BRATISLAVA. Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) dúfa, že programové vyhlásenie vlády bude mať jasné a vedecky podložené návrhy, ako zastaviť prebiehajúcu klimatickú krízu.
Uviedol to v reakcii na predstavenie mien novej vlády Igora Matoviča (OĽaNO).
Sulík nehlasoval za Parížsku dohodu
Hojsík sa obáva, že budúcemu ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽaNO) bude chýbať potrebná sila na presadenie kľúčových zmien.
Optimizmus v ňom nevzbudzuje ani Richard Sulík (SaS) ako budúci minister hospodárstva a vicepremiér pre ekonomiku.
"Pán Sulík sa viackrát verejne vyjadril proti zámerom Európskej únie (EÚ) rázne bojovať za záchranu klímy a ako poslanec Európskeho parlamentu dokonca hlasoval proti Parížskej dohode," poznamenal.
Návrhy musia byť nadrezortné
Ak nová vláda predstaví dobre pripravený plán pre záchranu klímy, ponúkne tak Slovensku šancu pre zelený štart ekonomiky, hovorí Hojsík.

"Návrhy, s ktorými sme s kolegami prišli v Európskom parlamente, a ktoré predstavila aj Európska komisia, ukazujú jasnú cestu, ako posunúť európsku ekonomiku do 21. storočia a vytvoriť nové pracovné príležitosti pre ľudí," uvádza Hojsík.
Nová vláda sa však podľa Hojsíka neinšpirovala Európskou komisiou, kde sa na boj proti klimatickej kríze vytvoril nadrezortný a prierezový post exekutívneho prezidenta pre Európsky zelený dohovor.
Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová verí, že nová vláda využije príležitosti, ktoré ponúka Európsky zelený dohovor v podpore živnostníkov, malých podnikateľov a zamestnancov.
"Či už ide o epidémiu koronavírusu alebo nastupujúcu klimatickú krízu, musíme ponúknuť riešenia, ktoré krízy nielen ukončia, ale otvoria nové príležitosti. Zelená a súčasne sociálne citlivá transformácia ekonomiky je šancou, ktorej sa musíme chopiť," uviedla Bihariová.