SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Slovensko má zrejme prvú obeť ochorenia Covid-19, potvrdil Krajčí (minúta po minúte)

Potvrdili 27 nových prípadov.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu koronavírusu sme sledovali minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:42 V Nórsku sa už ekonomická kríza, spustená pandémiou nového koronavírusu, prejavila.

Súvisiaci článok Slovenka žijúca v Nórsku: Štát masovo pumpuje peniaze do ekonomiky (rozhovor) Čítajte 

Miera nezamestnanosti v severskej krajine stúpla vzrástla najprudšie od hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia, dosiahla 10,9 percenta. Marianna Melcerová žije v Nórsku už 11 rokov. Pracuje vo finančnej oblasti a venuje sa daniam.

Prečítajte si rozhovor, v ktorom vysvetľuje, aké opatrenia prijala tamojšia vláda, aby pomohla podnikateľom, ktorí museli zavrieť svoje firmy a fabriky.

20:50 Hokejový klub HC Slovan Bratislava utlmuje svoju činnosť.

Znamená to, že s hráčmi nepredĺži zmluvy a pracovný pomer ukončí s väčšinou zamestnancov. Slovan v sezóne, ktorú ukončili pre koronavírus, dlhodobo bojoval o líderskú pozíciu.

Klub v dôsledku predčasného ukončenia ligy uviedol, že prišiel zhruba o 1,1 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

20:12 Počet oficiálne potvrdených úmrtí prekročil celosvetovo 40 000.

Z celkovo 40 057 úmrtí zaznamenali 29 305 v Európe. V dvoch najpostihnutejších krajinách sveta - v Taliansku a v Španielsku - zaznamenali 12 428 a 8 189 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

19:51 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 499 ľudí.

19:50 Slovenskí vojaci nasadení na misiách v Lotyšsku, Afganistane a v Iraku zostanú na nich dlhšie, ako bolo plánované.

Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, kvôli ktorému Ozbrojené sily nemajú kapacity na cvičenie ich náhradníkov. Od vyhlásenia mimoriadnej situácie sa čoraz viac príslušníkov OS SR zapája do riešenia krízy. Jedným z opatrení je okrem toho aj prerušenie plánovaného výcviku vojakov, okrem aktivít nevyhnutných na zabezpečenie obranyschopnosti SR. Absencia tréningu tak ovplyvňuje striedanie slovenských vojakov na zahraničných misiách a operáciách, kde ich je momentálne takmer 500.

Skryť Vypnúť reklamu

19:31 Minister financií Eduard Heger potvrdil, že sa uskutočňujú rokovania s bankami o odklade splátok.

"Každý si uvedomuje v tejto situácii, že je potrebné si navzájom pomôcť, je potrebné vyjsť v ústrety aj občanom s tými odkladmi," poznamenal Heger s tým, že tento krok bude nevyhnutný. Priblížil, že na konkrétnych špecifikáciách sa pracuje a je otázkou dní, keď predstaví konkrétny výsledok rokovaní. Podotkol, že musí ísť o veľmi jednoduché opatrenie dostupné pre ľudí. "Bude to na žiadosť klienta, ale tie detaily ešte dolaďujeme," dodal Heger.

Pripustil tiež vytvorenie krízového hospodárskeho štábu, ako to navrhujú zamestnávatelia.

18:55 Slovensko má zrejme prvú obeť koronavírusu.

Súvisiaci článok Pacient s koronavírusom zomrel po prepustení z bojnickej nemocnice Čítajte 

Muž bol pozitívne testovaný v nedeľu, následne ho z nemocnice prepustili do domácej liečby. Po návrate domov zomrel. Pitva podľa ministra zdravotníctva Krajčího ukázala, že príčinou smrti bol obojstranný zápal pľúc.

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež avizoval, že tento prípad Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou tento prípad prešetrí. Krajčí hovorí o možnom individuálnom zlyhaní.

18:46 V americkom štáte New York stúpol počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom za posledných 24 hodín na 1550 ľudí.

Celkovo tak v Spojených štátoch v utorok presiahol počet úmrtí ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 číslo 3000.

18:38 V Taliansku za posledných 24 hodín podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 837 ľudí. Počet mŕtvych v krajine tak stúpol na 12 428.

18:21 Európska komisia pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre členské krajiny, ktoré požiadajú o podporu na boj proti dôsledkom pandémie koronavírusu.

Schválila dánsky systém záruk vo výške 130 mil. eur pre malé a stredné podniky, ktorých vývozné činnosti boli obmedzené v dôsledku krízy. Na podporu hospodárstva schválila 200 mil. eur pre Írsko a 1,75 mld. eur pre Estónsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Odobrila podporu pre Poľsko v objeme 6 mil. eur na presun nákladnej dopravy z cestnej na železničnú a vo Francúzsku 1,2 mld. eur pre malé podniky, ktoré čelia dočasným finančným ťažkostiam.

17:52 Vláda schválila s pripomienkami opatrenia v oblasti financií z dielne Ministerstva financií.

Zároveň schválila aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu. Opatrenia upravujú napríklad oblasť podávania daňového priznania či preddavky. Zahŕňajú tiež pomoc pre malé a stredné podniky.

17:17 Láska nepozná hranice a neporazí ju ani pandémia koronavírusu.

Dokazuje to dánsko-nemecká dvojica seniorov, 85-ročná Inga Rasmussen a 89-ročný Karsten Tüchsen Hansen, ktorí sa napriek tomu, že hranice medzi ich krajinami sú zatvorené, každý deň stretávajú pri závore na hraničnom priechode.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozložia si stoličky, každý na svojej strane hranice, a pri dodržaní bezpečnej vzdialenosti spolu niekoľko hodín živo diskutujú.

17:09 Je vrcholne nedôstojné, ak sa aj Matovič k výsledkom správa rovnako ako Pellegrini.

Súvisiaci článok Blackout je odvrátený! Čítajte 

Sľuboval, že ich o deviatej uvidíme na webe, ibaže tam sa akoby zázrakom objavia vždy, až keď o nich informuje on, prípadne keď si nimi minister zdravotníctva Marek Krajčí zaistí monitoring v poludňajšej rozhlasovej relácii – ako v pondelok, že.

Tak to nie, páni, rozhorčuje sa Peter Tkačenko vo svojom komentári.

17:04 Ministerstvo školstva plánuje otvoriť školské jedálne, ktoré budú vydávať stravu pre žiakov, študentov a seniorov.

Otvorené však budú za prísnych hygienických opatrení. Po utorkovom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Skryť Vypnúť reklamu

16:43 Splátky bankových úverov, lízingov a iných pôžičiek bude možné si posunúť o šesť až deväť mesiacov.

Informoval tom na Facebooku šéf Sme rodina Boris Kollár. Ak napríklad má niekto desaťročný úver, tak podľa Kollára deväť mesiacov nebude musieť platiť splátku a ani úrok. Po deviatich mesiacoch začne splácať ďalej podľa splátkového kalendára a celý úver sa posunie o deväť mesiacov navyše.

"Dobrou správou je, že klient nebude v žiadnom registri na blackliste," hovorí Kollár.

16:35 Uznávaný neurochirurg James Goodrich, ktorý v rokoch 2004 a 2016 oddelil zrastené dvojčatá, podľahol vo veku 73 rokov pandemickému ochoreniu COVID-19.

Goodrich, ktorý pôsobil v newyorskom stredisku Montefiore Medical Center, zomrel v pondelok. "Doktor Goodrich bol majákom našej inštitúcie a bude nám veľmi chýbať," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ medicínskeho strediska Philip Ozuah.

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 Počet úmrtí sa v Spojenom kráľovstve za ostatných 24 hodín zvýšil o 393 vrátane 19-ročného mladíka, ktorý nemal iné ochorenie. Celkovo tak po infikovaní novým koronavírusom SARS-CoV-2 zomrelo 1808 osôb.

15:55 Kia Motors Slovakia od pondelka 6. apríla opäť spúšťa výrobu. Výroba bude prebiehať za prísnych hygienických preventívnych opatrení podľa odporúčaní Krízového štábu a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Fabrika o tom informuje na svojej webovej stránke.

"Od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla budeme vyrábať v štandardnom trojzmennom režime. Po Veľkej noci prejdeme na dvojzmennú prevádzku (ranná a popoludňajšia), ktorá bude trvať do konca apríla," oznamuje Kia.

15:52 Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok stretla s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽaNO). Diskutovali o opatreniach, ktoré vláda ohlásila v súvislosti so zmiernením dosahov aktuálnej krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu na ekonomiku Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

15:50 Predstavitelia spoločnosti U. S. Steel Košicea Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa dohodli na skrátení pracovnej doby na apríl za rovnakých podmienok, ako to bolo v predchádzajúcich mesiacoch.

"Prekážky na strane zamestnávateľa vo výške 60 percent mzdy sa v mesiaci apríl budú uplatňovať v rozsahu ako v predchádzajúcich mesiacoch, to znamená pre osemhodinový pracovný režim maximálne dve a pre 12-hodinový pracovný režim na maximálne jednu zmenu," povedal predseda rady odborov Juraj Varga.

15:20 Starostovia najpostihnutejších talianskych miest vyzvali v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Berlín o solidaritu. V tejto súvislosti Nemcov upozornili, že iné štáty Nemecku, zničenému po druhej svetovej vojne, zmiernili dlh.

Skryť Vypnúť reklamu

Najnovšia iniciatíva starostov poukazuje na rastúce rozhorčenie Talianov na - ako mnohí tvrdia - ľahostajnosť Nemecka voči ich ťažkej situácii. Nemecko patrí ku skupine krajín, ktoré odmietli výzvy štátov na emisiu eurodlhopisov.

Vo výzve starostovia poukázali na dohodu z roku 1953, ktorá umožnila Nemecku znížiť dlh a prispela tak k neskoršej rýchlej obnove vojnou zničenej nemeckej ekonomiky.

Súvisiaci článok Podpolianske strojárne nevylučujú prepúšťanie Čítajte 

15:05 V mimoriadnom režime, ktorý sa však v určitom rozsahu dotkne každého zamestnanca, bude v nasledujúcich týždňoch fungovať strojárska spoločnosť PPS Group Detva. A zrejme sa nevyhne ani prepúšťaniu.

Dôvodom je nedostatok objednávok od odberateľov spolu s výpadkami niektorých dodávateľov surovín a materiálov, súvisiaci s útlmom výroby pre hrozbu šíriaceho sa koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Takmer všetci naši zákazníci prerušujú v apríli výrobu na dva až tri týždne. Robíme všetko preto, aby prepad našich tržieb neklesol pod 50 percent plánovaných objemov," uviedol pre TASR hovorca PPS Group Ľuboš Schwarzbacher.

"Vzhľadom na pesimistické vyhliadky našich zákazníkov na dlhšie obdobie sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhneme ani hromadnému prepúšťaniu."

14:51 Národná banka Slovenska víta, že vláda začína reagovať na vážne hrozby, ktorým slovenská ekonomika čelí v dôsledku šírenia nového koronavírusu.

Mala by však priebežne monitorovať dosahy opatrení a byť pripravená rýchlo a efektívne prehodnotiť ich objem. Prehodnotiť by sa mal podľa nej aj vyšší bankový odvod, ktorý platia finančné domy od začiatku tohto roka.

Skryť Vypnúť reklamu

14:48 Predseda Zahraničného výboru Národnej rady Juraj Blanár (Smer-SD) zvolá počas stredajšieho zasadnutia parlamentu výbor. Pýtať sa chce na dôvody zastavenia repatriácie slovenských občanov.

14:34 V boji s pandémiou nariadil panamský prezident Laurentino Cortizo nezvyčajné karanténne opatrenia. Od 1. apríla po dobu pätnástich dní budú mať ženy aj muži vymedzené odlišné dni v týždni, počas ktorých budú môcť opustiť svoje domovy.

Ženy budú mať povolené vyjsť von na nákup potravín či liekov v pondelok, stredu a piatok, muži zase v utorok, štvrtok a sobotu.

Povolenie na opustenie bydliska bude platiť na dve hodiny, doplnila agentúra AFP. V nedeľu bude musieť každý zostať doma.

14:22 Slovensko registruje tretieho vyliečeného pacienta. Pred utorňajším rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o 39-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný v Banskej Bystrici.

14:18 Živnostníci ocenili opatrenia vlády na podporu ekonomiky, no chceli by ich ešte doplniť. Nepáči sa im podmienka poklesu tržieb, nutná na získanie štátnej pomoci.

Živnostníci tiež žiadajú odklad odvodov pre všetky samostatne zárobkovo činné osoby bez ohľadu na mieru poklesu tržieb. Navrhnuté príspevky na kompenzáciu straty príjmov sú podľa Slovenského živnostenského zväzu nízke a nepokryjú náklady živnostníkov.

Súvisiaci článok Časť prešovských poslancov robí ľuďom nákupy za svoje odmeny Čítajte 

14:15 Časť poslancov mestského zastupiteľstva v Prešove prišla s iniciatívou Rozdaj sa, keď za svoje poslanecké odmeny robia nákupy pre ľudí, ktorí to potrebujú.

„Každý poslanec by mal mať dve stránky, ľudskú i odbornú. Iniciatíva Rozdaj sa je tou ľudskou, kde chceme ukázať, že nebudeme čakať za nejakým schválením, že sa musia poslanci vzdať svojich odmien. Pristúpili sme k tomu aktívne, venujeme tomu aj svoj čas a takouto formou chceme rozdať naše odmeny,“ povedal poslanec Lukáš Anderko (OĽaNO).

Skryť Vypnúť reklamu

S iniciatívou prišlo nateraz päť poslancov z pravicového klubu. Odmietajú, že by išlo o politickú aktivitu.

14:10 Poľská vláda zavádza tvrdšie opatrenia, informoval premiér Mateusz Morawiecki.

Všetky obchody, ktoré predávajú stavebné materiály, budú po novom cez víkendy zatvorené. Obchody s potravinami zostanú otvorené, ale počet zákazníkov v nich bude obmedzený - budú tam môcť byť maximálne traja na jednu pokladňu. A v čase od 10:00 do 12:00 budú potravinové obchody, lekárne a drogérie otvorené iba pre osoby staršie ako 65 rokov.

Všetky kaderníctva, kozmetické salóny a tetovacie a piercingové štúdiá budú zatvorené. Prístup do parkov a iných rekreačných areálov bude obmedzený
a požičovne bicyklov budú zavreté.

Vláda sa tiež rozhodla zatvoriť hotely a iné ubytovacie zariadenia. Výnimku dostali len objekty vyhradené pre karanténu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:08 Prezídium Notárskej komory vyzýva občanov, aby podľa nových opatrení vyhľadávali služby notárov iba v nevyhnutných prípadoch.

Notári vyzývajú verejnosť, aby každý pred plánovanou návštevou notárskeho úradu navštívil jeho webovú stránku, kde nájde aktualizované otváracie hodiny, nabádajú tiež na využívanie telefonického kontaktu.

14:00 Verejnosť aj firmy prostredníctvom iniciatívy Kto pomôže Slovensku vyzbierali na pomoc zdravotníckym zariadeniam doteraz viac ako
756-tisíc eur.

Aktuálne minutých 450 922 eur z vyzbieranej sumy putovalo najmä na nákup rukavíc a chirurgických rúšok.

13:49 Na steny Cheopsovej pyramídy v egyptskej Gíze premietali nápisy nabádajúce ľudí, aby v čase pandémie koronavírusu zostali doma.

13:41 Približne štvrtina lekárov Britskej národnej zdravotnej služby je chorá alebo v karanténe. Informovala o tom Sky News s odvolaním sa na prezidenta Kráľovského kolégia lekárov Andrewa Goddarda.

"Londýn je momentálne v oveľa horšej situácii ako ostatné mestá, ale dôjde k tomu aj inde. V Birminghame majú takisto problémy," uviedol. Podľa neho sa nemocničné oddelenia rýchlo menia z normálnych na "oddelenia COVID-19".

13:16 Je dôležité ustrážiť, aby núdzové opatrenia členských krajín EÚ prijímané v súvislosti s pandémiou neboli na úkor základných princípov a hodnôt, na ktorých je založená Únia. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Šéfka EK pripomenula, že EÚ je založená na hodnotách slobody, demokracie, právneho štátu a dodržiavania ľudských práv. "Tieto hodnoty sú spoločné pre nás všetkých. Musíme ich obhajovať a hájiť, a to aj v týchto náročných časoch," uviedla.

13:06 Viac ako 11.500 obetí epidémie si v Taliansku na poludnie po celej krajine uctili minútou ticha a stiahnutím vlajok na pol žrde.

V Taliansku podľahlo nákaze už 66 lekárov. Traja zomreli v utorok.

12:57 Primátor Považskej Bystrice Karol Janas venuje časť svojho platu na pomoc subjektom zasiahnutým koronakrízou. Počas trvania mimoriadnej situácie bude poberať iba základný plat.

12:26 Rakúsko začne od utorka ako druhá krajina v Európe po Islande robiť náhodné testy. Prvé výsledky štúdie dvoch tisícov otestovaných Rakúšanov by mali byť známe začiatkom budúceho týždňa.

Pozitívne doteraz testovali 9772 osôb. Počet nových prípadov nákazy sa tak zvýšil o 647. V krajine evidujú 128 úmrtí.

12:15 Platforma smepripraveni.sk prináša jednotnú a funkčnú databázu dobrovoľníkov z radov zdravotníckych pracovníkov.

V čase kritickej situácie má byť podporou pre zdravotnícke zariadenia. Autori z občianskej iniciatívy Hackvirus.sk ju predstavili na pôde ministerstva zdravotníctva.

12:02 USA pošlú Taliansku a neskôr i Francúzsku a Španielsku zdravotnícky materiál na boj s pandémiou. "Takisto posielame veci, ktoré nepotrebujeme, do ďalších častí sveta," povedal prezident.

11:55 V Belgicku podľahlo nákaze 12-ročné dievča. Belgická tínedžerka sa tak stala najmladšou obeťou choroby COVID-19 v Európe.

11:53 Počet prípadov úmrtia na SARS-CoV-2 stúpol v Španielsku o 849. Je to doposiaľ najväčší nárast za 24 hodín >>>>

11:49 Smer je pripravený podporiť akýkoľvek vládny návrh, ktorý bude považovať za prospešný.

Vyzýva však vládu, aby o opatreniach rokovala so sociálnymi partnermi na tripartite, tiež by mala zriadiť radu solidarity a rozvoja, do ktorej by boli prizvaní aj zástupcovia škôl, obcí, cirkví, s ktorými by tiež mala rokovať.

Súvisiaci článok Zamestnávatelia požadujú urýchlene zriadiť hospodársky krízový štáb Čítajte 

11:41 Slovenskí zamestnávatelia požadujú od vlády urýchlene zriadiť hospodársky krízový štáb, ktorý by prijal ekonomické opatrenia v boji proti hospodárskym dopadom koronakrízy pre všetkých zamestnávateľov aj zamestnancov bez rozdielov.

"Naša ekonomika je otvorená a nedá sa odstrihnúť od zahraničia. Každé jedno zatvorenie firiem na západe sa nás dotýka," povedal prezident asociácie zamestnávateľských zväzov Tomáš Malatinský.

11:25 Personál pľúcneho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Bojniciach, ktorý prišiel do kontaktu s mužom s COVID-19, má negatívne výsledky testov >>>>

Súvisiaci článok Koronavírus u testovaných zamestnancov bojnickej nemocnice nepotvrdili Čítajte 

Informoval námestník liečebno-preventívnej starostlivosti bojnickej nemocnice Milan Henčel.

Nemocnica zabezpečila deväť odberov. Ak dostane testovacie látky, ktoré aktuálne nie sú k dispozícii, chcela by otestovať ešte niektorých pacientov z pľúcneho oddelenia, kde ležal muž s pozitívnym výsledkom, priblížil Henčel.

Pľúcne oddelenie je zatvorené do soboty 4. apríla.

11:22 V celom Vietname bude až do 15. apríla platiť celoštátna karanténa. Informoval o tom premiér Nguyen Xuan Phuc.

Od stredy budú zakázané zhromaždenia viac ako dvoch ľudí a všetci obyvatelia budú požiadaní, aby neopúšťali svoje domovy. Môžu tak urobiť iba v nevyhnutných prípadoch, ak si chcú napríklad nakúpiť potraviny a lieky.

11:10 Počet nových prípadov nákazy sa v Nemecku zvýšil na 61.913, pričom v krajine evidujú už 583 úmrtí na ochorenie COVID-19.

V porovnaní s predošlým dňom pribudlo 4615 nových prípadov infikovaných a 128 úmrtí - čo je doteraz najvyšší denný prírastok.

10:34 Opatrenia, ktoré boli prijaté na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19, sa javia ako účinné. Ak ich bude Slovensko vedieť dlhšie dodržiavať, mohlo by zaradiť medzi päť krajín, ktoré najlepšie zvládli pandémiu, informoval o tom Martin Smatana.

Súvisiaci článok Prijaté opatrenia vyzerajú byť účinné, Slovensko môže byť medzi najlepšími Čítajte 

Podľa vládneho analytika sa tak môžeme vyhnúť scenárom, aké sa ukázali v Taliansku, Španielsku či v americkom štáte New York.

Vrchol epidémie by na Slovensku mohol byť približne v polovici júla. Podľa Smatanu však je potrebné zvýšiť kapacitu nemocníc a prísne dodržiavať opatrenia približne tri až štyri mesiace.

Pri aktuálnom scenári bude Slovensko potrebovať približne 1000 ventilátorov >>>>

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

10:11 Nových prípadov koronavírusu za pondelok pribudlo 27, informoval premiér. Celkovo otestovali 688 vzoriek. Tretina nových prípadov je z ohrozenej skupiny - medzi pozitívnymi je deväť pacientov nad 60 rokov.

"Doteraz títo ľudia až tak výrazne neboli zastúpení. Dúfam, že je to len taká výnimka," uviedol premiér.

Najmladším novým nakazeným je trojročné dieťa a najstarším 80-ročná žena.

Všetky grafy o koronavíruse na Slovensku si môžete pozrieť tu >>>>

10:09 Začala sa tlačová konferencia premiéra Matoviča a generálneho riaditeľa odboru stratégie Inštitútu zdravotnej polikliniky Martina Smatanu. Premiér na úvod poďakoval všetkým, ktorí sa v pondelok popasovali s novými opatreniami pred obchodmi.

10:05 Letecká spoločnosť British Airways sa rozhodla pozastaviť všetky lety z druhého najrušnejšieho britského letiska Gatwick.

10:01 Indonézia v rámci opatrení zakáže cudzincom vstup na svoje územie, ako aj ich tranzit.

10:00 Vo Vedeckom parku Univerzity Komenského pracujú prírodovedci na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku. Zatiaľ analyzovali izoláty od prvých slovenských pacientov a genómy sú už súčasťou medzinárodnej databázy GISAID.

9:55 V Bratislave ďalej fungujú zdieľané elektromobily, pri nabíjaní sa dezinfikujú. Elektrické autíčka sú zatiaľ k dispozícii 24 hodín denne >>>>

9:42 V Česku zomrel ďalší pacient s ochorením COVID-19, celkový počet obetí tak stúpol na 24.

9:35 Koronakríza výrazne zasiahla aj letecké odvetvie, počet letov klesol v marci o viac ako polovicu. Ukazuje to aj porovnanie máp z marca 2019 a 2020.

9:25 Národné tenisové centrum Billie Jean Kingovej v New Yorku budú dočasne využívať na pomoc počas pandémie. V dejisku grandslamového US Open vznikne 350 dočasných nemocničných lôžok a budú sa v ňom pripravovať balíčky potravín.

8:56 V Španielsku vstúpili do platnosti drastické a sporné opatrenia, týkajúce sa sprísnenia obmedzení voľného pohybu ľudí a zákazu vychádzania.

Všetci zamestnanci firiem, ktoré nepatria medzi základné vo fungovaní hospodárstva, musia zostať do 9. apríla doma. To sa dotkne najmä stavebného sektora a veľkých častí priemyselnej oblasti. Vláda tieto opatrenia nazvala "zimným spánkom".

8:50 Newyorská budova Empire State Building symbolicky svietila na počesť zdravotníkov, ktorí bojujú s vírusom v prvej línii, ako záchranná služba.

8:40 Koniec epidémie v ázijsko-tichomorskom regióne je ďaleko a súčasné opatrenia na zamedzenie šírenia získavajú čas pre krajiny, ktoré by sa mali pripravovať na rozsiahle komunitné prenášanie nákazy.

Súvisiaci článok Koniec epidémie v Ázii je podľa WHO ďaleko Čítajte 

Uviedol to riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre západné Tichomorie Takeši Kasai.

"Poviem to jasne. Koniec epidémie v Ázii a Tichomorí je ďaleko. Pôjde o dlhodobý boj a my nesmieme poľaviť v našej ochrane," povedal Kasai na virtuálnom brífingu.

8:35 V Česku aktuálne evidujú 3001 nakazených. Chorobe COVID-19 tam dosiaľ podľahlo 23 ľudí a ďalších 25 sa z nej vyliečilo.

8:31 Tlačová konferencia premiéra Matoviča bude o 10:00 hod.

8:29 USA plánujú predĺžiť zákaz vstupu do krajiny pre ľudí prichádzajúcich z Európy. Toto opatrenie je v USA v platnosti od 13. marca na dobu 30 dní.

8:13 Posledná pôstna nedeľa, známa pod menom Kvetná nedeľa, je prvým dňom Veľkého týždňa. V liturgickom kalendári sa tento rok slávi 5. apríla a bude slávená bez účasti veriacich.

8:11 Mexiko vyhlásilo stav zdravotnej núdze a zaviedlo prísnejšie opatrenia. Stalo sa tak po tom, ako počet prípadov nákazy v krajine presiahol 1000 a výrazne sa zvýšil aj počet úmrtí.

7:50 V Číne pribudlo 48 nových prípadov nákazy a ďalších päť úmrtí na chorobu COVID-19. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v utorok Národnou zdravotníckou komisiou. Všetky nové prípady infekcie sú "dovezené".

7:41 Koronakrízou trpí aj holandský kvetinový priemysel. Poľnohospodárska a záhradnícka organizácia odhaduje škody na celom domácom poľnohospodárskom priemysle spôsobené koronavírusom na päť miliárd eur.

Zatvorená je aj známa tulipánová záhrada Keukenhof >>>>

7:33 Do Rakúska priletelo charterovými letmi vyše 200 zahraničných zdravotníkov z Rumunska a Bulharska. Ich úlohou je zabrániť vzniku nedostatku zdravotníckeho personálu v čase, keď krajina bojuje s pandémiou. Rakúske zdravotníctvo je závislé od zdravotníkov zo strednej východnej Európy.

7:20 Austrália zaznamenala spomalenie v počte nových potvrdených prípadov. Úrady však zároveň vyzvali obyvateľov, aby naďalej dodržiavali bezpečný odstup a nemysleli si, že epidémia sa končí.

7:00 Obchodníci v čínskom Wu-chane postupne otvárajú obchody, ale zákazníkov je pomenej. Ľudia v metropole boli takmer dva mesiace doma v prísnej karanténe.

Načítavam video...

6:33 Pondelok bol v USA doteraz nejsmrteľnejším dňom pandémie. Počet obetí koronavírusu prekonal 3000, nakazených je viac ako 163-tisíc ľudí.

6:30 SARS-CoV-2 si v Moskve vyžiadal životy štyroch pacientov. Vo všetkých prípadoch išlo o staršie osoby s inými zdravotnými problémami.

6:27 Irán v rámci boja proti pandémii zakáže od apríla vydávanie tlačených novín a časopisov.

"So zámerom účinne implementovať plán na zníženie spoločenských kontaktov, prijatý ministerstvom zdravotníctva, nebudú od 8. apríla vydávané žiadne tlačené noviny a budú dostupné iba v internetovej podobe," uviedol hovorca iránskeho ministerstva vnútra.

6:16 Rusko poslalo do USA lietadlo so zdravotníckym zariadením. "Musím povedať, že s mnohými krajinami máme skvelé vzťahy. Čína nám niečo poslala. Rusko nám poslalo naozaj veľmi veľké lietadlo plné vecí. Zdravotníckeho zariadenia. Je to veľmi pekné," uviedol prezident Trump.

Načítavam video...

6:10 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jeho rodina a personál mali negatívny test na koronavírus.

Informoval o tom úrad premiéra s tým, že Netanjahu "zostane v karanténe, pokým nedostane inštrukcie od ministerstva zdravotníctva".

Súvisiaci článok Ochráni vás rúško pred koronavírusom? Ako správne používať ochrannú masku Čítajte 

6:05 Neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy.

Vyhlásil to na tlačovej konferencii v Ženeve šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan. "V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak," povedal.

Ochráni vás rúško pred koronavírusom? A ako správne používať ochrannú masku? Viac sa dočítate tu >>>>

6:00 Dobré ráno, vitajte na sme.sk, pokračujeme v sledovaní koronavírusovej pandémie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 845
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 135
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 447
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 737
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 038
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 915
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 216
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 892
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 693
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 584
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

5 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

11 h
Publicista Matúš Ritomský.

Je opodstatnené interpretovať dianie pomocou psychiatrických diagnóz?

21. jan

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

5 h
Riaditeľ Juraj Briškár.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

6 h