách.
Po trinástich dňoch povolebných rokovaní dohoda na štvorkoalícii takmer stroskotala, pretože Sulík trval na obsadení ministerstva financií a výhľadový premiér Igor Matovič z OĽaNO na to nechcel pristúpiť.
Po piatkovom rokovaní štvorica strán oznámila, že na vládnej koalícii sa nakoniec dohodla.
"Môžeme oznámiť radostnú správu, že áno, definitívne sme sa dohodli na vzniku štvorlístka," oznámil Matovič.
Ministerstvo financií pripadne nakoniec OĽaNO, SaS dostane ministerstvo hospodárstva a Sulík bude aj prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku.
SaS získa tri ministerstvá, hoci podľa matematického pomeru mala nárok len na dve.
Rozdelenie ministerstiev chce Matovič oznámiť médiám až potom, ako ho v sobotu oznámia prezidentke Zuzane Čaputovej.
Sulík povedal, že tento kompromis je preňho prijateľný. "Niekedy skrátka treba zložiť zbrane, treba sa dohodnúť a myslím, že táto dohoda je dobrá."
Sulík a Matovič sa doťahovali
V piatok sa zišla republiková rada SaS a Sulík trval na tom, aby strana dostala ministerstvo financií a školstva. Matovič však chcel ministerstvo financií pre OĽaNO.

Matovičov návrh, podľa informácií SME namiesto ministerstva financií ministerstvo školstva, životného prostredia či zahraničných vecí, Sulík odmietol s tým, že ani jedno z nich nie je ekonomické.
SaS je podľa Sulíka strana, ktorá má najsilnejší ekonomický program. Podľa matematického pomeru mala nárok na dve ministerstvá.
"Naši voliči od nás čakajú, že budeme zodpovední za rozumné hospodárenie v tejto krajine," povedal Sulík s tým, že nesúhlasia, aby si "Igor Matovič vybral všetko, čo chce, lebo: vyhraj voľby a môžeš všetko."
Piatkovému rokovaniu štyroch strán predchádzalo aj verejné doťahovanie Matoviča a Sulíka.
Predpoludním, keď sa SaS radila, Matovič zverejnil na facebooku status, kde dal najavo, že namiesto štvorkoalície môže byť pokojne trojkoalícia.
"Dnes sa budú diať veci. Pohár pretiekol, už stačilo," napísal. Sulík potom zmenil rozhodnutie po rokovaní rady SaS sa nevyjadrovať k jej výsledkom.
"Myslím, že takýto verejný nátlak sa medzi partnermi nerobí, nepovažujem to za zrelý postup," odkázal Sulík na diaľku Matovičovi.
Po voľbách Sulík hovoril, že chápe, že na ministerstvo financií má nárok druhá najsilnejšia strana v poradí. V piatok povedal, že to síce platí, ale keďže Sme rodina si na toto ministerstvo nenárokovala, na rade je ako tretia práve SaS.
Ako sa menili pozície strán
Ešte začiatkom týždňa sa zdalo, že ak bude nejaká strana blokovať dohodu o štvorkoalícii s ústavnou väčšinou, bude to Za ľudí bývalého prezidenta Andreja Kisku.
Zo štvorice mala najslabší volebný výsledok 5,77 percenta a podľa matematického pomeru mala nárok na dve ministerstvá. Od začiatku rokovaní však žiadala viac funkcií.
Zvyšné tri strany požiadavkami Za ľudí na tri ministerstvá nadšené neboli.
Predstavitelia Za ľudí spochybňovali aj niektoré nominácie Sme rodina, napríklad Štefana Holého za ministra dopravy. V minulosti mal prepojenie na mečiarovského privatizéra Vladimíra Poóra. Nevôľu nad týmto kandidátom vyjadril verejne aj Sulík.
Vzťahy medzi Sme rodina a Za ľudí boli preto napätejšie.
“Niekedy skrátka treba zložiť zbrane, treba sa dohodnúť a myslím, že táto dohoda je dobrá.
„
Rokovací tím, ktorý po Kiskovom odchode pre zdravotné problémy viedla Veronika Remišová, si však nakoniec u Matoviča vymohol kompromis.
Remišovú do politiky pritiahol Matovič a z klubu OĽaNO vystúpila až ku koncu minulého volebného obdobia.
Popri obsadení ministerstva spravodlivosti sa Za ľudí s Matovičom dohodla, že získa vicepremiéra pre investície a informatizáciu a aj nový post vicepremiéra pre regionálny rozvoj.
Špekuluje sa aj o ich spojení s tým, že šéfkou by bola Remišová a agendu regionálneho rozvoja by mal na starosti Vladimír Ledecký.
Zvrat pri financiách a roztržka s Kollárom
Keď to už vyzeralo na dohodu všetkých štyroch strán a aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár povedal, že zloženie vlády bude známe v stredu, nastal problém s ministerstvom financií.

Ide o dôležité ministerstvo, ktoré zostavuje štátny rozpočet a rozhoduje o tom, s akým rozpočtom budú hospodáriť ostatné ministerstvá.
Hoci Richard Sulík bol predbežne s Matovičom dohodnutý, výhľadový premiér v prvej polovici týždňa cúvol a začal trvať na tom, že ministerstvo povedie jeho nominant.
Sulík rozladil aj Kollárovu Sme rodina, keď ostro kritizoval jej pochybný plán výstavby nájomných bytov.
Rokovania sa potom zasekli.
Kollár vyťažil, čo sa dalo
Najvýrečnejší z lídrov strán Kollár zo Sme rodina ešte koncom minulého týždňa zmenil taktiku.
V prvých dňoch po voľbách sa netajil tým, o aké ministerstvá má záujem a prezradil aj niektoré personálne nominácie, od pondelka sa nevyjadroval k ničomu. Odôvodnil to tým, že každé meno, s ktorým verejne prišiel, mu kádrovali.

Netýkalo sa to len Holého, ale aj bývalého šéfa štátnych ochranárov Jána Mizeráka, ktorého spomínal ako ministra životného prostredia a proti ktorému sa postavili odborníci. Jeho nominácia už nie je aktuálna.
Sme rodina bude mať nakoniec predsedu parlamentu, ktorým by sa mal stať Kollár. Ide o druhú najvyššiu ústavnú funkciu, Kollár, ktorý sa kedysi ukazoval s poprednými bratislavskými mafiánmi, na nej trval.
Hnutie podľa informácií SME ustúpilo od toho, že získa ministerstvo dopravy a stratilo aj prisľúbené ministerstvo hospodárstva, ktoré nakoniec pripadli SaS.
Dosadiť by však malo šéfa SIS, kam chce nominovať brata poslanca Petra Pčolinského Vladimíra. Riaditeľ SIS pritom býva zväčša premiérov človek.
Vladimír Pčolinský v minulosti riadil kanceláriu ministra vnútra Vladimíra Palka z KDH a neskôr aj Daniela Lipšica. Dlhé roky sa pohybuje v prostredí bezpečnostných zložiek.
Popritom im podľa štvrtkovej predbežnej dohody podľa zdrojov z rokovacích tímov malo pripadnúť aj ministerstvo práce, ktoré by viedol Milan Krajniak a nový vicepremiér pre legislatívu.
Dôležité informácie o voľbách 2020:

- Kompletné výsledky parlamentných volieb 2020
- Volebná mapa: Ako volili všetky okresy
- Volebná mapa: Ako volili konkrétne obce?
- Výsledky volieb v krajských mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín