V rovnakom čase klesne aj počet žiakov ZŠ, a to takmer o 220 tisíc. Nárast kvality vzdelávania však podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) Jána Gašperana nebude možno zabezpečiť, ak bude stav učiteľov priamoúmerne kopírovať pokles žiakov. "Zvýšená pozornosť by sa mala venovať nadaným aj hendikepovaným žiakom. Znížiť by sa mal aj počet žiakov v triedach," povedal pre TASR Gašperan.
Kľúčovou otázkou bude podľa neho udržať v školstve odborníkov na cudzie jazyky a informatiku. "Aj preto budeme vytvárať tlak, aby boli rovnako ako nastupujúci pedagógovia lepšie odmeňovaní aj učitelia s dlhoročnou praxou," dodal Gašperan. Predovšetkým v oblasti cudzích jazykov totiž v krátkodobom horizonte nebude možné nahradiť ,päťdesiatnikovď nastupujúcimi učiteľmi.
Gašperan vyjadril nádej, že plánované zvýšenie platov od 1. júla zatraktívni učiteľské povolanie. Je to však podľa neho len prvý krok k tomu, aby sa ľudia, ktorí strávia v škole tretinu života, cítili dobre a uplatnili v praxi svoje vedomosti.
Štátny tajomník ministerstva školstva Lázsló Szigeti konštatoval, že zriaďovatelia a riaditelia škôl už môžu motivovať kvalitných učiteľov osobnými príplatkami. Tie by mali využívať práve pri učiteľoch jazykov a informačných technológií. Zároveň vyjadril nádej, že zvýšenie miezd pre nastupujúcich pedagógov o približne 2700 korún zvýši záujem o toto povolanie.
Celkovo je v regionálnom školstve zamestnaných okolo 90 tisíc pedagogických a ďalších 40 tisíc nepedagogických zamestnancov. Na ZŠ učí v tomto školskom roku asi 38 tisíc učiteľov.