SME

Prognóza je optimistickejšia, ale nákaza potrvá dlhšie

Na umelej ventilácii má byť 3. júla tisíc ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Vyvrcholenie ochorenia Covid-19 príde na Slovensku na 110. deň od začiatku epidémie.

Tento deň sa počíta od 29. marca, keď boli u nás oznámené masívne obmedzujúce opatrenia. Vrchol nákazy novým koronavírusom tak pripadá na 16. júla.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Máme 27 nových prípadov Čítajte 

Vyplýva to z aktualizovanej prognózy vývoja ochorenia Covid-19, ktorý v utorok doobeda na Úrade vlády prezentoval šéf Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) ministerstva zdravotníctva Martin Smatana spolu s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). Ide iba o prognózu, s mnohými rôznymi premennými, ktoré sa môžu meniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Posun vrcholu epidémie o desať dní oproti predošlému modelu jej vývoja spôsobili opatrenia, ktoré Slovensko prijalo od 24. marca a ešte viac sprísnili pohyb a vzájomný kontakt ľudí u nás.

"Keď sa nám ich podarí udržať, veríme, že budeme medzi piatimi najlepšími krajinami, ako sú Singapur, Taiwan alebo Južná Korea," podotkol Smatana.

V pondelok pribudlo ďalších 27 pozitívnych pacientov nakazených koronavírusom. Premiér za znepokojivý označil fakt, že až deväť z nich má viac ako 60 rokov. Je to riziková skupina, v ktorej má ochorenie veľmi ťažký priebeh. Vo veku nad 70 rokov až u 43 percent ľudí má ochorenie podľa prognózy IZP veľmi vážny až život ohrozujúci priebeh.

Celkovo je tak na Slovensku infikovaných 363 ľudí. Traja z nich boli v pondelok na jednotke intenzívnej starostlivosti a nikto na umelej pľúcnej ventilácii. Doteraz zomreli dvaja ľudia, ktorí mali aj ochorenie Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Tisíc ľudí na ventilácii

Na začiatku júla by malo byť novým koronavírusom nakazených takmer 170-tisíc ľudí. Sú to približne tri percentá obyvateľov Slovenska.

Oproti predchádzajúcemu predpovednému modelu ide o pozitívny posun, keďže ten počítal, že na stý deň, ktorý pripadá na 23. júna, bude nakazených desať percent populácie.

Nie všetci, ktorí sa vírusom nakazia, však budú mať aj príznaky. Prejavy ochorenia bude mať vyše stotisíc ľudí a z nich 7500 bude musieť ísť v dôsledku infekcie do nemocnice.

V najkritickejšej situácii bude 1030 ľudí, ktorí budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu. Ide o ľudí, ktorí budú v priamom ohrození života.

Súvisiaci článok Prijaté opatrenia vyzerajú byť účinné, Slovensko môže byť medzi najlepšími Čítajte 

Inštitút, ktorý model pripravil, sa podľa jeho šéfa Smatanu nezaoberal, aká bude v tom čase smrtnosť na Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Smrtnosť je podiel pacientov, ktorí na nákazu zomrú, na celkový počet nakazených ľudí.

Na tento ukazovateľ sa zdravotnícki analytici podľa šéfa inštitútu nepozerali preto, lebo ak sa Slovensku podarí zvládnuť vrchol ochorenia, ako sa to podarilo Nemecku alebo Južnej Kórei, komplikácie budú veľmi mizivé.

Aktuálne najväčším problémom je, že na Slovensku zatiaľ nemáme umelé ventilácie pre všetkých ľudí, ktorí ich budú potrebovať na začiatku júla. Máme ich len 550.

"Možno začiatkom júla budeme mať horko-ťažko zabezpečených tisíc ventilácií," netajil komplikácie premiér Matovič, hoci vyjadril presvedčenie, že sa to Slovensku podarí.

Ani Smatana už nezopakoval svoje optimistické vyjadrenie z polovice marca, že zabezpečenie chýbajúcich prístrojov umelej pľúcnej ventilácie je otázkou dvoch týždňov. Slovensku podľa neho aktuálne chodia ponuky najmä od ázijských výrobcov, avšak lehoty dodania sú v niektorých prípadoch až štyri mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

Komplikácie môže spôsobiť aj to, že na obsluhu ventilácii nemáme dostatok špecializovaného personálu. Napriek tomu Matovič očakáva, že zabezpečíme až o 40 percent viac ľudí, ako treba na ich obsluhu, aby v prípade potreby mohli nahradiť práceneschopných odborníkov. Neodpovedal však konkrétne na otázku, kde ich zoženieme a takisto ani ako dlho by mala trvať ich príprava.

Opatrenia možno až do januára

V dôsledku toho, že sa nám vďaka opatreniam a disciplíne ľudí darí nákazu zatiaľ držať pod kontrolou, sa odďaľuje aj jej vrchol. Zároveň sa tým predlžuje aj obdobie, počas ktorého bude mať Slovensko významný počet ľudí nakazených vírusom.

Z matematického modelu inštitútu vyplýva, že tento stav by za aktuálnych obmedzujúcich opatrení mohol trvať až do januára 2021.

SkryťVypnúť reklamu

Víťazstvo nad vírusom by sme podľa Matoviča mohli urýchliť, keby sa Slovensko na istý čas vyplo.

"Naberieme odvahu na to, že sa vypneme ako krajina absolútnou až by som povedal vojenskou disciplínou na tri alebo štyri týždne a potom sa nadýchneme a povieme, že vírus sme zničili. Alebo sa budeme mordovať rok a pol a nádejať sa, že niekto nájde vakcínu," priblížil premiér dva možné scenáre vývoja.

Vláda podľa Matoviča počíta aj s tým, že v určitom okamihu môže časť ľudí začať opatrenia porušovať alebo bude ťažké "udržať seniorov" počas leta v nezateplených panelákoch.

Poznamenal, že už aj teraz platné obmedzenia, napríklad o počte ľudí v obchodoch, niektoré prevádzky nedodržujú.

"Dobre, nech to ešte chvíľku skúšajú, ale tú predajňu hygienik zavrie. A nedovolí otvoriť, kým sa korona neskončí," pohrozil obchodníkom, ktorí nedodržiavajú obmedzujúce opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Matovičov kabinet nateraz nemá jasno v tom, aké opatrenia prijme v súvislosti s prichádzajúcou Veľkou nocou, keď väčšina ľudí cestuje za svojimi blízkymi. Uviedol, že sa o tom bude rokovať na najbližšom krízovom štábe.

Šéf Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied Juraj Kopáček v pondelok pre denník SME zdôraznil, že ak ľudia začnú v tomto období porušovať pravidlá, zásadne to môže zmeniť pozitívny priebeh epidémie.

Premiér vyzval ľudí, aby nechodili cez Veľkú noc navštevovať svojich blízkych, najmä seniorov.

"Bol by som veľmi rád, aby vnúčatá a deti chránili svojich starých rodičov. Navštívením im môžu priniesť darček, na základe ktorého môžu starí rodičia zomrieť. Nech ich tentoraz nechajú radšej samých doma a každý deň im trikrát telefonujú," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 316
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 765
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 889
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 582
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 351
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu