Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Národná transfúzna spoločnosť (NTS) zaznamenala v dôsledku pandémie 74-percentný pokles darcov krvi na celom Slovensku. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Spoločne s generálnou riaditeľkou NTS Renátou Dundovou vyzvali ľudí, aby prišli darovať krv.
Klesol počet darcov
Štandardný počet darcov na SR pred pandémiou bol 3400 darcov týždenne, hovorí Dundová.
Následne počas pandémie klesol počet na 887 darcov za týždeň. Minulý týždeň po výzve NTS podľa Dundovej prišlo krv darovať 3688 ľudí.
NTS prijala opatrenia pre darovanie aj spracovanie krvi. Pred darovaním krvi musí byť darcovi zmeraná telesná teplota, približuje proces generálna riaditeľka.
Taktiež sa na odberových miestach zvýšili hygienické opatrenia. Darcovia budú musieť pred darovaním vyplniť aj takzvaný "checklist", ktorý obsahuje tri otázky.
Človek musí odpovedať, či nebol počas 14 dní v zahraničí, či nebol v kontakte s osobou, ktorá bola v zahraničí alebo sa nachádza v karanténe, a tiež či nemá príznaky ochorenia COVID-19.
"Ak darca odpovie na všetky otázky v poriadku, môže vstúpiť do čakárne a darovanie krvi už prebieha klasickým spôsobom," poznamenala Dundová.
Na darovanie zaviedli aj časenky
NTS podľa generálnej riaditeľky zaviedla na darovanie krvi aj časenky. Darcu tak objednajú na daný čas. Dundová hovorí, že pomocou časeniek budú pracovníci vedieť lepšie riadiť spotrebu krvi.
"Musíme riadiť darcov tak, aby bolo krvi dostatok počas pandémie," podotkla Dundová.
Opatrenia sú aj pri následnom spracovaní krvi. Červené krvinky majú exspiráciu 42 dní a do karantény, čiže chladiacich boxov ich dávajú na 14 dní.
"Štrnásť dní čakáme na to, ak náhodou darca počas týchto dní oznámi, ak by sa u neho vyskytlo akékoľvek ochorenie alebo podozrenie, tak krv vyberieme a znehodnotíme ju," uvádza Dundová.
Dodáva, že krv môže byť pacientovi podaná až po 14 dňoch.
Krvné doštičky musia byť pacientovi podané do piatich dní. Dundová hovorí, že pri nich sa karanténa nedodržiava, používa sa však patogénna inaktivácia, ktorou sa zlikvidujú baktérie a vírusy.
Krvnej plazmy je dostatok
Dundová pokračuje, že krvná plazma sa štandardne musela a musí podliehať štvormesačnej karantenizácii.
"Plazma ma exspiráciu tri roky, čo znamená, že v našich mraziacich boxoch je dostatok plazmy od ľudí, ktorá bola vyzbieraná ešte pred vypuknutím pandémie," povedala.
Generálna riaditeľka podotkla, že nie je potvrdené, že by sa nový koronavírus prenášal krvou. Mobilné odbery sú nateraz zrušené, uviedla.
Pandémia ešte nie je na vrchole
Vrchol pandémie nového koronavírusu sa na Slovensku očakáva o 110 dní. Pľúcnu ventiláciu vtedy bude potrebovať približne 1000 ľudí a okolo 7000 ľudí bude hospitalizovaných so závažnejšími príznakmi ochorenia COVID-19.
Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že takýto vývoj sa očakáva vtedy, ak budú platiť súčasné opatrenia na zníženie šírenia nákazy.
Predikčný model šírenia nového koronavírusu na Slovensku každodenne aktualizujú, hovorí Krajčí. "Nahrávame doňho nové údaje a takisto ak vláda prijme nejaké opatrenia, tak aj tie menia tú krivku," uviedol. Minister dodal, že na model sa netreba pozerať tak, že to je "zákon" a tak to naozaj bude.
"Všetky údaje, ktoré tam vidíme, tak si dávame 40-percentnú zábezpeku, aby tie opatrenia, ktoré prijmeme, neboli dizajnované na tie počty, ale mali sme aj garanciu, že to nevyjde presne," uvádza Krajčí.
Šírenie ochorenia však bude závisieť aj od toho, ako sa budú ľudia správať a aké opatrenia ešte prijme vláda, podotkol šéf rezortu.
"Pre nás je dôležité, aby sme dokázali pripraviť zdravotný systém a podľa kondície našich zdravotníckych zariadení manažovali celú krajinu v prípade epidémie," povedal Krajčí.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?