BRATISLAVA. Dvadsaťročný syn odchádzajúceho predsedu Správy štátnych hmotných rezerv kúpil dva byty v lukratívnej časti Starého Mesta v Bratislave.

Realitný obchod prebehol v čase, keď hmotné rezervy pod vedením jeho otca Kajetána Kičuru draho nakupovali ochranné pomôcky od novovzniknutých firiem.
Dva byty sa nachádzajú na Konventnej 7. Ide o historické centrum hlavného mesta neďaleko prezidentského paláca.
Ceny bytov sa tu pohybujú rádovo v stovkách tisíc eur, 20-ročný Krištof Kajetán Kičura sa stal vlastníkom dvoch bytov 17. a 18. marca 2020.
Kúpnu zmluvu podpísal najneskôr 12. marca, vtedy totiž prišiel na návrh na vklad vlastníckeho práva na katastrálny úrad.
Na liste vlastníctva nie je zapísaná žiadne záložné právo, čo signalizuje, že Kičura ml. kupoval byty bez hypotekárneho úveru.
V rovnakom dome už vlastní byt aj 83-ročný Rudolf Kičura, pravdepodobne otec predsedu Správy štátnych hmotných rezerv.
Byt v bytovom dome na Konventnej 7 vlastní podľa údajov z katastra už od roku 2014. Podľa dostupných dokumentov zo stavebného úradu prešiel nedávno rekonštrukciou.
Výhodnejšiu ponuku mali z Nórska
V čase, keď Krištof K. Kičura nakupoval byty, jeho otec Kajetán Kičura s kolegami rokovali o nákupe predražených ochranných pomôcok od malých a neznámych distribútorov.
Napríklad 15. a 17. marca uzatvorili hmotné rezervy zmluvy s firmou Lacorp v celkovej hodnote 35 miliónov eur na dodanie ochranných rúšok či respirátorov. Od firmy A-testing, ktorá vznikla iba v januári, si zas objednali ochranné pomôcky za 13 miliónov eur.
Lacorp vlastní Jozef Kuric zo Šamorína, ktorý v minulosti viac než 18 rokov pracoval pre slovenskú pobočku nemeckého koncernu Hartmann Group, ktorý sa špecializuje na zdravotnícky materiál.

Práve jeho kontakty z tohto biznisu majú byť dôvodom toho, že sa mu podarilo vybaviť dodávku rúšok a ďalších ochranných pomôcok pre slovenské hmotné rezervy.
Od Lacorpu kupujeme 600-tisíc respirátorov FFP2 za viac ako trojnásobok českej ceny – 8,74 eura bez DPH za kus. Slovensko tak môže len za nákup tohto druhu respirátorov zaplatiť v porovnaní s Českom až o 3,7 milióna eur viac, upozornila minulý týždeň Transparency International Slovensko.
Nadácia Zastavme korupciu v nedeľu informovala, že nórska firma ponúkla hmotným rezervám respirátory FFP3 štyrikrát lacnejšie oproti cene 16,58 eura, za ktoré ich kupujeme od Lacorpu. Nóri pritom oslovili aj Úrad vlády a slovenskú ambasádu v Osle.
Podobne predražené sú aj iné položky – Lacorp predáva štátu dva typy ochranných oblekov za 26 a 42 eur. Z ponuky nórskej firmy síce nie je podľa Nadácie Zastavme korupciu zrejmé, o ktorý typ obleku ide, no za kus si pýtala len 6,50.
Kičuru Matovič odvolá
Ako hmotné rezervy prišli na firmu Lacorp, sa v nedeľu nepodarilo zistiť ani novému premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO). Kičura to podľa premiéra vysvetliť nevedel.
Matovič informoval, že obstarávali formou tzv. priameho rokovacieho konania, kedy rezervy oslovili vytipovaných záujemcov, ale prečo v prvotnej fáze oslovili Lacorp, podľa Matoviča nevysvetlili.
Vláda chce preto predsedu Správy štátnych hmotných rezerv odvolať na najbližšom rokovaní, ktoré bude v pondelok.
Kajetán Kičura vinu za nevýhodné nákupy odmieta. Na tlačovej konferencii povedal, že urobil všetko, ako mal.
„Myslím, že sa nám podarilo nemožné. Už sa len modlime, aby tie zásielky prišli. Dnes už totiž v Európe nenakúpite nič,“ povedal.
Priznal chybu, keď informoval o nákupe štyroch miliónov kusov rýchlotestov na ochorenie Covid-19. V skutočnosti ich nakúpili iba 200-tisíc kusov.
Kičura viedol hmotné rezervy osem rokov bez prestávky ako nominant Smeru, je blízkym priateľom predsedu strany Roberta Fica. Spoločne kandidovali aj do funkcie ústavných sudcov.
Kičura je sudcom, má len prerušený výkon funkcie. V minulosti bol sudcom Okresného súdu Čadca.
V roku 2018 podával majetkové priznanie verejného funkcionára, v ktorom mal príjmy z platu asi 43-tisíc eur. V majetkovom priznaní uviedol aj rodinný dom v Čadci, Podbrezovej, pozemky v Oščadnici a osobný automobil.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu