SME
Utorok, 2. jún, 2020 | Meniny má Xénia, OxanaKrížovkyKrížovky

Marčeka odsúdili za vraždu Kuciaka, Kušnírovej a Molnára na 23 rokov (minúta po minúte)

Potrestaní sú už Andruskó a Sehnal.

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020. (Zdroj: SME/Marko Erd)
 • Špecializovaný trestný súd rozhodol o treste pre Miroslava Marčeka.
 • Priznal sa, že v roku 2018 zavraždil novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára.
 • Pojednávanie prebiehalo v neprítomnosti Marčeka.
 • Vypovedali znalci z psychológie a psychiatrie.
 • Pre pandémiu sú na pojednávaní iba tri médiá, súd súhlasil so živým zvukovým prenosom.
Načítavam video...

Proces s Marčekom v prípade Kuciakovej vraždy sme sledovali minútu po minúte:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

15:59 Pojednávanie skončilo. Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

15:56 Špecializovaný trestný súd práve rozhodol o zablokovaní majetku Miroslava Marčeka do výšky 260-tisíc eur, čo je súhrnná hodnota priznaných majetkových a nemajetkových náhrad. Zablokovali mu hotovosť 4000 eur a auto Opel Insignia.

15:52 Prokurátor podáva odvolanie v neprospech obžalovaného - nepáči sa mu prinízky trest.

15:39 Súd vysvetľuje, ako vypočítal priznanú nemajetkovú ujmu. „Súd týmto rozhodnutím nevyčíslil hodnotu života,“ zopakovala predsedníčka senátu.

15:29 „Súd týmto trestom vyslal signál, že má zmysel priznanie, má zmysel spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Nielen pri násilnej trestnej činnosti, ale aj pri korupčných trestných činoch,“ povedala Sabová.

15:26 „Ak bude zaradený v hierarchickej štruktúre, je nádej, že sa nebude správať asociálne, ale bude sa približovať k spoločenským štandardom,“ hovorí Sabová. Opiera sa o psychologický posudok, podľa ktorého Marčekovi prospieva, keď má nad sebou hierarchické velenie. Pripomenula, že z výkonu trestu sa bude vracať ako 60-ročný a jeho povaha bude menej aktívna už len pre tento vyšší vek. „Existuje nádej, že je ho možné napraviť,“ povedala Sabová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:21 „Nespochybniteľne napomohol k objasneniu trestnej činnosti a napomohol k usvedčeniu organizovanej skupiny,“ hovorí Sabová.

15:17 Obžalovaný Marček nebol doteraz súdne trestaný. „Súd sa veľmi precízne zaoberal poľahčujúcou okolnosťou - k priznaniu a oľutovaniu, preto súd pristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestu. Marček sa priznal, konanie podrobne opísal, hoci tak v prípade Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej konal až potom, čo vyšetrovanie smerovalo k páchateľom,“ povedala predsedníčka senátu sudkyňa Sabová.

„K trestnej činnosti sa postavil čelom a neprehadzoval zodpovednosť na iné osoby,“ hovorí sudkyňa. Pripomína, že jeho bývalá priateľka vypovedala, že v partnerskom vzťahu vystupoval ako spoľahlivý a starostlivý partner.

15:12 „Chladnokrvnosť a zákernosť. Obete sa nemali šancu brániť. Konal tak len zo zištného motívu, v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka. Súd videl brutálnosť a chladnokrvnosť pri vražde Martiny Kušnírovej,“ hovorí Sabová. Tvrdí, že emočná plochosť a chladnokrvnosť, sa vymyká aj postupom vrahov v podobných prípadoch.

Skryť Vypnúť reklamu

15:10 Sabová hovorí, že Marček konal chladnokrvne, ani si nedal kuklu, hoci mohol predpokladať, že v dome sa nachádza ďalšia osoba, keď ju zbadal, tak ju tiež chladnokrvne zavraždil (Martinu Kušnírovú).

15:08 „Súd počul volanie po uložení doživotného trestu, ktoré súviselo s následkom - dvaja mladí ľudia a novinárska činnosť. Súd však nemohol prihliadať iba na následok, ale súd bol povinný prihliadať aj na spôsob, zavinenie, priťažujúce aj poľahčujúce okolnosti, osobu obžalovaného,“ hovorí sudkyňa Sabová.

15:00 Všetci prítomní si sedli, predsedníčka senátu prednáša odôvodnenie rozsudku.

14:58 Marček musí zaplatiť majetkovú ujmu vo výške nákladov na pohreb a nemajetkovú ujmu 140-tisíc eur pre oboch rodičov Jána Kuciaka, náklady na pohreb a ďalších 70-tisíc eur pre Zlaticu Kušnírovú a ďalších 40-tisíc eur pre pozostalých po Petrovi Molnárovi.

Skryť Vypnúť reklamu

14:57 Výška trestu znamená, že súd uplatnil tzv. mimoriadne zníženie trestu, inak by Marček dostal 25 rokov alebo doživotie.

14:54 Špecializovaný trestný súd odsúdil Miroslava Marčeka za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára a súvisiace trestné činy (nedovolené ozbrojovanie, porušovanie domovej slobody a pod.) na 23 rokov.

14:44 Predsedníčka senátu teraz opisuje vraždu podnikateľa Petra Molnára z decembra 2016. Výšku trestu vyhlási čoskoro.

14:40 Naďalej sa číta výrok rozsudku - opis skutku. Ide o opis priebehu prípravy na vraždu, vraždy a udalostí po medializácii vraždy. Mená Aleny Zsuzsovej, Mariana Kočnera a Tomáša Szabóa sú v rozsudku anonymizované z dôvodu, že o ich vine nebolo doteraz rozhodnuté.

14:34 Predsedníčka senátu Ružena Sabová číta výrok rozsudku. Výška trestu zaznie až na konci výroku rozsudku.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 Pojednávanie pokračuje.

12:19 Záverečné reči skončili. Senát prerušil konanie do 14:30 hod. Následne vynesie rozsudok.

12:18 Obhajca Martin Endrődy v záverečnej reči hovorí, že Marček priznaním výrazne uľahčil súdny proces a trestné konanie. Vymenúva ďalšie poľahčujúce okolnosti ako jej ľútosť, spolupráca pri objasňovaní trestného činu, vedenie riadneho životu. „Z toho, že niekto prejavuje ľútosť iným spôsobom, ako si to my predstavujeme, nemožno vyvodiť, že žiadnu ľútosť necíti,“ hovorí obhajca.

12:12 Aj právny zástupca pozostalých po podnikateľovi Petrovi Molnárovi tvrdí, že primeraný by bol doživotný trest.

12:11 „Spoločenský záujem na generálnu prevenciu je nad záujmom spoločnosti na to motivovať obvinených spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní s cieľom získať zákonnú výhodu,“ hovorí Kvasnica.

Skryť Vypnúť reklamu

12:09 Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica nesúhlasí s názorom, že by nebolo možné uplatniť doživotný trest. „Ja sa domnievam, že podmienky (na doživotný trest) splnené sú,“ hovorí Kvasnica.

Marček sa podľa neho nepriznal, aby pomohol orgánom činným v trestnom konaní, ale z vypočítavosti.

„Dostali sme jednoznačnú odpoveď od znalcov, že nemožno v budúcnosti vylúčiť opakovanie rovnakej situácie aká je predmetom tohto trestného konania. Toto konštatovanie preukazuje, že neexistuje nádej na prevýchovu pri 25-ročnom treste,“ hovorí Kvasnica.

12:06 Lipšic navrhuje, aby bola poškodeným priznaná náhrada nemajetkovej ujmy vo výške 500-tisíc eur a majetkovej škody vo výške nákladov na pohreb. Zároveň navrhuje, aby v prípade, že budú v pôvodnom konaní odsúdení Kočner a spol., aby boli zaviazaní spoločne a nerozdielne tieto peniaze zaplatiť. Prakticky to znamená, že ak by súd náhradu nemajetkovej ujmy priznal a odsúdil aj Kočnera a spol., tak peniaze by platil Kočner, pretože ostatní nedisponujú takým rozsiahlym majetkom.

Skryť Vypnúť reklamu

12:00 Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic:

„Je nepochybné, že Miroslav Marček je chladnokrvný vrah. Jeho priznanie považujem za vierohodné, je v súlade s ostatnými dôkazmi, ktoré boli vykonané na hlavnom pojednávaní,“ vraví.

Pripomína, že najprv bol stíhaný ako pomocník - vodič svojho bratranca Tomáša Szabóa, ktorý bol pôvodne stíhaný ako strelec. Nakoniec sa samotný Marček priznal, že strieľal a priznal sa aj k iným trestným činnom. Aj preto Lipšic považuje Marčekovu výpoveď za dôveryhodnú.

„Bez spolupracujúcich obvinených by množstvo foriem trestnej činnosti nemohlo byť odhalených. Tento súd veľmi dobre vie, že je treba motivovať obvinených, aby spolupracovali. (...) Žiaden trest neodčiní a nenapraví to, čo sa udialo, brutálne ukončenie životov troch ľudí,“ hovorí Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

11:55 Prokurátor Juraj Novocký:

„Vzhľadom na spôsob spáchania trestných činov, vzhľadom na počet trestných činov, prichádza do úvahy uloženie trestu 25 rokov alebo doživotného trestu,“ hovorí Novocký.

Pripomína, že doživotný trest je možné uložiť iba v prípade, že prevýchova páchateľa je nepravdepodobná. „Musím konštatovať, že teoreticky tu existuje nádej, že by ho bolo možné prevychovať pri takom vysokom treste, ako je 25 rokov,“ hodnotí Novocký závery znaleckého dokazovania.

„Bol to práve obžalovaný Marček, ktorý napomohol pri objasňovaní nielen tejto trestnej veci. To, že sa priznal k vražde poškodeného Molnára, umožnilo objasniť tento skutok. Ak by sme jeho výpoveď nemali, vražda Molnára by nebola objasnená,“ hovorí Novocký.

Uzatvára, že podľa neho nie sú splnené podmienky na doživotný trest, ale sú podmienky na uloženie 25-ročného trestu. „Z pohľadu pozostalých žiaden trest nebude primeraný,“ dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň navrhuje, aby štátu prepadli veci, ktoré boli zaistené pri domových prehliadkach – zbrane, strelivo, príslušenstvo atď.

11:48 Dokazovanie bolo skončené, nasledujú záverečné reči.

11:47 Boli vykonané vecné dôkazy - znamená to, že boli vybraté z obálky na dôkazy a vizuálne prezentované. Išlo napr. o čapice alebo bankovky.

11:38 Sudkyňa zároveň prečítala výpis z registra trestov Marčeka, podľa neho nebol doteraz trestaný a zároveň podľa informácií z generálnej prokuratúry nie je trestne stíhaný v inom prípade.

Advokát Daniel Lipšic túto informáciu namieta. Marček je podľa neho trestne stíhaný v prípade prípravy jeho vraždy a prípravy vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku.

11:35 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová práve prečítala správu ilavskej väznice. „Počas pobytu vo výkone väzby je správanie obžalovaného na požadovanej úrovni,“ píše sa v dokumente.

Skryť Vypnúť reklamu

Na cele je umiestnený na vlastnú žiadosť samostatne, dodržuje pravidlá slušného správania. Marček nebol disciplinárne trestaný ani mu nebola udelená pochvala. Vo voľnom čase sleduje televíziu aj tlač. „Neprejavil záujem o zaradenie do práce,“ píše sa v dokumente.

„Plní si základné povinnosti vyplývajúce zo zákona, výkon väzby je zatiaľ bezproblémový,“ píše sa v dokumente. Z dokumentu tiež vyplýva, že udržuje sociálne styky poštou, telefonicky aj návštevami.

11:25 Sudkyňa prečítala výpis z registra trestov Mariána Sehnala. Vyplýva z neho, že bol právoplatne odsúdený v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za výrobu hlavne a tlmiča. Sehnal sa už skôr pri výsluchu priznal, že ho v súvislosti s výrobou komponentov odsúdili na tri roky väzenia s podmienečným trojročným odkladom. Doteraz však nebolo známe, či je verdikt právoplatný.

Skryť Vypnúť reklamu

11:21 Sudkyňa prečítala dokumenty k modrým kombinačkám (kliešťam), ktoré boli použité pri úprave nábojov.

11:19 Súd prečítal zápisnicu z prehliadky domu Marčekovej niekdajšej priateľky, kde polícia zaistila jeho telefón, zápisnicu z prehliadky vozidla, kde bol nájdený hasák a adaptér. Prečítané boli aj doklady k ďalším zaisteným veciam ako sú zbrane, púzdro na zbraň atď. Čítanie ide rýchlo, nikto totiž nemá k prečítaným dokumentom žiadne výhrady ani otázky.

11:08 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová číta zápisnicu z domovej prehliadky, pri ktorej sa našli Marečkove zbrane, ale aj zlatnícka váha, ktorú používali pri delaborovaní nábojov.

11:04 Pojednávanie pokračuje. Idú sa čítať listinné dôkazy.

10:42 Výpovede znalcov skončili, bola vyhlásená 10-minútová hygienicka prestávka.

Skryť Vypnúť reklamu

10:41 Kvasnica požiadal znalca, aby sa pokúsil vysvetliť, prečo Marček opisuje skutok inak, než sa podľa znalcov (na balistiku a súdnych lekárov) naozaj stal. „Mohol prežívať problémy so zbraňou ako svoje vlastné zlyhanie,“ odpovedá Máthé a preto podľa neho Marček si mohol v hlave uložiť dej inak, než sa v skutočnosti stal, aby tak seba samého vykreslil v lepšom svetle (že zbraň mu nezlyhala a že dal Kuciakovi ranu istoty do hlavy, hoci takú ranu na tele nemal).

10:37 Splnomocnený zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica sa pýta, či Marček môže znovunadobudnúť rešpekt k ľudskému životu a zdraviu. „Môže ho zmeniť navonok, že proklamuje zmenu postoja. Rozhodne však nemožno vylúčiť podobnú situáciu, do ktorej by sa neskôr mohol dostať a mohol by v nej konať analogickým spôsobom,“ odpovedá znalec Máthé.

Skryť Vypnúť reklamu

10:34 Živý zvukový prenos je možné počúvať cez YouTube Aktuality.sk alebo cez Facebook Správy RTVS.

10:18 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová sa pýta, prečo sa uchýlil k vražde Martiny Kušnírovej, keď zištnú motiváciu mal iba vo vzťahu k Jánovi Kuciakovi a Petrovi Molnárovi. „To bolo z psychologického hľadiska chladnokrvné zváženie situácie, v ktorej sa ocitol. Nemal na sebe žiadnu masku. Táto osoba ho videla. Bolo to odstránenie svedka skutku. Situáciu vyhodnotil racionálne,“ odpovedá Máthé.

10:08 Marčekov obhajca sa znalca pýta, prečo považuje prejavenie ľútosti za neautentické, keď už pred zadržaním, keď bol ešte na slobode, Marček hovoril svojej vtedajšej priateľke, že nie je dobrý človek.

„Prejavy ľútosti jej dával ešte pred priznaním, pred zadržaním. Vy naopak tvrdíte, že prejavenie ľútosti sa javí ako menej autentické,“ hovorí obhajca.

Skryť Vypnúť reklamu

„Prežívanie viny, výčitky svedomia, to nemalo odraz v psychologickom vyšetrení. To, že sa vyjadril, že nie je dobrý človek, je prejavom jeho sebareflexie, nie prejavom pocitov viny, resp. výčitiek svedomia,“ odpovedá Máthé.

10:06 „To, že sa dokázal priznať ku skutku, hodnotím pozitívne, hoci to prejavenie ľútosti nepovažujem za autentické,“ hovorí Máthé.

10:05 Je možné negatívne faktory potlačiť, znegovať? pýta sa prokurátor. „Samozrejme, možné to je. Dokáže sa prispôsobivo správať v hierarchickom systéme, ak má nad sebou niekoho, kto mu velí, kto ho udržuje pri tom adaptívnom správaní. Keď tam niekto taký nie je, tak správanie sa mu vymyká z rúk. Ak hodnotenie zo ZVJS je priaznivé, pretože je to hierarchicky usporiadané (vo väznici, pozn. red.),“ hovorí Máthé.

Skryť Vypnúť reklamu

09:59 Máthé v reakcii na otázky prokurátora hovorí, že významným činiteľom Marčekovho charakteru je citový chlad.

Vraví, že ľútosť a ospravedlnenie, ktoré predniesol na hlavnom pojednávaní smerom k rodinám obetí, nemá oporu v jeho diagnostikovanej povahe. „Bez prejavov emócií opísal tieto dva skutky, hoci sa ospravedlnil. Chýba schopnosť empatie, vcítenia sa do pocitov druhých,“ hovorí.

Zjednodušene povedané, toto ospravedlnenie nebolo autentické.

09:54 Vypovedať ide psychológ Robert Máthé. Hovorí, že aj on si zápisnice z ďalších výsluchov prečítal, ale nič nemenia Marčekove výpovede na jeho zisteniach a záveroch.

09:53 Zástupcovia rodín Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára nemajú na znalkyňu otázky. Výsluch znalkyne Izákovej skončil.

09:51 Vypovedať ide znalkyňa Ľubomíra Izáková. Prokurátor ani obhajca nemajú žiadne otázky. Pýta sa predsedníčka senátu sudkyňu Sabová, či chce posudok doplniť. „Nie.“

Sudkyňa hovorí, že znalkyni doručili prepis výpovede Marčeka a jeho priateľky na hlavnom pojednávaní. „Prečítala som si ich a nezistila som tam žiadne skutočnosti, pre ktoré by som chcela zmeniť svoje závery,“ hovorí Izáková.

09:47 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký číta psychologický posudok:

„Osobnosť obvineného Marčeka je primerane diferencovaná. (...) Je schopný chladnej a cieľavedomej regulácie svojho správania a realizácie svojich plánov a ašpirácií, je egocentrický, menej prispôsobivý, s problematickým a protispoločenským prejavom, svoje agresívne tendencie potláča, v prípade potreby ich však dokáže pohotovo aktivovať a uplatniť podľa svojho uváženia, aj v priamom, na vonok agresívnom, konaní, ktoré môže byť chladnokrvé, bez emócií, ako aj bez dodatočného prežívania viny, úzkosti či strachu. Prejavenie ľútosti nad skutkom, ku ktorému sa obvinený hlási, sa tak javí ako menej autentické.“

Má obvinený sklony preháňať, zveličovať, resp. zľahčovať svoje konanie? „Nemá sklon k samoúčelnému vymýšľaniu si ani k preháňaniu. (...) Eventuálne skreslenie podania diania, ktorého účastníkom bol, prichádza do úvahy výlučne s účelovou motiváciou,“ tvrdia znalci.

Podľa znalcov vykonal vraždu zo zištných dôvodov a tvrdia, že „je málo pravdepodobná“ prevýchova Marčeka.

09:37 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký číta psychiatrický posudok: „Obvinený Miroslav Marček netrpel ani netrpí duševnou poruchou ani chorobou.“

Mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania? Vedel ho ovládať? „Obvinený vzhľadom na svoj duševný stav mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť a mohol a vedel ho ovládať.“

Je obvinený spôsobilý chápať zmysel trestného konania? „Obvinený je spôsobilý chápať zmysel trestného konania.“

Znalci nezistili ani závislosť na alkohole či drogách.

09:27 Na pojednávanie prišli obaja predvolaní znalci, súd ich práve poučil o právach a povinnostiach.

09:25 Prokurátor navrhol, aby sa vykonali (ukázali) vecné dôkazy - zbrane a mobilné telefóny Miroslava Marčeka. Nikto nemal námietky a súd návrhu vyhovel.

Súd vzápätí zahrnul do rozsahu dokazovania

 • znalecké posudky z psychiatrie a psychológie,
 • výsluch znalcov Roberta Máthého a Ľubomíry Izákovej,
 • zápisnicu o domovej prehliadke domov rodičov Miroslava Marčeka a jeho priateľky,
 • zápisnicu z prehliadky jeho auta,
 • posudky k zbraniam, potvrdenie o úschove zbraní,
 • odpis z registra trestov Mariána Sehnala (výrobca hlavne a tlmiča),
 • zápisnice o previerke výpovede na mieste s fotografiami,
 • správa ilavskej väznice (o tom, ako sa Marček správa),
 • prehľad prebiehajúcich trestných konaní.

Znamená to, že všetky tieto dôkazy sa na hlavnom pojednávaní prečítajú alebo ukážu. Ide o dôkazy, ktoré považuje súd za dôležité pre určenie výšky trestu pre Marčeka.

09:14 Rodina Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára nie je prítomná, aby tak minimalizovali počet ľudí v pojednávacej miestnosti.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová zároveň informovala, že súd bol informovaný o smrti Gabriela Szabóa, otca Tomáša Szabóa. Súd bol o tom informovaný, pretože polícia zaistila auto Gabriela Szabóa.

09:13 Zvukový prenos sa podarilo rozchodiť.

9:01 Hlavné pojednávanie začalo. Miroslav Marček požiadal o konanie v neprítomnosti. Pre nepredvídateľné technické komplikácie na strane súdu zatiaľ nefunguje živý zvukový prenos, pracuje sa na ich vyriešení.

Čo sa očakáva v pondelok

Špecializovaný trestný súd začne v pondelok rozhodovať o treste pre Miroslava Marčeka, ktorý sa priznal, že zavraždil novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a podnikateľa z Kolárova Petra Molnára.

Za vraždy mu hrozí 25 rokov alebo doživotný trest. Pre určenie výšky trestu je kľúčový názor znalcov, či je možná Marčekova prevýchova.

Marček bol pôvodne obžalovaný v jednom trestnom konaní spolu s bratrancom Tomášom Szabóm, mafiánom Marianom Kočnerom a Kočnerovou spolupracovníčkou Alenou Zsuzsovou.

Pretože sa Marček priznal, súd vylúčil jeho prípad na samostatné konanie.

Súvisiaci článok Miroslav Marček sa priznal, že strieľal na Kuciaka Čítajte 

„Súd dospel k záveru, že vo vzťahu k Marčekovi treba vykonať už len dôkazy vo vzťahu k výške trestu,“ povedala v pondelok 3. februára 2020 predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová. Členmi senátu sú sudcovia Rastislav Stieranka a Ivan Matela.

Sabová vo februári odhadovala, že rozhodovanie o treste pre Marčeka zaberie najviac dva pojednávacie dni a ešte pred pandémiou ochorenia Covid-19 nariadila dva termíny hlavného pojednávania.

Po vyhlásení krízovej situácie ich zrušila a nový termín určila na dnes (pondelok 6. apríla). Ak prídu obaja predvolaní znalci a nevzniknú iné komplikácie, senát by mohol ešte dnes rozhodnúť.

Sudkyňa Sabová z pojednávania nevylúčila verejnosť, ale prijala tzv. opatrenie proti plneniu pojednávacej miestnosti, aby tak regulovala počet ľudí, ktorí budú proces sledovať. Opatrenie prijala v záujme predchádzania šírenia Covid-19.

Do pojednávacej miestnosti pustila iba verejnoprávne médiá TASR a RTVS, a reportéra z redakcie Aktuality.sk, kde Kuciak pracoval. Spolu ide o troch reportérov a jedného kameramana.

Sudkyňa Sabová zároveň dala súhlas na živý zvukový prenos z hlavného pojednávania. Denník SME sleduje proces minúta po minúte na základe zvukového prenosu, ktorý technicky zabezpečuje portál Aktuality.sk.

Na pojednávanie sú predvolaní znalci z odboru psychológia a psychiatria.

Pravdepodobne sa už nebudú riešiť nezrovnalosti vo výpovediach Marčeka, pretože sa k vražde Kuciaka a Kušnírovej priznal. Nesedí počet nábojníc, počet zástrelov a opis toho, kde sa Kuciak pri streľbe nachádzal.

Súdni lekári a znalci z balistiky vylučujú, že by sa vražda mohla stať tak, ako ju opisuje Marček.

„Opis preukazuje, že skutok sa musel stať inak, ako ho opisuje Miroslav Marček a verím, že do budúcnosti s tým bud pán Marček konfrontovaný. Je tu rozpor medzi zisteným stavom a výpoveďou,“ zhodnotila napríklad zápisnicu z vyšetrovacieho pokusu Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická.

Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic povedal, že Vestenická má sčasti pravdu, ale „Marček už pri výpovedi na hlavnom pojednávaní ukázal značnú emočnú plochosť a pamäť je s emóciou spojená“ a preto si podľa neho nemusí pamätať všetko podľa toho, ako sa naozaj stalo.

V pondelok na pojednávaní nebudú prítomní obhajcovia Kočnera, Szabóa a Zsuzsovej, pretože oni sú naďalej súdení spoločne v samostatnom konaní. V konaní s Kočnerom a spol. zatiaľ senát pojednával deväť dní. Ďalší termín nateraz neurčil.

Marček je obžalovaný ako strelec, jeho bratranec Szabó ako jeho pomocník, Zsuzsová je obžalovaná za sprostredkovanie vraždy a Kočner za objednávku.

V súvislosti s vraždou Kuciaka a Kušnírovej súdy rozhodli už o dvoch trestoch.

Zoltán Andruskó dostal 15-ročný trest za sprostredkovanie vraždy na základe dohody o vine a treste.

Marián Sehnal bol odsúdený na trojročné väzenie s podmienečným odkladom za výrobu zbrane a tlmiča, ktoré Marček použil pri vražde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plyn v domácnosti? Aj malé zmeny vám znížia účty za energie!
 2. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 3. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 4. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 7. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 8. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 9. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 10. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 1. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 2. Päť užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 3. Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch
 4. Unikátna novinka už aj v Prievidzi
 5. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy
 6. Sloboda v stavebníctve
 7. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 8. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 9. Mýty a fámy o vodárňach
 10. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 32 071
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 22 323
 3. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 037
 4. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 993
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 284
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 217
 7. Ako vytriediť Mekáč doma? 8 839
 8. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 8 830
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 8 706
 10. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 8 696
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Ivan Mikloš

Zákazmi ešte nikto žiadnu krízu nevyriešil (píše Ivan Mikloš)

Obávam sa, aby peniaze z fondu obnovy nezmiernili aj reformný apetít novej vlády.

Rokovanie vlády.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Trnkova lekcia nevkusu

Aj hroch pri Zambezi prejavuje viac ohľaduplnosti.

Peter Tkačenko

Najdôležitejšie správy dňa: Trnka sa bráni všedným hlasom

Pozrite si prehľad kľúčových udalostí dnešného dňa.

Dobroslav Trnka prichádza na disciplinárne konanie na Generálnu prokuratúru.

Najlepšie májové vtipy? Smer na Slavíne a Pellegrini s kosačkou

Ľudia sa bavili aj na angličtine českej ministerky.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Vraciame sa do normálu, tak prečo máme núdzový stav?

Od stredy sa uvoľňujú ďalšie opatrenia.

Podcast Dobré Ráno.

Michalovce nesúhlasili, aby okrem kalov z celého východu zvážali do mesta aj hnoj

Firma ustúpila. Tvrdí tiež, že spájať centrum a vodárne je nevhodné.

Tento areál v Michalovciach, ktorý zrekonštruovali na nové centrum, už vlastní košická firma JK Servis. Kúpila ho od stavebnej spoločnosti Ekostav, ktorá sa presťahovala do Košíc.

Prokuratúra napadla miliónovú halu pre tenistov v Košiciach

Rozhodnutie stavebného úradu v Čani má byť nezákonné.

Stavenisko na Popradskej ulici rok od slávnostného ohlásenia výstavby zväzom zíva prázdnotou.

Zemplínski farmári majú zlé skúsenosti s križovaním pozemkov

Chcú, aby zákon nechránil len veľkých agropodnikateľov.

Albín Blicha.