SME

Vydaní napospas. Ako Sovieti potichu obsadili Pobaltie? (archívny článok)

Pakt Ribbentrop-Molotov mal aj tajný dodatok.

Predstavitelia Nemecka a ZSSR podpísali 23. augusta 1939 v Kremli pakt o neútočení - Pakt Ribbentrop - Molotov. (Zdroj: Archív TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text: Jaroslav Valent / Historická Revue

Kým v lete roku 1940 vo Francúzsku vrcholila vojenská kampaň nemeckého Wehrmachtu a svet obleteli fotografie triumfujúceho Adolfa Hitlera v Paríži, na druhom konci Európy sa v tichosti odohrávala ďalšia dráma.

Tri nezávislé pobaltské štáty sa postupne a nehlučne dostávali pod kontrolu Moskvy. Litva, Lotyšsko i Estónsko zmizli z mapy bez väčšieho povšimnutia zvyšku slobodného sveta.

O osude troch malých štátov medzi nacistickým Nemeckom a Stalinovým Sovietskym zväzom sa pritom rozhodlo už o rok skôr, za rokovacím stolom v Moskve.

Pakt Ribbentrop-Molotov, ako táto zmluva vstúpila do dejín, v oficiálnej rovine deklaroval dohodu o neútočení medzi nacistickým Nemeckom a Stalinovým Sovietskym zväzom, v tajnom dodatku však rozdeľovala sféry vplyvu oboch totalitných režimov v strednej a východnej Európe.

V septembri roku 1939 počas spoločnej invázie a okupácie Poľska sa preto naplnila len z časti. Vôľa Veľkej Británie a Francúzska zasahovať na východných okrajoch Baltského mora však ochabovala už dávno predtým.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechcené a nakoniec opustené deti

Zatiaľ čo Poľsko viazali k Parížu i Londýnu spojenecké záväzky, tri pobaltské krajiny pred vypuknutím vojny nemali prakticky žiadne garancie bezpečnosti, akákoľvek zmena statusu quo a revízia Versailleského mierového systému v Európe ich preto bezprostredne ohrozovali.

Nejednoznačný postoj západných demokracií k tejto oblasti bolo možné sledovať už krátko po 1. svetovej vojne. Uznanie Lotyšska a Estónska de jure ako samostatných štátov Najvyššou spojeneckou radou prišlo až v roku 1921, v prípade Litvy – pre spory s Poľskom o hraničnú oblasť mesta Vilnius – dokonca o rok neskôr. Dôvod bol jednoduchý.

Začiatkom 20. rokov bolo Pobaltie ešte súčasťou tzv. ruského problému. Pôvodne sa počítalo s tým, že po zrútení boľševického režimu a obnovení slobodného Ruska sa pobaltské krajiny opäť stanú súčasťou niekdajšieho veľkého východného spojenca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Až postupom času Veľká Británia i Francúzsko museli revidovať svoje predstavy. Tri malé krajiny sa mali začleniť do systému kolektívnej bezpečnosti, čo však automaticky nezaručovalo aj ochotu západných demokracií ich v prípade sovietskeho útoku brániť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6R8T na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu