BRATISLAVA. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) kritizuje časti novej koaličnej zmluvy, ktoré sa týkajú ochrany života.
Agentúru SITA o tom informoval mediálny tím SNSĽP.
Ochrana práv žien
Z koaličnej zmluvy vládnych strán vyplýva, že v prípade zákonov týkajúcich sa zvýšenia ochrany života, predkladaných koaličným poslancom alebo poslancami Národnej rady SR (NR SR), sa nevyžaduje schválenie koaličnou radou.
Podľa strediska to môže vystaviť ženské práva útokom zo strany koaličných a opozičných ultrakonzervatívnych poslancov a poslankýň.

Stredisko preto vyzýva členov zákonodarného orgánu, aby pri predkladaní návrhov, ktoré majú priamy dopad na ochranu základných práv a slobôd, konzultovali ich znenie s nezávislými inštitúciami a odbornou verejnosťou pôsobiacou v danej oblasti.
„V roku 2019 stredisko upozorňovalo na možné ohrozenia práv žien počas predvolebných kampaní, kedy viaceré politické strany chceli na úkor reprodukčných práv získať pár politických bodov navyše. Viaceré odborné inštitúcie, vrátane strediska, zástupcovia akademickej obce ako aj prezidentka SR, verejná ochrankyňa práv, Inštitút pre výskum práce a rodiny, občianska spoločnosť a mnohí ďalší, vyjadrili podporu súčasnému zneniu právnej úpravy, ktorá proporčne chráni právo nenarodeného plodu na život a práva žien na telesnú integritu, zdravie a súkromie,“ priblížilo SNSĽP.
Núdzový úkon
Zástupcovia strediska zdôraznili, že aj počas núdzového stavu považujú lekári vykonanie umelého prerušenia tehotenstva za núdzový úkon, ktorý nemožno pre šírenie vírusu odložiť na neurčito, bez priameho ohrozenia práv žien.
„Otázka ochrany ženských práv je takisto elementárnou otázkou ochrany života, ako ochrana nenarodených detí. Zástupcovia odbornej obce, verejných inštitúcií, neziskových organizácií ako aj naši medzinárodní partneri sa zhodli na tom, že Slovensko dostatočne chráni práva nenarodeného plodu,“ prízvukoval vo vyhlásení Tomáš Földes, ktorý je poverený výkonom kompetencií výkonného riaditeľa SNSĽP.
Dopyt po umelom prerušení tehotenstva podľa neho na Slovensku dlhodobo klesá, a preto otázka sprísňovania legislatívy nie je nutnou prioritou vlády.