BRATISLAVA. Rektori siedmich univerzít a predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík vyzývajú k celospoločenskej diskusii o prehodnotení modelu financovania vedy na Slovensku.
Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval Tomáš Zavatčan, hovorca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá je členom Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít (Združenie V7) a SAV.
Priebežne budovaná dôvera
Dôvera spoločnosti v slovenskú vedu by nemala byť podľa signatárov výlučným pravidlom krízových situácií.
Mala by byť budovaná priebežne s ohľadom na predchádzanie zhoršovaniu či zľahčovaniu dôstojnosti podmienok, v ktorých vedci pracujú.

Rektori a akadémia poznamenávajú, že posledné týždne a aktuálne svetové dianie v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 ich presviedčajú o dôležitosti vedy a o dôveryhodnosti vedeckých inštitúcií.
Dodávajú, že v čase pokoja je povolanie vedca karikované až stigmatizované ako nadbytočné či nepotrebné.
„Ak sa nezmení verejný pohľad na túto problematiku, ďalšiu krízu, prípadne následky tej dnešnej, už dôstojne zvládnuť nemusíme. Dbajme o korene európskej kultúry, ktorá je bytostne spojená s vedeckým poznávaním sveta,“ uviedli vo svojom vyhlásení.
Vyzývajú v ňom k celospoločenskej diskusii o prehodnotení modelu financovania sektora vedy v SR. Tiež žiadajú, aby sa práve Výskumné a technicky orientovane univerzity a SAV stali nositeľmi finančných stimulov v podstatne väčšej a reprezentatívnejšej miere než doposiaľ.
Inštitúcie pracujú v nedôstojných podmienkach
Apelujú taktiež na urýchlené dotiahnutie vyhlásených výziev z Operačného programu integrovaná infraštruktúra na podporu dlhodobého strategického výskumu do zmluvnej podoby, ako aj vyhlásenie sľubovanej výzvy na podporu univerzitných vedeckých parkov, aby mohli svojím výskumom efektívne čeliť celospoločenským požiadavkám a potrebám pre skvalitnenie života.
Akadémia a univerzity konštatujú, že ako inštitúcie pracujú v nedôstojných podmienkach.
Vyzývajú preto kompetentné politické autority, aby si uvedomili časť zodpovednosti na rozsiahlom poddimenzovaní vedy na Slovensku. Najmä v oblasti jej financovania, no rovnako aj spoločenskej prestíže.
„Nie je zodpovedné utiekať sa k vedeckým autoritám iba v čase krízy, a po jej prekonaní sa tváriť, že systémové zmeny nie sú potrebné,“ uviedli.
Veda kultivuje spoločnosť
Podľa nich je načase, aby si kompetentní uvedomili, že kvalitná, európsky a svetovo konkurencieschopná veda má potenciál kultivovať spoločnosť.

Taktiež aj vychovávať ľudí, ktorí budú schopní zvládať náročné úlohy novej spoločenskej paradigmy, ktorá nastane po prekonaní súčasnej globálnej krízy či prípadné ďalšie problémy, s ktorými sa potýka planéta.
„Je nepochybné, že svet sa zmení, a hoci teraz nemožno presne predikovať ako, rozhodne v ňom dramaticky stúpne dopyt po vzdelaných a hodnotovo ukotvených ľuďoch, ktorých vzdelávajú práve naše inštitúcie,“ zhodnotili.
Združenie V7 vzniklo 2. decembra 2019 a zoskupuje Univerzitu Komenského v Bratislave, Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, Technickú univerzitu v Košiciach, UPJŠ v Košiciach, Žilinskú univerzitu v Žiline, Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre a Univerzitu veterinárskeho lekárstva v Košiciach.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?