SME
Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte: Pribudlo 47 prípadov, slovenskí vedci pripravujú test na koronavírus

Vyliečilo sa ďalších päť ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme podrobne sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok WHO zopakovala, že nie je nevyhnutné, aby zdraví jedinci nosili rúška Čítajte 

21:40 Svetová zdravotnícka organizácia v najnovších odporúčaniach týkajúcich sa nosenia ochranných rúšok zopakovala svoje predošlé tvrdenia, že nie je nevyhnutné, aby zdraví jedinci rúška nosili.

WHO sa rozhodla opätovne posúdiť svoje predchádzajúce stanovisko po tom, ako údaje z Hongkongu naznačovali, že rozsiahle používanie rúšok tam mohlo prispieť k zníženiu šírenia vírusu v niektorých regiónoch.

WHO však v aktualizovaných odporúčaniach zverejnených v pondelok na svojej webovej stránke naďalej uvádza, že zatiaľ čo rúška môžu pomôcť obmedziť šírenie ochorenia, samy osebe postačujúce nie sú. Podľa WHO neexistuje nijaký dôkaz, že nosenie rúšok v komunitách zabránilo tomu, aby sa zdraví ľudia nakazili respiračnými infekciami vrátane COVID-19.

21:26 Počet ľudí, ktorí vo Francúzsku podľahli chorobe COVID-19, prekročil 10-tisíc po tom, ako za posledných 24 hodín zaznamenali ďalších 607 úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je v krajine hospitalizovaných 7131 ľudí, čo je v porovnaní s bilanciou z pondelka mierny nárast.

21:23 Americký prezident Donald Trump kritizoval na twitteri Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) za zlyhanie počas pandémie choroby COVID-19. Súčasne obvinil WHO z toho, že má príliš blízko k Číne.

Vo svojom tvíte Trump tiež vyjadril údiv nad tým, že organizácia "je z veľkej časti financovaná Spojenými štátmi a napriek tomu sa z nejakého dôvodu veľmi zameriava na Čínu". Avizoval, že sa bude touto záležitosťou "bližšie zaoberať".

21:00 Vysoko postaveného diplomata z bulharského veľvyslanectva v Haagu povolali do vlasti za nezákonné vyberanie poplatku, ktorý ako "daň z koronavírusu" vyberal od návštevníkov žiadajúcich o konzulárnu pomoc.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra Reuters dodala, že vedúci konzulárnej sekcie vyberal od bulharských návštevníkov veľvyslanectva po päť eur a od občanov iných krajín po 10 eur.

20:45 Ministerstvo dopravy v krátkom čase predstaví opatrenia na zlepšenie situácie v cestovnom ruchu na Slovensku.

Šéf rezortu Andrej Doležal (nominant Sme rodina) zároveň na jedno z najbližších rokovaní vlády predloží návrh novely zákona o zájazdoch, ktorá umožní odklad čerpania služby cez poukážky.

V reakcii na otvorený list štyroch oblastných organizácií cestovného ruchu v súvislosti s koronakrízou to uviedol hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

20:33 Rakúska spolková krajina Tirolsko zrušila povinnú celoplošnú karanténu v mestách a obciach zavedenú 19. marca ako súčasť opatrení v boji proti šíreniu koronavírusu. Zatvorené však naďalej zostávajú viaceré lyžiarske strediská, kde sa objavili mnohé prípady nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Matovič: Stojíme na prahu ďalšej veľkej skúšky (celý príhovor premiéra) Čítajte 

20:20 Všetky vlády na svete dostávajú prvých 100 dní na nádych. My sme nedostali ani minútu. Od prvého dňa sme v plnom nasadení. Prijali sme bezprecedentné opatrenia a dnes vidíme, že boli správne. Vo svetových rebríčkoch patríme medzi najúspešnejšie krajiny v boji s vírusom Covid-19.

Napriek tomu, že sme vládu prevzali v historicky najťažšej situácii, denne dostávam správy so slovami uznania od európskych lídrov, za naše výsledky.

Lenže tie výsledky nie sú naše. Sú vaše!

Prečítajte si celý príhovor premiéra Igora Matoviča, ktorý predniesol v RTVS >>

20:01 Británia môže zaznamenať až 66-tisíc úmrtí na koronavírusové ochorenie COVID-19 počas prvej vlny súčasnej pandémie. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú v utorok zverejnil americký nezávislý výskumný inštitút IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) so sídlom v Seattli.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa tejto prognózy by bola smrtnosť na toto ochorenie najvyššia v Európe, pričom celkovo by si COVID-19 na starom kontinente vyžiadal približne 152-tisíc mŕtvych, uvádza agentúra AFP.

19:55 Prezident Policajného zboru Milan Lučanský žiada slovenských občanov, aby rešpektovali nariadenie vlády týkajúce sa sprísnených opatrení a aby mali trpezlivosť a zhovievavosť k policajtom, ktorí si budú počas veľkonočných sviatkov robiť svoju prácu.

Lučanský to uviedol na sociálnej sieti.

"Chcem poprosiť verejnosť, aby rešpektovala nariadenie vlády, ktoré bolo včera prijaté - aby ľudia zostali doma, aby sa iba v tých najnevyhnutnejších prípadoch, ktoré sú uvedené v tomto nariadení, vzďaľovali zo svojich domovov, a tým nám policajtom uľahčili našu prácu, ktorú si budeme vykonávať počas veľkonočných sviatkov," povedal Lučanský.

Skryť Vypnúť reklamu

19:48 Pracovisko centrálneho laboratória v Nemocnici Zvolen spúšťa v týchto dňoch testovanie na ochorenie COVID-19.

Testovanie sa bude poskytovať pacientom a zamestnancom 12 zdravotníckych zariadení skupiny AGEL SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí, a pripravuje sa tiež možnosť testovania pre samoplatcov.

19:32 Británia oznámila ďalších 786 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je zatiaľ najvyšší denný nárast.

Britské ministerstvo zdravotníctva na twitteri oznámilo, že k 6. aprílu o 17:00 h miestneho času zomrelo v krajine 6159 pacientov. Do 09:00 v utorok otestovali viac ako 213 100 ľudí a nákazu potvrdili u 55 242 osôb.

19:25 Oproti minulým rokom, keď Slováci vo veľkom cestovali pred veľkonočnými sviatkami zo západu Slovenska na východ, je situácia oveľa pokojnejšia, hovorí šéf dopravného spravodajstva Zelená vlna Ľuboš Kasala.

Skryť Vypnúť reklamu

Poobede sa síce na výjazdoch z Bratislavy tvorili kolóny a zápchy aj na pol hodinu, mohli za to okrem zvýšenej dopravy dopravné nehody či opravy na cestách.

Kalamita sa dnes nekoná, konali sa po iné roky, keď boli cesty plné.

Ľuboš Kasala, šéf dopravného spravodajstva Zelená vlna

Aj podľa dopravných aplikácií to vyzerá, že je v utorok večer situácia pokojná, hoci od pol noci už začínajú platiť obmedzenia pohybu ľudí. "Kalamita sa dnes nekoná, konali sa po iné roky, keď boli cesty plné," dodáva Kasala.

19:06 Francúzska metropola Paríž sa rozhodla ešte viac sprísniť opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Od stredy zakázala ľuďom venovať sa behu v čase od desiatej rána do siedmej večera.

Parížania možnosť ísť si von zabehať podľa francúzskych médií zneužívali, vôbec nedodržiavali medzi sebou povinnú niekoľkometrovú zdialenosť, a pre mnohých z nich bol beh iba zámienka - obliekli sa do športového a potom sa iba prechádzali v mase ľudí, lebo sa im nechcelo sedieť doma.

Skryť Vypnúť reklamu

19:00 V americkom štáte New York zomrelo za uplynulých 24 hodín 731 pacientov s koronavírusom. Je to najvyšší denný nárast od vypuknutia epidémie. V celom štáte doteraz zomrelo 5 489 ľudí.

V meste New York zabil koronavírus 3 202 osôb, čo je viac, ako zomrelo v dôsledku teroristického útoku z 11. septembra 2001, keď o život prišlo 2 753 osôb.

18:45 Taliansko zaznamenalo 604 nových úmrtí. Ide o nižší denný nárast ako v pondelok, keď pribudlo 636 úmrtí. Od začiatku pandémiu v krajine zomrelo na ochorenie COVID-19 už 17 127 osôb.

Vírusom sa v Taliansku celkovo infikovalo 94 067 ľudí, čo predstavuje nárast v porovnaní s pondelkom o 880 osôb (deň predtým o 1941). Celkový počet infikovaných ľudí - vrátane obetí a uzdravených - je 135 586.

18:37 Občania, podnikatelia a malé a stredné podniky budú môcť v čase pandémie požiadať o odklad splátok úverov v bankách maximálne na deväť mesiacov. Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť a klienti v takom prípade nebudú považovaní za neplatičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Za prijatie návrhu hlasovalo 88 poslancov zo 132 prítomných.

18:33 V požiarom poškodenej parížskej katedrále Notre-Dame sa na Veľký piatok, keď si kresťania pripomínajú Ježišovo utrpenie, umučenie a smrť na kríži, uskutoční modlitebné zhromaždenie veriacich.

Vzhľadom na obmedzenia súvisiace s pandémiou bude na piatkovom obrade len sedem kňazov a veriacich. Vystavená bude však opäť tŕňová koruna - vzácna relikvia zachránená po vlaňajšom ničivom požiari parížskej katedrály.

Súvisiaci článok Rozhodne imunitný pas. Koho pustia z karantény a ako nevyvolať druhú vlnu pandémie? Čítajte 

18:30 O tom, kto zostane v izolácii a kto sa smie vrátiť do práce, môžu už čoskoro rozhodovať "imunitné pasy" či "preukazy".

Politici po celom svete hľadajú s pomocou odborníkov spôsob, ako po ustúpení pandémie nového koronavírusu postupne otvoriť jednotlivé krajiny a oživiť ekonomiku. Musia však urobiť všetko preto, aby pri uvoľnení ochranných opatrení nedošlo k opätovnému rozšíreniu nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac si prečítate v texte Niny Sobotovičovej >>>

18:12 Lotyšsko predĺžilo stav núdze až do polovice mája. Opatrenia v krajine zatiaľ neuvoľňujú, ale ani nesprísňujú.

18:06 Úrad vlády požiadal RTVS o vystúpenie premiéra Igora Matoviča vo vysielaní, informoval o tom portál omediach.com.

Matovič chce občanov informovať o rozšírení opatrení núdzového stavu z dôvodov zamedzia šírenia nákazy Covid-19 v čase veľkonočných sviatkov.

Vyhlásenie premiéra RTVS odvysiela zo záznamu v utorok o 19:50 na Jednotke. Vo vysielaní TV Markíza vystúpi prezidentka Zuzana Čaputová.

18:02 Zastihla pandémia Európsku úniu nepripravenú, alebo len potvrdila, že členské štáty majú stále väčšie slovo ako európske inštitúcie? Je problémom slabosť lídrov inštitúcií?

Odpoveď hľadajú hostia v diskusii Café Európa. Pozrieť si ju môžete tu >>>>

Skryť Vypnúť reklamu

17:56 V Rakúsku sa z ochorenia Covid-19 vyliečil 95-ročný pacient.

17:51 Niektorí koaliční partneri nesúhlasili s návrhom na obmedzenie pohybu ľudí cez veľkonočné sviatky, no rešpektujú ho.

Výhrady mala najmä strana Za ľudí a SaS, hnutie Sme rodina s nariadením súhlasí.

17:42 V Británii pribudlo 786 obetí na Covid-19, v krajine zomrelo už viac ako 6-tisíc ľudí.

17:36 Český parlament predĺžil núdzový stav v krajine do 30. apríla. Vláda navrhovala predĺžiť núdzový stav do 11. mája.

17:27 Saudská Arábia očakáva, že v najbližších týždňoch sa môže v krajine nakaziť až 200-tisíc ľudí. Saudi zatiaľ potvrdili 2795 prípadov nákazy, 41 úmrtí a 615 ľudí sa uzdravilo.

17:24 V štáte New York za posledných 24 hodín rekordne narástol počet úmrtí na ochorenie Covid-19, informoval o tom guvernér Andrew Cuomo.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady hlásia 5489 obetí, čo je o 731 viac než v pondelok. Podľa Cuoma sa v štáte spomaľuje nárast počtu ľudí, ktorí sú pre nákazu hospitalizovaní.

17:09 Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay sa vzdal platu.

Súvisiaci článok Biznis s rúškami: Na peniaze z Európy sa nečaká (rozhovor so Slovákom v Číne) Čítajte 

"Ak sa budeme správať ako tím a budeme spoločne čeliť tejto kríze, tak ju porazíme. V našej snahe pomôcť Slovenskému zväzu ľadového hokeja sa vzdám svojho platu dovtedy, kým nepôjdeme späť do práce," povedal.

16:56 Švédsko oznámilo ďalších 114 úmrtí na následky ochorenia Covid-19, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 591.

Novým typom koronavírusu sa vo Švédsku nakazilo doteraz viac ako 7600 ľudí.

16:45 Ministerstvo zriadilo linku určenú iba pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Odpovede na svoje otázky dostanú na čísle 0911 989 989 a na adrese helpdeskkorona@health.gov.sk. Pre verejnosť je určená linka 0800 221 234.

Skryť Vypnúť reklamu

16:32 Taliansky turistický sektor očakáva pre pandémiu katastrofálny rok. Odhaduje sa, že straty odvetvia cestovného ruchu dosiahnu až 120 miliárd eur.

16:30 V Rumunskej pôrodnici sa koronavírusom nakazilo desať novorodencov. Deti nakazil pravdepodobne zdravotnícky personál nemocnice.

16:28 Grécki lekári protestovali po celej krajine, snažia sa donútiť vládu, aby na boj proti pandémii prijala dodatočný zdravotnícky personál a využila viac zdrojov zo súkromného sektora a zmobilizovala súkromné klinky.

16:21 Veľká Británia očakáva rekordný nárast počtu obetí na Covid-19 za 24 hodín, keďže len v Anglicku ochoreniu podľahlo až 758 ľudí.

16:09 Zdravotný stav britského premiéra Borisa Johnsona je stabilizovaný a nie je napojený na pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

16:02 Japonská automobilka Nissan zrejme dočasne zruší 10-tisíc pracovných miest v Amerike a Európe, informovala o tom agentúra Kjódó.

16:00 Berlín zrušil všetky akcie k 75. výročiu konca druhej svetovej vojny.

15:51 Infikovaný zo Žehry si podal ruku aj s kňazom. Všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnili na omši polícia identifikovala. V karanténe skončilo skoro sto ľudí.

15:43 Od stredy do 17. apríla je možné vnútorné hranice Slovenska prekročiť iba na niektorých hraničných priechodoch.

Ak niekto hranicu prekročí na iných miestach, dopúšťa sa priestupku, za ktorý je podľa polície hrozí pokuta do 300 eur a v blokovom konaní do 165 eur.

15:20 Na Slovensku sa z koronavírus vyliečili ďalší štyria pacienti. Celkovo sa z ochorenia Covid-19 vyliečilo 13 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

15:17 Železničná spoločnosť Slovensko v reakcii na zákaz vychádzania v období Veľkej noci nepridá tradičné posilové spoje.

Železnice odporúčajú, aby v období sprísnených opatrení počas sviatkov, prišli cestujúci k vlaku v dostatočnom predstihu kvôli možným policajným kontrolám.

15:14 V strojárskom firme PPS Group Detva sa zatiaľ hromadne prepúšťať nebude.

Spoločnosti pomôže opatreniami vláda. Dohodli sa na tom predstavitelia parlamentu, vlády a firmy na utorkovom rokovaní v závode

Načítavam video...

14:58 V slovenských nemocniciach je podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií na pľúcnej ventilácii šesť ľudí, traja pacienti sú na jednotke intenzívnej starostlivosti.

14:54 Izrael zavádza od nedele povinné nosenie rúšok na verejnosti.

14:51 V Maroku hrozí ľuďom na verejnosti bez rúška trojmesačné väzenie.

14:49 Dánsko sa rozhodlo otvoriť školy a škôlky, ktoré zatvorilo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

S platnosťou od 15. apríla v Dánsku opäť začnú fungovať škôlky a tiež základné školy od prvého až po piaty ročník.

14:28 Štát chce pomôcť zvládnuť dôsledky pandémie aj cestovným kanceláriám. Premiér Matovič predpokladá, že tento týždeň by mali mať finálne stanovisko.

14:26 Prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji bude počas Veľkej noci premávať vo víkendovom a sviatočnom režime.

14:08 Z koronavírusu sa vyliečil ďalších pacient. Z ochorenia sa na Slovensku doteraz vyliečilo deväť ľudí.

Ak vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

13:54 Fíni sprísňujú kontroly na hraniciach. Krajina chce znížiť počet ľudí prichádzajúcich z okolitých štátov.

13:40 Ochorenie Covid-19 potvrdili už viac ako 1,36 milióna ľuďom po celom svete. Nákaze podľahlo takmer 76-tisíc pacientov.

13:38 Volkswagen dúfa, že od 20. apríla bude môcť aspoň čiastočne otvoriť svoju továreň v španielskom regióne Navarra, ktorá je zatvorená od polovice marca v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

13:33 Nemocnice v Prešovskom kraji sa pripravujú na prognózovaný nárast počtu pacientov s Covid-19.

13:08 V martinskej nemocnici je pacientka s ochorením Covid-19 napojená na prístroj umelej pľúcnej ventilácie.

"Stav 79-ročnej ženy sa v sobotu výrazne zhoršil. V dôsledku dýchacích ťažkostí musela byť napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Zdravotný stav pacientky je kritický," zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie Ivan Kocan.

13:05 Fyzické osoby budú môcť požiadať o odklad lízingových splátok na tri mesiace. Ak bude kríza súvisiaca s koronavírusom pokračovať, o odklad budú môcť požiadať aj druhýkrát. O riešení pre malých podnikateľov sa ešte rokuje.

13:02 Zostaň silné, Slovensko. Vysvietené UFO podporilo boj proti koronavírusu.

12:41 Na Slovensku pribudlo 47 nakazených, laboratória otestovali 1448 ľudí, povedal minister zdravotníctva Marek Krajči v relácii Z prvej ruky RTVS.

Premiér Igor Matovič povedal, že v karanténnej stanici sa nachádzalo 24 pozitívne testovaných ľudí.

Na Slovensku už otestovali celkovo 17693 ľudí, pozitívny test malo 581.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

12:26 Francúzsko ešte stále nedosiahlo vrchol epidémie, tvrdí minister zdravotníctva Olivier Véran. Uvoľňovanie opatrení odmieta. Vo Francúzsku doposiaľ potvrdili viac ako 74-tisíc prípadov nákazy.

12:16 Vláda príjme opatrenia na pomoc veľkým podnikom. Cieľom je udržať zamestnanosť u väčších zamestnávateľov.

Vláda verí, že do konca týždňa budú známe konkrétne riešenia. Firmy chcú, aby štát prevzal časť nákladov na zamestnancov.

Načítavam video...

11:55 Správa mestskej zelene v Košiciach začala s dezinfekciou lavičiek v parkoch.

11:51 V rakúskom Tirolsku, ktoré je vírusom najviac zasiahnutou spolkovou krajinou, skončila celoplošná karanténa, vo väčšine obcí tak platia rovnaké opatrenia ako vo zvyšku krajiny.

11:47 Počet obetí koronavírusu v Španielsku stúpol o 743. Nákaze Covid-19 v krajine podľahlo 13 798 ľudí.

Oproti pondelku sa počet úmrtí zvýšil o viac ako sto.

11:44 Britský premiér Boris Johnson dostal kyslíkovú podporu, ale nie je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu.

Johnsona prijali do londýnskej Nemocnice sv. Tomáša v nedeľu neskoro večer. Po viac ako desiatich dňoch sa u neho stále objavovali príznaky infikovania sa novým typom koronavírusu.

Načítavam video...

11:36 Počet prípadov koronavírusu v Izraeli vzrástol o 395 na 9006. Počet úmrtí vzrástol o deväť na 60.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva je 153 pacientov vo vážnom stave, pričom 113 na pľúcnych ventilátoroch, uzdravilo sa už 683 pacientov.

Načítavam video...

11:33 Japonsko vyhlásilo kvôli koronavírus na mesiac stav núdze, potrvá do 6. mája.

Vláda pripravuje balík stimulov, ktoré majú podporiť ekonomiku. Do ekonomiky nalejú rekordnú sumu viac ako 900 miliárd eur.

11:29 Na svete, ktorý v súčastnosti bojuje s pandémiou, chýba podľa WHO asi 5,9 milióna profesionálnych zdravotných sestier a ošetrovateľov.

11:16 V Poľsku je už viac ako 4500 nakazených, ochoreniu Covid-19 podľahlo 111 z nich. Z nákazy sa zatiaľ vyliečilo 119 ľudí. V karanténe je 150-tisíc ľudí.

11:10 Vyhlásili prvú eurofondovú výzvu na boj proti novému koronavírusu. Prvá výzva je zameraná na hasičov, záchranárov a zdravotníkov.

Výzva je vo výške 13-miliónov eur, povedala podpredsedníčka vlády pre investície Veronika Remišová.

11:05 Úrady práce prijímajú od pondelka žiadosti o pomoc od zamestnávateľov, ktorí museli povinne zatvoriť prevádzky.

Od stredy 12:00 budú môcť žiadať o príspevky zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby s poklesom tržieb.

10:55 Policajné hliadky spoločne s vojakmi budú počas zákazu vychádzania medzi 8. a 13. aprílom kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy.

Ak budú vodiči prechádzať viacerými okresmi, skontrolujú ich opakovane.

10:53 Pandémia priniesla neistotu. Ako veľmi padne ekonomika? Istá je iba recesia v prvom polroku. Viac sa dočítate v článku tu >>>>

10:47 V areáli nemocnice v Žiari nad Hronom zriadili mobilné odberové miesto pre testovanie na ochorenie Covid-19. V pondelok tu otestovali 12 ľudí.

10:39 V Maďarsku za jeden deň zomrelo na Covid-19 deväť ľudí, potvrdených prípadov je 817.

10:30 Viac ako 200-tisíc ľudí vo Francúzsku, ktorí sú pre pandémiu bez práce, odpovedalo na výzvu, aby pomohli farmárom zbierať úrodu.

Poľnohospodársky sektor v krajine totiž pre reštrikcie spojené s pandémiou prišiel o zahraničných sezónnych robotníkov.

10:10 Slovenskí vedci pripravujú test na nový koronavírus, bude sa vyrábať na Slovenku. Cieľom je, aby bola krajina sebestačná. Dodať by mali 100-tisíc testov, zaplatil ich Eset.

10:05 Počet nakazených novým koronavírusom stúpol v Nemecku za posledný deň o 3834 na 99 225. Ide o nárast počtu nových denných prípadov, posledné štyri dni počet infikovaných klesal.

10:05 V Rusku pokračuje nárast chorých na Covid-19. Ich počet sa zvýšil o viac ako 1100 na 7500. Zomrelo 58 ľudí, o jedenásť viac ako v pondelok.

Nákaza sa rozšírila prakticky do všetkých regiónov krajiny vrátane severských oblastí, celej Sibíri a Ďalekého východu.

09:55 Až do odvolania vypol Hlohovec internetové pripojenie v mestských wifi zónach. Dôvodom je, že mladí ľudia nedodržiavali bezpečnostné opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu a zoskupovali sa v týchto zónach.

09:53 V Maďarsku sa objavilo ochorenie Covid-19 v dvoch domovoch dôchodcov, ktoré prevádzkujú samosprávy budapeštianskych obvodov. Do zariadení zakázali prijímanie nových seniorov, návštevy a vychádzanie.

09:49 Taliansky premiér Giuseppe Conte na twitteri zaželal britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi skoré uzdravenie.

09:41 Žiadne Veľkonočné návštevy tento rok nebudú. Vláda od stredy do budúceho pondelka obmedzuje slobodu pohybu, aby zabránila šíreniu koronavírusu.

Obmedzenie pohybu musí byť pre ľudí primerané, hovorí o tom zákon o bezpečnosti štátu v núdzovom stave, preto štát zaviedol aj niekoľko výnimiek, keď budeme môcť predsa len vyjsť z domu.

Denník SME pripravil sériu jedenástich odpovedí na najčastejšie otázky.

09:34 Katedrála sv. Jána Božieho v newyorskom Manhattane sa dôsledkom koronavírusovej pandémie dočasne zmení na poľnú nemocnicu, uviedol jej dekan Clifton Daniel.

Katedrála do svojej lode a podzemnej krypty pojme deväť medicínskych stanov s reguláciou klimatizácie. Stany majú celkovú kapacitu najmenej 200 pacientov.

Súvisiaci článok Poľský parlament schválil hlasovanie vo voľbách výlučne prostredníctvom pošty Čítajte 

09:03 Poľský parlament schválil hlasovanie v nadchádzajúcich prezidentských voľbách výlučne poštou.

Šíriaci sa koronavírus a s ním súvisiace prísne obmedzenia totiž neumožňujú, aby sa Poliaci v hromadných počtoch dostavili do hlasovacích miestností.

08:26 Celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Českej republike stúpol k polnoci z pondelka na utorok na 4822. Za posledný deň pribudlo 235 pozitívnych prípadov.

08:18 Optimistické odhady hovoria o konci roka. Reálnejšie o jari toho budúceho, možno o lete 2021.

Vtedy by sa k ľuďom mohli dostať vakcíny proti novému koronavírusu. Prečo je to tak, prečo to všetko tak dlho trvá – a prečo dnešné „tak dlho“ je vlastne na pomery liekov extrémne rýchlo? Dozviete sa v našom podcaste.

08:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že dve nemocnice na liečbu pacientov s COVID-19, každú s kapacitou 1000 lôžok, postavia v Istanbule, ktorý je epicentrom nákazy v krajine.

"Výstavbu nemocníc dokončíme v priebehu 45 dní a otvoríme ich, aby slúžili verejnosti," povedal Erdogan.

06:26 Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil núdzový program stimulov, do firiem poškodených pandémiou naleje pomoc v rekordnej výške 400 miliárd eur.

06:24 Donalda Trumpa zarmútila správa o premiestnení britského premiéra Borisa Johnsona na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde bojuje s nákazou novým koronavírusom.

Súvisiaci článok Borisa Johnsona previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti Čítajte 

"Želám len to najlepšie svojmu veľmi dobrému priateľovi a priateľovi nášho národa, premiérovi Borisovi Johnsonovi. Je to naozaj niekto výnimočný, silný, energický. Drž sa, nevzdávaj sa."

Trump dodal, že požiadal dve "popredné spoločnosti", aby sa skontaktovali s predstaviteľmi v Londýne a ponúkli im spôsoby liečby, ktoré by mohli pomôcť.

06:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil sprísnenie nariadení, ktoré budú v Izraeli platiť prvé dni týždeň trvajúceho sviatku pesach.

Ten sa začne v stredu po západe slnka a končí sa 16. apríla. Izraelčania od utorka od 16.00 h (miestneho času) až do 07.00 h v piatok nebudú smieť opustiť štvrť, kde bývajú.

06:19 Dánsko plánuje už na budúci týždeň uvoľniť niektoré z obmedzení, ktoré zaviedlo pred troma týždňami v snahe spomaliť šírenie koronavírusu v krajine. Otvoriť sa v krajine 15. apríla majú denné centrá a základné školy pre deti navštevujúce prvú až piatu triedu.

06:18 Epidémia koronavírusu je už v Nórsku "pod kontrolu".

Zároveň je však podľa vlády ešte priskoro na to, aby sa dalo povedať, kedy budú zrušené obmedzenia zavedené v snahe zastaviť šírenie vírusu. Tzv. reprodukčné číslo - a síce priemerný počet osôb, ktoré nakazí jeden infikovaný - kleslo z pôvodných 2,5 na 0,7.

06:16 Čína v utorok nehlásila žiadne nové úmrtia na koronavírus - prvýkrát od januára, keď začala zverejňovať údaje.

Prípady v pevninskej Číne ubúdajú od marca, ale krajina čelí druhej vlne nákaz prinesených zo zahraničia, pričom zdravotnícke úrady hlásia celkovo takmer 1000 dovezených prípadov infekcie. Za posledných 24 hodín pribudlo v Číne iba 32 prípadov nákazy, všetko u ľudí, ktorí sa vrátili z cudziny.

Aj Južná Kórea potvrdila pokles nakazených, v utorok hlásila menej než 50 nových prípadov nákazy koronavírusom už druhý deň po sebe. Zdravotnícke úrady však varovali pred uspokojením.

06:14 Spojené štáty zaznamenali za 24 hodín 1150 úmrtí na nový koronavírus.

Celkový počet mŕtvych tak stúpa čoraz vyššie nad hranicu 10-tisíc mŕtvych, ktorá bola prekročená v pondelok už skôr. V USA je celkový počet nakazených koronavírusom vyše 366-tisíc, vrátane viac ako 30-tisíc nových prípadov nákazy za 24 hodín.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 4. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 7. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 456
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 651
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 505
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 22 101
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 15 028
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 14 891
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 10 752
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 10 071
 9. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 499
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 262
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zakladatelia firmy Zlatko a Ján Juríkovci.

Pandémia zvýšila záujem aj o ďalšie produkty.

10. apr
Zuzana Kepplová.

Túto vládu utrápia.

5 h

V marci sa absolútne všetko točilo okolo osoby Igor Matoviča. Áno, bolo to príšerných, mizerných 31 dní.

Zatvorená predajňa obuvi v nákupnom centre.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 371-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 565 obetí.

15 h

Neprehliadnite tiež

Od pondelka platí povinnosť nosiť respirátor FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave.

Materské školy a prvý stupeň budú od pondelka otvorené pre deti všetkých rodičov.

2 h
Zdravotníčka drží ampulku s ruskou vakcínou Sputnik V.

Proti schváleniu vakcíny bez testov protestovala maďarská lekárska komora.

30m
Ilustračné foto

Dopravnému podniku Bratislava vypadlo na tržbách 25 miliónov eur.

2 h