SME

Štát skúsi sledovať všetkých cez mobily. Čo prinesú nové opatrenia

Viaceré opatrenia obmedzia seniorov.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. V nedeľu budú zatvorené všetky obchody. Kto vyjde z domu, bude musieť mať na tvári rúško a z dát od mobilných operátorov budú štátne orgány vedieť, kde je práve jeho telefón.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby Slovensko porazilo koronavírus, spúšťa vláda tvrdé opatrenia. "Dnes sme naozaj vo vojne s koronavírusom," obhajuje ich premiér Igor Matovič z OĽaNO.

Takmer 40 opatrení proti epidémii dal denník SME do kontextu a ponúka ich vysvetlenie.

V nedeľu budú zatvorené obchody

Bežný život asi najviac ovplyvní opatrenie, že v nedeľu budú zatvorené všetky obchody vrátane potravín.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér posledný deň v týždni deň označil za sanitárny. Hlavným cieľom je, aby si zamestnanci obchodov mohli oddýchnuť.

Súvisiaci článok Pozrite si zoznam nových opatrení proti koronavírusu Čítajte 

V obchodoch sa upravia aj otváracie hodiny. Čas medzi deviatou a dvanástou predpoludním bude vyhradený seniorom nad 65 rokov.

Ak by ich nejaký obchod nedodržiaval, štát je podľa Matoviča pripravený dať ho zavrieť do konca epidémie.

Ak by sa v obchodoch alebo inde vytvárali rady, vydá vláda odporúčanie, aby v nich ľudia stáli v dvojmetrových rozstupoch.

Tovar, ktorý na Slovensko dovezú na boj s epidémiou, bude oslobodený od DPH a ciel.

Ministerstvo zahraničných vecí má urobiť sumár opatrení proti epidémii koronavírusu, ktoré sa osvedčili v dvadsiatich vybraných krajinách.

Budú tri nemocnice len na koronavírus

Aby štát mohol lepšie čeliť ochoreniu na vírus Covid-19, zriadi tri špecializované nemocnice - na východnom, strednom Slovensku a v Bratislave. V utorok premiér ešte nevedel povedať, ktoré to budú, určiť ich má ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

V ďalších nemocniciach budú vyčlenené na liečbu infekcie celé pavilóny.

Súvisiaci článok Testy nakúpili draho a také, aké nepotrebujeme, tvrdí Matovič. Dá odvolať šéfa štátnych rezerv Čítajte 

Vláda sa zrejme pripravuje na predpokladaný vrchol epidémie na konci júna, počas ktorého by podľa analytikov z Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva malo byť s vírusom hospitalizovaných až takmer 24-tisíc ľudí.

Vyše tritisíc z nich bude podľa odhadov odkázaných na intenzívnu zdravotnú starostlivosť.

Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery na infekciu koronavírusom, sa zriadia tzv. drive-thru, teda mobilné odberové miesta, na ktorých zdravotník človeku sediacemu v aute spraví výter z nosa a hltanu. Vzorku potom pošlú na testovanie. Jedno mobilné odberové miesto môže podľa Matoviča odobrať denne 70 vzoriek.

Minulú stredu s týmto systémom začala sieť súkromných laboratórií Alpha medical. Keď sa to dozvedel vtedajší premiér Peter Pellegrini zo Smeru, firme to hneď zatrhol.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od neho chce Matovič spolupracovať na testoch aj so súkromnými laboratóriami a dosiahnuť tak, aby sa denne testovalo tritisíc vzoriek. V súčasnosti je to podľa hlavného hygienika Jána Mikasa denne necelá tisícka.

Možno už v utorok štát kúpi 200-tisíc spoľahlivých testov na koronavírus. Aktuálne ich je na Slovensku zhruba 15-tisíc.

Súvisiaci článok Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19 Čítajte 

Vláda chce urobiť aj poriadok v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v nemocniciach, kde dochádza k rôznym výtržnostiam. Niektorí ľudia podľa premiéra nechápu, že s jedným pacientom nemôže prísť na vyšetrenie desať príbuzných.

Aby sa takéto situácie podarilo účinne riešiť, budú pred týmito nemocnicami nasadení vojaci a policajti. Premiér odmietol v utorok spresniť, o ktoré nemocnice ide.

Do nemocníc by mohli vyslať aj ďalších vojakov. Ministerstvo obrany má vybrať tých, ktorí by boli vhodní na preškolenie na sanitárov.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vstupom do každej nemocnice, ale aj fabriky, budú od 30. marca merať teplotu tým, ktorí budú do nich vstupovať. Teplota nad 38 stupňov Celzia je jedným zo základných príznakov nákazy koronavírusom.

Z Česka sa Slovensko bude snažiť získať dva lieky na liečbu infekcie, jedným z nich je darunavir.

Vyučovanie neobnovia až do odvolania

Vyučovanie v školách bude prerušené až do odvolania, povedal minister školstva Branislav Gröhling​ z SaS.

Školský rok by sa mal skončiť ako zvyčajne do 30. júna. Vyučovacia látka, ktorá sa dovtedy nepreberie, sa presunie do ďalšieho školského roka.

Súvisiaci článok Testujeme málo, aj keď testov je dostatok Čítajte 

Písomné maturity sa tento rok rušia. Ústne by sa mali konať do dvoch týždňov po obnovení vyučovania.

"Chceme, aby maturanti tento rok maturovali, a to do 30. júna," povedal Gröhling. Aj keby sa už do konca školského roka neobnovilo vyučovanie, minister chce maturity do konca júna.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem písomných maturít sa tento rok ruší aj Testovanie 9. Je to monitor, ktorý píšu žiaci deviateho ročníka a žiaci štvrtého ročníka osemročných gymnázií.

Prihlášky na stredné školy bude možné podať do 15. mája. Nebude sa však na nich vyžadovať potvrdenie od lekára. Zabráni sa tak návalu v ambulanciách. "Prijímacie pohovory na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna," povedal Gröhling.

Posunú sa aj termíny zápisov do základných škôl. Mali by sa uskutočniť od 15. do 30. apríla. Deti nebudú musieť prísť osobne.

Pre deti, ktoré nemajú výučbu cez internet, pripraví verejnoprávna televízia rozšírené vyučovacie programy. Od budúceho týždňa ich bude vysielať sto minút denne.

Vzniká aj web www.ucimenadialku.sk, kde nájdu učitelia, žiaci, ale aj rodičia
materiály na digitálne vzdelávanie.

SkryťVypnúť reklamu

Minister chce vyzvať aj Slovenskú rektorskú konferenciu, aby uznala tento stav výučby.

Seniori majú byť doma

Najväčšia pozornosť sa v opatreniach venuje seniorom nad 65 rokov, ktorí sú podľa odborníkov najzraniteľnejšou skupinou.

Súvisiaci článok Koronavírusom by sa mohlo nakaziť až 25 percent ľudí, očakávajú štátni analytici Čítajte 

Analytici ministerstva zdravotníctva v nedávnej prognóze vypočítali, že až 43 percent nakazených medzi 70. a 79. rokom života bude potrebovať akútnu zdravotnú starostlivosť, teda umelú pľúcnu ventiláciu.

Medzi osemdesiatnikmi dosahuje tento podiel až 70 percent.

"Niekto povie, že vyvolávame pocit strachu mladých z dôchodcov, ale tak to je," obhajoval obmedzujúce opatrenia pre seniorov Matovič.

Dôchodcovia majú podľa odporučení vlády chodiť von len v nevyhnutných prípadoch. Ak to nebudú rešpektovať, premiér nevylúčil, že im štát úplne zakáže vychádzať z domu.

SkryťVypnúť reklamu

Hygienici aj ostatným ľuďom nariadia nosiť rúško, len čo opustia bydlisko.

Aby však seniori neboli úplne odrezaní od sveta, obce majú zriadiť telefonické linky, na ktorých si najmä oni budú môcť objednať nákup či donášku jedla.

Hoci Matovič nechce úplne zakázať dôchodcom jazdiť verejnou dopravou, majú ju využívať čo najmenej. Vláda zatiaľ dôchodcom neruší ani vlaky zadarmo. Matovič pohrozil, že ak sa bude opakovať minulý víkend, počas ktorého vlakmi húfne cestovali najmä seniori z Bratislavy do Tatier, výhodu im zruší.

Študentom Matovičov kabinet vlaky zadarmo zrušil. Premiér to vysvetlil tým, že nechodia do škôl a chce zabrániť šíreniu vírusu.

Údajne najmä kvôli dôchodcom požiada vláda šéfa RTVS Jaroslava Rezníka, aby jej druhý televízny kanál vysielal každý deň o šiestej večer omšu. Katolícka a po nej aj pravoslávna cirkev ich zrušili práve pre koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

Lokalizácia cez mobily

Štátne orgány budú môcť počas epidémie využívať lokalizačné dáta mobilných operátorov. Štát bude vedieť, kde človek s mobilom je či kde sa v minulých dňoch pohyboval.

Súvisiaci článok Ako vyzerajú dáta, cez ktoré chce vláda sledovať ľudí v karanténe Čítajte 

Ešte v utorok má parlament v skrátenom konaní schváliť návrh zákona, ktorý by to umožňoval.

Matovič odmietol, že by vláda chcela špehovať ľudí. "Však by nás zjedli, keby sme tu spustili nejakého Big Brother (Veľkého brata)," podotkol.

Vláda chce podľa neho, ako aj v iných krajinách, napríklad upozorňovať ľudí, že sa v ich okolí pohybuje človek, ktorý by mohol byť nakazený. Aby sa vďaka tejto informácii šli dať otestovať.

Spoluprácu s mobilnými operátormi chce štát využiť aj na väčšiu informovanosť seniorov, ktorí nie sú aktívni na internete alebo sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo dopravy má s operátormi dohodnúť, že dôležité správy budú ľuďom nad 65 rokov chodiť cez SMS.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

V domovoch dôchodcov bude núdzový stav

Úrad verejného zdravotníctva nariadi sociálnym zariadeniam, aby dodržiavali prísne hygienické opatrenia.

Súvisiaci článok Tri dobré správy zo Slovenska a z Česka o boji s koronavírusom Čítajte 

Premiér poukázal na to, že je dôležité, aby najmä seniori v domovoch dôchodcov boli zdraví, lebo Slovensko má málo pľúcnych ventilácií.

Ministerstvo zistilo, že funkčných prístrojov je len 450, kým podľa jeho analýzy ich bude treba až 3000. Zatiaľ ich nemá.

Aj preto v sociálnych zariadeniach, v ktorých sa poskytuje aj zdravotná starostlivosť, vyhlásia núdzový stav. Podľa zákona ho možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní, počas ktorých je možné napríklad obmedziť slobodu pohybu zákazom vychádzania v určitom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Denné stacionáre, ktoré poskytujú sociálne služby ľuďom odkázaným na pomoc iných, zatvoria úplne. Sociálna pomoc príde za nimi domov.

Posunú dražby a exekúcie

Pre epidémiu sa posunú niektoré zákonom a predpismi dané lehoty na splnenie povinností.

Jedným z najdôležitejších posunov je odklad dražieb a exekúcií až na čas po 30. apríli. Dovtedy sa žiadna nemôže uskutočniť.

Na druhej strane parlament urýchlene prijme návrh zákona, podľa ktorého budú môcť počas epidémie poskytovať svoje služby notári a advokáti. Napríklad pri závete.

Posúvajú sa aj preventívne prehliadky, ktoré musia mať ľudia v zamestnaniach ako baník či tunelár.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 200
  2. Každý piaty zomrie 9 131
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 780
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 538
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 811
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V zamestnaní dostane výpoveď.


Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta.

Predseda verí, že aj vláda vníma urgentnú potrebu zabezpečiť pre občanov dôstojný výkon súdnictva.


TASR
Ilustračné foto

V prvej etape opravia zvodidlá pri križovatke s Prievozskou, v smere na Mlynské Nivy.


SITA
Branislav Gröhling.

Argumenty pre skrátené legislatívne konanie označil Gröhling za absurdné.


SITA

Sportnet

Servác Petrovský.

Záujem oňho pretrváva.


Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Alexander Ovečkin.

Ruský útočník má v NHL na konte už 843 gólov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu