SME
Pondelok, 12. apríl, 2021 | Meniny má EsteraKrížovkyKrížovky

Koronavírus majú aj predseda úradu pre obstarávanie a jeho manželka (minúta po minúte)

Premiér predstavil opatrenia.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme pozorne sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

20:45 Zástupcovia automobilového priemyslu, v ktorom na Slovensku pracuje priamo viac ako 175-tisíc zamestnancov, so znepokojením prijali aktuálne vyhlásenie vlády k opatreniam prijatým na podporu ekonomiky.

Podľa zväzu prijaté opatrenia sú nedostatočné pre záchranu slovenskej ekonomiky a udržateľnej životnej úrovne zamestnancov a ich rodín v porovnaní s inými európskymi krajinami, ako sú napr. Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia, či krajiny s porovnateľným typom ekonomík, medzi ktoré predovšetkým patria najväčší konkurenti - Česká republika a Poľsko.

20:14 Francúzsko zaznamenalo v nedeľu 292 nových úmrtí, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 2606. Zomrelo však menej ľudí ako v sobotu (319).

Nakazených je vo Francúzsku viac ako 40-tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

19:55 Starosta Moskvy Sergej Sobianin všetkým obyvateľom mesta nariadil domácu izoláciu. Opatrenie vstúpi od platnosti od pondelka.

Obyvatelia Moskvy budú mať povolené opustiť svoje domovy len zo zdravotných dôvodov a v prípade cesty do práce a návštevy obchodov s potravinami a lekární.

19:50 Počet nakazených v Taliansku sa blíži k číslu 100-tisíc. Koronavírus potvrdili u 97 689 ľudí.

Najnovšie v krajine pribudlo ďalších 756 úmrtí, spolu o život v dôsledku nákazy prišlo v Taliansku 10 779 ľudí.

Talianske úrady oznámili, že predĺžia mesiac trvajúce obmedzenie pohybu verejnosti, ktoré má zastaviť šírenie pandémie.

Súvisiaci článok Šéfovi úradu pre verejné obstarávanie aj jeho manželke potvrdili koronavírus Čítajte 

19:40 Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák a jeho manželka boli v nedeľu pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19.

TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Janka Zvončeková s tým, že predseda o tejto situácii už informoval mailom všetkých zamestnancov úradu, zostáva v karanténe a dodržiava pokyny príslušných úradov.

Skryť Vypnúť reklamu

O nákaze sa podľa Zvončekovej rozhodol verejnosť informovať, lebo zastáva verejnú funkciu a považuje to za zodpovedné.

19:32 Český premiér Andrej Babiš odporučil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby v rámci úsilia spomaliť šírenie koronavírusu nariadil povinné nosenie rúšok na tvár.

Na twitteri mu napísal, aby v Spojených štátoch skúsili "bojovať s vírusom českým spôsobom". Ako ďalej uviedol, nosenie "jednoduchých textilných rúšok znižuje riziko šírenia vírusu o 80 percent".

19:20 V Česku stúpol počet úmrtí na 16. Za nedeľu narástlo číslo o päť ľudí.

Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe už skôr informovala, že zomrela aj žena s rakovinou, ktorá mala tiež COVID-19, ale podľa nemocnice choroba nebola bezprostrednou príčinou jej úmrtia. V Karlovarskom kraji zomrel 82-ročný muž.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet chorých v Česku narástol na 2743.

19:15 Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský odmietol ponuku od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na post štátneho tajomníka v rezorte zdravotníctva.

Visolajský o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že v situácii okolo pandémie bude užitočnejší, ak bude naďalej zastupovať svojich nemocničných lekárov a ako lekár záujmy pacientov v permanentnom krízovom štábe.

18:45 Vo Veľkej Británii zomrelo na ochorenie COVID-19 ďalších 209 ľudí. Celkový počet obetí v krajine je 1228. Nárast v počte úmrtí je nižší ako v sobotu, keď zaznamenali 259 obetí.

Nakazených podľa štatistík ministerstva zdravotníctva je už 19 522 osôb. Za posledných 24 hodín sa tento počet zvýšil o vyše 2400 prípadov.

Súvisiaci článok Gelnica je len začiatok. Koronavírus v osadách je otázkou času Čítajte 

18:35 Gelnica je len začiatok. Vláda nemá plán, ako bojovať s vírusom v osadách.

Skryť Vypnúť reklamu

„Môže to tam byť naozaj dramatické a veľmi rýchle,“ povedal pred dvoma týždňami Peter Pellegrini zo Smeru, keď bol ešte premiérom.

Jeho nástupca Igor Matovič sa o karanténe osady Háj, ktorú uzavreli kvôli obyvateľovi, ktorý prišiel zo zahraničia, nedodržal karanténu a pohyboval sa po osade, dozvedel v piatok od redaktorky RTVS.

„Je to pre nás nová informácia. Ak by raz mala táto nákaza vypuknúť vo veľkom, tak vypukne práve v rómskych osadách," povedal Matovič.

Jeden človek by tam podľa neho mohol nakaziť dvadsať ďalších. "Mimo osád je to jedna ku dvom. Keď sa to stane, obsadia sa všetky nemocnice v okolí a skončili sme."

Súvisiaci článok U obyvateľa gelnickej osady koronavírus nepotvrdili Čítajte 

18:29 Výsledky vzorky, ktorú odobrali obyvateľovi rómskej osady v gelnickej mestskej časti Háj, ktorý porušil karanténu po príchode zo zahraničia, sú negatívne.

Skryť Vypnúť reklamu

Informovalo o tom mesto Gelnica na sociálnej sieti.

"Sme radi, že prítomnosť nákazy v osade nebola potvrdená," uviedol primátor Dušan Tomaško s tým, že obyvatelia osady zatiaľ zostávajú v karanténe.

Ďalší postup bude samospráva konzultovať s úradom verejného zdravotníctva, v pondelok v tejto súvislosti zasadne krízový štáb mesta.

18:18 Poštová banka schvaľuje v nedeľu prijaté opatrenia vlády na podporu malých podnikateľov a živnostníkov.

Banka je pripravená pomôcť im ihneď, aby mohli preklenúť toto náročné obdobie. Od pondelka začne poskytovať bezúročné pôžičky podnikateľom do výšky 10-tisíc eur na subjekt, a to s možnosťou odkladu splátok o 6 mesiacov.

18:10 Švajčiarske štátne železnice pozastavili až do odvolania cezhraničnú prepravu cestujúcich na tratiach tvoriacich spojenie s Talianskom.

Skryť Vypnúť reklamu

18:03 Švajčiarska vláda nevylučuje, že zvýši objem súčasného úverového programu, ktorý dosahuje 20 miliárd švajčiarskych frankov (18,90 miliardy eur).

Ten vláda schválila s cieľom udržať novým koronavírusom zasiahnuté firmy nad vodou a ochrániť pracovné miesta.

17:45 Nemeckému automobilovému sektoru hrozí v dôsledku pandémie nového koronavírusu strata viac než 100-tisíc pracovných miest.

Uviedol to šéf nemeckého Centra pre výskum automobilového priemyslu Ferdinand Dudenhöffer, ktorý vychádza z nepriaznivého vývoja dopytu.

Nemecký výrobný sektor je v recesii už niekoľko mesiacov a rast najväčšej európskej ekonomiky tak závisí od služieb. Rozšírenie nového koronavírusu z Číny do Európy a ďalších oblastí sveta však zasiahlo aj tento sektor, keďže vlády v úsilí zabrániť rýchlemu šíreniu vírusu zatvorili reštaurácie, hotely, zábavné centrá a mnohé obchody.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Dudenhöffera, na ktorého sa odvolala agentúra DPA, sa v dôsledku krízy dopyt po autách zníži v Nemecku tento rok o 15 percent. A zníženie dopytu znamená pokles výroby a ten vedie k prepúšťanu.

17:23 V Česku stúpol počet nakazených v nedeľu popoludní na 2716.

Ministerstvo zdravotníctva ešte v sobotu ráno uviedlo, že zomrelo 13 ľudí. Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe popoludní oznámila, že zomrela
aj žena s rakovinou, ktorá mala COVID-19. Nie je však jasné, či ju rezort započíta do štatistík ako štrnástu obeť koronavírusu.

Žena (ročník 1940) bola onkologickou pacientkou, hospitalizovaná bola krátko a podľa fakultnej nemocnice ochorenie nebolo bezprostrednou príčinou jej úmrtia.

17:21 Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo aj 4000 ošetrovateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:02 Trafiky v nákupných centrách nakoniec otvoria aj v pondelok. Úrad verejného zdravotníctva aktualizoval sobotňajšie opatrenia krízového štábu. V prvej verzii úrad trafikám zakazoval prevádzku v nákupných domoch, hoci doteraz pre nich platila výnimka.

Okrem nich môžu od pondelka v obchodných centrách otvoriť s potravinami, lekárňami a drogériami po novom aj čistiarne odevov, pošta, banky, poisťovne, predajne krmív pre zvieratá, stánky s občerstvením a predajne telekomunikačných operátorov.

Súvisiaci článok Otvorenie ďalších obchodov je správny krok Čítajte 

17:00 "Prvý týždeň Matovičovej vlády zostane v pamäti batériou protikoronavírusových opatrení. Je ich dosť a väčšinu spravodlivo zhodnotí až budúcnosť, ktorá bude múdrejšia napríklad aj vo veci skutočných a domnelých hrozieb.

Najvzrušenejšie diskusie vyvoláva rozhodnutie o rozšírení typu obchodných prevádzok, ktoré môžu byť otvorené. Je, iste, v protipohybe s reštrikčnými trendmi v Európe, ale vyzerá rozumne."

Skryť Vypnúť reklamu

Komentuje Peter Schutz >>

16:48 Zhruba 500 ľudí sa zúčastnilo v Taliansku prostredníctvom internetu na smútočnom obrade venovanom 26-ročnému Andreovi Teseimu z mesta Predappio ako dosiaľ najmladšiemu človeku, ktorý v tejto krajine podľahol koronavírusu.

Na počesť Teseimu, ktorý pôsobil v oblasti dobrovoľníctva, nechali odslúžiť omšu bez prítomnosti veriacich, ktorá bola naživo streamovaná cez internet. Účastníkom obradu bol aj starosta mesta Roberto Canali.

16:32 Mimoparlamentná SNS víta prvé ekonomické opatrenia vlády Igora Matoviča. Má však výhrady.

"Vnímame ich zatiaľ ako veľmi nejasné a nesystémové. Myslíme si, že uvedené opatrenia spôsobia chaos v pracovnoprávnych vzťahoch," uviedla vo svojom vyhlásení strana.

16:08 Krajiny zápasiace so šírením nového koronavírusu masovo objednávajú ochranné pomôcky. Podľa malajzijských výrobcov rukavíc, ktorí sa na celosvetovej produkcii podieľajú takmer dvomi tretinami, však bude potrebné počítať s ich "chronickým nedostatkom".

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodom je prudký rast objednávok, ktoré prekračujú ich výrobné kapacity.

15:44 Počet zaznamenaných prípadov nakazenia v Nemecku za jediný deň stúpol o najmenej 4000. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Inštitút Roberta Kocha ako hlavný nemecký orgán pre kontrolu chorôb.

Podľa tejto bilancie, dokumentujúcej stav z polnoci na nedeľu, bolo v Nemecku dosiaľ zaznamenaných celkove 52 547 prípadov nakazenia, teda v priemere 63 na 100 000 obyvateľov. Doterajší oficiálny počet stúpol na 389.

Súvisiaci článok V nákupných centrách zostanú trafiky zatvorené. Nie je jasné, prečo Čítajte 

15:25 I keď štát od pondelka otvára viaceré doteraz zatvorené obchody, v jednom prípade idú predstavené opatrenia opačným smerom. Trafiky a predajne tlače v nákupných centrách zostanú po novom zatvorené.

Trafiky v obchodných domoch a nákupných centrách mali doteraz výnimku spolu s potravinami, drogériami a lekárňami.

Skryť Vypnúť reklamu

„Naša spoločnosť prevádzkuje predajne výlučne v obchodných centrách a rád by som vedel, či máme ľudí poslať v pondelok do práce,“ pýta sa prevádzkovateľ jednej zo sietí trafík, Juraj Opoldus z Presspointu.

15:07 Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil mimoriadny balík na pomoc ľuďom, ktorých pandémia zasiahla v najväčšej miere. Jeho súčasťou je aj zabezpečenie nákupných poukážok a potravinových balíčkov.

Conte v sobotu informoval, že starostovia budú môcť okamžite začať čerpať peniaze z balíka v hodnote 4,3 miliardy eur.

15:02 Počet žiadostí o repatriáciu mimoriadne vzrástol. Len z Veľkej Británie prišlo rezortu diplomacie v posledných dňoch okolo 2500 žiadostí.

"Je to tak veľké množstvo, že náš konzulárny úrad nestíha ani len spracovať tieto žiadosti," uviedol štátny tajomník ministerstva Martin Klus a poprosil žiadateľov o istú mieru trpezlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 Patrick Devedjian sa stal prvým politikom vo Francúzsku, ktorý zomrel po pozitívnom testovaní na nový koronavírus.

Devedjian zomrel v nedeľu skoro ráno vo veku 75 rokov po tom, čo ho začiatkom tohto týždňa hospitalizovali.

Devedjian bol celé desaťročia známy ako hlavná opora konzervatívnej pravice. Niekoľko desaťročí slúžil ako zákonodarca a bol ministrom vo vládach bývalých prezidentov Nicolasa Sarkozyho a Jacquesa Chiraca.

14:38 Po autosalóne v Ženeve sa obeťou nového koronavírusu stal tento rok aj medzinárodný autosalón v Detroite. Cez víkend organizátori oznámili jeho zrušenie.

Federálna agentúra pre mimoriadne situácie navyše plánuje využiť priestory komplexu ako dočasnú poľnú nemocnicu.

Súvisiaci článok Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas Čítajte 

14:22 "Pred niekoľkými rokmi som mojim deťom povedal, že nechcem zažiť dve veci – epidémiu a vojnu. Teraz máme epidémiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné roky sme žili zlaté časy. Ľudia míňali peniaze bez ohľadu na to, či to malo zmysel, alebo nie. Mali sme jednoducho plný pohár a ten pretiekol. A či to prišlo z Číny, alebo nie, to je jedno. Asi toho bolo na našu planétu veľa a muselo to prísť."

Prečítajte si rozhovor so šéfom Slovnaftu Oszkárom Világim >>>

14:10 Nórske zdravotnícke úrady oznámili, že začnú robiť náhodné testy na koronavírus. Nórsko sa inšpirovalo Islandom, ktorý takýto experiment už urobil, napísala tlačová agentúra AP.

Nórska verejnoprávna stanica NRK s odvolaním sa na predstaviteľov Nórskeho úradu verejného zdravotníctva uviedla, že takéto náhodné testovanie medzi všetkými občanmi prinesie odpovede na dve zásadné otázky: koľko z tých ľudí, ktorí pôsobia ako nakazení, skutočne koronavírus majú, a nakoľko je tento vírus rozšírený.

Skryť Vypnúť reklamu

14:03 Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó a slovenský minister hospodárstva Richard Sulík sa dohodli na čiastočnom znovuotvorení cestného hraničného priechodu Šiatorská Bukovinka-Somoskőújfalu, ktorý bol zatvorený v rámci opatrení proti šíreniu nákazy.

Szijjártó podotkol, že v Novohradskej župe spôsobilo zatvorenie hraničného priechodu problémy v cezhraničnej dochádzke zamestnancov do okolitých podnikov, preto bolo pre túto situáciu potrebné nájsť riešenie.

13:45 Počet nakazených v susednom Maďarsku dosiahol 408. Nákaze podľahli dvaja ďalší pacienti, čím počet obetí ochorenia stúpol v tejto krajine na 13.

13:36 Čína obnovila letecké spojenie s provinciou Chu-pej, ktorá bola epicentrom epidémie koronavírusu.

Ide o ďalšie zmiernenie reštrikcií, v rámci ktorých zostávali doma desiatky miliónov ľudí. Prvý let zo 64 pasažiermi na palube z mesta Ji-čchang v provincii Chu-pej smeroval do mesta Fu-čou na východe krajiny.

13:19 Opatrenia na podporu podnikov a zamestnancov, ktoré predstavil premiér Matovič, by mali zabezpečiť potreby takmer všetkých skupín obyvateľov.

Nikto by počas tejto krízy nemal prísť o svoje príjmy, povedal v diskusnej relácii TA3 V politike minister práce Milan Krajniak. Spolu s Richardom Sulíkom obaja vyzvali zamestnávateľov, aby neprepúšťali svojich zamestnancov.

13:10 V pálenici v Piešťanoch začali popri klasickej výrobe destilátov vyrábať dezinfekčný prostriedok z piva, ktoré im darovali malé pivovary v regióne.

Dezinfekciu vyrábajú z ovocného piva. "Pivo, ktoré dostávame z piešťanských pivovarov ŽiWell a Simea, vypálime a zriedime peroxidom vodíka, čím vznikne dezinfekcia," uviedol Maroš Novák z Pálenice Piešťany.

12:55 Polícia doteraz zaevidovala 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény, 218 porušení zákazu otvorenia reštauračných zariadení, dvakrát šírenie poplašnej správy a trikrát šírenie nákazlivej choroby. V nedeľnej relácii TA3 v politike o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec.

Minister zároveň deklaroval, že polícia bude naďalej dohliadať na dodržiavanie nových i starších prijatých opatrení.

Súvisiaci článok V Prievidzi spustili prvý automat na rúška Čítajte 

12:53 Prvý automat na rúška má od soboty aj Prievidza. Spustili ho dobrovoľníci, ku ktorým sa pridal miestny podnikateľ.

Na začiatok do rúškomatu umiestnili 70 rúšok, pripravené však majú ďalšie.

12:42 Zamestnanci vo Veľkej Británii, ktorí si pre pandémiu nemôžu zobrať dovolenku, si ju budú môcť odložiť až o dva roky.

Britský minister podnikania Alok Sharma zároveň konštatoval, že sa príjmu opatrenia na zlepšenie systému insolventnosti, aby sa pomohlo firmám zasiahnutým krízou.

12:27 V Rakúsku počet prípadov nakazenia stúpol do nedeľňajšieho poludnia na 8552, pričom stav 931 osôb si vyžadoval nemocničné ošetrenie.

Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo už 86 ľudí, najmenej 479 ďalších sa medzičasom uzdravilo.

12:00 Počet prípadov úmrtia sa v Španielsku za 24 hodín zvýšil o ďalších 838, čo je dosiaľ najviac počas jedného dňa. Ochoreniu v krajine podľahlo celkovo 6528 ľudí.

11:47 Aj Slováci, ktorí sa zo zahraničia vracajú individuálne, pôjdu do povinnej karantény v štátom určených zariadeniach.

"Nevidíme v rámci povinnej karantény rozdiel medzi hromadným a individuálnym návratom," spresnil Matovič.

11:31 Za sobotu pribudlo na Slovensku 22 pozitívnych prípadov nákazy, informoval premiér. Spolu je tak nakazených 314 ľudí.

Všetky pozitívne prípady boli zachytené v Národnom referenčnom centre, údaje zo súkromných laboratórií nie sú k dispozícii.

Negatívnych vzoriek bolo 698.

Celkovo bolo na Slovensku otestovaných 6817 osôb s negatívnym výsledkom.

11:23 Matovič spresnil, že zákony v rámci ohlásených opatrení budú prijímané v skrátenom legislatívnom konaní. Pripravené majú byť už v pondelok.

"Je eminentný záujem štátu, aby tieto opatrenia boli prijaté, inak hrozia výrazné hospodárske škody," povedal. Očakáva, že vláda zasadne v utorok.

11:13 Predseda parlamentu Boris Kollár zvolá na budúci týždeň zasadnutie Národnej rady. Chce, aby boli pretavené do zákonov prvé rýchle opatrenia na pomoc ekonomike pre pandémiu nového koronavírusu.

11:07 V Českej republike podľahlo koronavírusu už 13 ľudí.

Počet potvrdených prípadov nákazy sa v krajine podľa údajov ministerstva zdravotníctva zvýšil na 2669. V sobotu pribudlo 262 pacientov.

10:56 Matovič zdôraznil, že pomoc, ktorú je štát pre firmy ochotný poskytnúť, bude poskytnutá iba vtedy, ak spoločnosti zachovajú pracovné miesta a nebudú prepúšťať svojich zamestnancov.

Súvisiaci článok Povedali, ako chcú pomôcť firmám a živnostníkom. Pozrite si prehľad Čítajte 

10:51 Posledný víkend pred koncom mesiaca, ktorý pripadne na utorok 31. marca, ukázal premiér Igor Matovič, ako chce štát pomôcť v čase pandémie zamestnancom, živnostníkom či firmám.

V nedeľu predstavil spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, ministrom financií Eduardom Hegerom, predsedom parlamentu Borisom Kollárom a podpredsedníčkou vlády pre investície Veronikou Remišovou zoznam opatrení, o ktorom v sobotu koalícia rokovala.

Tu si pozrite prehľad opatrení >>

10:32 Nie sú to všetky opatrenia. V ďalších dňoch predstavíme ďalšie, možno desiatky menších opatrení, upozornil minister hospodárstva Richard Sulík.

10:25 Premiér Igor Matovič predstavil sedem ekonomických opatrení.

 • Štát preplatí 80 percent platu zamestnanca v tých firmách, ktorých prevádzky boli alebo sú povinne uzavreté.
 • Príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb, sa budú odvíjať od toho, ako výrazne boli zasiahnuté poklesom tržieb.
 • Štát bude garantovať mesačne poskytnutie bankových záruk vo výške 500 miliónov eur, aby boli banky schopné refinancovať podnikateľov.
 • Pre zamestnancov v karanténe a rodičov na OČR bude hradených po celý čas 55 percent z ich hrubej mzdy.
 • Odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40 percent za mesiac apríl, za marec to bude pri poklese tržieb o viac ako 20 percent.
 • Odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40 percent za mesiac apríl, za marec to bude pri poklese tržieb o viac ako 20 percent.
 • Možnosť započítania si doteraz neuplatnenej straty z podnikania od roku 2014.

10:07 Britský premiér Boris Johnson vyzval v liste adresovanom občanom krajiny, aby zostali doma, a upozornil ich na prísnejšie opatrenia, ktoré ešte prídu v boji proti šíreniu nového koronavírusu.

"Je dôležité, aby som k vám bol úprimný - vieme, že situácia sa zhorší pred tým, ako sa zlepší," napísal Johnson v liste, ktorý zverejnila jeho kancelária.

"V tejto chvíli národnej krízy vás vyzývam, prosím, zostaňte doma, chráňte NHS (Národnú zdravotnícku službu) a zachráňte životy."

9:45 Olympijské hry v Tokiu by sa mohli začať 23. júla 2021. O potenciálnom náhradnom termíne informoval The New York Times s odvolaním sa na japonskú televíziu NHK. Hovorca Medzinárodného olympijského výboru Mark Adam však túto informáciu zatiaľ označil za špekuláciu.

Pokiaľ by skutočne išlo o dátum otváracieho ceremoniálu, hry by sa začali takmer na deň presne od pôvodného termínu 24. júla až 9. augusta 2020.

Súvisiaci článok Koronakríza berie prácu Nórom i Američanom. Čaká to aj Slovákov Čítajte 

9:21 Karanténne opatrenia voči novému koronavírusu sa vo viacerých štátoch začínajú odrážať na trhu práce.

Nepriaznivé štatistiky už ukázali USA a Nórsko, v Spojených štátoch prišli za týždeň o prácu tri milióny ľudí.

Ďalšie krajiny budú zrejme pribúdať čoskoro. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou medzi nimi bude aj Slovensko.

Vláda však môže prepúšťanie aspoň spomaliť.

8:52 Pozitívny test na koronavírus mal aj James Dolan , majiteľ klubov hokejovej NHL New York Rangers a basketbalovej NBA New York Knicks.

Šesťdesatštyriročný americký biznismen sa nachádza v izolácii a má len mierne, takmer žiadne symptómy ochorenia.

8:14 V stredočínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie, v sobotu znova uviedli do prevádzky metro a diaľkové vlaky.

Po otvorení vlakovej stanice podľa štátnej agentúry Sin-chua pricestovalo do Wu-chanu rýchlovlakom viac ako 12-tisíc pasažierov.

7:42 Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa za 24 hodín zvýšil o 46 na 356. Podľa ministerstva zdravotníctva bolo doteraz evidovaných deväť úmrtí, päť ľudí vrátane jedného dieťaťa sa uzdravilo.

7:25 V Spojených štátoch zomrelo na infikovanie koronavírusom už 2010 ľudí, čo predstavuje zdvojnásobenie prípadov v priebehu iba troch dní.

V počte obetí sú USA na štvrtom mieste po Taliansku (10 023), Španielsku (5982) a Číne (3300).

USA majú najviac potvrdených prípadov nákazy na svete. Je ich viac ako 121-tisíc, čím sa dostali pred Taliansko (vyše 92-tisíc) a Čínu (vyše 81-tisíc).

Prezident Donald Trump dokonca pre rýchle šírenie vírusu uvažoval o vyhlásení karantény v celom štáte New York a v priľahlých oblastiach, neskôr však oznámil, že to nie je potrebné.

7:03 Prvé úmrtia na koronavírus hlásia Nový Zéland a Mali. V africkej krajine sa pritom dnes konajú viackrát odložené parlamentné voľby.

7:00 Z nemocníc v Holandsku stiahli desaťtisíce respirátorov dovezených z Číny, pretože nespĺňajú kritériá kvality.

Stiahnutie sa týkalo takmer polovice z 1,3 milióna respirátorov triedy FFP2, približne 600-tisíc kusov už doručili do nemocníc.

6:55 Šírenie vírusu v Južnej Kórei sa spomaľuje, za sobotu pribudlo iba 105 prípadov. Ešte nedávno pritom krajina evidovala denne stovky nových infekcií a začiatkom marca sa stala druhou najviac postihnutou krajinou na svete.

Stále však pretrvávajú obavy z pribúdajúcich prípadov v metropolitnej oblasti hlavného mesta Soul a z nákazy zavlečenej osobami vracajúcimi sa z Európy a Spojených štátov, píše AP.

6:43 Ochorenie COVID-19 bolo v sobotu večer potvrdené u českého biskupa Karla Herbsta. Jeho stav je vážny.

V domácej karanténe sa nachádza aj pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V karanténe sú tiež ostatní pražskí biskupi.

6:30 Čínska provincia Chu-Pej, ktorá je epicentrom pandémie, nehlásila štvrtý deň po sebe ani jeden nový prípad nákazy.

V celej Číne pribudlo za sobotu 45 pozitívnych prípadov, z toho 44 bolo privezených zo zahraničia.

6:21 Manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua sa vyliečila z choroby COVID-19. Oznámila to na svojom facebooku.

Samotný premiér nevykazoval nijaké symptómy ochorenia, na odporúčanie lekárov však zostal v 14-dňovej karanténe, hoci ho netestovali.

6:15 Koronavírus si do soboty večera po celom svete vyžiadal dokopy už viac ako 30-tisíc obetí. Dve tretiny z 30 003 úmrtí zaznamenali v Európe.

6:00 Na Úrade vlády až do neskorého večera rokovala koaličná rada vládnych strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Premiér Igor Matovič ešte pred stretnutím informoval, že budú riešiť ekonomické opatrenia. Závery rokovaní predstavia dnes o 10:00.

Na tlačovej konferencii sa okrem premiéra zúčastnia šéf parlamentu Boris Kollár, minister hospodárstva Richard Sulík, podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová a minister financií Eduard Heger.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 2. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 3. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 5. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 6. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 7. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 8. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 10. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 1. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 2. Helping people with apps and social networks in Kosice
 3. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 4. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 5. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 6. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 7. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 9. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 10. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 29 010
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 636
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 652
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 22 420
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 15 226
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 15 059
 7. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 10 627
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 10 397
 9. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 405
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 455
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlavný hygienik JÁN MIKAS obvykle vystupuje zmierlivo a rozhodnutia politikov nekritizuje.

Hlavný hygienik zažíva aj útoky od ľudí. Tvrdí, že frustráciu z pandémie chápe.

5 h

Čo hovorí správa špeciálnej komisie?

3 h

Neprehliadnite tiež

Covid automat: Rozdelenie okresov.

Podľa celonárodných kritérií Covid automatu je Slovensko v čiernej fáze, platí IV. stupeň varovania. Pozrite si opatrenia.

2 h
Ranný brífing SME

Dobré ráno, prečítajte si najdôležitejšie správy.

3 h