Bratislava 28. mája (TASR) - Minister obrany Juraj Liška odcestuje v nedeľu na štvordňovú návštevu mierových misií OSN na Golanských výšinách a na Cypre, kde pôsobia slovenskí vojaci. Sprevádzať ho bude náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík.
Cieľom návštevy je ocenenie činnosti príslušníkov slovenskej armády v týchto mierových operáciách OSN. Minister sa chce priamo na mieste oboznámiť s úlohami slovenských vojakov, porozprávať sa s nimi o ich práci či o prípadných problémoch s výstrojom a výzbrojou. "Prioritou ministra obrany je navštíviť počas funkčného obdobia všetky misie, v ktorých pôsobia slovenskí vojaci," uviedol pre TASR hovorca rezortu obrany Zenon Mikle. Práve v zahraničných operáciách sa ocitajú naši vojaci v reálnych situáciách, na ktoré sa cvičia počas celej svojej kariéry.
Šéf rezortu obrany má v nedeľu na programe prijatie u sýrskeho ministra obrany Hasana alí Túrkmáního. V Camp Faouar na Golanskýcn výšinách sa v pondelok stretne s veliteľom misie UNDOF Balom Nandom Šarmom a s príslušníkmi slovenskej jednotky. Popoludní začne Liška návštevu Cypru, kde bude v utorok rokovať s cyperským ministrom obrany Kyriakosom Mavronikolasom, s politickým vedúcim misie INFICYP na Cypre Zbigniewom Wlosoviczom a veliteľom UNFICYP Herbertom Joaquinom Figolim Almandosom. Vo Famaguste sa stretne so slovenskými vojakmi. Do vlasti sa vráti Liška v stredu popoludní.
Slovensko sa zúčastňuje na mierovej operácii UNDOF na Golanských výšinách od mája 1998. Deväťdesiatštyri slovenských vojakov plní úlohy v rámci práporu rakúskej armády AUSBATT. Spoločne s rakúskymi vojakmi dohliadajú na dodržiavanie prímeria medzi vojskami Sýrie a Izraela. Izrael obsadil strategicky dôležité územie Golanských výšin v šeťdennej vojne v roku 1967 a v roku 1981 ho anektoval. Damask požaduje ich vrátenie ako podmienku na uzavretie mieru. Misia UNDOF vznikla v roku 1974 a jej úlohou je dohliadať na dodržiavanie prímeria a dohody o odpútaní izraelských a sýrskych síl.
Na Cypre v mierovej misii UNFICYP pôsobia slovenskí vojaci od júna 2001. V súčasnosti je v oblasti nasadených 204 príslušníkov slovenských ozbrojených síl. Slovensko je v Sektore IV veliacou krajinou, pričom do slovenského kontingentu je začlenená strážna rota Maďarska. Sily OSN na udržanie mieru na Cypre sú na ostrove od roku 1964. Je to jedna z najdlhšie trvajúcich misií OSN. Cyprus je rozdelený od roku 1974 na dve časti, keď turecká armáda obsadila sever ostrova po tom, čo sa grécki Cyperčania pokúsili pripojiť ostrov ku Grécku. Poslaním misie je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny a zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami.
Liška ako minister obrany navštívil v januári 2004 slovenskú ženijno-stavebnú jednotku v Afganistane. Vlani v auguste zavítal neočakávane medzi slovenských vojakov v Iraku.