BRATISLAVA. Vláda Slovenskej republiky zriadila permanentný krízový štáb. Uviedol to cez prestávku v zasadnutí krízového štábu premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Predseda vlády nekonkretizoval, koľko prípadov nového ochorenia na koronavírus bolo v pondelok pozitívne testovaných.
Súčasťou štábu bude užší tím odborníkov
Súčasťou ústredného krízového štábu bude užší tím odborníkov, ktorých úlohou bude permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu, uviedol po zasadnutí ústredného krízového štábu Matovič.

V tejto skupine bude pôsobiť infektológ profesor Vladimír Krčméry, odborník na biochémiu Robert Mistrík, manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný i predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
"Títo ľudia budú jadrom tímu, ktorého úlohu je zosúladiť procesy medzi jednotlivými rezortmi a všetkými inštitúciami participujúcimi v procese aktivít proti šíreniu nového koronavírusu," uviedol Matovič.
Doteraz podľa neho chýbala koordinácia. "Jedna ruka nevedela, čo robí ľavá, ak sa aj niečo vybavilo, nie vždy sa o tom dozvedeli tí, ktorých sa to týkalo," opísal Matovič predchádzajúci stav pri komunikácii o aktivitách a zabezpečovaní opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.
Matovič informoval, že na rokovaní ústredného krízového štábu prešli vyše 60 návrhov opatrení. O tom, ktoré prijmú, rokuje vláda.
Matovič chce zapojiť súkromné laboratóriá
Matovič opäť avizoval, že chce čo najviac zvýšiť kapacitu testovania vzoriek. "Keď chceme dosiahnuť čo najväčší skríning, musíme zapojiť aj súkromné laboratóriá," uviedol.
Ako konštatoval, keď bol doteraz urobený odber, vzorka šla na druhú stranu republiky. Pri využití kapacít súkromných laboratórií by cestovala na krátku vzdialenosť, čo by mohlo mať aj ekonomické výhody.
Bývalý prezidentský kandidát Mistrík je opatrný pri vyjadreniach, koľko testov dokážeme v najbližšej dobe urobiť. Najprv je podľa neho potrebné urobiť revíziu, čo štát dokáže.
Poukázal tiež na to, že štát musí povedať, kde sú testy najdôležitejšie, pretože ich počet nie je neobmedzený. Nevyhnutný je podľa neho systém, podľa ktorého sa bude testovať. "Ak by testovali súkromné laboratóriá, je potrebné, aby ich koordinoval štát," dodal.
Profesor tropickej medicíny Krčméry konštatoval, že koronavírus nie je úplne nová infekcia, prekonali sme už štyri epidémie. "Na Slovensku sú registrované štyri lieky, nie je obava, že keby mal niekto ťažký klinický priebeh, nechali by sme ho bez liečby," povedal.
Dodal, že bude potrebné, aby lieky, ktoré sú registrované na iné vírusové alebo infekčné ochorenia, ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv doplnili o ďalšie indikácie. Je to administratívna vec a potrvá podľa Krčméryho niekoľko dní.
Predseda Lekárskeho odborového združenia Visolajský konštatoval, že žiadna krajina nemôže byť na takúto situáciu pripravená. Oproti ostatným krajinám boli podľa neho naše nemocnice pripravené veľmi slabo.
"Budeme sa snažiť, aby sme toto napravili, pretože v tých nemocniciach bude o pár týždňov, možno mesiac, dva, najťažšia situácia. Musíme sa na ňu pripraviť," uzavrel.
O návrat požiadalo viac ako tritisíc ľudí
O návrat na Slovensko zatiaľ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky požiadalo 3 009 občanov. Uviedol to štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus (SaS).
Viac ako tisíc našich občanov sa už vrátilo v rámci repatriácie domov. Niekoľko ďalších stoviek sa vrátilo svojpomocne s asistenciou našich úradov.
„Najbližšie by malo prísť 300 ľudí z USA. Sú tam problémy s holandskými úradmi, ale verím, že to vyriešime," povedal Klus a upozornil na nedisciplinovanosť niektorých Slovákov, ktorí sa nechcú podrobiť karanténe v štátnych zariadeniach. Tá je povinná pre všetkých občanov, pri ktorých príchode asistuje štát.
Ministerstvo plánuje zriadiť spoločnú platformu pre verejnú správu, na ktorej by sa zobrazovali ponuky zdravotníckeho materiálu a iných pomôcok. Tá by si ich prostredníctvom nej vedela zabezpečiť.
Klus tiež informoval, že v blízkom období by mali na Slovensku pristáť so zdravotníckym materiálom dve až tri lietadlá z Číny a plánujú sa aj transporty z Južnej Kórey a Japonska. „Zabezpečovanie zdravotníckeho materiálu bude naďalej patriť medzi priority MZV,“ zdôraznil.
Klus tiež informoval, že budúci minister zahraničných vecí Ivan Korčok by mal priletieť v utorok z USA, kde v súčasnosti pôsobí ako slovenský veľvyslanec. Následne absolvuje dvojtýždňovú karanténu.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?