Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Strana Smer sa obráti na Ústavný súd Slovenskej republiky pre legislatívu, ktorá umožní sprístupňovanie dát od operátorov Úradu verejného zdravotníctva.
Žiada pozastavenie účinnosti zákona alebo prednostné vybavenie podnetu, pretože "ľudské práva môžu byť hrubým spôsobom porušované".
Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Robert Fico. Návrh na začatie konania odošle strana v utorok, keď ho podpíšu poslanci Smeru na zasadnutí Národnej rady Slovenskej republiky.
Novela je podľa Fica v rozpore s ústavou
Novelizácia telekomunikačného zákona, prijatá v súvislosti so situáciou s novým koronavírusom, je podľa Fica v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a ústavnými zákonmi.

Kritizuje tiež, že nie je určené, aké osoby v rámci Úradu verejného zdravotníctva budú mať prístup k informáciám, ako sa s nimi bude nakladať, alebo kto bude úrad kontrolovať.
"Namietame protiústavnosť tohto špicľovacieho telekomunikačného zákona, pretože vôbec nie je potrebné takéto informácie zberať," vyhlásil Fico. Podotkol, že podanie podnetu očakával už skôr od prezidentky Zuzany Čaputovej.
Smer sa v podaní podľa Fica odvoláva na to, že v ústavnom zákone sa nespomína možnosť obmedzenia telekomunikačného tajomstva v núdzovom stave.
Argumentuje tiež rozhodnutiami ústavných súdov Slovenskej i Českej republiky. Uvádza sa v nich, že i bez skúmania obsahov jednotlivých komunikácií možno zistiť pomerne podrobné informácie o spoločenskej alebo politickej príslušnosti, osobných záľubách, zdravotnom stave či sexualite osôb.
Úrad môže dáta použiť v súvislosti s pandémiou
Národná rada koncom marca schválila legislatívu, v zmysle ktorej Úrad verejného zdravotníctva získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva.
Výnimkou je obsah správ a získavanie prevádzkových údajov.
Úrad môže dáta používať v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.
Spracúvať ich bude v anonymizovanej podobe na štatistické účely potrebné na predchádzanie, prevenciu a modelovanie vývoja ohrozenia života a zdravia. Tiež na účel identifikácie príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť osobitné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva napríklad v prípade karantény.
Údaje získa Úrad verejného zdravotníctva na základe písomnej odôvodnenej žiadosti. A to len v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu s tým, že zber a uchovávanie týchto dát môže trvať maximálne do konca kalendárneho roka.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?