BRATISLAVA. Transparency International Slovensko (TIS) vyzýva predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivana Fiačana, aby presvedčivo zdôvodnil rozhodnutie súdu ohľadom možnosti udelenia väzby pre sudcov.
TIS o tom informovala na sociálnej sieti. Podľa mimovládky predseda ústavného súdu Fiačan doteraz nedokázal poskytnúť hodnoverné vysvetlenie toho, prečo ústavný súd umožnil udelenie väzby pre piatich sudcov z trinástich, ktorí sú podozriví z ovplyvňovania káuz okolo Mariana Kočnera.
TIS: Ústavný súd zlyhal
TIS uvádza, že ak má byť ústavný súd garantom a príkladom očisty justície, tak v tejto úlohe zlyhal.

„Ani niekoľko dní od rozhodnutia ústavného súdu, ktoré de facto zabránilo čo i len posudzovať možnosť väzby pre 8 z 13 sudcov spájaných s Kočnerovými kauzami, stále nepoznáme základne odpovede,“ napísala TIS.
Mimovládka uvádza, že Fiačan doteraz nedokázal poskytnúť hodnoverné vysvetlenie. „Verejnosť stále nevie ani to, ako sa súd vysporiadal s možnou zaujatosťou niektorých svojich sudcov, ktorí majú preukázateľné konexie s kľúčovými aktérmi prípadu,“ zdôrazňuje mimovládka.
Mimovládka preto vyzýva Fiačana, „aby predstúpil pred verejnosť a presvedčivo zdôvodnil rozhodnutie súdu a definitívne rozptýlil podozrenia o tom, že si sudcovia navzájom kryjú chrbát“.
TIS ale dodáva, že ani rozhodnutie ústavného súdu ešte neznamená, že sudcovia napokon v prípade dokázania korupcie vo väzení neskončia. Dosiaľ sa rozhodovalo iba o väzbe, ktorá nemá slúžiť ako trest, ale ide o preventívne obmedzenie osobnej slobody v prípadoch, kedy hrozí zmarenie vyšetrovania alebo páchanie ďalšej trestnej činnosti.
Akcia Búrka
NAKA zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom „Búrka" zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby.
Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti. Ešte vo štvrtok 12. marca vo večerných hodinách rozhodlo plénum ústavného súdu o tom, že súhlasí s návrhom na väzbu u piatich zadržaných.
Základom celého prípadu podozrivej skupiny sudcov bola komunikácia Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema.
Z vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplynulo, že obžalovaný kontroverzný podnikateľ komunikoval s viacerými sudcami a snažil sa údajne ovplyvňovať rôzne súdne konania vo svoj prospech.
Marian Kočner je rovnako v prípade obvinený.