SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Zriadili permanentný krízový štáb, pandémia sa podľa WHO zrýchľuje (minúta po minúte)

Matovič chce zvýšiť testovanie.

Pandémiu nového koronavírusu sledujeme minútu po minúte:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

20:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Dianie okolo koronavírusu budeme sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:25 Ústredný krízový štáb pokračuje v rokovaní. To začalo približne o 12:00, ani po ôsmich hodinách z neho stále nie sú známe výsledky. Ako informoval premiér Matovič, výstup z rokovania majú dať kompetentní v utorok pred rokovaním vlády. To bude pokračovať o 10:00 hod.

20:03 Počet úmrtí stúpol v Británii v pondelok o 54. Celkovo tak evidujú už 335 obetí na životoch.

Vláda tiež vyzvala všetkých Britov, ktorí sú práve na cestách v zahraničí, aby sa okamžite vrátili do vlasti.

20:00 Minister zdravotníctva Olivier Véran oznámil, že koronavírus si vo Francúzku vyžiadal ďalších 186 obetí, čím celkový počet úmrtí stúpol na 860.

Véran tiež povedal, že v krajine zaznamenali už 19.856 prípadov nákazy.

Celkovo je hospitalizovaných 8675 ľudí a 2082 z nich je umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

19:36 Európske akciové trhy po miernom oživení na konci minulého týždňa opäť klesli. V oslabovaní pokračovala aj Wall Street.

Investorov stále neupokojili bezprecedentné kroky centrálnych bánk ani stimulačné balíky vlád, ktoré prijímajú na zmiernenie ekonomických dôsledkov pandémie.

18:59 V Taliansku podľahlo nákaze ďalších 601 ľudí. Čierna štatistika je nižšia ako v nedeľu.

18:57 Európska futbalová únia odložila pre pandémiu finále Ligy majstrov i Európskej ligy. Nový termín zatiaľ neoznámila.

18:44 Pandémia spôsobuje svetovej ekonomike ťažké škody a v tomto roku ju čaká recesia, ktorá môže byť horšia ako v roku 2009, uviedla šéfka

Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva. Táto situácia podľa nej vyžaduje bezprecedentnú reakciu.

18:36 Výsledky testov na koronavírus sú negatívne u troch lekárov a štyroch sestier Národného onkologického ústavu. Tí sa dostali do kontaktu s pacientom s touto diagnózou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Negatívne výsledky sú tiež u spolupacienta, ktorý bol krátky čas hospitalizovaný na izbe v NOÚ s pacientom s diagnózou nového koronavírusu," priblížila špecialistka pre styk s verejnosťou NOÚ Patrícia Kubicová.

18:00 Pandémia sa jednoznačne "zrýchľuje", oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. WHO však dodala, že stále je možné "zmeniť trajektóriu" šírenia vírusu.

17:53 Krematóriá v Madride týchto dňoch nezvládajú kvôli koronavírusu príjem mŕtvol. Vedenie španielskej metropoly preto zriadi provizórnu márnicu na klzisku miestneho obchodného centra.

17:44 Česká vláda rozhodla o predĺžení obmedzení týkajúcich sa voľného pohybu osôb. Po rokovaní vlády to oznámil český minister vnútra Jan Hamáček.

Skryť Vypnúť reklamu

"Všetky opatrenia, ktoré vláda vydala v núdzovom stave, sa predlžujú do 1. apríla," uviedol Hamáček.

17:30 Počet potvrdených prípadov nakazenia koronavírusom sa v Rakúsku zvýšil z 3244 na 3924.

Za ostatných 24 hodín tak ide o prírastok 20,26 percenta. Deň predtým predstavoval nárast nových prípadov len 15,28 percenta.

17:18 Rakúska letecká spoločnosť Austrian Airlines zastaví letovú prevádzku až do 19. apríla. To je o tri týždne dlhšie, než plánovala.

17:12 S cieľom chrániť zdravie zamestnancov v prevádzke a aj obyvateľov miest a obcí, Slovenská pošta od utorka 24. marca do 5. apríla upraví otváracie hodiny.

Počas pracovných dní budú mať pobočky pošty otváracie hodiny stanovené individuálne.

V mestách nad 10-tisíc obyvateľov budú pošty otvorené do 16.00 h, minimálne jedna pošta bude otvorená jeden deň v týždni do 17.00 h. V sobotu a v nedeľu budú všetky pošty zatvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

17:10 Kajetán Kičura vypovedal na NAKA, potvrdil na brífingu. Vypovedať by mali aj jeho kolegovia z úradu, ktorí sa zúčastnili predmetných výberových obstarávaní.

Súvisiaci článok Rúška sú len vrchol Kičurovej kariéry. Tento Ficov kamarát dal zarobiť Bonulu aj Rattajovi Čítajte 

"Bolo by úplne zbytočné, aby som sa ja teraz ohradzoval. Prešlo to do polohy trestného konania, a preto sa ja ďalej v tej trestnoprávnej rovine budem vyjadrovať iba na NAKA a ostatných orgánoch činných v trestnom konaní," vyhlásil s tým, že vyšetrovaný políciou bude aj v súvislosti s nákupom dvoch
bytov jeho synom.

Obviňovanie z korupčného správania však odmieta. „Vyšetrovanie vám dokáže, že ja, ani nikto z mojich ľudí sa úmyselne nedopustil korupcie,“ vyhlásil na tlačovke.

Načítavam video...

17:01 Taliansko zakázalo obyvateľom cestovať aj v rámci krajiny a zatvorilo väčšinu podnikov a prevádzok.

Skryť Vypnúť reklamu

Občania majú zakázané "pohybovať sa pomocou súkromných a verejných dopravných prostriedkov mimo územia obce, v ktorej sa v súčasnosti zdržiavajú".

Výnimku majú ľudia, ktorí sú schopní potvrdiť, že musia cestovať z nevyhnutných alebo zdravotných dôvodov.

16:56 Prvý test na koronavírus, ktorému sa podrobila nemecká kancelárka Angela Merkelová, je negatívny.

"Výsledok dnešného testu je negatívny," uviedol jej hovorca Steffen Seibert. "Ďalšie testy sa uskutočnia v nasledujúcich dňoch," dodal.

16:45 Súčasťou ústredného krízového štábu bude užší tím odborníkov, ktorých úlohou bude permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto skupine bude podľa Matoviča pôsobiť infektológ profesor Vladimír Krčméry, odborník na biochémiu Robert Mistrík, manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný i predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

16:38 O repatriáciu doteraz požiadalo 3 009 Slovákov v zahraničí, do krajiny sa prostredníctvom organizovanej pomoci už vrátilo 1059 občanov, ďalších vyše 400 sa vrátilo individuálne. Budúci minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) by sa mal vrátiť z USA v utorok.

16:25 V Lotyšsku sa na odporúčanie odborníkov nachádza v samoizolácii väčšina členov vlády. Štátne centrum pre kontrolu chorôb odporučilo domácu karanténu deviatim z celkovo 13 členov vlády. Je medzi nimi aj premiér Krišjanis Karinš.

16:19 Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir nastupuje do domácej karantény. Rozhodla sa tak po tom, ako sa nákaza potvrdila na škole, ktorú navštevuje jej najmladší syn.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 Zväz cestovného ruchu pre kritickú situáciu v tomto odvetví vyzýva vládu urýchlene prijať opatrenia, aby sa zabránilo prepúšťaniu zamestnancov a celkovému kolapsu tohto sektora ekonomiky.

16:05 NAKA v súvislosti s nákupmi Správy štátnych hmotných rezerv a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave začala "ex offo" trestné konanie.

Expremiér Pellegrini vyzýva Kajetána Kičuru, aby sa nevrátil do sudcovského talára, kým sa nevyvrátia podozrenia o jeho zlyhaniach vo funkcii.

Kičura je aktuálne sudcom s pozastaveným výkonom funkcie.

15:53 Žilinský kraj ako zriaďovateľ rieši mimoriadnu situáciu v Centre sociálnych služieb Likava so sídlom v Likavke, kde sa u jednej z pracovníčok potvrdil koronavírus.

Súvisiaci článok 45 zamestnancov Centra sociálnych služieb Likava je v karanténe Čítajte 

Snahou župy je zabezpečiť testovanie všetkých klientov i zamestnancov zariadenia.

Skryť Vypnúť reklamu

15:48 Spoločnosť Lacorp si za svojimi cenami a ponukou stojí.

V stanovisku k zmluvám so Správou štátnych hmotných rezerv o tom informoval konateľ spoločnosti Jozef Kuric.

"Presné kritériá rozhodovania o objednaných počtoch a zložení objednávky nepoznáme. Nepoznáme ani našich konkurentov pri týchto rokovaniach. Tak, ako sme do včera nevedeli, že naše rýchlotesty zdravotníctvo nepotrebuje," uviedol Kuric.

Po dohode s čínskymi partnermi spoločnosť ponúkla vypustiť rýchlotesty zo zmluvy, prípadne upraviť objednaný počet.

15:43 Spoločnosť Eset hľadá možnosti, ako pomôcť štátu v boji s koronavírusom.

V hre je aj areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke, ktorý firma vlastní a plánuje tu v budúcnosti postaviť rozsiahly kampus.

Skryť Vypnúť reklamu

Potvrdil to prevádzkový riaditeľ spoločnosti Pavel Luka s tým, že budovy bývalej nemocnice nie sú už v dobrom stave. Areál však ponúka aj iné možnosti využi

"Situáciu pozorne sledujeme a aktívne hľadáme možnosti, ako by sme vedeli pomôcť. Preverujeme, ako rýchlo a v akej forme by sa dal pozemok v areáli bývalej vojenskej nemocnice využiť v tejto krízovej situácii," povedal Luka.

15:41 Národná transfúzna služba vyzýva verejnosť na darovanie krvi. Pre mimoriadnu situáciu zaznamenala totiž značný pokles darcov na svojich pracoviskách, čo sa odráža na znížených zásobách krvných prípravkov.

V nemocniciach sú však akútni pacienti, ktorí potrebujú naďalej k svojej liečbe krv. Dobrovoľných darcov preto vyzývajú, aby pomohli zachraňovať životy.

Skryť Vypnúť reklamu

15:25 Zamestnanec Európskeho parlamentu sa stal prvou osobou v hlavných inštitúciách EÚ v Bruseli, ktorá podľahla novému koronavírusu.

Hovorca parlamentu povedal, že zosnulý muž bol "externým pracovníkom" a jeho smrť spôsobil "podľa súčasných informácií koronavírus".

15:18 Poslanec Ondrej Dostál podal v kauze Kičura trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a dražbe, prípadne niektorého z trestných činov korupcie.

15:10 Počet nakazených ľudí v USA presiahol číslo 35-tisíc. USA sú tak treťou najviac postihnutou krajinou po Číne a Taliansku.

Súvisiaci článok Z útoku na dvojičky sa New York otriasol, pandémia ho môže zmeniť natrvalo Čítajte 

Následkom ochorenia COVID-19 podľahlo v USA už 471 ľudí.

Najviac prípadov nákazy hlásia zo štátu New York >>>>

Skryť Vypnúť reklamu

Takmer 2000 nakazených je v druhom najviac postihnutom štáte Washington na západnom pobreží USA.

15:06 Vo Francúzsku zomreli ďalší dvaja lekári nakazení koronavírusom.

Odborníci v oblasti zdravotníctva varujú, že mnoho francúzskych nemocníc má problém zvládať nápor nakazených ľudí, a to aj napriek tomu, že armáda stavia poľné nemocnice, aby takto zdravotníctvu pomohla riešiť problém s nedostatkom lôžok.

15:04 Nemecká kancelárka Angela Merkelová podstúpila test na nový koronavírus po tom, čo bola v kontakte s infikovaným lekárom a momentálne čaká na výsledky testovania. Kancelárka sa má podľa hovorcu dobre.

15:00 Odklad olympiády v Tokiu by stál japonských organizátorov až 5,7 miliardy eur. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na japonských ekonomických expertov.

Skryť Vypnúť reklamu

14:24 Zbor väzenskej a justičnej stráže potvrdil prvý prípad ochorenia COVID-19 u odsúdeného v ústave Bratislava.

Súvisiaci článok Vo väzení v Bratislave potvrdili koronavírus Čítajte 

Ústavný lekár zabezpečil protiepidemické opatrenia a okamžité izolovanie na zdravotnícke oddelenie v ústave.

Odsúdený bol preeskortovaný do väzenskej nemocnici v Trenčíne. O prípade informovala hovorkyňa Monika Kacvinská.

14:20 Predseda Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura, ktorého má vláda odvolať z funkcie, momentálne vypovedá na NAKA.

K majetkom jeho 20-ročného syna Krištofa sa vyjadrí o štvrtej na tlačovej konferencii.

Súvisiaci článok Denník z karantény v Gabčíkove. Budú ma testovať? Čítajte 

14:15 Čo sa deje v karanténe v Gabčíkove? Adam Brodanský pokračuje vo svojom denníku >>>>

14:07 Švajčiarsko hlási viac ako 8000 prípadov nákazy koronavírusom a 66 mŕtvych.

Podľa aktualizovaných údajov je najhoršia situácia v talianskojazyčnom kantóne Ticino, kde pripadá 326,9 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. Nákaze tam podľahlo 37 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

14:01 Slovensko má k dispozícii štyri miliardy eur z eurofondov, ktoré nie sú zatiaľ zazmluvnené.

Informovala o tom ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí).

Vicepremiérka chce urobiť audit výziev, ktoré sú už vyhlásené a presunúť tieto peniaze tam, kde sú aktuálne potrebné, teda na pomoc pri negatívnych dosahoch opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

13:42 Americký FED spustil nové programy na pomoc trhom, aby počas krízy fungovali efektívnejšie.

Fed spúšťa neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie. Nakúpi neobmedzené množstvo štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami, aby podporil finančný trh.

Vo svojom vyhlásení uviedol, že pristúpil k týmto krokom, pretože sa ukázalo, že americká ekonomika bude čeliť vážnym problémom.

Skryť Vypnúť reklamu

13:39 Svetová ekonomika bude v dôsledku pandémie trpieť niekoľko nasledujúcich rokov. Upozornila na to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj s tým, že "šok pre ekonomiku je už teraz väčší, než predstavovala finančná kríza pred vyše 10 rokmi".

13:37 Sedem pacientov s ochorením na COVID 19 bolo prepustených z nemocnice.

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že ich zatiaľ nie je možné označiť za prvých vyliečených na Slovensku.

Putujú totiž do domácej karantény, kde musia byť ďalších 14 dní.

13:20 Slovenský skauting spustil iniciatívu s názvom Skautská služba, orientovanú na dobrovoľnícku pomoc.

Medzi hlavné aktivity iniciatívy patrí podľa tajomníčky rady pre rozvoj Eleny Michalčíkovej najmä dovoz potravín a liekov pre seniorov či zdravotne ťažko postihnutých občanov a šitie ochranných rúšok. Cieľom iniciatívy je zvýšiť kapacitu ľudských zdrojov pri už prebiehajúcej pomoci.

13:17 India preruší osobnú leteckú dopravu. Krajina už predtým uzavrela svoje hranice pre medzinárodné lety a zatvorená je aj väčšina jej hraničných priechodov.

13:05 Volkswagen Slovakia predlžuje dočasnú odstávku výroby vo všetkých troch závodoch v Bratislave, Martine a Stupave do 5. 4. 2020 vrátane.

13:03 Skupina J&T doviezla z Číny prvú zásielku ochranných pomôcok pre zdravotníkov.

Ide o menšiu časť zásielok za celkovo osem miliónov eur, ktoré J&T a energetický koncern EPH vyčlenili na boj s koronavírusom (pre každú krajinu po štyri milióny eur).

V prvom lietadle bolo milión kusov ochranných rúšok.

„Prvú časť daru určenú pre Slovenskú republiku prevzali ešte v noci zástupcovia ministerstva vnútra, aby ho mohli čím skôr distribuovať,“ informovala J&T.

Ďalšie letecké zásielky z Číny očakávajú v nasledujúcich dňoch. Objednali a už zaplatili dva milióny kusov respirátorov, 50-tisíc ochranných oblekov, 50-tisíc rukavíc, 50-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc testovacích súprav na ochorenie Covid-19.

13:00 Holandský Philips zvýši produkciu dôležitých zdravotníckych prístrojov, aby pomohol diagnostikovať a liečiť pacientov s ochorením COVID-19.

V priebehu nasledujúcich ôsmich týždňov chce zdvojnásobiť výrobu ventilátorov a do 3. štvrťroka dosiahnuť jej štvornásobné zvýšenie.

Preorientuje sa aj automobilka Fiat Chrysler Automobiles. V Ázii začne s výrobou ochranných rúšok.

12:53 Minister hospodárstva Richard Sulík na zasadnutí vlády navrhne odvolanie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru za pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu.

"Pripravil som návrh na odvolanie pána Kičuru z funkcie. Uvidíme, či trestné oznámenie budem písať ja alebo niekto iný. Na tom sa ešte dohodneme," povedal Sulík pred zasadnutím Ústredného krízového štábu SR.

Sulík už má pripravený návrh na nového šéfa štátnych hmotných rezerv, ale nomináciu chce zverejniť až po dohode s premiérom.

12:38 OSN vytvorí fond pre podporu liečby pacientov, ktorým diagnostikovali koronavírus.

"Fond pod hlavičkou OSN poskytne našim partnerom predvídateľnosť a zefektívni ich úsilie," uvádza stanovisko nórskej ministerky zahraničných vecí Ine Eriksonovej.

12:30 Cestovná kancelária Aeolus hovorí o mimoriadne vážnych okolnostiach, pre ktoré nebude pokračovať v predaji a realizácii letnej sezóny 2020.

V Českej republike voči spoločnosti zároveň prebieha insolvenčné konanie.

Cestovka prosí o trpezlivosť. "Momentálne sú naše kancelárie zatvorené, k dispozícii sú infolinky. Keďže aj úrady pracujú v obmedzenom režime, v tejto chvíli nevieme poskytnúť podrobnejšie informácie," uvádza vedenie Aeolusu.

12:24 Riaditeľ závodu Schaeffler Kysuce vydal nariadenie celozávodnej dovolenky pre všetkých zamestnancov firmy >>>>

12:16 Pandémia zmenila životy ľudí na celej planéte. V rámci preventívnych opatrení muselo v domácej karanténe zostať viac ako miliarda obyvateľov vo vyše 50 krajinách a územiach. Vyplýva to z prepočtov, ktoré zverejnila agentúra AFP.

Počet oznámených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe prekročil v nedeľu 150-tisíc, pričom v Taliansku ich je viac ako 53-tisíc.

12:06 Obchodné reťazce sa rozhodli inštalovať na pokladniciach ochranné plexisklá.

12:00 "Iskierku nádeje" dodávajú talianskym lekárom aj vláde náznaky, že zákaz vychádzania začína mať pozitívny efekt v podobe zmiernenia nárastu počtu nakazených i vytvárania ohraničených ohnísk nákazy.

Spravodajca televízie France 3 v Ríme informoval, že kým uprostred minulého týždňa zaznamenali denne 25- až 30-percentný nárast nových prípadov, koncom týždňa ich bolo už len 10 až 15 percent.

Za ďalšie pozitívum sa považuje, že stále veľmi aktívne ohniská nákazy sú ohraničené a len na severe krajiny, čo odborníci tiež spájajú s výrazným obmedzením pohybu a presunov obyvateľstva v Taliansku.

V dôsledku toho lekári z juhu Talianska smerujú na sever, aby tam pomohli svojim kolegom.

11:48 Počet prípadov úmrtia stúpol za 24 hodín v Španielsku o 462 a presiahol 2000 prípadov.

11:43 Počas pondelka bolo otestovaných na nový koronavírus zatiaľ 29 vzoriek, jedna z toho bola pozitívna, doplnil hlavný hygienik Ján Mikas.

11:39 Dvaja lekári z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava v bratislavskom Ružinove majú negatívne výsledky testov na ochorenie COVID-19, informoval o tom minister Krajčí.

Klinika pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa lekárov, zdravotníckeho personálu a ani pacientov.

Krajčí informoval aj o prípade všeobecného lekára z Púchova, ktorému bol potvrdený COVID-19, i o dvoch nakazených pacientoch v Národnom onkologickom ústave.

11:35 Štát by mohol získať až 200-tisíc testov na koronavírus. „Rysuje sa jedna možnosť, kde by sa dalo zabezpečiť 200-tisíc regulárnych testov na koronavírus,“ oznámil Matovič, s tým že objednávka sa potvrdí v najbližších hodinách.

Zároveň doplnil, že chcú zvýšiť denné testovanie na desaťnásobok. Kým predošlé dni sa za deň otestovalo zhruba 200 či 300 ľudí, zvýšiť by sa to malo približne na tritisíc ľudí denne.

11:31 Slovenský výrobca bioetanolu, spoločnosť Enviral, dodá v nasledujúcich dňoch výrobcom dezinfekčných prostriedkov niekoľko miliónov litrov 99,7 percenta bezvodého liehu.

Lieh bol aktuálne zaradený na zoznam schválených dezinfekčných prípravkov priamo proti novému koronavírusu.

11:23 V Slovinsku zomrel tretí človek infikovaný koronavírusom.

Na infekčnom oddelení Univerzitnej nemocnice v Ľubľane zomrel 67-ročný muž, ktorý mal okrem SARS-CoV-2 aj viacero dlhodobých zdravotných problémov.

Podľa ministerstva zdravotníctva muž prišiel do nemocnice z domu a jeho smrť nenastala v dôsledku infekcie.

Lekári v jeho prípade konštatovali "komplexnú situáciu", pretože mal niekoľko závažných diagnóz súčasne.

11:20 Irán potvrdil ďalších 127 prípadov úmrtia čím sa ich počet zvýšil celkovo na 1 812.

Podľa iránskeho ministerstva zdravotníctva za posledných 24 hodín potvrdili nákazu koronavírusom u ďalších 1411 osôb, čím sa ich počet zvýšil na 23 049.

11:17 Singapore Airlines uzemní takmer všetky svoje lietadlá až do konca apríla.

Singapurský národný dopravca vyhlásil, že zníži o 96 percent svoju kapacitu po tom, čo lokálna vláda zakázala vstup do mestského štátu.

Len deväť z flotily 147 lietadiel spoločnosti SIA, zostane v prevádzke.

11:05 V Nemecku už sa z choroby COVID-19 vyliečilo vyše 2 800 ľudí.

Povedal to šéf Inštitútu Roberta Kocha Lothar Wieler. Jeho úrad registruje celkom 22.672 prípadov nákazy, úmrtí je zatiaľ 86.

10:58 Thajsko oznámilo 122 nových prípadov nákazy koronavírusom, ktorý sa šíri z hlavného mesta Bangkok do ďalších častí krajiny.

V krajine zatiaľ hlásili celkovo 721 prípadov nákazy SARS-CoV-2.

Jedna infikovaná osoba zomrela, 668 ďalších liečia v nemocniciach a 52 ľudí prepustili, keď sa zotavili.

10:57 Väčšina tovární skupiny Volkswagen bude zatvorená dva týždne, v niektorých regiónoch tri.

"Šírenie vírusu sa pravdepodobne nezastaví o niekoľko týždňov. Takže musíme byť pripravení žiť s touto hrozbou dlhší čas, kým nebudú k dispozícii účinné lieky alebo očkovanie," uviedol Herbert Diess, generálny riaditeľ koncernu.

10:38 Nové Zámky poskytnú priestory pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov, v ktorých budú môcť prečkať nútenú karanténu.

„Po dohovore s vedením hotela Korzo ponúkame pre potreby lekárov a zdravotníckych pracovníkov priestory a izby na jednom poschodí tohto zariadenia. Ak sa bude vírus šíriť viac a budú potrebné väčšie kapacity, sme pripravení ich zabezpečiť aj na zvyšných poschodiach,“ informoval primátor Nových Zámkov Otokar Klein.

10:30 Expremiér Peter Pellegrini je naďalej pripravený pomáhať Slovensku s koronakrízou.

Pripomína to na sociálnej sieti, kde zároveň odmieta kritiku súčasného premiéra Matoviča a hovorí o potrebe spolupráce.

10:29 Hongkong zakáže vstup na svoje územie všetkým ľuďom bez trvalého pobytu v mestskom štáte. Opatrenie začne platiť o polnoci z utorka na stredu na dva týždne.

10:28 Európske akciové trhy si hneď po otvorení pripísali straty a priblížili sa k sedemročným minimám.

10:21 Výrobné štáby viacerých zahraničných seriálov z lekárskeho či záchranárskeho prostredia sa rozhodli darovať tvárové masky a rúška, rukavice či oblečenie lekárom a zdravotníkom, ktorí ich majú v čase epidémie nedostatok.

10:18 Koronakríza by mohla nemeckú ekonomiku stáť v tomto roku od 255 miliárd až do 729 miliárd eur. Uviedol to v nemecký ekonomický inštitút Ifo.

"Náklady pravdepodobne prekonajú všetko, čo sme za posledné desaťročia v Nemecku pri hospodárskych krízach či prírodných katastrofách poznali," povedal predseda Ifo Clemens Fuest.

10:15 Ministerstvo vnútra zakúpilo systém priestorovej dezinfekcie, ktorý by mal slúžiť na mikrobiologickú dekontamináciu zásahových vozidiel (sanitiek) Hasičského a záchranného zboru.

10:08 Zdravotný stav Toma Hanksa a jeho manželky Rity Wilsonovej sa zlepšuje.

"Sú to dva týždne, čo sme mali prvé príznaky, a cítime sa lepšie," uviedol v odkaze fanúšikom, ktorých vyzval, aby dodržiavali nariadenia týkajúce sa karantény.

10:00 Situácia okolo koronavírusu bude mať bezpochyby negatívny dosah na rozpočet mesta Bratislava. Odhad dosahov je v miliónoch eur, potvrdil to hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

9:55 Celkovo 119 repatriantov z Londýna prišlo počas víkendu do Kúpeľno-liečebného ústavu Družba v Bardejovských kúpeľoch. Absolvujú tam dvojtýždňovú karanténu.

Mesto Bardejov na svojom webe informuje, že ide väčšinou o ženy a dievčatá, pričom mnohí sú študenti, ktorí boli v Británii v rámci vzdelávacieho projektu Erasmus, ale sú medzi nimi aj opatrovateľky.

9:50 Aj obchodný reťazec Kaufland v súvislosti s mimoriadnou situáciou plošne skracuje otváracie hodiny.

Upravené otváracie hodiny pre predajne naprieč Slovenskom budú platiť od 23. marca až do odvolania.

Ako ďalej informoval reťazec, od pondelka do soboty budú predajne otvorené od 7:00 do 20:00. Nedeľná prevádzka od 8:00 do 20:00 zostáva nezmenená.

Výnimkou bude len predajňa v bratislavskom Avion Shopping Parku, pre ktorú platia zmenené otváracie hodiny už od štvrtka 19. marca. Počas celého týždňa je prevádzka otvorená od 8:00 do 19:00.

Už skôr ohlásili úpravu otváracích hodín Tesco a Lidl >>

9:32 Ústredný krízový štáb zasadne o 11:00 hod. na Úrade vlády. Následne sa o 14:00 hod. bude konať rokovanie vlády, ktorá rozhodne o ďalších opatreniach.

9:26 Počet potvrdených prípadov nákazy v Česku stúpol na 1165, čo je o 45 prípadov viac než v nedeľu.

Česko už zaznamenalo prvé úmrtie na ochorenie COVID-19. Išlo o 95-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný v pražskej Nemocnici Na Bulovke a trpel aj inými ochoreniami.

9:23 Aliancia všeobecných lekárov Slovenska/Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska žiada novú vládu, aby bezodkladne zabezpečila dodanie osobných ochranných prostriedkov a dostatočného množstva dezinfekčných prostriedkov do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých.

"Denne každého z nás kontaktujú desiatky pacientov, pričom nevieme, ktorý z nich je nositeľom vírusu," uviedla prezidentka aliancie Monika Palušková.

Ochranu chcú zabezpečiť pre všeobecných lekárov pre dospelých a sestry v ambulanciách po celom Slovensku.

9:18 Z ôsmich obvodných ambulancií všeobecných praktických lekárov pre dospelých sídliacich v budove púchovskej Polikliniky Zdravie fungujú len dve.

Šiesti lekári sú totiž v nútenej karanténe po tom, čo u jedného z nich testy potvrdili nákazu koronavírusom.

Šesticu lekárov dočasne zastúpia ich dvaja kolegovia v Zdraví, ale tiež obvodní lekári v závodnom stredisku Matador a v neďalekých Lednických Rovniach.

Súvisiaci článok Koronavírus v Maďarsku: Vojaci preberajú kontrolu nad kľúčovými firmami Čítajte 

9:15 Do viacerých strategických firiem v Maďarsku v posledných dňoch napochodovali vojaci.

Ministerstvo obrany uverejnilo zoznam desiatok kľúčových firiem, v ktorých od štvrtka postupne preberá kontrolu akčná skupina vedená rezortom obrany.

Je jednou z desiatich akčných skupín, ktorých vytvorenie na zvládanie situácie v krajine oznámil premiér Viktor Orbán pred vyše týždňom.

9:10 Ministerstvo zahraničných vecí nedisponuje údajmi o tom, koľko občanov Slovenska je infikovaných mimo územia Slovenska.

"Štatistika úradov hovorí o počte nakazených. Nerozlišuje medzi štátnou príslušnosťou infikovanej osoby," vysvetlil hovorca rezortu Juraj Tomaga.

Mimo Slovenska bol koronavírus potvrdený u štyroch Slovákov, dvoch detí a dvoch dospelých, v rakúskom Kittsee. Rezort diplomacie tiež eviduje jeden prípad v Spojených arabských emirátoch.

"O ďalších zatiaľ nemáme vedomosť," uzavrel Tomaga.

9:06 Kuba vyslala do Talianska tím lekárov a zdravotných sestier, aby tam pomohli liečiť a ošetrovať nakazených ľudí.

Časť kubánskeho tímu tvoria lekári, ktorí boli pred desiatimi rokmi nasadení v Afrike, keď tam vyčíňalo vírusové ochorenie ebola.

9:02 V bratislavskej MHD prerušia od utorka premávku električkovej linky 7.

Dôvodom je výrazne nižší počet cestujúcich, ktorí dochádzajú regionálnymi vlakmi a autobusmi na dennej báze do Bratislavy.

8:50 Nový Zéland bude od stredy večera na štyri týždne úplne uzavretý. Obyvatelia budú musieť zostať doma, všetky podniky, ktoré nie sú nevyhnutné, budú musieť byť zavreté, a prestať budú tiež musieť všetky nepotrebné aktivity.

Opatrenie v pondelok oznámila premiérka Jacinda Ardernová s tým, že bude mať za následok bezprecedentný hospodársky aj spoločenský rozvrat.

"Nepodceňujem to, čo žiadam od Nového Zélandu. Je to obrovské a viem, že to bude skľučujúce," uviedla predsedníčka vlády a dodala, že je to dôležité pre záchranu tisícok životov.

Načítavam video...

8:38 Pre šírenie vírusu zrušil Okresný súd Bratislava II aprílový termín procesu v kauze bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska, ktorý je obžalovaný z prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Pojednávanie odročili na neurčito. Informoval o tom hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

V prípade figurujú ako ďalší traja spoluobžalovaní bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho komplic Miloš Kaštan.

8:20 Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb podnikol tvrdé kroky, aby ochránil pacientov i svoj personál.

Tak ako mnohé iné nemocnice, aj on sa pripravil na možnosť, že počet pacientov s ochorením Covid-19 prudko narastie.

Súvisiaci článok Kardioústav má záložné tímy, keby koronavírus udrel naplno Čítajte 

„Všetkých zamestnancov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou sme poslali do karantény. Odvtedy sme zrušili všetky dovolenky, služobné cesty, školenia a kongresy. V úzkej spolupráci s vedením jednotlivých kliník a oddelení sme vytvorili záložné tímy z lekárov a sestier, ktoré sú v súčasnosti doma, dodržiavajú prísny režim podobný dobrovoľnej karanténe a budú k dispozícii v núdzových situáciách,“ hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva kardioústavu František Sabol.

8:16 Do Talianska priletelo už siedme ruské lietadlo s vojenskými odborníkmi a vybavením na pomoc v boji s koronavírusom.

Podľa agentúry TASS bolo do Talianska vypravených celkovo deväť takýchto lietadiel s približne 100 vojenskými virológmi a špecialistami ruského ministerstva obrany na infekčné choroby. Na ich palubách bolo aj osem tímov lekárov a zdravotných sestier.

8:01 Čierna Hora eviduje prvé úmrtie v dôsledku nákazy koronavírusom. Chorobe COVID-19 podľahol 65-ročný muž v noci z nedele na pondelok, len krátko po príchode do nemocnice.

Podľa TV RTCG sa muž nedávno vrátil zo Srbska.

7:50 Nádvorie pred mešitou al-Aksá v Jeruzaleme je od pondelka úplne uzavreté pre verejnosť. Podľa agentúry AFP o tom informovala islamská náboženská nadácia wakf, ktorá spravuje Chrámovú horu v Jeruzaleme.

Ide o veľmi zriedkavý krok, ku ktorému nadácia pristúpila v rámci boja proti šíreniu koronavírusu. Mešita bola pre verejnosť uzavretá už predtým, pripomenula AFP.

7:43 Predajne obchodných reťazcov Tesco a Lidl upravujú v súvislosti s mimoriadnou situáciou svoje otváracie hodiny.

Hypermarkety Tesco budú otvorené od 7:00 do 21:00, menšie predajne od 7:00 do 20:00.

Dočasné otváracie hodiny platia každý pracovný deň, aj počas víkendov.

Vo všetkých 150 prevádzkach Tesco zároveň platia od pondelka prednostné nákupné hodiny pre seniorov, a to každý pracovný deň od 9:00 do 10:00.

Predajne Lidl budú predávať v čase od 7:00 do 20:00.

7:25 Južná Kórea od nedele testuje všetkých pasažierov z Európy a takisto sprísňuje hraničné kontroly, aby zabránila návratu koronavírusu zo Západu.

Všetci Juhokórejčania, ktorí sa vracajú z Európy, ako aj cudzinci s dlhodobými vízami, musia zostať po príchode 14 dní v karanténe. Testy už absolvovalo viac ako 1 440 pasažierov.

7:18 Spojené arabské emiráty oznámili, že na dva týždne pozastavia prevádzku bežných osobných alebo tranzitných letov.

Rozhodnutie vstúpi do platnosti v priebehu 48 hodín, informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na správu oficiálnej tlačovej služby WAM. Pozastavenie prevádzky sa nebude vzťahovať na lety zabezpečujúce prepravu nákladov alebo núdzové evakuácie.

7:10 Pozitívny výsledok na koronavírus má aj bývalý filmový producent Harvey Weinstein, ktorého tento mesiac odsúdili na 23 rokov väzenia za sexuálny útok a znásilnenie.

7:08 Japonský premiér Šinzó Abe prvýkrát pripustil, že olympijské hry by sa nemuseli začať v plánovanom termíne 24. júla.

Odklad tohtoročných letných hier v Tokiu sa môže stať nevyhnutným, pokiaľ by pandémia nového koronavírusu znemožňovala ich bezpečný priebeh, vyhlásil Abe.

Abe na pôde parlamentu povedal, že Japonsko je stále odhodlané usporiadať olympijské hry v "úplnej" podobe, v prípade ťažkostí však môže rozhodnúť o odklade týchto hier, a to "predovšetkým s ohľadom na športovcov".

7:00 V stredočínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie, povolili obmedzený pohyb obyvateľov po jeho území aj mimo neho.

Súvisiaci článok Vo Wu-chane dovolili ľuďom vyjsť z domu a vrátiť sa do práce Čítajte 

Magistrát mesta v pondelok oznámil, že obyvatelia, ktorých zdravie v elektronickej databáze klasifikujú ako "zelené", budú môcť opustiť štvrte, kde žijú, ak budú mať dôkaz, že sa vracajú do práce.

Mestská hromadná doprava obnovuje prevádzku a úrady tiež nariadili rozobratie kontrolných stanovíšť medzi jednotlivými časťami mesta.

Osoby, ktoré chcú opustiť Wu-chan a ísť do iných častí provincie Chu-pej, ale nie mimo ňu, môžu požiadať o povolenie, pričom musia predložiť lekársku dokumentáciu vrátane testov na ochorenie COVID-19.

Prijaté opatrenia začínajú účinkovať.

Rudolf Anschober, rakúsky minister zdravotníctva

6:52 Každodenný nárast v počte prípadov nakazenia v Rakúsku je čoraz menej výrazný, čo znamená, že "prijaté opatrenia začínajú účinkovať". Vyhlásil to rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober.

Do nedeľného popoludnia bolo v Rakúsku známych 3244 prípadov nakazenia - o 430 viac než v predošlý deň. Tento prírastok je dosiaľ najvyšší v absolútnych číslach, zároveň však najnižší v pomerných číslach, čo je približne 15 percent.

6:45 Horná komora amerického Kongresu neschválila návrh zákona, ktorý mal uvoľniť státisíce miliónov dolárov na pomoc ekonomike Spojených štátov v čase koronavírusovej krízy.

Iniciatíva vládnucich republikánov v Senáte stroskotala na nulovej podpore zo strany opozičných demokratov, ktorí ju označili za nedostatočnú, informovala tlačová agentúra AFP.

Návrh predpokladal dotácie až do výšky dvoch biliónov dolárov pre americké rodiny, tisíce podnikov v ťažkostiach a nedostatočne vybavené nemocnice.
Na jeho schválenie bolo potrebných najmenej 60 hlasov, senátori však hlasovali v pomere 47 ku 47.

6:10 Čína naďalej zápasí s "privezenými" prípadmi nakazenia, ktorých potvrdený počet vzrástol o 39 na 353.

Podľa oficiálnych záznamov sa za posledný deň opäť nikto nenakazil priamo na území Číny. Podobný vývoj predtým trval niekoľko dní, v nedeľu však zdravotnícka komisia oznámila aj nový domáci prípad.

6:00 Aktuálna situácia, týkajúca sa šírenia nového koronavírusu, a opatrenia, ktoré by mali spomaliť prenos infekcie, spôsobujúcej ochorenie COVID-19. To sú témy pre pondelňajšie rokovanie novej slovenskej vlády pod vedením premiéra Igora Matoviča.

Súvisiaci článok Slovensko má 7 nových prípadov, Matovič chce odvolať Kičuru (minúta po minúte) Čítajte 

Kabinet má takisto hlasovať o odvolaní predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru v súvislosti s konaním úradu pri zabezpečení ochranných zdravotníckych pomôcok.

Predseda vlády počas víkendu informoval, že rokovaniu kabinetu budú predchádzať krízové štáby jednotlivých rezortov a tiež ústredný krízový štáb.

Na základe jeho odporúčaní má vláda prijať ďalšie opatrenia, ktoré by mali pomôcť spomaliť šírenie infekcie.

Začiatok rokovania vlády je predbežne naplánovaný na 14:00, v závislosti na priebehu a trvania rokovaní krízových štábov sa začiatok môže posúvať.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 117
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 38 219
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 11 209
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 255
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 103
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 060
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 332
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 085
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 888
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 783
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

17 h
Petra Vlhová.

Gisinová pôjde hneď po Vlhovej.

15 h

Neprehliadnite tiež

Celoplošné skríningové testovanie na Covid-19.

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

4 h
Plocha v areáli bytového podniku, ktorá by mala slúžiť ako parkovisko pre vraky.

Bude v areáli bytového podniku.

10 h
Róbert Gregorek.

Róbert Gregorek o dopade miernych zím na prírodu.

10 h