BRATISLAVA. Ak by Slovensko vydržalo nasledujúce tri mesiace v obmedzeniach, aké zaviedlo v pondelok, vrchol nákazy koronavírusom by sa dostavil v druhej polovici júna.
Na stý deň - 23. júna od spustenia týchto opatrení by na Slovensku bolo vírusom infikovaných desať percent populácie, čo je vyše pol milióna ľudí. Avšak príznaky nákazy by malo len niečo vyše 300-tisíc z nich. V nasledujúce dni by potom počet infikovaných začal klesať.
Vyplýva to z analýzy, ktorú v utorok ráno zverejnil Inštitút zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva. Jeho analytici však považujú za otázne, či Slovensko dokáže v obmedzeniach, ktoré vstúpili do platnosti v pondelok, fungovať nasledujúce mesiace.
Medzi prijaté opatrenia totiž nepatrí len núdzový stav v nemocniciach, ale aj zatvorenie všetkých škôl a školských zariadení a väčšiny obchodov. Okrem toho výrobu prerušili aj najväčšie podniky na Slovensku, napríklad Volkswagen.
Inštitút posudzoval aj ďalšie dva modely šírenia na základe prijatých opatrení, ktorým sa však Slovensko snaží vyhnúť. Druhý by bol reálny, keby zostali platné opatrenia z minulého týždňa. V rámci neho na Slovensku obmedzili predovšetkým voľnočasové aktivity jeho obyvateľov. Zatvorili sa lyžiarske strediská, kiná či akvaparky.
Pri týchto opatreniach by vrchol nákazy prišiel na prelome apríla a mája a koranavírusom by sa mohlo nakaziť až 25 percent obyvateľov Slovenska, čo je takmer 1,4 milióna ľudí. Pod desať percent by sa počet infikovaných dostal až na 75. deň, čo je 29. mája.
Ide o scenár, o ktorom hovoril v pondelok poobede premiér Peter Pellegrini (Smer). Počet infikovaných na vrchole nákazy bude podľa neho "hlboko pod 40 percent" populácie.
Ak by však Slovensko nerobilo žiadne opatrenia, koronavírusom by sa infikovalo 45 percent obyvateľov, čo je takmer 2,5 milióna obyvateľov Slovenska. K vrcholu epidémie by došlo už na prelome marca a apríla.
Pri tomto treťom scenári, ktorý analytici posudzovali, by naše zdravotníctvo skolabovalo. Pri prvých dvoch je istá šanca, že by to mohlo zvládnuť.
V utorok poobede bolo na Slovensku 84 ľudí, ktorí sú infikovaní koronavírusom. Analytici tvrdia, že toto číslo treba vynásobiť šiestimi, aby sme dostali reálny počet pacientov nakazených. Znamená to, že v skutočnosti bolo na Slovensku už 504 nakazených. Časť z nich však nemá vôbec príznaky a mnohí budú mať mierny priebeh infekcie.
K spomínanému dňu bolo podľa Pellegriniho na Jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) pre koronavírus 22 ľudí. Ani jeden z nich vraj zatiaľ nie je na umelej ventilácii.
Takmer 24-tisíc hospitalizovaných
Ak by sa Slovensko riadilo podľa v pondelok nastavených opatrení, v druhej polovici júna by bolo v našich nemocniciach pre koronavírus takmer 24-tisíc ľudí.
Na podobnej úrovni by boli počty hospitalizovaných zrejme aj nasledujúcich desať dní, čo je do začiatku júla, keď na 110. deň, počítajúc od 15. marca, predpokladajú analytici vrchol epidémie koronavírusom.
Potom by počet nakazených a hospitalizovaných mohol klesať a niekedy v auguste by si hospitalizáciu vyžadovalo už "len" vyše 11-tisíc ľudí infikovaných vírusom.
Viac ako počet ľudí, ktorí budú musieť ísť pre koronavírus do nemocnice, je pre naše zdravotníctvo dôležitejšie, či sa dokáže postarať o pacientov s ťažkým priebehom ochorenia.
Takých by malo byť v druhej polovici júna takmer 3300. Znamená to, že budú musieť byť na Jednotke intenzívnej starostlivosti napojení na umelú ventiláciu. Slúži pacientom, ktorí majú napríklad bakteriálnu infekciu a ťažký zápal pľúc, a tento prístroje dýcha za nich.
V súčasnosti má Slovensko podľa ministerstva zdravotníctva k dispozícii vyše tisíc umelých ventilácií. Šéf jeho Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana vraví, že použiteľných je len 550 prístrojov. Ďalšie by nášmu zdravotníctvu mala dodať napríklad Chirana zo Starej Turej. Jej finančný a technický šéf Oskar Baranovič v pondelok pre SME povedal, že teraz budú všetky potrebné kapacity sústreďovať na pokrytie slovenských potrieb. Napríklad do piatka by štát od firmy podľa informácií SME mal dostať 20 ventilácií. Cena jednej sa pohybuje v rozmedzí od 30- do 40-tisíc eur.
Šéf inštitútu však vraví, že s týmito prístrojmi by Slovensku mohli nášmu zdravotníctvu pomôcť aj ázijské krajiny, v ktorých už nákaza ustupuje.
Smatana preto predpokladá, že dovtedy, keď budú tisícky ľudí potrebovať takúto zdravotnú starostlivosť, vieme dokúpiť požadované množstvo pľúcnych ventilácií.
Väčší problém však podľa neho môže byť, či budeme mať dostatok personálu na obsluhu týchto prístrojov. No aj v tom je šéf inštitútu skôr optimistickejší, pretože mnohé z nich sú už takmer plne automatické. Tak by jeden človek mohol dohliadať aj na viaceré naraz.
Zabezpečenie týchto prístrojov bude kľúčové najmä pre vekovú skupinu nad 70 rokov. Do 79. roka života si bude vyžadovať akútnu starostlivosť až 43 percent nakazených. Nad 80 rokov je to podľa prognózy až 70 percent.
Neistá správa o prognóze
Napriek údajom, ktoré priniesli analytici, v prognóze vývoja epidémie koronavírusu sami priznávajú, že sa v dôsledku rôznych faktorov môže meniť. Budú ju musieť preto pravidelne aktualizovať.
Šéf inštitútu na jej utorňajšej prezentácii povedal, že najvyššiu pravdepodobnosť majú údaje do 60 dní od začiatku počítania nákazy v predpovedných modeloch. Vychádza to na prelom apríla a mája.
Nielen pre fungovanie spoločnosti, ale aj z vývoja situácie v epidémii analytici predpokladajú, že postupne by sa mohli otvoriť školy a takisto by sa mohla naštartovať výroba vo fabrikách. Kedy by to však bolo možné, teraz nevedia odhadnúť.
Analytici rovnako predpokladajú, že možno v priebehu dvoch mesiacov bude treba prijať ďalšie opatrenia.
Medzi nimi môže byť aj to, že sa uzatvoria niektoré lokality alebo komunity s vysokým výskytom nákazy. V tejto súvislosti sa hovorí najmä o marginalizovaných komunitách. Aby štát vedel lepšie nastaviť tieto opatrenia, budú mu nápomocné aj dáta od mobilných operátorov, ktoré vedia lokalizovať rizikových ľudí.


Varianty šírenia koronavírusu
Pri vysokej mobilite obyvateľstva (žiadne alebo takmer žiadne obmedzenia)
- Vrchol: 26. deň po prvom nakazenom
- Nakazených pri vrchole: 45 percent populácie
Pri strednej mobilite obyvateľstva (stredne prísne obmedzenia)
- Vrchol: 60. deň
- Nakazených pri vrchole: 25 percent populácie
Pri výrazných obmedzeniach mobility (uzatvorené školy, povinná karanténa okrem nevyhnutných nákupov atď.)
- Vrchol: 110. deň
- Nakazených pri vrchole: 10 percent
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu