SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Hlinková skončila na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne (minúta po minúte)

Taliansko má ďalších 919 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte

22:55 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:49 Nemecká hardrocková skupina Rammstein poprela informáciu, že jej lídra a speváka Tilla Lindemanna testovali pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu a v súčasnosti leží na jednotke intenzívnej starostlivosti.

"Včera (vo štvrtok) večer bol Till Lindemann na radu lekára kapely prijatý do nemocnice. Noc strávil na jednotke intenzívnej starostlivosti, ale bol presunutý, keď sa cítil lepšie. Till mal negatívny test na koronavírus," uvádza sa vo vyhlásení skupiny zverejnenom na Facebooku.

21:56 Na hraniciach medzi Poľskom a Ukrajinou stoja tisíce Ukrajincov, ktorí sa chcú stihnúť vrátiť na Ukrajinu do polnoci, kedy krajina zatvára hranice a nebude cez ne púšťať dnu už ani svojich občanov. Ako informujú poľské médiá, na hraničnom priechode medzi poľským mestom Korczowa a ukrajinským Krakovcom je stále okolo tritisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok sa na Ukrajinu z Poľska vrátilo podľa údajov poľských pohraničníkov zhruba štyritisíc Ukrajincov.

21:37 V priemyselnej zóne Poprad-Matejovce musia niektoré firmy uzavrieť svoju prevádzku v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu. Ide o firmy Scametatra a Prima Poprad, ktoré na určitý čas zastavia svoju výrobu.

Uviedol to riaditeľ Scametatra Pavol Šlosár a Marcela Šnajderová zo spoločnosti Prima Poprad.

21:19 Ústavní činitelia by si mohli na obdobie krízy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu znížiť platy.

Návrh plánuje predložiť predseda Národnej rady Boris Kollár na sobotňajšej koaličnej rade. "Zajtra je koaličná rada, chcem predniesť návrh, aby sme si ako ústavní činitelia na dobu, keď si všetci občania, zamestnanci, zamestnávatelia, všetci museli utiahnuť opasky, aby sme aj my urobili symbol spolupatričnosti, že si aj my znížime platy na toto nevyhnutné obdobie," povedal Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

21:16 V Česku pribudlo 217 nových prípadov nákazy, celkovo je evidovaných už 2279 nakazených.

Andrej Babiš v piatok v tejto súvislosti povedal, že je treba predĺžiť núdzový stav. Ten vyhlásili 12. marca na nasledujúcich 30 dní. Koronavírus si už v Česku, kde doteraz otestovali 31 127 ľudí, vyžiadal deväť životov.

20:43 Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu odobrila masívny záchranný balík v hodnote viac než dvoch biliónov dolárov pre tamojšiu ekonomiku zasiahnutú koronavírusovou krízou.

20:12 Pandémia si už celosvetovo vyžiadala viac ako 25-tisíc životov, najviac v Európe. Vyplýva to z údajov, ktoré na základe oficiálnych štatistík jednotlivých krajín zhromaždila do piatka 15.30 h SEČ agentúra AFP.

20:05 Bratislavský hrad je osvietený nápisom Ďakujeme. Ide o vyjadrenie vďaky všetkým, ktorí pomáhajú v boji s pandémiou. Zdravotníkom, hasičom, vodičom či ľuďom pracujúcim v obchodoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Symbolickým potleskom im tam svoju vďaku vyjadrili aj politici. Medzi nimi boli šéf parlamentu Boris Kollár, minister obrany Jaroslav Naď, či bývalý premiér Peter Pellegrini.

19:32 Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo odvolanie Ľubice Hlinkovej na pozícii šéfky Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Ako dôvod v správe zaslanej médiám sa uvádza "identifikovanie potreby zefektívnenia činnosti poisťovne v súvislosti s potrebou prijatia nevyhnutých opatrení zdravotnej poisťovne vyplývajúcich zo situácie ohľadom ochorenia Covid-19."

Poverený riadením poisťovne až do výsledku riadneho výberového konania bude jeden z aktuálnych členov predstavenstva poisťovne.

19:16 Viaceré slovenské banky pristúpili v čase hroziacej ekonomickej krízy k prísnym opatreniam, aby sa chránili.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Podnikateľom, živnostníkom i ďalším dávajú banky stopku na úvery Čítajte 

Potrebujú minimalizovať riziko v podobe zvýšeného počtu nesplácaných úverov. Poskytovanie úverov tvorí pritom jeden z hlavných pilierov ich príjmov. Opatrenia sa najviac dotknú podnikateľov a živnostníkov.

Banky sú obzvlášť obozretné pri tých, ktorí pracujú v najviac ohrozených odvetviach ako je cestovný ruch a gastronómia.

19:06 V Škótsku zomrelo ďalších osem ľudí nakazených novým koronavírusom. Celkový počet obetí sa tak zvýšil na 33. Počet nakazených v Škótsku dosiahol 1059.

18:58 Zuzana Eliášová z ministerstva zdravotníctva informovala, že ochranné prostriedky už sú v niektorých nemocniciach a postupne sa rozvážajú ďalšie.

"Uplynulú noc sa prebrala napríklad jedna z donášok v Univerzitnej nemocnici Bratislava, ale napríklad aj v Univerzitnej nemocnici L.P. v Košiciach, Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, v Univerzitnej nemocnici v Martine, fakultnej nemocnici v Prešove a postupne sa distribuujú ochranné pomôcky ďalej," spresnila Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

S distribúciou pomáha aj armáda, vojaci nasadili na prepravu vrtuľníky UH-60M Blackhawk.

18:37 Ľubica Hlinková už nie je šéfkou štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Denníku N to potvrdila samotná Hlinková. Dôvod odvolania vraj nepozná.

18:03 Pápež začal na prázdnom Námestí svätého Petra mimoriadne požehnanie Urbi et Orbi.

Načítavam video...

18:00 Vypočujte si ďalšiu rozprávku, ktorú číta Robert Roth.

17:47 V Taliansku podľahlo nákaze ďalších 919 ľudí. Je to najvyšší denný nárast od začiatku vypuknutia pandémie. Počet mŕtvych tak stúpol na 9134, informovala spravodajská televízia Sky Tg24.

17:37 Európska vesmírna agentúra oznámila, že karanténne opatrenia prispeli v najväčších európskych mestách k zníženiu úrovne znečistenia ovzdušia.

"Na nových záberoch je jasne vidieť, že nad veľkými európskymi mestami, najmä Milánom, Parížom a Madridom, došlo k výraznému poklesu koncentrácií oxidu dusičitého," uviedla ESA.

Skryť Vypnúť reklamu

17:20 Epidémia tvrdo dopadla aj na zdravotníkov v USA, situácia je kritická najmä v New Yorku, kde sú sestry nútené pracovať aj v prípade, že ich test na prítomnosť vírusu je pozitívny a zatiaľ sú bez príznakov.

"Naša ambulancia je ako Petriho miska," prirovnal zdravotník Benny Mathew miestnosť urgentného príjmu k pomôcke pre kultiváciu mikróbov. Personál nemocníc je podľa agentúry AP vydesený k smrti.

17:12 Bezplatná vnútroštátna vlaková preprava vo vozňoch 2. triedy pre deti do pätnásť rokov veku, žiakov a študentov denného štúdia do 26 rokov veku bude dočasne pozastavená v stredu 1. apríla.

17:08 Vláda má štyri dni, potom hrozí masové prepúšťanie. Zamestnávatelia čakajú od vlády aspoň nejaký signál.

16:58 Iniciatíva #ZOSTANDOMA povzbudzuje ľudí, aby sa správali zodpovedne. O epidémii koronavírusu informuje prostredníctvom jednoduchých odkazov a infografík:

Skryť Vypnúť reklamu

16:51 Slovensko žiada Rozvojovú banku Rady Európy a Európsku investičnú banku o zvýšenie úverových rámcov.

16:24 Spojenom kráľovstve zaznamenali za 24 hodín 181 ďalších úmrtí na ochorenie COVID-19. Ide o najväčší nárast za jeden deň, keď sa celkový počet obetí zvýšil z 578 na 759.

16:20 Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie.

Použiteľnosť prístroja v piatok potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty UK. Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné v čase kritických situácií v nemocniciach.

16:14 Vláda by sa pri podpore podnikov mala zamerať na zlepšenie ich finančnej situácie a najmä musí konať rýchlo.

V opačnom prípade hrozí už v najbližších dňoch prepúšťanie zamestnancov. Myslia si to zástupcovia podnikateľských zväzov oslovených TASR.

Skryť Vypnúť reklamu

16:08 Rakúsky advokát Peter Kolba podal žalobu na lyžiarske strediská v Tirolsku.

Viní ich z toho, že napomohli šíreniu nového koronavírusu po Európe, keď aj napriek informáciám o riziku nákazy ostali otvorené.

16:02 Celkom 9 444 zdravotníckych pracovníkov je v Španielsku nakazených SARS-CoV-2, čo je najvyšší počet zo všetkých krajín postihnutých pandémiou, oznámila organizácia Amnesty International.

16:00 Núdzový stav sa má na Slovensku rozšíriť aj na zariadenia sociálnych služieb, ako sú zariadenia pre seniorov, ale aj na zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.

Zároveň sa rozširuje zákaz uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom. Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok na rokovaní schválila vláda.

Skryť Vypnúť reklamu

15:40 Švédsko od soboty účinne obmedzí verejné zhromažďovanie sa viac než 50 ľudí.

"Každý z nás ako jednotlivec musí na seba prevziať zodpovednosť. Nemôžeme vydať zákon na všetko, či zakázať všetko. Je to o našom správaní sa," povedal Löfven na tlačovej konferencii.

Švédsko v porovnaní so svojimi susedmi prijalo omnoho menej prísne opatrenia zamerané na reguláciu šírenia nového druhu koronavírusu, ktorý si dosiaľ v tejto severskej krajine vyžiadal 92 mŕtvych a vyše 3000 infikovaných.

15:24 Slovenskí väzni vyrobili za viac ako tri týždne 72.200 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze.

15:05 Na území Slovenska sa tvoria kolóny, ktorých dôvodom je zdĺhavé vybavovanie nákladnej a osobnej dopravy zo strany maďarských orgánov.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia preto prijala opatrenia:

 • pre nákladnú dopravu nad 7,5 t uzatvárame hraničné priechody s Poľskou republikou, Českou republikou, Maďarskom a Rakúskom.
 • Výnimku tvorí preprava zvierat, rýchlo kaziaceho sa tovaru a vozidlá spadajúce pod GREEN LANE. Taktiež k nám môžu vstúpiť nákladné vozidlá, ktoré majú vykládku na území Slovenska.

Opatrenia potrvajú do odvolania.

15:03 Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili, stúpol o 1172 (16 percent) na 8603. Pribudlo aj 112 nových úmrtí na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené, ktorú vírus spôsobuje.

14:55 Aj britský minister zdravotníctva Matt Hancock oznámil, že ho testovali pozitívne na ochorenie COVID-19. Stalo sa tak po tom, ako o svojom pozitívnom teste informoval premiér Johnson.

Hancock má podľa vlastných slov tiež mierne príznaky, je v samoizolácii a pracuje z domu.

Skryť Vypnúť reklamu

Britské médiá zachytili Johnsonovho poradcu Dominica Cummingsa, ako vybieha zo sídla premiéra na Downing Street. Video má na sociálnych sieťach značný ohlas.

14:52 Volkswagen Slovensko predlžuje prerušenie výroby vo všetkých troch tuzemských závodoch o ďalšie štyri pracovné dni až do Veľkej noci.

Podnik sa intenzívne pripravuje na čo možno najrýchlejší opätovný nábeh výroby, pri ktorom má byť znova výrazne posilnená ochrana zdravia zamestnancov.

14:32 Cez Francúzsko sa valí "extrémne vysoká" epidemická vlna a nasledujúce dni budú pre krajinu zaťažkávacou skúškou.

Povedal to francúzsky premiér Édouard Philippe, podľa ktorého sa situácia okolo koronavírusu len tak skoro nezlepší.

14:30 Časť projektu D4/R7 v dĺžke 29,7 kilometra je dokončená a technicky pripravená na odovzdanie do používania verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Je však potrebné dokončiť administratívne procesy.

Dôležitou časťou sú ústne pojednávania vo veci kolaudačného konania, ktoré sa pre situáciu okolo šírenia nového koronavírusu posúvajú na polovicu apríla.

14:28 Britská kráľovná Alžbeta II. sa s premiérom Johnsonom naposledy stretla 11. marca a zotrváva v dobrom zdravotnom stave.

"Kráľovná sa naposledy videla s premiérom 11. marca a dodržuje všetky príslušné odporúčania s ohľadom na svoje zdravie," uviedol hovorca Buckinghamského paláca.

14:25 Prezidentka Čaputová považuje sprístupňovanie dát od operátorov v súvislosti s pandémiou za primerané aktuálnej situácii. Informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Na Ústavný súd sa pre zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach neobráti.

Skryť Vypnúť reklamu

14:14 Pre koronakrízu prerušili aj práce na výstavbe úseku D1 Prešov, západ – Prešov.

Na stavbe je potrebné veľké množstvo ľudí a zhotoviteľ nedokáže pre pracovníkov zabezpečiť dostatočnú ochranu voči šíreniu nákazy a následne naplno pokračovať v prácach.

14:07 Švajčiarsky umelec Gerry Hofstetter nasvietil kultovú horu Matterhorn motívmi o solidarite v boji proti koronavírusu.

Počet potvrdených prípadov dosiahol vo Švajčiarsku vo štvrtok 10.714. V krajine zaznamenali doteraz 161 úmrtí.

14:02 Miera rešpektovania nariadenia nosiť rúško je masívna bez ohľadu na to, či sa ľudia cítia pandémiou viac alebo menej ohrození.

Uviedla to Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied. Reagovala tak na výsledky prvého zo série výskumov

Skryť Vypnúť reklamu

13:39 Na hraničnom priechode Šahy – Parassapuszta sa podarilo odstrániť problém s dodávkou elektriny, premávka je od 13.00 h opäť obnovená.

13:32 Časť rómskej osady Háj v Gelnici je v karanténe. Ako mesto informuje na sociálnej sieti, krízový štáb dostal informáciu o porušení karantény zo strany občana, ktorý sa vrátil zo zahraničia, a preto nariadil karanténu pre celú lokalitu.

Radnica pripomína, že uvedené osoba, ktorá prišla z Anglicka, nemá žiadne príznaky choroby COVID-19.

13:29 Zdravotný stav odsúdeného väzňa, u ktorého potvrdili ochorenie COVID-19, je stabilizovaný.

"Zdravotný stav odsúdeného je stabilizovaný, s ľahkým priebehom ochorenia. Vzhľadom na vyskytujúce sa príznaky vírusového ochorenia boli testované ďalšie dve väznené osoby s negatívnym výsledkom," informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská.

13:04 Aj spevák nemeckej skupiny Rammstein Till Lindemann má pozitívny test na koronavírus.

Podľa stanice RTL sa Lindemann po koncerte v Moskve sťažoval na možný zápal pľúc a vysokú horúčku. Okamžite ho preto previezli do nemocnice. Spevák je v karanténe na jednotke intenzívnej starostlivosti v berlínskej nemocnici. Podľa denníka Bild sa už cíti lepšie a je mimo ohrozenia života.

13:00 Vicepremiérka pre investície Veronika Remišová (Za Ľudí) žiada Európsku komisiu o uvoľnenie pravidiel, aby bolo Slovensko schopné peniaze z eurofondov čo najrýchlejšie presmerovať na boj proti novému koronavírusu.

12:52 Nemecký koncern Volkswagen bude pravdepodobne musieť znížiť počet pracovných miest, ak sa nepodarí pandémiu dostať pod kontrolu.

Koronakríza totiž stojí automobilku približne dve miliardy eur týždenne. Povedal to generálny riaditeľ VW Herbert Diess.

12:45 Na hraničnom priechode Šahy-Parasspuszta vypadla elektrina, maďarskí policajti preto dočasne pozastavili kontroly.

12:24 Europoslanci vo štvrtok večer na mimoriadnom zasadnutí hlasovaním na diaľku schválili tri legislatívne návrhy, ktoré by mali ako súčasť koordinovanej reakcie EÚ pomôcť v boji proti pandémii.

12:21 Britského premiéra Borisa Johnsona testovali pozitívne na prítomnosť koronavírusu.

"Za posledných 24 hodín sa u mňa prejavili mierne príznaky a testovali ma pozitívne na koronavírus," uviedol Johnson na twitteri.

Napísal, že je v samoizolácii, ale bude aj naďalej viesť boj vlády s koronavírusom, a to prostredníctvom videokonferencií. "Spolu ho porazíme," dodal.

12:04 Predseda Smeru Robert Fico očakáva od prezidentky, že sa obráti na Ústavný súd pre zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach, ktorý dáva Úradu pre verejné zdravotníctvo možnosť získať a spracovať dáta od mobilných operátorov.

Ak tak neurobí ona, obráti sa podľa Ficových slov na súd Smer.

11:57 Počet prípadov úmrtia stúpol v Španielsku za 24 hodín o 769. Nákaze doposiaľ v tejto krajine podľahlo 4858 ľudí.

11:33 Jedna osoba s ochorením COVID-19 sa má nachádzať v kritickom stave.

Podľa Krajčího sa nachádza na pľúcnej ventilácii. Ide o pacienta v rizikovom veku a má aj iné ochorenia. Vo viacerých nových prípadoch ide o mladých ľudí.

11:20 Až 30 percent podnikateľov hovorí, že zatvorili prevádzku a prišli o jediný zdroj príjmov, 59 percent tvrdí, že mzdy a faktúry zvládnu platiť v splatnosti najviac mesiac a 37 percent už dnes vie, že budú musieť prepúšťať alebo skracovať úväzky. Vyplynulo to z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

11:05 Európske akciové trhy po začiatku obchodovania zamierili nadol po troch dňoch ziskov, ktoré boli reakciou na balíky stimulov na podporu ekonomiky počas pandémie.

11:02 V štátnych laboratóriách odchytili 42 pozitívnych prípadov a v súkromnom jeden prípad - šoféra, ktorý rozvážal potraviny, oznámil na tlačovom brífingu premiér Matovič. Dve osoby sú podľa slov premiéra "v rizikovej škále". Počas štvrtka otestovali 912 ľudí.

V horizonte desiatich dní by mohlo prísť k testovaniu 4000 ľudí, doplnil minister zdravotníctva Krajčí.

10:56 Hongkong potvrdil 65 nových prípadov nakazenia, čo predstavuje zatiaľ najvyšší počet nakazených za jeden deň.

10:53 Irán zaznamenal ďalších 144 prípadov úmrtia, ich celkový počet tak stúpol na 2378. Za 24 hodín bolo v Iráne potvrdených aj 2926 nových prípadov nákazy, čím sa ich počet zvýšil na 32.332.

10:50 Počet ľudí nakazených v Rusku prekročil hranicu 1000 prípadov.

Úrady za posledných 24 hodín nahlásili 196 nových prípadov, z toho 156 v Moskve.

Počet ľudí pozitívne testovaných na koronavírus sa tým v Rusku zvýšil na 1036, pričom väčšina z nich - viac ako 700 - pripadá na Moskvu.

10:44 Mesto Bratislava nakupuje tisíce ochranných rúšok. Objednalo si aj respirátory a ochranné zdravotné pomôcky.

Tvrdí, že zatiaľ nedostalo žiadnu materiálnu pomoc od štátu, a preto si všetko musí zabezpečovať samo.

10:34 V Česku bolo potvrdených 2062 prípadov nákazy koronavírusom. Za 24 hodín pribudlo 287 nových prípadov nákazy koronavírusom.

10:30 Polícia odstavuje kamióny v smere od Malaciek do Bratislavy.

10:20 Počas pandémie sa prudko zvýšila kriminalita, vyplýva zo správy európskeho policajného úradu Europol. Túto skutočnosť úrad EÚ pripisuje tomu, že zločinci rýchlo prispôsobujú svoje metódy.

Vyšetrovatelia zistili nárast prípadov počítačovej kriminality, podvodov, krádeží a falšovania, varoval Europol vo svojej správe.

10:15 Nepresné rýchlotesty, ktoré dostalo Španielsko, sa jeho čínsky výrobca Shenzhen Bioeasy Biotechnology rozhodol nahradiť.

Súčasné testy na základe výterov z nosa majú totiž podľa Španielskej spoločnosti pre infekčné choroby a klinickú mikrobiológiu mieru presnosti menšiu ako 30 percent.

09:57 Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obracia na krízový štáb vo veci vyplácania sociálnych dávok počas povinnej karantény.

Ombudsmanka dostala podnet od poberateľa príspevku na opatrovanie. Poberateľ podľa Patakyovej nemal pre povinnú karanténu možnosť získať peňažný príspevok v termíne splatnosti.

K situácii došlo z dôvodu opatrenia pošty, ktorá osobám počas povinnej domácej karantény nevypláca žiadne sociálne dávky do vlastných rúk, vysvetľuje ombudsmanka.

09:55 Primátor Brezna Tomáš Abel si počas nevyhnutných opatrení znížil plat na základný.

09:49 Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude časť svojho platu posielať na pomoc lekárom.

09:48 Automobilky Fiat Chrysler, Honda a Toyota pripravujú otvorenie severoamerických závodov, ktoré sú uzavreté, aby boli zamestnanci chránení pred koronavírusom.

Výrobcovia áut plánujú obnovenie produkcie začiatkom alebo v polovici apríla.

09:48 V piatok v noci po 3.00 h pristálo na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave lietadlo, ktoré priviezlo Slovákov z Washingtonu.

Informovala o tom hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková. Je to v poradí tretí repatriačný prílet do Bratislavy od zákazu civilných letov, ktoré sú aj naďalej zakázané.

Prvé dva repatriačné lety prišli z Londýna a v piatok je ešte v pláne jeden odlet do nórskeho Osla, v nedeľu odlet do Štokholmu a prílet z neho.

09:13 Ministerstvo dopravy predĺžilo zákaz civilných letov minimálne do 10. apríla. Civilné lety zo všetkých slovenských letísk ostávajú aj naďalej zakázané.

09:12 Nový koronavírus nemôže podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) ovplyvniť fungovanie vnútorného trhu a Schengenu.

"Nikto nemôže obmedziť dodávku tovarov ani spôsobiť, že repatriovaný občan má problém dostať sa do svojej domovskej krajiny. Potrebujeme jasné usmernenia, ktoré budú všetci bez výnimky dodržiavať," povedal po rokovaní s európskymi lídrami.

09:11 Nebezpečné falošné správy o tom, že alkohol chráni pred novým koronavírusom, stáli v Iráne život už takmer tristo ľudí.

Vyše tisíc ďalších podľa tamojších médií ochorelo po požití metanolu.

09:10 Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že pri práci z domu počas pandémie koronavírusu jej chýba osobný kontakt s kolegami.

Ako pripomenula v piatok agentúra DPA, Merkelová je v domácej karanténe od nedeľňajšieho večera. Reaguje tak na zistenie, že minulý piatok prišla do styku s lekárom, u ktorého testy následne potvrdili nakazenie novým koronavírusom.

09:09 Maďarská vláda nariadila od soboty čiastočný zákaz vychádzania.

Nariadenie platí od soboty 28. marca do 11. apríla. Oznámil to premiér Viktor Orbán v piatok vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió.

"V nadchádzajúcich dvoch týždňoch budú môcť obyvatelia opustiť svoj domov iba na cestu do práce, prípadne na zabezpečenie svojich základných potrieb," povedal v rannej relácii Dobré ráno Maďarsko.

09:05 Rusko zatvára do 5. apríla všetky zariadenia verejného stravovania.

Výnimku dostali tie zariadenia, ktoré sú schopné zabezpečiť rozvoz jedál a nápojov.

Ako informovala agentúra Interfax, premiér Mišustin súčasne vydal nariadenie, že až do 1. júna zostanú uzavreté všetky rekreačné zariadenia, kúpeľné domy, sanatóriá a motely, ako aj detské tábory.

08:51 Austrália zaviedla 14-dňovú karanténu pre obyvateľov vracajúcich sa do vlasti.

08:32 Výroba vozidiel značky Volkswagen bude odstavená o štyri dni dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Dopyt po automobiloch naďalej klesá a dodávateľské reťazce stále zápasia s problémami pre pandémiu nového koronavírusu.

08:24 Prihlášky na slovenské univerzity je možné podať najmä elektronicky, posúvajú sa aj termíny.

"Podanie prihlášky na štúdium sme zjednodušili a úplne zdigitalizovali. Na všetky študijné programy fakúlt, ktoré ešte prijímajú prihlášky, sa môžete prihlásiť," uvádza Univerzita Komenského.

Potrebné dokumenty a tlačivá je možné poslať neskôr, keď sa situácia upokojí. Fakulty záujemcom následne pošlú pokyny.

8:16 Čína a Spojené štáty by sa mali "spojiť v boji" s pandémiou, ktorá vyčíňa na celom svete.

Vyhlásil to v piatok čínsky prezident Si Ťin-pching v telefonickom rozhovore so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom.

Obe krajiny mali v minulých týždňoch spory v súvislosti s týmto vírusom, ale Si Ťin-pching Trumpovi povedal, že Čína sa chce "aj naďalej deliť o informácie a skúsenosti s USA", uviedla čínska štátna televízna stanica CCTV.

07:56 Zisky veľkých čínskych priemyselných firiem v prvých dvoch mesiacoch tohto roku prudko klesli.

Dôvodom bola pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia a tiež zníženie výrobných cien.

07:35 V Česku zmiernili opatrenia. Autoumývarne, kľúčové služby či servisy elektroniky môžu otvoriť svoje prevádzky.

Predajne potravín budú musieť pri vchode bezplatne poskytovať zákazníkom jednorazové rukavice alebo iný ochranný prostriedok na ruky, napríklad plastové vrecko.

Hotely a penzióny môžu poskytnúť nocľah ľuďom, ktorí zháňajú ubytovanie kvôli práci.

07:32 Taliansky módny dom Armani oznámil, že všetky jeho závody začnú produkovať jednorazové ochranné obleky pre zdravotnícky personál.

07:31 Nemecko už má vyše 42-tisíc nakazených. V krajine pritom koronavírusu podľahlo 253 ľudí.

07:27 Trumpov volebný tím hrozí televíznym staniciam právnymi krokmi, ak z vysielania nestiahnu sporný reklamný spot.

Načítavam video...

Reklamný spot vytvoril politický akčný výbor (Super PAC) Priorities USA Action, ktorý podporuje Demokratickú stranu. Sú v ňom zostrihy zo záznamov, na ktorých sa Trump snaží znížiť význam nákazy koronavírusom.

07:22 Všetci cudzí štátni príslušníci nebudú môcť od soboty vstúpiť na územie Číny.

Nové opatrenie, ktoré sa týka aj osôb s povolením na pobyt, vo štvrtok v noci oznámilo čínske ministerstvo zahraničia.

Dočasne pozastavený bude aj bezvízový tranzit. Výnimku pri zákaze majú zahraniční diplomati a o víza tiež môžu požiadať cudzinci prichádzajúci do Číny za účelom "nevyhnutných ekonomických, obchodných, vedeckých alebo technologických aktivít" alebo z dôvodu mimoriadnych humanitárnych potrieb.

06:54 Poľský Sejm, dolná komora parlamentu, schválil zmenu svojho štatútu, ktorá mu umožňuje zasadnutia a hlasovania elektronickou formou.

Na základe poľského práva sú takéto zmeny vo fungovaní Sejmu povolené - umožňujú to platné zákony o výnimočnom stave, núdzovom stave, prírodných pohromách alebo epidémiách.

06:52 Argentínsky prezident Alberto Fernández vo štvrtok v súvislosti s pandémiou vyhlásil, že záchrana životov má prednosť pred ochranou ekonomiky.

Je preto možné očakávať, že argentínska ekonomika sa tento rok prepadne do ešte hlbšej recesie, napísala agentúra Reuters.

06:51 Spojené štáty majú najviac potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na svete.

Podľa najnovších údajov Johns Hopkins University majú v USA viac ako 85 500 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 782) a v Taliansku (80 589). V počte úmrtí je to však stále Taliansko, ktoré ich má najviac, a to 8 215.

06:49 Ochorenie COVID-19 potvrdili už u druhého príslušníka americkej armády v Južnej Kórei.

Ide o vojačku pôsobiacu na základni Camp Humphreys ležiacej zhruba 70 kilometrov južne od hlavného mesta Soul, ktorú po otestovaní umiestnili do izolácie.

Južná Kórea potvrdila v piatok 91 nových prípadov.

06:21 Čína potvrdila 55 nových prípadov nákazy, takmer všetky sú zo zahraničia.

Čínske štátne médiá v súvislosti s množiacimi sa prípadmi zavlečenia infekcií zo zahraničia varujú pred druhou vlnou nákazy.

Načítavam video...

06:21 Ľudia v Británii Ľudia potleskom ďakovali zdravotníkom, zapojil sa aj premiér Johnson.

Loading

...

Boris Johnson na priedomí svojho domu tlieskal spoločne so svojim
susedom - ministrom financií Rishim Sunakom. Podľa fotografií na
sociálnych sieťach od seba politici udržiavali bezpečnostnú
vzdialenosť.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 946
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 210
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 426
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 865
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 048
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 939
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 235
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 716
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Vírusy a vírusové ochorenia, Mikroorganizmy
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

23 h
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

6 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

12 h

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Stíhaná je za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva.

12 h
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Sobota mala pokojný priebeh.

20m
Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

6 h