SME

Čaputová prijala demisiu Pellegriniho vlády (minúta po minúte)

Parlament sa stretol prvýkrát v novom zložení.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ustanovujúcu schôdzu sme sledovali minútu po minúte:

21:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

21:00 Prezidentka Čaputová prijala v paláci demisiu vlády Petra Pellegriniho. Čaputová poďakovala odchádzajúcej vláde za prácu, ktorú pre ľudí vykonala. Ocenila tiež viaceré dobré zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka takisto vláde poďakovala za razantné opatrenia v boji s koronavírusom.

Pellegrini rovnako poďakoval za konštruktívne vzťahy.

Čaputová nový kabinet Igora Matoviča vymenuje v sobotu o 13:00 hod., lídri strán ešte pred tým podpíšu koaličnú zmluvu.

18:30 Kollár ukončil schôdzu, druhá sa bude konať v utorok. Na nej majú voliť chýbajúcich dvoch podpredsedov parlamentu.

Kandidovať má za Smer Peter Pellegrini, za SaS sa spomína Milan Laurenčík. Okrem toho majú poslanci zvoliť aj chýbajúcich predsedov parlamentných výborov.

18:26 Predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu nezvolili za predsedu osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Podporilo ho iba 47 poslancov, proti bolo 60, zdržalo sa 26 poslancov. Znamená to, že nezískal ani všetky hlasy opozície, ktorá má dohromady 55 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

18:23 Za predsedu osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby bol zvolený Erik Tomáš (Smer).

Súvisiaci článok Koalícia zverila extrémistom vedenie výboru Čítajte 

Za predsedu osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu tesne zvolili Martina Beluského (ĽSNS). Za hlasovalo 75 poslancov.

Beluského tak podľa parlamentných počtov podporili aj niektorí poslanci koaličných strán.

17:43 Voľba predsedov osobitných kontrolných výborov prebieha tajne. Aj židovská organizácia Bďnai Bďrith Tolerancia vyzvala poslancov, aby hlasovali proti fašistickým kandidátom.

17:28 Poslanci musia ešte zvoliť predsedov osobitných kontrolných výborov. Do rozpravy sa prihlásil Ondrej Dostál, ktorý poukázal na to, že na čele kontrolných výborov by nemali byť zástupcovia fašistickej strany.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme hlasovať o tom, že členovia extrémistickej strany dostanú vedenie dvoch výborov, ktoré pracujú s utajovanými informáciami. Doteraz bola prax, že fašistická strana nemá zastúpenie vo vedení výborov, pri tejto praxi by sme mali zostať," zdôraznil Dostál.

17:19 Poslanci nezvolili Ľuboša Blahu za predsedu výboru pre ľudské práva.

V tajnom hlasovaní získal 55 hlasov zo 144 platných lístkov. Nezískal tak potrebnú nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Proti jeho zvoleniu bolo 84 poslancov a piati sa zdržali. Nová voľba sa bude konať na ďalšej schôdzi.

Ostatní kandidáti na predsedov výborov hlasovaním prešli.

  • Predseda výboru pre európske záležitosti - Tomáš Valášek (Za ľudí)
  • Predseda ústavnoprávneho výboru - Milan Vetrák (OĽaNO)
  • Predseda výboru pre financie a rozpočet - Marián Viskupič (SaS)
  • Predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO)
  • Predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie - Jaroslav Karahuta (Sme rodina)
  • Predseda výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj - Jozef Lukáč (Sme rodina)
  • Predsedníčka výboru pre sociálne veci obsadí - Jana Žitňanská (Za ľudí)
  • Predsedníčka výboru pre zdravotníctvo – Jana Cigániková (SaS)
  • Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť - Juraj Krúpa (OĽaNO)
  • Predseda zahraničného výboru - Juraj Blanár (Smer)
  • Predseda výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zasadne - Richard Vašečka (OĽaNO)
  • Predseda výboru pre kultúru a médiá - Kristián Čekovský (OĽaNO)

16:57 Tajné hlasovanie sa skončilo.

SkryťVypnúť reklamu

16:43 Šeliga si myslí, že svoju funkciu získal aj vďaka organizovaniu protestných zhromaždení Za slušné Slovensko.

"Vnímam to tak trochu cez prizmu námestí, že človek, ktorý organizoval zhromaždenia, je vo vedení národnej rady. Teší ma, že za mňa nehlasovali smeráci a kotlebovci, takže to tiež trochu vnímam ako svoju vizitku," povedal Šeliga.

Spor medzi novou koalíciou a opozíciou ohľadne voľby Ľuboša Blahu za predsedu ľudskoprávneho výboru vníma ako hodnotovú otázku a kandidáta Smeru nepodporí.

14:57 Gábor Grendel z OĽaNO aj Juraj Šeliga zo Za ľudí budú podpredsedami parlamentu.

Za Grendela zo 134 prítomných poslancov v tajnej voľbe hlasovalo za 108 z nich, Šeliga získal podstatne menej hlasov - 88.

Poslanci pokračujú tým, že postupne zriadia ďalšie výbory a ich predsedov.

SkryťVypnúť reklamu

14:25 Poslanci momentálne v tajnej voľbe hlasujú o podpredsedoch parlamentu.

Dnes rozhodnú o tom, či sa podpredsedom stane Gábor Grendel z OĽaNO, s ktorým sa najskôr rátalo na poste ministra vnútra a Juraj Šeliga zo Za ľudí. O ďalších dvoch podpredsedoch rozhodnú až na ďalšej schôdzi.

14:06 Kollár po svojom príhovore vyhlásil desaťminútovú prestávku.

14:04 „Nepozerajme sa, kto to predkladá, ale čo predkladá,“ vyhlásil v prejave Kollár. Šéf Sme rodina hovorí, že jeho strana sa týmto riadila aj uplynulé štyri roky.

Viackrát jej poslanci hlasovali s koalíciou aj ĽSNS. Na začiatku príhovoru Kollár poslancom ohlásil, že bude hovoriť tak, ako to „cíti v srdci“.

Poďakoval sa vláde za to dobré, čo urobila v boji proti koronavírusu, zdravotníkom, hasičom aj pracovníkom v laboratóriách. „Nech nám boh pomáha,“ povedal Kollár k ďalším krokom v boji proti nákaze.

SkryťVypnúť reklamu

13:59 Danko odovzdal vedenie schôdze a Národnej rady svojmu nástupcovi Kollárovi.

SNS sa do parlamentu nedostala, vo verejnej funkcii tak Danko končí. „Ďakujem velice pekne Andrejovi Dankovi za prianie,“ povedal svoje prvé slová vo funkcii Kollár. Danko totiž Kollárovi zaprial veľa pracovných úspechov.

13:57 Poslanci zvolili Borisa Kollára zo Sme rodina za nového predsedu parlamentu. Na voľbe bolo prítomných 142 poslancov. Za ich hlasovalo 106, tri hlasy z tajnej voľby boli neplatné. Po ohlásení výsledku sa v sále ozval potlesk.

Kto je Boris Kollár a aká je jeho minulosť? Viac sa dočítate tu >>>>

13:22 Poslanci v tajnej voľbe rozhodujú o šéfovi parlamentu.

13:17 Predsedajúci Martin Klus upozorňuje poslancov na to, že schôdza sa vysiela naživo, majú preto zachovať pokoj. Vyzval ich tiež, aby si z bezpečnostných dôvodov neskladali pri vystúpeniach rúška.

SkryťVypnúť reklamu

13:16 Ficovo vystúpenie vyvolalo slovnú roztržku. Sulík Ficovi okrem iného pripomenul výrok z roku 2009, keď narážal na Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša a vyčítal im, že je smiešne, aby sa človek s vládnou mocou vrátil do parlamentu a vykrikoval z poslaneckej lavice. V roku 2018 sa totiž z premiérskeho postu do parlamentu vrátil Fico.

Súvisiaci článok Aká je minulosť Borisa Kollára, ktorý je pre Matoviča menším zlom Čítajte 

Šéf Smeru pred rokmi vyhlásil: „Nepovažujem za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky alebo osem rokov, sa potom vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice, ako dnes vykrikuje pán Dzurinda alebo pán Mikloš. Je to smiešne.“

Peter Pčolinský zo Sme rodina vytiahol na šéfa Smeru, že na poslaneckom grémiu sa zaujímal o to, či môže parkovať v garáži a nie o Ľuboša Blahu.

13:15 Poslanci koalície sa pustili do Roberta Fica. „Vy ste mafiánsky systém doviedli na úrad vlády,“ reagoval na Ficovo vystúpenie poslanec Ondrej Dostál.

SkryťVypnúť reklamu

„Považujem za nehorázne, aby človek, ktorý je zodpovedný za to, že tu dvanásť rokov vládla oligarchia, korupcia a mafia, bude niekoho označovať za mafiána. Robert Fico bol šéfom mafiána Kočnera. Nemáte najmenšie právo niekoho obviňovať z mafiánstva,“ vyhlásil Dostál.

Sulík nazval Fica „jedovatým, zatrpknutým a sklamaným“. „Mečiar mal tento syndróm,“ kričal v parlamente šéf SaS Richard Sulík.

Súvisiaci článok Fašisti ani komunisti podľa aktivistov nepatria do vedenia výborov Čítajte 

13:04 Aktivisti protestujú proti tomu, aby fašisti a jednotlivci podporujúci diktatúry či nedemokratické režimy zastávali verejné funkcie.

Reaguje tak na dozvuky, že Marián Kotleba (ĽSNS) má viesť kontrolný výbor pre činnosť Vojenského spravodajstva, poslanec Martin Beluský (ĽSNS) výbor na kontrolu činnosti NBÚ a ľudskoprávny výbor Ľuboš Blaha zo Smeru.

13:01 Marian Kotleba čelí za spájanie utečencov s koronavírusom trestnému stíhaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámenie podala na Generálnej prokuratúre mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv.

12:57 Nový parlament si teraz zvolí nového predsedu. Kandidátom je šéf Sme rodina Boris Kollár.

Do rozpravy k tomuto bodu sa prihlásil šéf Smeru Robert Fico a kritizuje, že si koalícia vybrala na tento post práve Kollára. Vyčíta mu, že má kontakty na ľudí z bratislavského podsvetia, pripomenul mu aj komunikáciu s 15-ročnou chovankyňou z Čistého dňa.

Oznámil, že Smer za Kollára hlasovať nebude, lebo ho považuje za bezpečnostné riziko. "Predseda NR SR je druhý najvyšší ústavný činiteľ, má previerku na prísne tajné, budú sa k nemu dostávať informácie tajného charakteru," hovorí Fico.

Fico využil vystúpenie na obranu Ľuboša Blahu, ktorého koalícia nechce na čele ľudskoprávneho výboru. Hovorí, že takto neboli dodržané dohody. Ficovi sa nepáči, že ho Sulík nazval koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak, ako ste oznámili, že nebudete voliť pána Blahu za predsedu výboru, my nebudeme voliť pána Kollára. Je to naše právo,“ povedal v pléne Fico.

12:50 Na schôdzi sa momentálne riešia technické veci – odobruje sa, či voľba poslancov bola v poriadku a tvoria sa poslanecké kluby.

Vzniklo šesť poslaneckých klubov. Predsedom klubu Smer bude Robert Fico, klub ĽSNS povedie Marian Kotleba, SaS Anna Zemanová, na čele klubu Za ľudí bude Jana Žitňanská. Predsedom klubu OĽaNO je Michal Šipoš, klub Sme rodina povedie Peter Pčolinský

12:21 Poslanci Za ľudí nebudú hlasovať za to, aby bol predsedom ktoréhokoľvek výboru poslanec za stranu ĽSNS, rovnako nebudú hlasovať za poslancov Roberta Fica a Ľuboša Blahu, ak ich Smer navrhne na funkciu predsedu výboru.

12:09 Odchádzajúci predseda parlamentu a SNS Andrej Danko neodpovedal na otázku, čo bude robiť po odchode z parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi novinárov sa prišiel rozlúčiť pred parlament, médiá totiž nemajú do budovy prístup.

Odchádzajúcich a prichádzajúcich politikov bude podľa neho možné porovnávať a hodnotiť po nadchádzajúcich štyroch rokoch. „Moc je podľa mňa o veľkej zodpovednosti. Politika nemá byť o emóciách, ale riešení problémov,“ povedal Danko. Poďakoval všetkým, ktorí sa starajú o chorých na COVID-19.

11:42 Bugár prerušil schôdzu na pol hodinu. Musí sa stretnúť novozvolený mandátový a imunitný výbor, aby skontroloval osvedčenia poslancov o zvolení, ktoré pre koronavírus dostali poštou.

11:34 Predsedníčkou mandátového a imunitného výboru sa stane Anna Andrejuvová z OĽaNO, zo 146 prítomných poslancov bolo za 132 poslancov, proti osem.

11:13 Budúci šéf diplomacie Ivan Korčok sa momentálne nachádza v USA, kde pôsobí ako veľvyslanec a vymenovania vlády sa tak nezúčastní.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ ide o môj návrat domov, viem zatiaľ s istotou, že hneď potom ma čaká karanténa, a preto sa nebudem môcť zúčastniť na vymenovaní novej vlády. Robím však všetko pre to, aby som čo najskôr vedel oznámiť dátum môjho návratu," povedal Korčok pre TASR.

Dodal, že od daného dátumu začne plynúť jeho čas v karanténe a až potom sa bude môcť plnohodnotne ujať funkcie.

Ministerstvo by mal teda dočasne viesť zastupujúci minister. "Kým tu nie je minister a kým nie je reálne vymenovaný, preberá rezort zastupujúci minister," povedal Martin Klus.

Predpokladá, že to bude niektorý z ministrov za SaS. Dodal, že pravdepodobne to bude Sulík. "Ten bude viesť ministerstvo formálne a oficiálne do času, kým pán minister nepríde na Slovensko, neabsolvuje karanténu, a potom sa nechá vymenovať," uviedol Klus.

SkryťVypnúť reklamu

10:45 Ustanovujúca schôdza pokračuje, poslanci schválili volebný poriadok aj overovateľov.

Poslanci budú hlasovať o vedení výborov v tajnom hlasovaní. Schôdzu vedie Béla Bugár. Najskôr si zvolia predsedu mandátového a imunitného výboru, lebo ten musí overiť to, či sľuby zložili skutočne zvolení poslanci.

Bugár poučil poslancov, ako sa hlasuje v tajnej voľbe a kedy je lístok neplatný. Kandidátkou na šéfku mandátového a imunitného výboru je Anna Andrejuvová z OľaNO.

10:34 Sľub už zložili aj náhradníci, teda tí, ktorí nastúpia do parlamentu namiesto zvolených poslancov, ktorí sa mandátu vzdali.

Takto zložili sľub Miroslav Suja z ĽSNS, Jarmila Halgašová z SaS, Tomáš Lehotský zo Za ľudí, Karol Galek z SaS.

Sľub zložili aj Augustín Hambálek, Vladimír Jánošík, Ján Kvorka, Zdenko Svoboda, Branislav Ondruš, Pavol Goga, Mária Janíková. Títo sľub zložili pretože siedmi zo zvolených poslancov sú ešte stále členmi dosluhujúcej vlády. Tá podá demisiu až popoludní.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár vyhlásil päťminútovú prestávku. Nasledovať bude voľba predsedov a členov mandátového a imunitného výboru ako aj výboru nezlučiteľnosť funkcií.

10:26 Dosluhujúci podpredseda Béla Bugár z Mosta-Híd sa pýta poslancov, či všetci prítomní zložili sľub. Nasleduje skladanie sľubov náhradníkov.

10:24 Ako posledná zložila sľub Jarmila Vaňová (OĽaNO).

10:19 Vracia sa aj bývalá poslankyňa KDH Anna Záborská, ktorá sa do parlamentu dostala na kandidátke OĽaNO.

Súvisiaci článok Matka zavraždeného Remiáša: Ospravedlnenie od Mečiara? Nech mi vráti syna Čítajte 

10:16 Ako 130-ta poslankyňa v poradí zložila sľub už aj Anna Remiášová, matka v roku 1996 zavraždeného policajta Róberta Remiáša. V sále zožala veľký potlesk aj uznanlivé výkriky.

10:15 Budúci minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina a pred zložením sľubu prežehnal.

Seba samého nazýva Posledným križiakom, a hovorí, že chce brániť tradičné hodnoty, hoci vstúpil do strany Borisa Kollára, ktorý má desať detí s deviatimi ženami.

SkryťVypnúť reklamu

Krajniak kedysi pracoval ako poradca exministra vnútra Daniela Lipšica za KDH.

10:13 Do parlamentu bolo zvolených 32 žien, o tri viac ako v minulom období.

Súvisiaci článok V parlamente je viac žien. Prečo to nemusí byť dobrá správa Čítajte 

Viac ako polovica poslancov budú v tomto volebnom období v parlamente nováčikmi.

10:06 Niektorí poslanci si nechávajú rúška aj rukavice, niektorí majú pri skladaní sľubu prekrytú len tvár, iní si skladajú aj rúško.

Kancelária NR SR sa pri príprave schôdze musela vysporiadať z neštandardnou situáciou a bezpečnostnými opatreniami pre koronavírus, ktoré doteraz nezažila. Konzultovala ich spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

Poslanci, ktorí a ústavy dotýkajú holými rukami, a takto podávajú ruku aj dosluhujúcemu predsedovi Dankovi, si musia vydezinfikovať ruky.

9:57 Sľub už zložil aj víťaz volieb a budúci premiér Igor Matovič. Svoj mandát však vykonávať nebude, keďže bude vo vláde.

Poslanecký mandát mu však nezanikne. Keď musel v roku 2018 z premiérskej stoličky odstúpiť Robert Fico, vrátil sa ako poslanec do parlamentu.

9:52 „Ľudí, ako Ľuboš Blaha treba izolovať od spoločnosti,“ tvrdí predseda koaličnej SaS Richard Sulík poslancovi Smeru, ktorého sociálni demokrati navrhli na post predsedu ľudskoprávneho výboru parlamentu. „To je koronavírus,“ vyjadril sa o Blahovi Sulík.

9:50 Budúci minister zdravotníctva z OĽaNO Marek Krajčí zložil sľub s rúškom, no bez rukavíc.

Viacero poslancov, ktorí zložili sľub, napokon nebude vykonávať mandát, pretože sa stanú ministrami vo vláde. Do parlamentu sa tak dostanú ich náhradníci. Podoba parlamentu tak dnešným zložením sľubov nebude konečná.

Sľub zložil aj šéf Smeru a dlhoročný premiér Robert Fico, zložil si rúško aj rukavice. V tomto období bude poslancom a šéfom poslaneckého klubu strany.

9:49 Juraj Šeliga zo Za ľudí potvrdil, že je kandidátom strany na post podpredsedu parlamentu.

Koalíciu bude vo vedení NR SR reprezentovať ako predseda Boris Kolár zo Sme rodina a Martin Klus z SaS.

Posledná podpredsednícka stolička by mala zostať po dnešku neobsadená, obsadiť ju má doterajší premiér Pellegrini zo Smeru po tom, ako jeho vláda podá demisiu.

9:44 Nový poslanec za OľaNO a tenista Ján Krošlák bude kontrolovať Slovenskú informačnú službu.

Okrem parlamentného výboru na kontrolu SIS bude členom aj výboru pre životné prostredie.

Na otázky, či ide o jeho srdcovku odpovedal, že sa bude venovať aj športu, ale „nie je nutné, aby sme boli desiati športovci vo výbore, ktorý sa venuje aj školstvu, vede a vzdelávaniu.“ Tvrdí, že zatiaľ nevie, čo by chcel počas volebného obdobia ako poslanec presadiť. „Nemám nič konkrétne teraz,“ dodal Krošlák.

9:42 Sľuby skladajú poslanci zo strany Za ľudí, Veronika Remišová , ktorá namiesto Andreja Kisku viedla vyjednávania o zostavení budúcej vlády, tiež skladala sľub bez rukavíc.

9:40 Trestne stíhaných poslancov v minulosti či v súčasnosti bude v parlamente viac. Práve zložil sľub Ľuboš Blaha zo Smeru, ktorého strana navrhla ako predsedu parlamentného výboru pre ľudské práva.

Trestné stíhanie vedie polícia v súvislosti s fotografiou, ktorú zverejnil vo svojom facebookovom statuse.

Fotografia zachytáva Blahu so vztýčenou päsťou, ako drží symboly komunizmu - päťcípu červenú hviezdu s kosákom a kladivom v strede.

Vedľa Blahu stojí na snímke predseda Smeru Fico. Podľa statusu práve on daroval Blahovi komunistické symboly k narodeninám.

9:30 Sľub zložil aj historicky najmladší poslanec, 22-ročný Dominik Drdul. Kandidoval z 20. miesta za stranu OĽaNO a od voličov získal 6 334 preferenčných hlasov

9:28 Budúci minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík z SaS si pri skladaní sľubu zložil rukavice aj rúško.

Viacerí zvolení poslanci boli presvedčení, že skladať sľub v rukaviciach a takto sa dotýkať Ústavy SR nie je dôstojné.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

9:23 ĽSNS nemusí mať podporu koaličnej väčšiny pri obsadzovaní predsedov parlamentných výborov, ktoré im patria. Predseda SaS Richard Sulík po príchode na schôdzu povedal, že poslancom necháva pri hlasovaní voľnú ruku. Začiatkom týždňa pritom tvrdil, že ĽSNS treba dať šancu, nech sa ukážu. Voľnú ruku pri hlasovaní o predsedoch výborov nechávajú svojim poslancom aj OĽaNO a Za ľudí.

„Keď sa tak stane, zariadime sa podľa toho,“ komentoval prípadný neúspech ich nominantov na predsedov dvoch výboroch parlamentu predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Problém so zvolením za predsedu ľudskoprávneho výboru môže mať aj poslanec Ľuboš Blaha, ktorého na tento post navrhuje Smer.

„Keď si Smer robí srandu a nominuje na predsedu ľudskoprávneho výboru človeka, ktorý obhajuje režimy, ktoré dlhodobo potláčali ľudské práva, tak to je naozaj loptička na strane Smeru,“ povedal predseda OĽaNO Igor Matovič. „Ja pána Blahu určite nebudem voliť za predsedu takéhoto výboru,“ dodal Matovič.

ĽSNS chce obsadiť vedúce pozície v dvoch kontrolných výboroch parlamentu.

9:21 Na záberoch z vysielania RTVS vidieť, ako si poslanci pred zložením sľubu niekoľko sekúnd nanášajú a ruky dezinfekčný prostriedok. Sľub práve skladajú zvolení poslanci za ĽSNS.

Nechýbal medzi nimi ani Milan Mazurek, ktorého odsúdili za rasistické reči na adresu Rómov, a preto sa v minulom období musel mandátu vzdať.

Sľub už zložil aj Andrej Medvecký z ĽSNS , ktorý bol v minulosti odsúdený za výtržníctvo a napadnutie. Spolu s bratrancom zbili v roku 2014 muža z Dominikánskej republiky.

Medvecký bol odsúdený aj za šoférovanie pod vplyvom alkoholom. Kandidovať do parlamentu mohli obaja vďaka tomu, že jeho tresty sú už zahladené.

9:19 Dosluhujúci premiér Pellegrini si, na rozdiel od iných, gumené rukavice pri skladaní sľubu na rukách nechal.

Skladanie sľubu vyzerá tak, že poslanci postupne prichádzajú k Ústave SR, vyslovia: „Sľubujem“ a dotknú sa ústavy. Niektorí s vydezinfikovanými rukami bez rukavíc, niektorí si ich nechávajú.

Potom podajú ruku končiacemu šéfovi parlamentu Dankovi. Ten má rukavice na rukách po celý čas. Napokon svoj sľub poslanci spečatia ešte podpisom. Po tom všetkom si majú potom vydezinfikovať ruky.

9:11 Dosluhujúci podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z Mota-Híd prečítal text poslaneckého sľubu: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Zvolení poslanci postupne prichádzajú, ako prvý zložil sľub Martin Klus z SaS ako doterajší podpredseda NR SR, pokračujú doterajší ministri za Smer, ktorí sa v tomto období dostali do parlamentu. Zvolení poslanci pri sľube rukavice nemajú, pred zložením sľub si dezinfikujú ruky.

9:09 Po prečítaní textu ústavy začnú zákonodarcovia postupne pristupovať k pultu, na ktorom je položená ústava.

Položia na ňu ruku, povedia slovo "sľubujem", podajú ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu a podpíše sa.

9:05 Ustanovujúca schôdza sa začala štátnou hymnou, otvoril ju ešte doterajší predseda Andrej Danko. Privítal dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho a ostatných členov vlády a zablahoželal zvoleným poslancom.

Danko poúča nových poslancov, že pred zložením sľubu a po ňom si musia dezinfikovať ruky. Prvým bodom schôdze je totiž skladanie sľubov.

9:00 V sále sa postupne usádzajú zvolení poslanci, na tvárach majú rúška a na rukách majú gumené rukavice. Takéto opatrenia zatiaľ parlament nezažil. Viacerí sú v družnej debate, napriek mimoriadnym opatreniam badateľné odstupy medzi sebou veľmi nedodržiavajú.

9:03 Do budovy parlamentu nemajú z bezpečnostných dôvodov prístup ani novinári. Pracovať môžu len na terase pred parlamentom. Zasadnutie ustanovujúcej schôdze bude vysielať naživo RTVS.

8:55 Poslanecký sľub nezloží 24-ročný Andrej Stančík z OĽaNO, ktorý bol v zahraničí a musel zostať v karanténe. Na kandidátke OĽaNO vo voľbách mal číslo 41.

Na ustanovujúcej schôdzi nebude ani líderka kandidátky OĽaNO, učiteľka zo Spiša, Mária Šofranko. Je dlhodobo práceneschopná pre problémy s chrbticou, stiahla sa aj z predvolebnej kampane.

Obaja sú ospravedlnení a sľub môžu zložiť na najbližšej schôdzi parlamentu.

8:47 Na zozname poslancov, ktorý zložia sľub, chýba meno šéfa strany Za ľudí Andreja Kisku.

Súvisiaci článok Odchod Kisku poteší Smer. Strana by mala prežiť Čítajte 

Mandátu sa vzdal a aj niektorí jeho koaliční partneri to už považujú za jeho postupné sťahovanie sa z politického života. Kisku v parlamente nahradí Tomáš Lehotský.

Poslanecký mandát si neuplatní ani Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS, ktorá pôsobí ako europoslankyňa, namiesto nej do parlamentu nastúpi Jarmila Halgašová. Poslancom sa nestane ani bratislavský župan Juraj Droba, jeho nahradí Karol Galek.

Súvisiaci článok Sexinzeráty, tablety aj stíhanie. Záver kampane Kotlebovi nevyšiel Čítajte 

Poslaneckého mandátu sa vzdala aj Danica Mikovčáková za ĽSNS.

Urobila to po tom, čo bloger Radovan Bránik zverejnil jej sexinzeráty aj s manželom Jánom Mikovčákom. Okrem erotických fotografií zverejnili aj to, že sú bisexuálny pár a hľadajú k sebe niekoho ďalšieho.

V parlamente ju nahradí nemenej kontroverzná tvár - podnikateľ Miroslav Suja. Ide o známeho detvianskeho podnikateľa, ktorý v minulosti pracoval pre banskobystrického mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka.

8:42 Na schôdzu budú mať prístup len poslanci, poverení zamestnanci parlamentu a členovia vlády.

Kancelária NR SR vzhľadom na mimoriadnu situáciu pre žiada občanov, aby ostali doma. Schôdzu môžu sledovať prostredníctvom priamych prenosov.

Budova parlamentu už niekoľko dní funguje v núdzovom režime. Vstupovať do nej môžu len zamestnanci kancelárie parlamentu a poslanci. Zrušené sú všetky prehliadky, obmedzené sú aj vstupy pre novinárov.

8:20 Schôdzu povedie ešte staré vedenie, teda doterajší predseda Andrej Danko z SNS.

A to do chvíle, kým si poslanci v tajnej voľbe zvolia nového, stať by sa ním mal šéf Sme rodina Boris Kollár. Poslanci by si mali zvoliť aj podpredsedov a vedenie parlamentných výborov.

Niektoré by po prvý raz mohla získať aj strana ĽSNS Mariana Kotlebu.

8:00 Parlament sa po prvý raz stretne v novom zložení. Ustanovujúcu schôdzu však sprevádzajú mimoriadne opatrenia pre hrozbu šírenia nákazy Covid-19.

Zvoleným poslancom pri vstupe budú teplotu, poslanecký sľub budú skladať v rúškach a gumených rukaviciach.

Niektorí poslanci mali problém s tým, že by bolo neúctivé, ak by sa Ústavy SR počas skladania sľubu dotýkali v rukaviciach, preto bude v sále nachystaný aj dezinfekčný prostriedok. Kto sa bude chcieť dotknúť Ústavy bez rukavíc, tesne predtým si bude musieť vydezinfikovať ruky.

Schôdza, na ktorej sa stretne 150 ľudí pokope sa musela konať, hoci napríklad vláda zakázala všetky verejné podujatia. Podľa Ústavy sa totiž ustanovujúca schôdza musí konať do 30 dní od volieb a nedá sa odkladať.

Dôležité informácie o voľbách 2020

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 827
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 153
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 521
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 110
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 743
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 648
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 426
  8. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti HC Dynamo Pardubice.

Domáci tím naštartoval k víťazstvu gól Richarda Pánika.


a 1 ďalší
Bayern Mníchov - Arsenal: ONLINE prenos zo štvrťfinále Ligy majstrov

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu odvety štvrťfinále Ligy majstrov: Bayern Mníchov - Arsenal FC.


Fotka zo zápasu FK Železiarne Podbrezová - FC Spartak Trnava.

Obhajca titulu sa vo finále stretne s futbalistami MFK Ružomberok.


a 1 ďalší
Fotka zo zápasu Slovensko - Česko.

Slovákov čakajú na kvalitne obsadenom turnaji ešte tri zápasy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu