SME

Koaliční poslanci podpísali koaličnú dohodu. Okrem jedného

Miroslav Kollár zo Za ľudí podpis nedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Takmer všetci koaliční poslanci až na jedného vo štvrtok na Bratislavskom hrade pristúpili k podpisu koaličnej dohody.

Pridali sa tak k podpisom lídrov koaličných strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Na tlačovom brífingu o tom informovali predstavitelia koalície.

Jediný koaličný poslanec, ktorý svoj podpis pod koaličnú zmluvu nedal, bol Miroslav Kollár zo Za ľudí.

Koalíciu podporuje

Kollár to na sociálnej sieti zdôvodnil tým, že nevidí dôvod na netradičné experimenty, avšak prízvukoval, že jednoznačne koalíciu podporuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Rešpektujem všetkých mojich parlamentných kolegov, ale z môjho pohľadu je štandardné a úplne dostatočné, keď koaličnú dohodu podpísali predstavitelia strán, ktoré ju tvoria," vysvetlil Kollár.

Podľa neho bola vôľa vytvoriť koalíciu deklarovaná tým, že ju podpísali tradične lídri jednotlivých strán a hnutí.

"Úlohou poslancov vládnej koalície teraz nie je podpisovať ďalší papier, ale podporiť programové vyhlásenie a vládu Igora Matoviča vyslovením dôvery vláde v Národnej rade Slovenskej republiky, k čomu sa plne hlásim," doplnil poslanec.

Neskôr Kollár dodal, že oceňuje fungovanie parlamentu, pretože za prvých desať dní, odkedy nastúpila nová vláda a predložila v rýchlom slede zákony, tak slúžila koalícia poslancov na opravovanie možných chýb.

SkryťVypnúť reklamu

"Tak, aby tie zákony boli také, aké majú byť a takto som pripravený pracovať aj ďalej," uzavrel.

Koaličnú zmluvu zverejnia v pondelok

Po podpise koaličnej dohody a následnom odsúhlasení programového vyhlásenia vlády sa bude podľa premiéra od koaličných poslancov očakávať, že budú hlasovať za podporu zákonov, ktoré sa budú týkať opatrení v zmysle dohôd.

Pri zákonoch, ktoré budú nad rámec spoločných dohôd, budú mať podľa jeho slov poslanci zelenú kartu.

„Ak prídu nové veci, naši poslanci sú vždy slobodní,“ zdôraznil. To znamená, že poslanci by tak mali mať voľné hlasovanie napríklad pri kultúrno-etických témach.

Aj keď premiér pôvodne hovoril, že zmluva sa sprístupní po jej podpise poslancami, nestane sa tak. Koalícia ju zverejní na budúci týždeň v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič povedal, že sa tým začína nová tradícia. „Poslancov považujeme za jednoznačnú súčasť nášho spoločného diela a spoločnej úlohy,“ vyhlásil.

Koaliční partneri podpisy uvítali

Šéf Sme rodina povedal, že „dnes je Slovensko ohrozené pandémiou a my sa musíme celý národ zomknúť ako tri Svätoplukove prúty“. Každý poslanec podpisom podľa Kollára dáva signál, že „nás nikto neporazí“.

Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík označil za historický moment, že prvýkrát od Nežnej revolúcie podpíšu koaličnú dohodu všetci poslanci.

„Robíme to preto, aby oj oni boli skutočnou súčasťou koalície a najmä preto, lebo chceme, aby bola koalícia stabilná, pevná a nemohlo ju niečo zľahka rozhodiť,“ poznamenal.

Ako ďalej povedal, koalícia bude musieť byť súdržná, aby „sme vyslali jasný signál, že sme pripravení na boj nielen s koronavírusom, ale aj na boj s korupciou, zlodejmi, mafiánmi“.

SkryťVypnúť reklamu

Je tiež rád, že v koaličnej dohode sa vládni partneri snažili o korektné vyváženie konzervatívnych a liberálnych hodnôt, čo je dobrý základ pre fungovanie koalície.

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová povedala, že vstupujú do koalície s obrovskými očakávaniami, aby uskutočnili zmenu za lepšie Slovensko, kde „štát bude slúžiť nie malej skupinke oligarchov v pozadí, ale ľudom, ktorí to najviac potrebujú“.

Na slávnostnom akte na Bratislavskom hrade nebol prítomný predseda strany Za ľudí Andrej Kiska. Podpredsedníčka Remišová uviedla, že pre zdravotné problémy prerušil svoje pôsobenie, ona ho zastupuje a „určite ho na verejnosti uvidíte“.

Vláda musí získať dôveru

Lídri koalície podpísali koaličnú dohodu ešte 21. marca. Vládne strany OĽaNO, Sme rodina, SaS, Za ľudí disponujú v parlamente 95 hlasmi poslancov zo 150-členného parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Vládu premiéra Matoviča prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 21. marca, teda v rovnaký deň, keď predsedovia strán podpísali koaličnú zmluvu.

Vláda má 30 dní na to, aby predložila do parlamentu svoje programové vyhlásenie a požiadala o vyslovenie dôvery.

Načítavam video...

Richard Sulík

Richard sa s politikou rozlúčil epickým fňukom nepochopeného génia.


139

Krásny príspevok do debaty o tom, či by politici mali niesť následky svojich chýb.


113
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 702
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 409
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 280
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 255
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 596
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 272
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 230
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 932
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu