SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky

Opatrenia k Veľkej noci prijme vláda po stretnutí s odborníkmi v nedeľu (minúta po minúte)

Na Slovensku máme spolu 450 prípadov.

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu koronavírusu sme sledovali minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:43 Úlohu, v akej sa ocitol Igor Matovič, mu úprimne nikto nezávidí.

Súvisiaci článok Matovičovi jeho úlohu nikto nezávidí, o to viac musí byť lídrom Čítajte 

Ani v najhoršom sne si zrejme nepredstavoval, že po prekvapivo drvivej výhre vo voľbách s objednávkou na odstavenie Smeru bude musieť zachraňovať občanov aj ekonomiku pred globálnou hrozbou.
O to dôležitejšie je, aby konečne opustil pozíciu opozičného bojovníka proti Robertovi Ficovi i korupcii a stal sa lídrom, ktorý povedie krajinu v čase krízy, píše Jakub Filo.

21:40 Pľúcne ventilátory, ktoré tento týždeň poslalo Rusko do USA na liečbu pacientov postihnutých ochorením COVID-19, vyrobila spoločnosť, ktorá figuruje na sankčnom zozname USA.

Pľúcne ventilátory Aventa-M, ktoré dopravilo do New Yorku v stredu ruské vojenské lietadlo, vyrobila spoločnosť Uralský prístrojový závod . Ten je súčasťou holdingovej spoločnosti Rádioelektronické technológie, na ktorú sú v USA od júla 2014 uvalené sankcie, pričom americké firmy a štátni príslušníci majú zákaz s ňou obchodovať.

Skryť Vypnúť reklamu

21:19 Viac než 90 krajín požiadalo Medzinárodný menový fond o núdzové financovanie.

"Nikdy v histórii MMF sme neboli svedkami zastavenia svetovej ekonomiky," povedala šéfka MMF Kristalina Georgievová na online tlačovej konferencii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). "Teraz sme v recesii, ktorá je oveľa horšia, než bola globálna finančná kríza." Podľa šéfky Georgievovej 'koronakríza' najtvrdšie zasiahla rozvojové a rozvíjajúce sa ekonomiky.

20:59 Francúzsko zaznamenalo ďalších 588 úmrtí, údaj zachytáva obete ochorenia COVID-19 v nemocniciach. Ide o najväčší počet obetí za 24 hodín od vypuknutia pandémie. Celkový počet ľudí, ktorí zomreli v nemocniciach, je tak v krajine 5091.

20:34 Ústredný krízový štáb ešte prísnejšie opatrenia k Veľkej noci neprijal. K rozhodnutiu by malo dôjsť v nedeľu popoludní po stretnutí s odborníkmi.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bojíme sa, aby sme nezapálili zápalku. Aby sme sa neposunuli v počte pozitívne testovaných následne po dvoch alebo troch týždňoch od veľkonočných sviatkov do takých úrovní, kde by sa nám to potom vymklo spod kontroly," konštatoval premiér.

20:15 Skôr počas tohto týždňa boli ulice izraelského mesta Bnej Brak ešte plné nakupujúcich, keďže jeho ultraortodoxní obyvatelia počúvali svojich náboženských lídrov a ignorovali výzvy úradov, aby ostali v čase pandémie koronavírusu doma.

V piatok však už Bnej Brak pripomínalo mesto duchov, keďže sa stalo najzasiahnutejším v krajine. Čoskoro tam majú doraziť aj vojaci, aby pomohli miestnym policajtom. Experti odhadujú, že sa medzičasom nakazilo už 40 percent miestnej populácie.

20:03 Najnovšie údaje, ktoré ukazujú spomaľovanie šírenia koronavírusu v Nemecku, dodávajú "nádej", vyhlásila kancelárka Angela Merkelová.

Skryť Vypnúť reklamu

Varovala však, že je ešte príliš skoro na uvoľnenie obmedzení platných pre verejný život.

19:43 V severnom Taliansku lekári skúšajú liečiť ochorenie COVID-19 pomocou krvi od darcov, ktorí už nákazu novým koronavírusom prekonali a v krvi tak majú protilátky.

Prvými darcami na účely liečby boli dvaja lekári - manželia - z lombardského mesta Pavia. Aj keď oficiálne informácie zatiaľ zverejnené neboli, experti sa k novej metóde liečby vyjadrujú pozitívne.

19:34 Pandémia zabila v Európe vyše 40-tisíc ľudí, z nich viac ako dve tretiny v Taliansku, Španielsku a Francúzsku.

V Európe zaznamenali celkovo 40 768 úmrtí spomedzi 574 525 nakazených.

19:18 V Taliansku zaznamenali ďalších 766 úmrtí, celkovo je v tejto krajine už 14 681 obetí.

18:51 Pred hraničnými priechodmi na vybraných úsekoch pribudnú nové dopravné značky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o tzv. "green lanes" a označujú zelené jazdné pruhy. Polícia bude uprednostňovať medzinárodnú dopravu so zdravotníckym materiálom, potravinmia, pohonnými hmotami, zvieratami a krmivom, vstupnými produktmi poľnohospodárskej výroby a poštové zásielky.

Súvisiaci článok Blackout je menejcenné riešenie Čítajte 

18:30 Pozdravom zo sociálnej siete, že „pritvrdíme ešte viac v našom doterajšom blackoute“, chce Matovič zrejme povedať, že vypnutie Slovenska je vlastne už terajší stav. Čo je aj pravda. Len si žiada upresnenie, že pritvrdzovanie nie je trend, ktorý by sa tešil preferencii v Európe.

Dá sa namietať, že Kaczynski usporiada prezidentské voľby v máji z čisto mocenských zámyslov, avšak reč Babiša, že „život v Česku by sa mohol začať navracať k normálu na prelome mája a júna“, je jasnou správou, že stratégia „zabiť vírus“ vypínaním štátu nie je zďaleka jedinou. Viac si prečítajte v komentári Petra Schutza >>

Skryť Vypnúť reklamu

18:25 Španielsko predstihlo Taliansko v počte potvrdených prípadov nákazy a teraz je celosvetovo druhé za USA.

Celkovo má 117 710 prípadov. "Nárast počtu prípadov nákazy v súčasnosti predstavuje sedem percent, čo potvrdzuje klesajúci trend," uviedla María José Rallová z ministerstva dopravy, mobility a urbánnej agendy.

Pred týždňom zaznamenávali v Španielsku denné nárasty nových prípadov na úrovni 20 percent.

18:17 Podľa reťazca predajní PLANEO Elektro sú opatrenia vlády pre firmy nedostatočné.

"Predstavená prvá pomoc, premietnutá do detailov, je pre stredné a veľké firmy veľmi nedostačujúca a nerieši problém. Nerealizujeme prakticky tržby, prenajímatelia žiadajú nájomné a musíme platiť ľuďom mzdy," hovorí výkonný šéf spoločnosti Peter Benický.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomína, že napriek tomu, že 50 zatvorených predajní premenili na výdajné miesta pre eshop, pokles tržieb je alarmujúci. Spoločnosť preto musela prepustiť približne 50 ľudí a takmer 150 zamestnancov súhlasilo so znížením mzdy na 60 percent.

"Jedným z opatrení na udržanie zamestnanosti bola 80-percentá kompenzácia mzdy, to je ale limitované určitými sumami. To sú čiastkové riešenia pre malé spoločnosti, ale pre stredne veľké firmy, ako je aj PLANEO Elektro, je to nedostačujúce," dodáva Benický.

18:08 Ruská armáda pošle do Srbska lietadlá s vybavením a zdravotníkmi, aby pomohli krajine v boji s koronavírusom.

Ministerstvo obrany uviedlo, že do balkánskej krajiny pošlú 11 nákladných lietadiel s ôsmimi zdravotníckymi tímami, vybavením, zariadeniami a odborníkmi na dezinfekciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobnú pracovnú skupinu poslalo Rusko minulý mesiac aj do Talianska.

17:55 Prezidentka v piatok podpísala dva zákony, ktoré Národná rada vo štvrtok schválila v súvislosti so zmiernením ekonomických a sociálnych dopadov súčasnej krízy.

Ide o novelu Zákonníka práce a súvisiacich sociálnych právnych noriem, ako aj zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19.

17:40 Generálny tajomník OSN António Guterres znovu zopakoval svoju výzvu na celosvetové prímerie. Apeloval na všetky strany konfliktov, aby zložili zbrane a umožnili vojnou zničeným krajinám bojovať proti pandémii.

"Najhoršie ešte len príde," povedal Guterres a spomenul krajiny trpiace bojmi ako Sýria, Líbya a Jemen. "Búrka menom COVID-19 teraz prichádza na dejiská všetkých týchto konfliktov," dodal šéf OSN.

Skryť Vypnúť reklamu

17:36 Zákaz vychádzania kontroluje v uliciach Tunisu policajný robot.

Pokiaľ niekoho vo vyľudnených uliciach tuniskej metropoly spozoruje, priblíži sa k nemu a spýta sa ho, prečo je vonku. Dotyčný musí následne predložiť identifikačný doklad a ďalšie dokumenty pred jeho kameru, aby ho policajti, ktorí robota ovládajú, mohli preveriť.

Obyvatelia smú z domu vychádzať len zo zdravotných dôvodov a na nákup nevyhnutných potrieb.

Načítavam video...

17:20 Bratislava prijala nové opatrenia. Mesto rozširuje pomoc pre seniorov. Nové opatrenia sa týkajú aj mestskej hromadnej dopravy zamerané na dodržiavanie bezpečného odstupu cestujúcich vo vozidlách MHD a intenzívnejšiu dezinfekciu vozidiel.

Vzhľadom na očakávané pekné počasie tiež posilňuje aj hliadky mestskej polície najmä na obľúbených a často navštevovaných miestach, aby dohliadli na dodržiavanie odporúčaní hygieny a Ústredného krízového štábu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zamestnanci nemocnice sa môžu vrátiť do práce Čítajte 

17:12 Testy všetkých 118 zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku sú negatívne a môžu sa z domácej izolácie vrátiť naspäť do práce.

Časť personálu nemocnice skončila v izolácii po tom, ako prišla do kontaktu s pacientom s pozitívnym výsledkom na prítomnosť koronavírusu. Prvý test u pacienta 23. marca bol totiž negatívny. O týždeň, keď mal ísť na drobný operačný výkon, mu urobili test znovu. Tentoraz už s pozitívnym výsledkom.

17:01 Americký koncern Boeing, ktorý už dlhší čas zápasí s problémami, stratil ďalšiu veľkú objednávku na lietadlá 737 Max.

Lízingová spoločnosť Avolon stornovala objednávku na 75 týchto lietadiel. Dôvodom je aktuálna koronakríza.

Pri uzavretí dohody v roku 2017 mala objednávka podľa Boeingu vrátane opcie na kúpu ďalších 20 strojov 737 Max katalógovú cenu takmer 11 miliárd USD (10,2 miliardy eur).

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 Kráľovná Alžbeta II. bude mať tento víkend mimoriadny televízny prejav k občanom Británie a Spoločenstva národov (Commonwealth) a bude sa v ňom venovať pandémii koronavírusu.

Prejav sa bude vysielať v nedeľu 5. apríla 2020 o 20:00 (21:00 SELČ).

16:40 Magistrát Bratislavy zverejnil tri scenáre možného dopadu nákazy koronavírusom na hlavné mesto.

Dokument vypracoval pod záštitou primátora Matúša Valla autorský tím, ktorý tvoril Miroslav Beblavý spoločne s riaditeľom sekcie financií hlavného mesta Matúšom Luptákom, vedúcim oddelenia dátovej politiky hlavného mesta Pavlom Škápikom a riaditeľom magistrátu Ctiborom Košťálom.

"Prvý scenár počíta s pozitívnejším vývojom situácie, v ktorom sa pandémiu podarí zastaviť a zvrátiť bez toho, aby infikovala drvivú väčšinu obyvateľstva. Scenáre 2 a 3 sú negatívnejšie a vychádzajú z predpokladu, že sa pandémiu nepodarí zastaviť a jedinou otázkou bude rýchlosť a intenzita jej priebehu," uvádza mesto.

Skryť Vypnúť reklamu

Podrobnosti o jednotlivých scenároch si prečítajte tu >>>

16:23 Denná vyšetrovacia kapacita nového koronavírusu u súkromných laboratórií sa k piatku pohybuje k 1500 vyšetreniam. Počas budúceho týždňa sa však môže zdvojnásobiť.

Pre TASR to uviedol predseda Asociácie laboratórií (AsLab) Vladimír Ježík.

16:05 Žilinská Kia Motors Slovakia napokon obnoví svoju výrobu iba v dvojzmennej prevádzke. Automobilka o tom informuje na sociálnej sieti.

"V týždni od 6. do 9. apríla pôjde výroba len na dve zmeny. Nočná zmena vyrábať nebude. Dôvodom je náhla a neočakávaná situácia na trhu," uvádza spoločnosť.

Pôvodne pritom chcela Kia od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla vyrábať v štandardnom trojzmennom režime a následne až po Veľkej noci prejsť na dvojzmennú prevádzku, ktorá má trvať do konca apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

16:00 Jeho tím robí analýzu úplného vypnutia krajiny, aj čiastočných uzavretí miest, či zákazu vychádzania pre rizikové skupiny obyvateľstva.

Čo hovorí na kritiku, že ich odhady sú príliš pesimistické? Ako pracuje jeho tím analytikov a čo všetko do predikcie koronavírusu na Slovensku zahŕňajú?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom Inštitútu zdravotnej politiky Martinom Smatanom.

Načítavam video...

15:55 Veľká noc môže byť riziková z dôvodu, že môže dochádzať k zhromaždeniam ľudí na jednom mieste, uviedol to hlavný hygienik Ján Mikas ešte pred zasadnutím krízového štábu.

Členovia štábu sa majú rozprávať aj o sprísnení opatrení počas sviatkov. Mikas hovorí, že na štábe sa bude diskutovať o všetkých plusoch a mínusoch sprísnenia opatrení cez veľkonočné sviatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Otvorenie škôl považuje hygienik za rizikovú vec. "To by bolo veľké opatrenie na uvoľnenie. Po Veľkej noci budeme zvažovať, aká bude situácia u nás aj v ostatných štátoch. Jedno s druhým súvisí," dodal.

15:48 Čínske mesto Wu-chan, z ktorého sa koronavírus rozšíril do zvyšku Číny a následne aj ďalej do sveta, začne od 8. apríla s prevádzkou takmer 100 osobných vlakov.

Vlaky začali prichádzať do Wu-chanu už od 28. marca a od 8. apríla budú môcť cestujúci jazdiť vlakmi aj z mesta.

15:38 Prezidentka Zuzana Čaputová sa na stretnutí obrátila na členov permanentného krízového štábu s požiadavkami na zvýšenie ochrany seniorov, obetí domáceho násilia a ďalších zraniteľných skupín.

Zaujímala sa tiež o stav zásob ochranných pomôcok pre naše nemocnice a ľudí v prvej línii, počty testovacích súprav, pľúcnych ventilátorov, ale aj o prijaté a plánované opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

15:35 Británia hlásila v piatok rekordný počet ďalších úmrtí - až 684. Počet potvrdených prípadov nákazy stúpol za 24 hodín o 4450.

"Do piatka 3. apríla do 9:00 (SELČ) bolo testovaných celkovo 173 784 ľudí, z ktorých 38 168 malo pozitívny výsledok. Žiaľ, z tých ľudí, ktorí boli do štvrtka 2. apríla do 17:00 v Spojenom kráľovstve hospitalizovaní a pozitívne testovaní, zomrelo 3605 pacientov," uviedlo vo vyhlásení britské ministerstvo zdravotníctva.

15:26 Trnavský samosprávny kraj dnes doručil do 1 500 ambulancií ochranné pomôcky pre lekárov a zdravotné sestry.

Podľa župana Jozefa Viskupiča ide o materiál zo štátnych hmotných rezerv, ale aj o rúška ušité v domovoch sociálnych služieb kraja, štíty z trnavského projektu pomoznemocnici.sk alebo z daru súkromnej firmy.

Dostávame sa do maximálnej kapacity, ktorej sú schopné štátne laboratóriá.

Ján Mikas, hlavný hygienik SR o testovaní

15:10 Ruský premiér Michail Mišustin varoval, že pandémia koronavírusu v Rusku ešte nedosiahla svoj vrchol, pričom z hľadiska šírenia nákazy môže nastať najťažší možný scenár.

Za uplynulých 24 hodín v Rusku zaevidovali ďalších 601 osôb s pozitívnym testom, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 4149. Koronavírus bol potvrdený už v 78 z 85 subjektov Ruskej federácie, pričom v krajine si celkovo vyžiadal už 34 obetí.

15:02 Dostávame sa do maximálnej kapacity, ktorej sú schopné štátne laboratóriá. Pred rokovaním krízového štábu to povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

"Je to 1200 až 1300 vzoriek denne. Teraz je priestor pre súkromné laboratóriá, ktoré si ale musia sami zabezpečiť odberové zariadenia, miesta, sety a podobne. Tá kapacita sa potom navýši," spresnil Mikas.

15:00 Vláda schválila plán riešenia boja proti rozšíreniu ochorenia Covid-19 v marginalizovaných rómskych komunitách. Jedným z opatrení je testovanie ľudí vo vytipovaných 33 osadách.

V piatok sa s ním začalo v Jarovniciach, nasledujúce dni sa bude pokračovať aj v ďalších obciach.

Pri testovaní v osadách pomáhajú aj ozbrojené sily.

14:52 Nezamestnanosť v USA sa pre pandémiu v marci prudko zvýšila. Jej miera vyskočila na 4,4 percenta z viac než 50-ročného minima 3,5 percenta vo februári, uviedlo americké ministerstvo práce.

Počet pracovných miest mimo poľnohospodárstva v marci padol o 701-tisíc, pričom ekonómovia počítali so znížením len o 100-tisíc. To bol prvý pokles ich počtu od roku 2010.

14:40 Britský premiér Boris Johnson bude po týždni naďalej pokračovať v samoizolácii vo svojej rezidencii na Downing Street 10, keďže stále má symptómy ochorenia COVID-19.

"V mojom prípade, hoci sa cítim lepšie a sedem dní som strávil v samoizolácii, ešte stále mám jeden z miernych príznakov... zvýšenú teplotu, takže v súlade s odporúčaniami vlády musím pokračovať v samoizolácii až dovtedy, kým tento symptóm neustúpi," povedal Johnson v piatok prostredníctvom videa zverejneného na sociálnej sieti twitter.

14:31 Izrael uzavrel ultraortodoxné židovské mesto Bnej Brak neďaleko Tel Avivu.

Vláda vyhlásila Bnej Brak za neprístupné mesto na základe mimoriadnych opatrení, ktoré schválila vo štvrtok, a to z dôvodu vysokého počtu tamojších infikovaných. Úradom to umožní obmedziť pohyb obyvateľov.

14:28 Nemecký minister pre záležitosti EÚ Michael Roth v piatkovom vydaní denníka Die Welt spomenul možnosť zavedenia finančných sankcií voči Maďarsku. Reagoval tak na mimoriadne opatrenia, ktoré v rámci boja proti koronavírusu zaviedla vláda premiéra Viktor Orbána.

14:18 Minister hospodárstva Richard Sulík chce pokračovať v zmierňovaní zákazov prijatých vládou. Po pondelňajšom otvorení predajní so záhradkárskymi potrebami, farbami či železiarskym tovarom, chce v piatok na zasadnutí krízového štábu navrhnúť aj otvorenie predajní automobilov.

"Som za to, aby sme v otváraní prevádzok pokračovali," povedal. Predajne automobilov majú podľa Sulíka veľmi nízku koncentráciu ľudí, predajne sú veľké a je ľahké dodržať vládou nastavené pravidlá predaja.

14:13 V nedeľu bude vypravený ďalší repatriačný let z Londýna do Bratislavy. Lietadlo odletí z londýnskeho letiska Stansted na bratislavské letisko Milana Rastislava Štefánika o 18:00.

Rezort diplomacie tiež informoval, že v nedeľu je zároveň pripravený aj let z Bratislavy do Londýna s odletom o 14:45.

Súvisiaci článok Vírus sa snažia zablokovať skôr, než vojde do bunky. Chemici vyvíjajú sľubnú látku Čítajte 

14:08 Český taxikár chorý na COVID-19, ktorý dostal experimentálny liek remdesivir, sa uzdravuje.

Informoval o tom jeho ošetrujúci lekár Martin Balík.

Balík však upozornil, že za zlepšením stavu muža nemusel byť priamo remdesivir. Jeho stav sa začal zlepšovať v dôsledku prijatých opatrení už pred podaním experimentálneho lieku, preto zatiaľ lekári nevedia s istotou určiť, či bol remdesivir kľúčový pre uzdravenie.

14:04 Poslanci 104 hlasmi tiež schválili zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v oblasti zdravotníctva.

Na základe zákona sa má obmedziť predaj niektorých ochranných prostriedkov. Znamená to, že bežná verejnosť si už nekúpi respirátory FFP2 alebo FFP3.

Zákon má tiež odstrániť prekážky, ktoré by bránili poskytovateľom zdravotnej starostlivosti sústrediť sa predovšetkým na pacientov s ochorením COVID 19.

13:55 Parlament schválil 118 hlasmi novelu zákona o sociálnom poistení, o ktorej rokoval v skrátenom režime.

Časť zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb bude môcť využiť odklad platenia poistného na sociálne poistenie, povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a preddavkov na zdravotné poistenie za marec tohto roka. Uhradiť po novom ich budú môcť až do 31. júla tohto roka.

Súvisiaci článok Prvé firmy začali prepúšťať. O prácu sa bojí polovica ľudí, ukázal prieskum Čítajte 

13:53 Čoraz menej ľudí verí, že Slovensko zvládne prekonať koronavírusovú krízu do niekoľkých týždňov. Odhady verejnosti, že budeme potrebovať nie týždne, ale mesiace, tak čoraz viac kopírujú predpoklady analytikov štátneho Inštitútu zdravotnej politiky, ktorí vrchol v počte chorých posúvajú doprostred leta.

Nielen hroziace prepúšťania, v lepšom prípade znižovanie platov, ale najmä obavy z ochorenia na Covid-19 zhoršujú podľa prieskumu agentúry Ipsos vnímanie blízkej budúcnosti medzi ľuďmi.

Väčšine Slovákov (92 percent) je zrejmé, že opatrenia, ktorými štát bojuje proti epidémii koronavírusu, budú mať výrazný vplyv na hospodárstvo krajiny. Polovica si už teraz môže dovoliť míňať menej než predtým a očakáva aj stratu zamestnania.

13:50 Svetová banka v rámci pomoci v boji proti pandémii schválila uvoľnenie prvých financií pre chudobnejšie štáty. Celkovo banka odsúhlasila pomoc v objeme 1,9 miliardy USD pre 25 krajín.

Najväčšia suma, a to jedna miliarda USD, smeruje do Indie. Nasleduje pomoc Pakistanu (200 miliónov), Srí Lanke (129), Afganistanu (100) a Etiópii (83 miliónov dolárov).

13:47 V čase nedostatku hydroalkoholických gélov a roztokov ich vo Francúzsku začali vyrábať a plniť do fliaš na nákladnej lodi upravenej pre tento výrobný program. Loď kotví v juhofrancúzskom prístave Sete.

Trajekt sovietskej výroby bol už dávnejšie upravený na prepravu nebezpečných materiálov a od decembra roku 2019 sa na jeho linkách fľaškovala pitná voda vyrobená z morskej vody. V priebehu desiatich dní boli tieto linky upravené tak, aby slúžili ako plničky fliaš hydroalkoholickým roztokom, ktorý sa v čase pandémie používajú na dezinfekciu rúk.

13:30 Singapur na mesiac zatvorí školy a väčšinu pracovísk, s výnimkou základných služieb a kľúčovej ekonomickej infraštruktúry.

13:26 Toaletný papier Španielov nezaujíma, regále supermarketov sú ho plné. Namiesto neho Španieli hromadia pivo a víno, olivy, zemiakové lupienky a čokoládu, alebo tieto produkty vo zvýšenej miere konzumujú, aby tak ľahšie preklenuli prísne pravidlá súvisiace s krízou okolo koronavírusu.

Podľa štúdie odborného časopisu Inforetail nakúpili Španieli minulý týždeň takmer o 80 percent viac piva a o 60 percent viac vína ako týždeň predtým. Pri olivách sa predajné čísla zvýšili až o 94 percent. Na odbyt idú aj lupienky, čokoláda, zmrzlina a sardely, ktorých predaj stúpol od 76 do 87 percent.

13:08 Ružomberská radnica vydala nariadenie, prostredníctvom ktorého uzatvára všetky detské ihriská. Zatvorenie zabezpečí mestská polícia.

"Množili sa nám sťažnosti, že ľudia porušujú odporučenie nestýkať sa s inými, ktoré vydal hlavný hygienik v marci. So zreteľom na blížiace sa oteplenie a aktuálne aj pekný víkend sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto kroku," povedal
viceprimátor Michal Lazár, ktorý predsedá každodenným mimoriadnym poradám vedenia mesta.

13:05 Minister školstva Branislav Gröhling prijal ešte vo štvrtok zástupcov Slovenskej rektorskej konferencie a predsedu výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Roberta Redhammera.

Predmetom rokovania boli kroky, ako riešiť vzniknutú situáciu v oblasti vysokého školstva, koordinácia vysokých škôl a opatrenia, ktoré už prijali v reakcii na šírenie koronavírusu.

Rektori naznačili, že nebudú predlžovať akademický rok a že vedia zrealizovať aj prakticky všetky štátne záverečné skúšky do konca akademického roka aj pri mimoriadnych opatreniach.

Súvisiaci článok Vláda definitívne potvrdila, že splátky úverov sa odložia (podrobnosti) Čítajte 

13:00 Koalícia vo štvrtok rokovala o odklade splátok hypotekárnych a spotrebiteľských úverov.

Na verejnosť zatiaľ o tomto opatrení unikali iba čiastkové informácie.

Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii potvrdil definitívnu dohodu s bankami o odklade splátok.

Prečítajte si podrobnosti o tom, ako by to všetko malo fungovať >>

12:44 Na Slovensku pribudli ďalší traja vyliečení ľudia, spolu sa u nás z ochorenia COVID-19 vyliečilo už osem pacientov.

12:36 Opatrenia na obmedzenie sociálnych kontaktov, cieľom ktorých je zastaviť šírenie koronavírusu, budú v Taliansku platiť pravdepodobne aj po 1. máji. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie šéfa talianskej civilnej ochrany Angela Borrelliho o tom informovala agentúra Reuters.

"Neverím, že táto situácia prejde do 1. mája. Musíme byť mimoriadne prísni," povedal Borrelli.

12:28 Slovenská vláda pripravuje aj riešenie odkladu splátok lízingov. Táto dohoda ešte nie je definitívna, predstavia ju budúci týždeň. Avizoval to minister financií Eduard Heger.

Budúci týždeň sa bude vláda zaoberať aj riešeniami úverov pre veľké firmy. Dnes dohodnuté opatrenia platia len pre malé a stredné firmy.

12:26 Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová ukončila svoju domácu karanténu a vrátila sa do svojho úradu.

Merkelová bola v karanténe a pracovala z domu po tom, ako ju 20. marca očkoval lekár, ktorý mal neskôr pozitívny test na koronavírus. Sama podstúpila niekoľko testov, výsledky boli vždy negatívne.

12:23 Berlínsky senátor rezortu vnútra Andreas Geisel predpokladá, že opatrenia v boji s koronavírusom, ako napríklad dodržiavanie povinného odstupu medzi ľuďmi či iné obmedzenia, môžu platiť až do konca roka.

"Nebude to trvať donekonečna. Ale nebolo by teraz seriózne povedať, že 19. apríla bude po všetkom," povedal Geisel pre rozhlasovú stanicu Inforadio.

"Budeme sa musieť pripraviť na to, že síce tieto obmedzenia v priebehu apríla a mája určite musíme zmierniť... Ale obmedzenia, nariadenia o dodržiavaní odstupu, zmeny v našom životnom štýle - obávam sa, že toto nás bude sprevádzať celý rok," povedal.

Súvisiaci článok V žilinskej nemocnici potvrdili jedného nakazeného zamestnanca Čítajte 

12:20 Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina už pozná výsledky testov prvých 39 zamestnancov, ktorí sa ocitli v domácej izolácii po tom, ako prišli do kontaktu so 67-ročným pacientom s ochorením COVID-19.

V 38 prípadoch bol výsledok negatívny a zamestnanci sa môžu vrátiť do práce. Pozitívny bol test jedného z nezdravotníckych zamestnancov, ktorý nemá príznaky ochorenia, ale zostáva v domácej izolácii.

12:06 Matovič ocenil, že banky umožnenie odkladu splátok ničím nepodmieňovali. Reagoval tak na novinársku otázku, či hovorili so zástupcami bánk aj o zrušení bankového odvodu.

11:55 Vláda sa so zástupcami bankového sektora dohodla na troch opatreniach:

 • Odklad splátok úverov až do deväť mesiacov pre fyzické osoby. Žiadosť o odklad splátok úverov bude prebiehať elektronicky. "Dôležité je, že ľudia sa nestanú neplatičmi a nebudú mať žiadny zápis v registri, ktorý by ich v budúcnosti znevýhodňoval," hovorí Heger.
 • Odklad splátok úverov až do deväť mesiacov pre malé a stredné firmy a samostatne zárobkovo činné osoby.
 • Zvýšenie limitu pri bezkontaktnej platbe kartou z 20 na 50 eur.

11:51 Za včerajší deň pribudlo 24 pozitívnych prípadov nákazy, oznámil premiér. Vo štvrtok otestovali už 1454 ľudí.

Celkovo máme na Slovensku 450 pozitívnych prípadov, počet testov s negatívnym výsledkom sa vyšplhal na 10 127.

Hospitalizovaných je aktuálne 165 pacientov, z toho u 67 bol koronavírus potvrdený, v 98 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Z ochorenia sa už podarilo vyliečiť päť pacientov.

Do testovania sú zapojené aj súkromné laboratóriá, doteraz vyšetrili celkovo 909 vzoriek.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

11:50 Začína sa tlačová konferencia predsedu vlády Igora Matoviča, ministra financií Eduarda Hegera a zástupcov bankového sektora.

11:46 V Španielsku za 24 hodín pribudlo ďalších 932 mŕtvych. Celkový počet obetí v v krajine dosiahol 10 935.

Zatiaľ najvyšší nárast Španielsko zaznamenalo zo stredy na štvrtok, keď ochoreniu podľahlo 950 ľudí.

11:37 Penta doviezla na Slovensko zdravotnícky materiál za 5 miliónov eur. V aktuálnej dodávke sa nachádza okolo šesť miliónov rúšok, ochranné štíty a obleky pre zdravotníckych pracovníkov, respirátory FFP2, vyše 60 paliet vitamínov a potravinových doplnkov.

Zdravotnícky materiál už v týchto dňoch dostáva personál v nemocniciach a poliklinikách Svet zdravia a ProCare a lekárňach Dr.Max.

Penta v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera zabezpečuje tiež odovzdanie niekoľko stotisíc kusov ochranných pomôcok ďalším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí nepatria do skupiny Penta. Dôvera už poskytla respirátory FFP2 do viacerých nemocníc a zdravotníckych zariadení.

11:31 Prešovský samosprávny kraj je pripravený poskytnúť svoje ubytovacie kapacity pre občanov vracajúcich sa na Slovensko, ktorí požiadali o štátom organizovanú repatriáciu, a tiež pre zdravotnícke zariadenia alebo štátne orgány.

Pre tento účel vyčlenil sedem ubytovacích zariadení v školských internátoch, ktoré sú z dôvodu prerušenia výučby aktuálne prázdne.

11:28 Poľsko hlási zatiaľ 3149 potvrdených prípadov nákazy, čo je v porovnaní so štvrtkovými údajmi nárast o 203 prípadov.

Počet úmrtí sa zvýšil o dve na celkovo 59.

11:17 Počet nakazených sa v susednom Rakúsku do piatku zvýšil na 11 348. V krajine evidujú už 168 úmrtí.

Do štvrtku v Rakúsku otestovali 92 190 ľudí. Z ochorenia sa vyliečilo 2022 osôb, 829 ľudí je v nemocniciach, z toho 245 na oddeleniach intenzívnej starostlivosti.

11:15 Britský princ Charles oficiálne otvorí novú nemocnicu, ktorú postavili za deväť dní v areáli veľkého výstaviska vo východnej časti Londýna.

Nightingale Hospital, ktorá sa nachádza v ExCel London, poskytne intenzívnu starostlivosť pre štyritisíc pacientov s ochorením COVID-19.

11:10 Počet dopravných nehôd vo Francúzsku sa znížil o 75 až 80 percent. Dôvodom sú opatrenia proti koronavírusu, ktoré obmedzili dopravu.

Francúzska poisťovňa MAIF, ktorá je jednou z najväčších poisťovacích spoločností v krajine, aj preto očakáva úspory v sume 100 miliónov eur pri odškodňovaní dopravných nehôd.

11:05 Rokovanie Ústredného krízového štábu sa uskutoční o 15:00 v priestoroch Úradu vlády v Bratislave.

10:58 Viac ako 95 percent ľudí v Európe, ktorí podľahli koronavírusu, malo viac ako 60 rokov, hovorí riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge.

Kluge však zdôrazňuje, že vek nie je jediným rizikovým faktorom ochorenia. "Predstava, že COVID-19 postihuje iba starších ľudí, je fakticky nesprávna."

WHO tvrdí, že 10 až 15 percent ľudí mladších ako 50 rokov a trpiacich infekciou má stredne ťažké až závažné príznaky ochorenia.

Predstava, že COVID-19 postihuje iba starších ľudí, je fakticky nesprávna.

Hans Kluge, riaditeľ WHO pre Európu

"Závažné prípady sa vyskytli aj u tínedžerov a dvadsiatnikov, pričom mnoho z týchto prípadov si vyžadovalo intenzívnu zdravotnú starostlivosť a niekoľko z nich nanešťastie zomrelo," dodal Kluge.

10:45 Pandémia koronavírusu by mohla stáť globálnu ekonomiku 4,1 bilióna USD (3,76 bilióna eur), pretože pustoší USA, Európu a ďalšie významné ekonomiky. Uviedla to v piatok Ázijská rozvojová banka (ADB).

Odhadovaný vplyv pandémie sa rovná takmer piatim percentám globálneho hrubého domáceho produktu (HDP) na základe rôznych scenárov.

Banka pritom varuje, že straty z najhoršej pandémie za celé storočie by mohli byť ešte vyššie, pretože jej analýza nezahŕňa ďalšie faktory, ako sú napríklad možná sociálna a finančná kríza a dlhodobý negatívny vplyv na zdravotnú starostlivosť a vzdelávanie.

10:30 Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s členmi permanentného krízového štábu.

Jeho súčasťou sú infektológ profesor Vladimír Krčméry, odborník na biochémiu Robert Mistrík, manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný či predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

10:26 V školských jedálňach sa bude môcť pripravovať jedlo pre seniorov a sociálne znevýhodnené deti, zamestnanci kuchýň však budú musieť dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Pre sociálne znevýhodnené deti je možné pripravovať a podávať len suchú stravu.

Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, ktoré vstúpilo do účinnosti v piatok.

Súvisiaci článok Pád lietadla zobral Poľsku prezidenta Čítajte 

10:19 Koronavírus neumožní poľskej vláde, aby sa 10. apríla zúčastnila na spomienkovej slávnosti v ruskom meste Smolensk pri príležitosti desiateho výročia leteckej nehody poľského prezidentského špeciálu a 80. výročia popravy poľských dôstojníkov sovietskymi bezpečnostnými orgánmi.

Desiateho apríla 2010 sa na západe Ruska pri meste Smolensk zrútil poľský vládny špeciál, pričom zahynulo všetkých 95 osôb na palube, vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý je bratom-dvojčaťom predsedu vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczynského.

Poradca poľského premiéra Michal Dworczyk oznámil, že návšteva Smolenska sa posunie na bližšie nešpecifikovaný neskorší termín.

10:08 Od pol desiatej zasadá aj plénum Národnej rady. Ešte vo štvrtok totiž do programu pribudli dva vládne návrhy zákonov, a to návrh zákona o sociálnom poistení a návrh o mimoriadnych opatreniach v oblasti zdravotníctva.

O oboch návrhoch sa bude rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Novela zákona o sociálnom poistení má umožniť posunutie splatnosti sociálnych a zdravotných odvodov pre časť zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb.

Cieľom návrhu o opatreniach v zdravotníctve je odstrániť prekážky, ktoré by bránili poskytovateľom zdravotnej starostlivosti sústrediť sa predovšetkým na pacientov s novým koronavírusom. Rovnako má zmierniť negatívne vplyvy v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie z 11. marca 2020 a vyhlásením núdzového stavu z 15. marca 2020.

Zakázať by sa tiež mal predaj respirátorov FFP2 a FFP3.

9:52 Brífing premiéra Matoviča a ministra financií Eduarda Hegera a zástupcov bankového sektora je ohlásený na 11:30.

9:45 V americkom štáte New York vystačia pľúcne ventilácie pre pacientov už len na šesť dní.

Štát New York má podľa guvernéra Cuoma k dispozícii ešte približne 2 200 voľných pľúcnych ventilácií, no každý deň pribúda zhruba 350 nových pacientov, ktorí ich potrebujú.

"Je jedno, či dosiahneme vrchol epidémie teraz, alebo sa počet chorých ešte zvýši... stále budeme mať problém s ventiláciami," povedal Cuomo.

9:40 Úrad vlády zriadil dve kontaktné adresy, ktoré majú prispieť k väčšej informovanosti o situácii s COVID-19:

 • Na adrese: koronachcemvediet@vlada.gov.sk sa môžu informovať všetci, ktorí potrebujú informácie o koronavíruse či prijatých opatreniach, ktoré nebolo možné dohľadať na iných webových sídlach
 • Adresu: koronachcempomoct@vlada.gov.sk môžu využiť všetci tí, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom byť nápomocní v boji proti koronavírusu, napríklad ponukou služieb, tovaru, inováciami, nápadmi a podobne

9:33 Aj Slovensko sa tento víkend zapojí do globálneho boja proti pandémii. Na virtuálnom podujatí Hack the Crisis Slovakia budú účastníci tvoriť riešenia na problémy v zdravotníctve, ekonomike, kultúre, v mestách a vo vylúčených komunitách.

Zapojiť sa môže každý, komu nie je súčasná situácia ľahostajná >>>>

Súvisiaci článok Mesiac vo výskume koronavírusu: Ako sa spresnili odpovede na niektoré otázky Čítajte 

9:16 Uplynuli už viac než tri mesiace od chvíle, keď sme sa prvýkrát dozvedeli o existencii nového vírusu.

Na celom svete sa odvtedy nakazil milión ľudí a približne 50-tisíc ich zomrelo.

Čo by mal o nákaze vedieť každý?

V tomto článku nájdete kľúčové poznatky o nákaze Covid-19, ktoré vedci publikovali v priebehu marca >>>>

9:18 Počet prípadov nákazy sa v Nemecku zvýšil o 6174 na celkových 79.696. Za uplynulých 24 hodín pribudlo aj 145 nových úmrtí, čím ich celkový počet stúpol na 1017.

9:10 V Česku dovedna otestovali vyše 60-tisíc ľudí, počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 3858.

Núdzový stav v krajine sa zrejme predĺži do konca apríla. Premiér Babiš však informoval, že by po Veľkej noci mohlo dôjsť k uvoľneniu niektorých mimoriadnych opatrení.

9:00 Na kombosnímke agentúry DPA je preplnená nákupná ulica Königsallee v Düsseldorfe 23. decembra 2019 a tá istá ulica mesta, na ktorej je zopár ľudí počas koronavírusovej pandémie 2. apríla 2020.

8:44 Mexická spoločnosť Grupo Modelo prestane dočasne variť pivo Corona a ostatné značky, ktoré vyváža do viac než 180 krajín sveta.

Spoločnosť k tomuto kroku pristúpila po tom, ako mexická vláda v rámci opatrení proti koronavírusu označila jej výrobu za nie nevyhnutne potrebnú.

8:30 Veľká Británia v súvislosti s očakávaným nárastom počtu nakazených postaví viaceré poľné nemocnice. Tie postavia v Bristole na západe krajiny a v meste Harrogate na severe. Hospitalizovať tam bude možné 1500 pacientov. Podobné, ale 4000-lôžkové zariadenie by mali otvoriť v Londýne.

8:07 Svetový potravinový program OSN očakáva, že v dôsledku pandémie sa v niektorých oblastiach sveta ešte viac prehĺbi potravinová kríza >>>>

7:59 Zvierací miláčik nemôže ísť do karanténneho zariadenia štátu. Žiadne z týchto zariadení nie je určené pre zvieratá, informuje o tom ministerstvo vnútra na sociálnej sieti.

7:40 Nemecká sieť supermarketov Aldi posiela do Talianska špeciálne vlaky, aby zabezpečila, že Nemecko bude mať dostatok cestovín počas pandémie.

Do krajiny už priviezli viac ako 200 ton cestovín. "Viacero špeciálnych vlakov už z Talianska do Norimbergu v rámci prvej zásielky priviezlo viac ako 60-tisíc balení cestovín v tvare vretienok (fusilli), viac ako 75-tisíc balení penne a viac ako štvrť milióna balení špagiet," uvádza sa vo vyhlásení.

7:00 Dve veľké výletné lode s desiatkami pasažierov nakazenými koronavírusom zakotvili v meste Fort Lauderdale na Floride.

Načítavam video...

6:57 V pevninskej Číne pribudlo 31 nových potvrdených prípadov nákazy a štyri ďalšie úmrtia. S výnimkou dvoch boli všetky nové prípady zistené u ľudí, ktorí sa do Číny vrátili z cudziny.

Úrady začali zverejňovať aj počty pacientov, ktorí nejavia príznaky ochorenia. Vo štvrtok zaznamenali 60 nových asymptomatických prípadov. V stredu ich bolo 55, v utorok 130.

6:40 Americké ministerstvo obrany zbavilo kapitána Bretta Croziera velenia nad lietadlovou loďou USS Theodore Roosevelt za nezvládnutie komunikácie v súvislosti s koronavírusom na palube.

Podľa úradujúceho ministra námorníctva Thomasa Modlyho Crozier nekonal správne, keď zaslal veleniu emocionálny list, ktorý opisuje hrozbu prepuknutia nákazy medzi takmer 5000 námorníkmi na lodi.

Modly povedal, že na lodi zaznamenali dosiaľ 114 prípadov nákazy, žiadny však nie je závažný. Crozier podľa neho zveličoval závažnosť situácie, keď tvrdil, že námorníci bez urýchlenej pomoci zahynú.

Loď momentálne kotví na Guame >>>>

6:30 Nový koronavírus si v USA vyžiadal za posledných 24 hodín 1169 mŕtvych. Ukazujú údaje Univerzity Johna Hopkinsa.

Súvisiaci článok USA majú najviac obetí za jeden deň vo svete, Trumpov druhý test bol negatívny Čítajte 

Podľa agentúry AFP ide o dosiaľ najvyšší počet obetí za jeden deň spomedzi všetkých krajín sveta od začiatku globálnej pandémie.

6:25 Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvateľov mesta, aby si zakrývali svoje tváre, keď sú vonku.

"Môže to byť šál. Mohlo by to byť niečo, čo si vytvoríte doma. Môže to byť šatka," povedal starosta novinárom.

6:20 Severná Kórea nemá žiadny prípad nákazy novým typom koronavírusu, vyhlásil vysokopostavený predstaviteľ zdravotníctva v KĽDR, a to napriek hromadiacim sa pochybnostiam zahraničia v čase, keď počet infikovaných dosiahol celosvetovo číslo milión.

Americký armádny veliteľ v Južnej Kórei generál Robert Abrams vyhlásil, že tvrdenie Pchjongjangu je "lživé".

6:12 Dobrá správa prišla z Česka. Z ochorenia COVID-19 sa úspešne zotavila žena vo veku 96 rokov. "Medzi vyliečenými je pacientka z Prahy vo veku 96 rokov! Som za to veľmi rád," napísal minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

V krajine sa už celkom z ochorenia zotavilo 67 ľudí, 44 ich zomrelo. Drvivá väčšina obetí mala viac ako 60 rokov.

6:08 Prezident Donald Trump absolvoval v Bielom dome svoj druhý test na prítomnosť nového koronavírusu - a bol negatívny.

6:05 Portugalský parlament schválil predĺženie výnimočného stavu do 17. apríla. "Ak v nasledujúcich týždňoch vynaložíme veľké úsilie, skôr začneme vidieť svetlo na konci tunela," verí premiér António Costa.

6:00 Dobré ráno vitajte na sme.sk. Aj dnes sledujeme vývoj okolo pandémie minútu po minúte. Súhrn zo štvrtku si môžete prečítať tu >>>>

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Seychely: Pláže, korytnačky aj unikátny prales
 4. Niečo pečie: Junior pripravuje novú kuchársku show
 5. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 6. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 7. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 8. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 9. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 10. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 1. Na Slovensko prichádza prvý ekologický kamión na čistú bionaftu
 2. Seychely: Pláže, korytnačky aj unikátny prales
 3. Niečo pečie: Junior pripravuje novú kuchársku show
 4. Svoj Dom snov nájdete pri OC Cassovia už tento víkend
 5. 7 najčastejších chýb pri zateplení fasády
 6. Riaditeľ Kositu: Odpad vyriešia technológie, skládky končia
 7. Nákupy zadarmo vo Forum Poprad
 8. AAA AUTO otvorilo pobočky s ponukou 4000 áut
 9. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 10. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 22 905
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 12 888
 3. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou 11 169
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 10 864
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 7 345
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 081
 7. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 6 927
 8. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze 6 514
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 503
 10. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 6 495
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spustilo prihlasovanie na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prostredníctvom tzv. čakárne.

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

15 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 378-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 357 obetí.

4 h