BANSKÁ BYSTRICA. Sudcovia Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár budú počas vyšetrovania korupcie na súdoch sedieť vo väzbe.
Po asi desiatich hodinách o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu.
Rozhodnutie nie je konečné. Sťažnosť podali obvinení aj prokurátor. Informoval o tom Denník N. Sťažnosť však nemá odkladný účinok, takže za mreže pôjdu aj napriek tomu.
Rozhodovanie trvalo celý deň, skončilo sa krátko pred dvadsiatou prvou hodinou.
Jankovská ide do väzby
Zo súdu ako poslednú, asi hodinu po rozhodnutí, odviezli do väzby bývalú štátnu tajomníčku Jankovskú z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) takisto požadoval, neuznal. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Rovnako ju podala aj Jankovská.

"Rozhodnutie prijala absolútne v poriadku, rešpektuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie. Vypovedala v intenciách jej výpovede pred políciou," konštatoval pre médiá jej právny zástupca Peter Erdős.
Sudcovia Palášthy a Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť proti uzneseniu.
U Denisy Cvikovej uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Obvinená podala sťažnosť a rovnako prokurátor. Do väzby išiel aj advokát Miroslav Mojto.
Maruniaková a Repáková sú na slobode
Sudca ŠTS naopak nevyhovel ani jednému z dôvodov väzby, ktorú navrhoval prokurátor ÚŠP v prípade piatej sudkyne Zuzany Maruniakovej a ani u podnikateľa Ladislava Mojžiša a bývalej sudkyne Miriam Repákovej.

"Sudca v prípade Zuzany Maruniakovej prihliadol na podriadenosť obvinenej iným osobám, ktoré na ňu tlačili, aby želaným spôsobom rozhodla a na to, že sa vzdala pred výsluchom funkcie sudcu, ako aj na jej osobné pomery. Je osamelá matka deväťmesačného dieťaťa, psychicky naviazaného na jej osobu," konštatovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že prokurátor podal sťažnosť.
Tú podal aj v prípade Mojžiša. Uplynul dlhý čas od spáchania skutku v roku 2016 a nemá koho ovplyvňovať. Navyše je onkopacient, bezprostredne po operácii srdca.
Celkovo počas policajnej akcie pod názvom Búrka vyšetrovací tím Hmla v stredu zadržal trinástich sudcov, jednu bývalú sudkyňu, jednu správkyňu konkurznej podstaty, jedného advokáta a dve civilné osoby.
Obvinili ich z korupcie, zo zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti.