SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Slovensko má 97 nakazených, EÚ zakáže vstup na svoje územie (minúta po minúte)

Kamionistom merajú teplotu.

Načítavam video...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

22:12 Jaguar v Nitre pozastaví od 21. marca výrobu. Prerušenie potrvá podľa situácie.

SkryťVypnúť reklamu

21:17 Európska komisia oznámila vytvorenie vedeckej expertnej skupiny pre chorobu COVID-19, zostavenej z epidemiológov a virológov z rôznych členských štátov EÚ.

Cieľom tejto poradnej skupiny bude sformulovať na základe vedeckých údajov usmernenia EÚ týkajúce sa opatrení na riadenie rizík. Expertnej skupine, ktorá bola vytvorená na základe mandátu od členských štátov, bude predsedať predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a spolupredsedať eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.

20:41 Vláda Bosny a Hercegoviny vyhlásila stav katastrofy v súvislosti so šírením nového koronavírusu, ktorým sa v tejto triapolmiliónovej krajine podľa doterajších zistení nakazilo približne 30 ľudí. Armáda tak bude môcť zriaďovať karanténne tábory, zatiaľ čo sa zdravotnícke úrady obávajú možného "explozívneho" nárastu v počte prípadov

SkryťVypnúť reklamu

20:24 Európska únia zakáže na 30 dní občanom iných krajín vstup na územie svojich 27 členských štátov.

19:43 Záujem o repatriáciu prejavilo približne 2000 ľudí zo všetkých kontinentov. V spolupráci s dopravnými spoločnosťami sa už vracajú Slováci z Mníchova, Budapešti a Ľubľany.

Všetci pôjdu po príchode do povinnej karantény pre možnú nákazu novým koronavírusom.

19:35 S lekárom z bratislavských Kramárov, ktorému potvrdili vírus Covid – 19, boli na lyžovačke v Rakúsku aj lekári z Popradu.

Súvisiaci článok S doktorom z Kramárov, ktorému potvrdili koronavírus, boli na lyžovačke aj lekári z Popradu Čítajte 

Po návrate z dovolenky ordinovali a vyšetrili takmer 200 pacientov. Podľa informácií RTVS, traja lekári išli do povinnej karantény v pondelok.

Popradskí hygienici momentálne spisujú zoznam ľudí, ktorí boli uplynulý týždeň od stredy do piatka u lekárov vyšetrení. Zároveň hygienici vyzvali všetkých, ktorí ambulancie lekárov navštívili, aby kontaktovali oddelenie epidemiológie popradskej hygieny.

SkryťVypnúť reklamu

19:18 Slovenská filharmónia zatvorila svoju pokladnicu do odvolania. Všetky koncerty sú zrušené, niektoré sa uskutočnia v náhradnom termíne.

V tomto období môžu jej priaznivci sledovať koncerty na stream.filharmonia.sk. Vybrať si môžu z 398 záznamov, ktoré sú na stránke k dispozícii.

19:15 V Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 345 ľudí, čím sa počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v tejto krajine za 24 hodín zvýšil na 2 503. Infikovaných je 26 062 ľudí.

18:56 Ministerka vnútra Denisa Saková sa dohodla s Ministrom vnútra Maďarska Sándorom Pintérom na voľnom cezhraničnom pohybe občanov Slovenska, ktorí bývajú alebo pracujú na území Maďarska najviac do 30 kilometrov od svojich hraníc.

Hraničnej kontrole sa budú musieť preukázať platným dokladom totožnosti a potvrdením od zamestnávateľa. Voľný cezhraničný pohyb týchto Slovákov bude platiť od štvrtka 19. marca 2020 od šiestej hodiny ráno. Týmto opatrením sa vyrieši aj situácia slovenských občanov v Rajke a susedných obciach. Na túto skupinu slovenských občanov sa nevzťahujú povinné karanténne opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaké pravidlá budú platiť pre občanov Maďarska, ktorí žijú alebo na Slovensku pracujú.

18:51 Španielsko dá na podporu boja s krízou spôsobenou novým koronavírusom a jej ekonomických dôsledkov rekordných 200 miliárd eur.

Toto sú mimoriadne časy, ktoré vyžadujú mimoriadne opatrenia.

Pedro Sánchez

To zodpovedá približne 20 % HDP a je to najväčší takýto balík, ktorý Španielsko v dejinách svojej demokracie schválilo, povedal premiér Pedro Sánchez po zasadnutí vlády v televíznom prejave. "Toto sú mimoriadne časy, ktoré vyžadujú mimoriadne opatrenia," dodal.

18:49 Úradné hodiny pre verejnosť na Mestskom úrade Rimavská Sobota budú od stredy 18. marca skrátené od 8.00 h do 11.00 h.

Rozhodol o tom krízový štáb mesta na svojom utorkovom zasadnutí s tým, že zmena platí až do odvolania.

18:17 Vakcína proti koronavírusu by mohla byť podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej dostupná na jeseň. Únia podporí jej vývoj sumou 80 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

18:08 Volkswagen Slovakia prerušil výrobu od utorka (17. marca) predbežne na dva týždne. Firma reaguje na krízovú situáciu v súvislosti s koronavírusom a dočasnou odstávkou výroby prispieva k spomaleniu šírenia nákazy.

"Spoločnosť sa rozhodla prerušiť výrobu aj s ohľadom na črtajúci sa prepad dopytu na trhu s vozidlami, pričom zároveň narastá riziko pri zásobovaní dielmi i na strane dodávateľskej siete," povedala hovorkyňa Lucia Makayová.

17:56 Na Slovensku potvrdili ďalších 13 nakazených koronavírusom. Celkovo je nakazených 97 ľudí.

17:47 Národný onkologický ústav sprísňuje pre šíriaci sa koronavírus opatrenia pre pacientov aj zdravotníkov.

Do budovy bude možné vstúpiť len hlavným vchodom, kde zriadia vstupný filter. Ústav obmedzil ordinačné hodiny a počet sprevádzajúcich osôb. Viac informácií nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

17:42 Berlín plánuje postaviť novú nemocnicu pre tisíce pacientov nakazených koronavírusom.

Nová nemocnica má vzniknúť v priestoroch mestského výstaviska. Výstavba má prebiehať v spolupráci s armádou.

V Nemecku potvrdili viac ako šesťtisíc prípadov nakazenia koronavírusom SARS-CoV-2.

17:35 Po viacerých európskych krajinách sa aj v Maďarsku podarilo izolovať nový druh koronavírusu SARS-CoV-2.

Výsledky výskumu maďarskí vedci poskytnú medzinárodným výskumným tímom a súčasne začnú testovať aj vakcíny.

17:15 Britská vláda odporúča občanom zrušiť zahraničné cesty. Obmedzenia budú spočiatku platiť 30 dní, je možné ich predĺžiť, povedal minister zahraničia Dominic Raab.

16:59 Študenti Prešovskej univerzity budú mať dlhšiu výučbu a predĺži sa im aj skúškové obdobie letného semestra. Univerzita pre koronavírus upravila harmonogram akademického roka.

SkryťVypnúť reklamu

Výučbová časť letného semestra sa predlžuje do 15. júna. Skúškové počas letného semestra predĺžili do 31. júla. Termín odovzdania záverečných prác predĺžili do 15. mája a termín začiatku štátnych skúšok posunuli na 1. júna.

Na fakultách, na ktorých ešte nebol uzavretý termín na podávanie prihlášok na štúdium, sa termín odovzdania prihlášky na štúdium predlžuje do 30. apríla.

16:43 Francúzska vláda je pripravená využiť všetky možnosti na podporu veľkých firiem, ktoré ohrozujú otrasy na finančných trhoch. V prípade potreby pristúpi vláda aj k ich zoštátneniu.

16:36 Počet potvrdených prípadov nakazenia novým druhom koronavírusu v Rakúsku stúpol na 1332.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa poďakoval občanom za ich podporu pri zvládaní koronavírusovej krízy a vyzval ich, aby vydržali.

SkryťVypnúť reklamu

Nepriamo pritom kritizoval niektoré rozhodovacie orgány za počiatočný odpor voči prísnym opatreniam vlády s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu.

16:34 Maďarsko uzatvorilo štátnu hranicu so Slovenskom, vodičom na hranici merajú teplotu, v okolí Bratislavy sa tvoria kolóny.

Od polnoci do utorňajšieho poludnia vpustili na územie Maďarska 1300 ľudí, takmer 600 osobám však možnosť vstupu odmietli.

16:18 V Británii potvrdili koronavírus u ďalších 400 ľudí. Celkovo je nakazených 1950 ľudí.

16:07 Brazília potvrdila prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu. Podľa úradov podľahol nákaze 62-ročný muž z mesta Sao Paulo.

16:03 Je v hre scenár úplného zatvorenia Bratislavy? Dodržiavajú ľudia nosenie rúšok v MHD?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

15:54 Dopravnú situáciu v Bratislave v súvislosti so zatvorením maďarských hraníc zabezpečuje polícia.

15:43 Kolóna v celkovej dĺžke viac ako 30 kilometrov sa vytvorila na úseku rakúskej diaľnice A4 pred zablokovaným priechodom Nickelsdorf na hranici s Maďarskom, ležiacim približne 20 kilometrov južne od Bratislavy.

Situácia na tomto priechode v súvislosti s opatreniami na spomalenie šírenia koronavírusu sa vyostrila, pričom podľa údajov rakúskej polície popoludní nebolo možné hranicu prekročiť ani v jednom smere, informovala tlačová agentúra APA.

15:31 UEFA oficiálne potvrdila posunutie európskeho šampionátu o 12 mesiacov.

15:30 Nákladná kompa medzi slovenským Štúrovom a maďarským Ostrihomom je mimo prevádzky.

15:27 Spoločnosť ESET sa rozhodla zapojiť do boja s epidémiou na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Nadácia spoločnosti preto zriadila „Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19“, do ktorého prispeje sumou 300-tisíc eur. Suma bude v prípade potreby neskôr zvýšená.

Cieľom novovzniknutého fondu je v prvej fáze zabezpečiť potrebné vybavenie pre skvalitnenie diagnostiky a zavedenie plošného testovania na Slovensku. Odborným garantom pri hodnotení použitia prostriedkov fondu je slovenský chemik Robert Mistrík.

15:17 V tomto roku sa neodohrá ani juhoamerický futbalový šampionát Copa America.

Juhoamerická futbalová konfederácia rozhodla o odložení turnaja, ktorý sa mal konať od 12. júna do 12. júla v Argentíne a Kolumbii.

15:10 Na obrazovky RTVS pribudne od stredy nová interaktívna relácia pre malých školákov.

"V nej sa zábavnou formou počas 45 minút dozvedia množstvo nových poznatkov. Zároveň sa môžu zapájať do úloh, ktoré im zadajú učitelia a prostredníctvom televíznej obrazovky sa budú môcť podeliť o svoje riešenia," informovala Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS. Tá bude "Školský klub - hodinka z triedy bez triedy" vysielať na Dvojke každý pracovný deň od 9.15 do 10.00 h do 27. marca.

SkryťVypnúť reklamu

15:04 Polícia zverejnila zoznam otvorených hraničných priechodov:

14:48 Podľa expertov, ktorých citovali talianske médiá, by mohlo šírenie nákazy koronavírusu v Taliansku vyvrcholiť za dva až 11 dní.

Aj potom budú počty nakazených stúpať, ale už nie tak rýchlym tempom. Odborníci firmy JPMorgan podľa svojich štatistických modelov odhadujú vrchol do siedmich dní, napísala agentúra Reuters.

14:42 Počet osôb infikovaných koronavírusom sa v Česku zvýšil na 396. Informoval o tom premiér Babiš. Otestovaných bolo už približne 6600 ľudí.

V Iráne zasa za posledných 24 hodín pribudlo 135 úmrtí na ochorenie Covid-19. Celkový počet obetí sa tak zvýšil na 988. "Správy z viac ako 56 laboratórií potvrdili 1178 nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín," povedal hovorca na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

14:26 Sociálna poisťovňa zatiaľ stíha vyplácať všetky sociálne dávky. Jej šéf Ľubomír Vážny (Smer) však apeluje na občanov, aby s poisťovňou komunikovali prevažne elektronicky, ak je to možné.

14:18 V logistických a distribučných skladoch na Slovensku je dostatočné množstvo tovaru, je ho dokonca viac ako zvyčajne a v požadovanej sortimentovej skladbe.

Po návšteve distribučného centra jedného s obchodných reťazcov v Beckove to povedala ministerka Gabriela Matečná.

Súvisiaci článok V Ružomberku je hospitalizovaná žena s koronavírusom Čítajte 

14:15 Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má druhého pacienta s potvrdenou nákazou koronavírusom.

"Ide o 58-ročnú ženu, ktorá je hospitalizovaná na Klinike infektológie. Ružomberčanka sa dňa 14.marca vrátila z Rakúska, kde pracovala ako chyžná. Po návrate na Slovensko prišla priamo na Kliniku infektológie," potvrdila hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

SkryťVypnúť reklamu

13:57 Bojnická nemocnica ruší karanténu. Ešte v pondelok ju nariadili 58 zamestnancom kvôli pacientke, ktorá zamlčala kontakt s dcérou pracujúcou v Rakúsku.

Pacientku otestavovali na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom. 22 lekárov, 30 zdravotných sestier a šesť sanitárov už bolo upovedomených o tom, že sa môžu vrátiť do práce.

Denníku SME to potvrdili zo sekretariátu riaditeľa Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach.

13:43 Európska futbalová únia odložila majstrovstvá Európy, ktoré sa mali hrať od 12. júna do 12. júla v dvanástich mestách v dvanástich krajinách na kontinente. Nový termín stanovila na leto 2021.

Rozhodla o tom po krízovom rokovaní 55 členských krajín, zástupcov klubov i hráčov prostredníctvom videokonferencie v Nyone.

SkryťVypnúť reklamu

13:34 Dva nové prípady na koronavírus potvrdili vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Premiér celkovo hovoril o 12-tich prípadocjh

13:22 Policajný prezident Milan Lučanský rokuje s prezidentom policajného zboru Maďarska o otvorení hraničného priechodu Šahy.

V Bratislave a okolí sa totiž momentálne v kolónach podľa polície nachádzajú stovky kamiónov.

"Situácia vznikla preto, lebo maďarská strana nechala pre kamiónovú dopravu otvorené iba dva hraničné priechody, čím sa doprava značne zhusťuje," uviedla Bárdyová. Poprela, že bola uzatvorená Bratislava, ako sa "možno začínajú šíriť niektoré dezinformácie".

"Žiadame občanov o trpezlivosť. Aj my sa musíme prispôsobiť danej situácii a robíme všetko, čo je v našich silách," dodala Bárdyová.

SkryťVypnúť reklamu

13:14 Slovenské energetické firmy, ktoré dodávajú elektrickú energiu, plyn a pohonné látky, sú na prípadné zhoršenie situácie dobre pripravené a dodávky energií sú zabezpečené.

Povedal to minister hospodárstva Peter Žiga.

13:10 V boji proti novému koronavírusu sa spojili technologické firmy a založili občiansku iniciatívu na zber nápadov, ako zapojiť technológie do riešenia aktuálnej situácie.

Informovali o tom zakladatelia platformy hackvirus.sk. Cieľom iniciatívy je od nedele (15. 3.) do piatka (20. 3.) zozbierať nápady ľudí, ako by mohli technológie zlepšiť aktuálnu krízovú situáciu okolo nového koronavírusu.

Na základe vyzbieraných podnetov odborníci vyvinú konkrétne riešenia, naprogramujú ich a odovzdajú začiatkom budúceho týždňa Ministerstvu zdravotníctva.

Iniciatívu podporujú viaceré technologické firmy, zástupcovia startupov i známe osobnosti.

12:46 Na Slovensku pribudlo 12 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Povedal to premiér Pellegrini po návšteve Zornice v Bánovciach nad Bebravou.

"Toho času evidujeme 84 nakazených pacientov. Z toho 22 ľudí leží v slovenských nemocniciach, dvaja z nich sú momentálne na jednotke intenzívnej starostlivosti bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. Zvyšok je v domácej karanténe s ľahším priebehom ochorenia," uviedol Pellegrini.

Čo sa týka nových prípadov - štyri osoby sú z Bratislavy, štyri z okresu Žilina, traja ľudia sú z okresu Dunajská Streda, jeden pozitívny prípad je z okresu Revúca, spresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

12:45 V USA potvrdili už najmenej 4 477 prípadov nákazy novým koronavírusom a 87 úmrtí na ochorenie.

Najviac úmrtí (48) je v štáte Washington, v Kalifornii (11), New Yorku (5) a na Floride (5). Výskyt nového koronavírusu zatiaľ nepotvrdila iba Západná Virgínia, uvádza CNN.

12:42 Slovenská pošta neprijíma zásielky s doručením do Číny, Talianska aj Mongolska.

12:40 Lufthansa spolupracuje s nemeckou vládou na príprave "leteckého mosta", ktorý by mal zabezpečiť bezproblémovú dodávku potrebného tovaru počas epidémie. Uviedol to šéf Lufthansy Carsten Spohr.

12:25 Malajzia potvrdila prvé dve úmrtia na ochorenie vyvolávané novým koronavírusom. Počet potvrdených prípadov nákazy v krajine dosiahol 673.

12:23 Najväčší zamestnávatelia v okrese Prievidza prijímajú preventívne opatrenia. Zamestnanci baní vyplnili dotazník, či boli v zahraničí alebo prišli do kontaktu s niekým zo zahraničia. Ak áno, musia zostať v karanténe.

12:10 Pravidelné lety z viedenského letiska sa v nadchádzajúcich dňoch úplne zastavia. Podľa agentúry Reuters to oznámil hovorca letiska, ktorý uviedol, že letisko zostane v prevádzke len pre nákladné lety a pre návrat Rakúšanov do vlasti.

Situácia na viedenskom letisku sa mení každým dňom.

Jeden z pilotov svojim letom ""napísal" nad Rakúskom odkaz: Zostaňte doma (stay home)

12:06 Dva prípady nákazy sa potvrdili aj u zamestnancov WHO.

"Zamestnanci odišli z kancelárie a keď boli doma, objavili sa u nich príznaky a bolo u nich potvrdené ochorenie COVID-19," povedal novinárom hovorca WHO Christian Lindmeier. "Máme teda dva potvrdené prípady," dodal.

12:00 Vo Francúzsku začali platiť sprísnené pravidlá. Francúzi môžu domovy opustiť len v najnutnejších prípadoch.

11:59 Počet nakazených v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o takmer 2 000 na 11 178, uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Krajina už má 491 obetí.

11:47 ​ ​Francúzsky Renault pozastavil výrobu v Španielsku. "Skupina Renault sa rozhodla zastaviť svoju priemyselnú aktivitu v Španielsku počas trvania výnimočného stavu," uviedol Renault vo vyhlásení.

Automobilka očakáva, že po skončení krízy dôjde k rýchlemu obnoveniu výroby.

Medzitým švédsky výrobca nákladných áut Volvo varoval, že mu hrozí značné riziko finančných dôsledkov epidémie od polovice marca, keďže reštrikčné rozhodnutia lokálnych úradov majú okrem potenciálneho vplyvu na dopyt za následok aj nedostatok pracovných síl.

11:30 Automobilka Volkswagen Slovakia dočasne zastavuje výrobu. Bude sa to týkať všetkých troch jej závodov na Slovensku a takmer 15-tisíc zamestnancov.

Podobný krok oznámila aj PSA Trnava s počtom pracovných pozícií 4 500. Závažné dosahy to bude mať na celú slovenskú ekonomiku, možným dôsledkom je recesia.

"Každý deň odstávky bude mať nielen ekonomické, ale aj sociálne dopady. Pri variante dvojtýždennej odstávky možno odhadovať negatívny dopad na priemyselnú produkciu rádovo v desiatkach miliónov eur. Nemyslím si však, že rozhodnutie koncernu Volkswagen bude v platnosti iba na dva týždne. Pri negatívnom variante môže byť výroba prerušená až na niekoľko mesiacov," myslí si analytik Saxo Bank Martin Sklenář. Negatívny dopad na ekonomiku bude v takom prípade výrazný.

11:08 Štát ma v rukách prvú analýzu možného šírenia koronavírusu, ktorú spracoval Inštitút zdravotnej politiky.

Súvisiaci článok Koronavírusom by sa mohlo nakaziť 25 percent ľudí, očakávajú štátni analytici Čítajte 

Dáta hovoria o tom, že vďaka výrazným obmedzeniam, ku ktorým pristúpila vláda, by mal nárast ochorenia na Slovensku dosiahnuť vrchol po šesťdesiatich dňoch od nákazy prvého človeka, čo je prelom apríla a mája. Podrobnejšie informácie nájdete tu >>>>

11:06 V Iráne dočasne nariadili prepustiť približne 85-tisíc trestancov vrátane politických väzňov. Ide o opatrenie na zabránenie ďalšieho šírenia koronavírusu.

10:52 Na bratislavskom obchvate v smere do mesta sa tvoria rozsiahle kolóny nákladných vozidiel z dôvodu uzavretia hraníc Maďarska so Slovenskom.

"Aby nedošlo k úplnému upchatiu obchvatu Bratislavy, nákladné vozidlá sú odstavované na diaľnici D1 v smere od Trnavy približne na úrovni Zlatých pieskov a takisto na diaľnici D2 v smere od Malaciek, približne na úrovni Lamača," uviedla polícia.

Zároveň upozorňuje na to, že správy o uzavretí Bratislavy sú hoax.

10:47 Čína vyslovila "silné rozhorčenie" nad vyjadreniami amerického prezidenta Trumpa, v ktorých označil nový typ koronavírusu za "čínsky vírus".

Čínsky šéf diplomacie Keng Šuang vo svojej reakcii vyhlásil, že takéto spájanie koronavírusu s Čínou jeho krajinu "stigmatizuje".

Trump na Twitteri napísal, že "Spojené štáty budú silno podporovať odvetvia, ako letecké spoločnosti a iné, ktoré najviac zasiahol čínsky vírus".

Proti spájaniu koronavírusu s Čínou, alebo čínskym mestom Wu-chan, sa už postavila aj Svetová zdravotnícka organizácia, keďže to podľa nej môže viesť k diskriminácii a stigmatizácii.

10:44 Prievidzský dodávateľ pre automobilový priemysel zakázal návštevy zákazníkov, dodávateľov a ostatných externých spoločností, rovnako aj v rámci skupiny.

Spoločnosť Brose Prievidza tiež pravidelne dezinfikuje priestory závodu a väčšine administratívnych pracovníkov nariadila prácu z domu.

10:38 „Húkajúce sanitky tu lietajú každých päť minút, nemocnice a zdravotníctvo kolabujú. Nemajú lôžka, nemajú respirátory. Operačné sály odriekli všetky zákroky, zdravotnícky personál pracuje 16 až 18 hodín denne, sedem dní v týždni,“ hovorí pre MY Turiec Adriana Majerčíková, ktorá žije v Lomardsku o situácii v Taliansku.

Jej rada je jednoduchá - Ostať doma zavretý je naozaj najlepšie >>>>

10:23 Sociálnymi sieťami sa šíri podozrivá nahrávka, ktorá chorých odrádza od užívania protizápalových liekov. Po autorovi zvukovej správy už intenzívne pátra polícia.

Kde sa vzala správa o nebezpečných účinkoch ibuprofenu a sú narastajúce obavy z týchto bežných liekov odôvodnené? Viac sa dozviete tu >>>>

10:17 Trojica Trnavčaniek uviazla v Maroku. Nachádzajú sa v dovolenkovej destinácii Agadir a nemajú sa ako dostať domov.

Súvisiaci článok Trnavčanky uviazli v marockom Agadire. Sú zúfalé Čítajte 

"Aj v samotnej krajine sa to začína postupne zhoršovať, všetko tu zatvárajú, ak nám zavrú aj hotely, nevieme, čo budeme robiť," vysvetľuje zložitú situáciu Lívia.

10:01 Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas spustil akciu na návrat tisícov nemeckých občanov, ktorí uviazli v zahraničí.

Maas oznámil, že urobí všetko pre to, aby bol týmto ľuďom v najbližších dňoch umožnený návrat do Nemecka. Na tieto účely bude vyčlenených okolo 50 miliónov eur.

9:50 V súvislosti s mimoriadnymi opatreniami evidujú slovenskí pekári, cestovinári a mlynári prudký nárast dopytu po výrobkoch.

Pekári hlásia 40- až 50-percentný nárast dopytu, mlynári uvádzajú, že už v týchto dňoch nutne potrebujú pre všetky mlyny v SR asi 50 ľudí pri balení múky. Informoval o tom Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Sektor zároveň hlási akútny nedostatok ochranných prostriedkov.

9:43 Všetci poľskí ministri, ktorí sa zúčastnili na poslednom zasadnutí vlády, museli podstúpiť testy. Stalo sa tak po tom, ako bola nákaza potvrdená u ministra životného prostredia.

9:32 V Rakúsku zaznamenali k ôsmej hodine rannej už 1132 potvrdených prípadov, pričom osem infikovaných pacientov sa vyliečilo.

Najviac potvrdených prípadov je hlásených zo spolkovej krajiny Tirolsko, kde ich zaznamenali už 275. Nasledujú Horné Rakúsko (231), Dolné Rakúsko (165), Viedeň (130), Štajersko (145), Voralbersko (91), Salzbursko (66), Korutánsko (18) a Burgenland (11).

Počet nakazených v Maďarsku stúpol na 50.

9:24 Nemecká automobilová skupina Volkswagen uzavrie na dva až tri týždne svoje európske závody.

9:21 Extrémistická organizácia Islamský štát vyzvala svojich členov a stúpencov, aby necestovali do Európy, pokým sa tam šíri nový koronavírus.

Príslušné varovanie sa podľa agentúry DPA objavilo v minulotýždňovom čísle internetového týždenníka IS an-Nabá.

9:15 Volajú ich aj naši hrdinovia. Vyrážajú za pacientmi, u ktorých je podozrenie na koronavírus a odoberajú od nich vzorky na vyšetrenie.

Vysokošpecializované tímy z Košíc sa od piatku minulého týždňa prakticky nezastavili. Ako fungujú v takýchto situáciách BioHazard tímy sa dozviete tu >>>>

9:04 Európsky výrobca lietadiel Airbus dočasne pozastavuje výrobné a montážne aktivity vo svojich závodoch vo Francúzsku a Španielsku na ďalšie štyri dni.

Podľa niektorých médií Airbus vypracoval aj krízové plány na spomalenie alebo zastavenie výroby, ak by bolo Francúzsko pre ochorenie COVID-19 vystavené drastickej blokáde.

8:50 V Českej republike potvrdili už 383 prípadov nákazy. Z choroby COVID-19 sa vyliečili traja ľudia. Traja pacienti sú vo veľmi vážnom až kritickom stave.

8:45 Žilina vyzýva obyvateľov, aby prejavili spolupatričnosť so seniormi, ktorí patria k najviac ohrozeným skupinám.

"V meste aktuálne žije viac ako 20.000 seniorov nad 60 rokov a starších. Mnohým z nich pomáha najbližšia rodina, no iným takáto pomoc chýba. Možno potrebujú pomôcť s nákupom, s liekmi, vybaviť neodkladnú záležitosť na úrade, alebo sa len potrebujú pozhovárať a upokojiť. Chcem v tejto situácii apelovať na všetkých Žilinčanov, ak poznáte vo svojom okolí, v susedstve takýchto starých ľudí, pomôžme si navzájom. Naše každodenné prejavy ľudskosti sú to, čo je naozaj povzbudzujúce. Napriek tomu, že nás čakajú ťažké dni," povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.

8:30 Čile a Guatemala na 15 dní uzavrú hranice, aby zastavili šírenie nového koronavírusu. Prezident Nicolás Maduro zasa nariadil karanténu na celom území Venezuely.

Súvisiaci článok Župa prijala ďalšie opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu Čítajte 

8:26 Ďalšie opatrenia v boji s nákazou prijal Trnavský samosprávny kraj. V spolupráci s dopravcami upraví grafikon a autobusy budú premávať v "medzisviatkovom režime".

Počas tohto obdobia zavedú bezplatné cestovanie, aby sa zamedzilo akýmkoľvek kontaktom občanov so šoférmi pri kupovaní lístka.

Nástup a výstup cestujúcich bude možný iba cez zadné dvere a bude obmedzená možnosť používania sedadiel v bezprostrednom okolí šoféra.

Mestský úrad v Hlohovci upravuje režim fungovania a od 17. marca až do odvolania bude zatvorený.

8:22 Globálny počet úmrtí dosiahol v utorok 7 154. Z choroby sa vyliečilo 79 433 ľudí. Informovala o tom Univerzita Johna Hopkinsa v Baltimore.

Celkový počet prípadov nákazy novým koronavírusom prekročil 182-tisíc. Priemerná úmrtnosť na chorobu COVID-19 dosiahla 3,99 percenta.

8:16 O 12:00 hod. uzatvorí Slovensko hraničné priechody s Poľskom. "Poľská strana ohlásila, že v prevádzke bude mať zatiaľ dva priechody, kde je presmerovaná kamiónová a osobná doprava, a to Trstená a Vyšný Komárnik," uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

8:12 Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach zriadila spolu s dobrovoľníkmi z civilnej ochrany stan pri vrátnici svojho areálu. Ten bude slúžiť tamojším zdravotníkom ako filtračná zóna pre pacientov.

8:07 Autobusy MHD v Prievidzi, Bojniciach a Handlovej začali jazdiť vo víkendovom režime. Prepraviť sa nimi budú môcť len ľudia s rúškom alebo inou ochrannou pomôckou. V Trnave je až do nedele MHD zadarmo.

8:01 Stovky väzňov ušli v dôsledku opatrení na zastavenie šírenia SARS-CoV-2 z väzení v brazílskom štáte Sao Paulo.

Podľa miestnych médií ušlo z väzení celkovo približne 1300 väzňov. Na sociálnych médiách sa objavili neoverené zábery, na ktorých je vidno, ako trestanci utekajú z väzníc.

7:53 Herca Toma Hanksa s manželkou po piatich dňoch od zistenia nákazy prepustili z nemocnice.

Zatiaľ zostávajú v domácej v karanténe vo svojom dome v Austrálii.

7:38 Japonská vláda požiada každého, kto do Japonska príde z Európy, aby sa na 14 dní dal do samoizolácie.

7:20 Osobám v karanténe nebude Slovenská pošta doručovať zásielky, ale nechá im v schránke oznámenie o jej uložení. Zákazníkov, ktorí sú v karanténe, pošta žiada, aby na svojej schránke alebo zvončeku čitateľne túto skutočnosť uviedli a upozornili na to doručovateľa.

Súvisiaci článok Zlodeji ukradli desaťtisíce ochranných rúšok zo skladu v Kolíne Čítajte 

7:11 Zlodeji ukradli 50-tisíc ochranných rúšok na tvár zo skladu nemocničných zásob v nemeckom Kolíne.

"Toto je nový druh zlodejstva," uviedla hovorkyňa miestnych nemocníc pre agentúru DPA. "Hovoríme o veciach, ktoré stoja bežne pár drobných, ale teraz je zjavne po nich dopyt," konštatovala a dodala, že ani po tejto krádeži by nemal byť problém pri zásobovaní nemocníc rúškami.

7:00 Od polnoci sú zatvorené maďarské hranice pre Slovákov a všetkých cudzincov. Do Maďarska sa dostanú iba občania s maďarským pasom. Na Slovensku sa zasa dostanú iba Slováci, čo už platí niekoľko dní.

Osobnú dopravu budú púšťať cez hraničné priechody Čunovo - Rajka a Medveďov - Vamosszabadi. Nákladná doprava cez hraničné priechody Čunovo - Rajka a Milhosť - Tornyosnémeti.

6:40 Ukrajina zastaví verejnú dopravu, zatvorí bary, reštaurácie a nákupné strediská. Prezident Volodymyr Zelenskyj prisľúbil konať "tvrdo, urgentne a zrejme nepopulárne“.

6:20 Koronavírus pozastavili prezidentské primárky v americkom štáte Ohio.

6:00 Za uplynulý deň nahlásili v Číne 13 ďalších úmrtí na ochorenie spôsobené koronavírusom a 21 nových infikovaných.

Z nich až dvadsiatim zistili ochorenie pri príchode do krajiny a sú tak v oficiálnej štatistike vedení ako "importované prípady".

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 4. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 382
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 9 913
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 672
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 235
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 248
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 3 044
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 779
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 663
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


6m
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


59m
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 2 h
Peter Visolajský pred rokovaním zdravotníkov s premiérom Hegerom.

Jedna požiadavka odborov je splnená, zostáva sedem, vyhlásil šéf lekárskych odborov.


TASR 2 h
SkryťZatvoriť reklamu