BRATISLAVA. V čase, keď nás kríza po všetkých stránkach nepekne skúša, je podstatné poukázať na spoločenské vnímanie Rómov v osadách.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si v stredu pripomíname, to konštatoval podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák ml. (OĽaNO).
Podľa neho mnoho ľudí tento deň nepovažuje za tému dneška, keďže prioritou je koronavírus a zdravie nás všetkých.
Zmena pohľadu
Pollák poznamenal, že medzi ľuďmi prevláda negatívny pohľad na obyvateľov rómskych osád, ktorí nerešpektujú karanténu, rúška, hygienu či iné opatrenia.

„Prevláda hnev, že tento prístup môže ochorenie Covid-19 ešte rozšíriť," podotkol. Preto chce upriamiť pozornosť na dva ciele týkajúce sa tejto marginalizovanej skupiny.
„Prvý je krátkodobejší cieľ, no jeho riešenie je prudko aktuálne a vážne. Ide o zvýšenú kvantitu testovania ľudí z rómskych osád, zvýšené úsilie edukácie ohľadne opatrení a samozrejme minimalizovanie šírenia vírusu. Aby sme sa v budúcnosti podobným situáciám vyhli, je podstatné budovať druhý - dlhodobý cieľ. Zlepšenie a posilnenie prostredia pre vzdelávanie rómskych detí. Krok po kroku posilňovať kvalitnú edukáciu, výchovu a vzdelávanie rómskych detí už od ich detstva, napríklad aj redundantným nezaraďovaním do špeciálnych škôl," konštatoval Pollák.
Budúcnosť rómskych detí
Ako ďalej uviedol, chce sa realizovať v prospech toho, aby sa pri oslave Dňa Rómov, nemuselo hovoriť prioritne o diskriminácii.
„Aby sme stále častejšie dávali do popredia inakosť a krásu našej kultúry. Úspešných, múdrych a vzdelaných Rómov, ktorých je medzi nami veľmi veľa," podotkol. Ako dodal, verí, že s kolegami budú pokračovať v stavaní pilierov pre lepšie spolunažívanie ľudí v tejto krajine a budú realizovať kroky, ktoré tomu pomôžu.
„Všetci musíme urobiť maximum preto, aby rómske deti mali budúcnosť a ich rodičia prácu," uzavrel
Integrácia a inklúzia
Nová splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková chce pokračovať v prioritách ako sú vzdelávanie, zdravie, zamestnanosť, bývanie, nediskriminácia a boj proti antigypsizmu.
„Budem pokračovať v presadzovaní opatrení na úrovni jednotlivých rezortov, ktoré sa zaviazali aktívne sa podieľať na riešení problémov, ktoré bránia integrácii a inklúzii," avizovala.

Za ostatné obdobie 30 rokov sa podľa Bučkovej postavenie Rómov v mnohých oblastiach zmenilo.
„Bol nám priznaný status národnostnej menšiny, začali sa zakladať rôzne umelecké, kultúrne, osvetové, vzdelávacie inštitúcie, vznikali mimovládne organizácie či politické subjekty, prostredníctvom cielenej podpory sa rozvíjala naša kultúra, jazyk. Avšak zmena režimu mala aj nepriaznivé dôsledky hlavne v sociálno-ekonomickej oblasti. Nemalá časť rómskeho obyvateľstva sa ocitla v uzavretom cykle chudoby, nerovných podmienok, diskriminácie a tieto malé víťazstvá, resp. progres sa ich veľmi nedotýkal. Bolo potrebné sústrediť pozornosť na zmierňovanie vznikajúcich dôsledkov," podotkla.
Ako dodala, aj preto zaviedli pozíciu splnomocnenca vlády a vznikol úrad, ktorého kľúčovou úlohou je, okrem iného, cez návrhy opatrení – politík, riešiť problémy a pokrývať potreby obyvateľov rómskych komunít.
Medzinárodný deň Rómov
Medzinárodný deň Rómov si každoročne pripomíname 8. apríla. Vyhlásený bol roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únii (IRU).
Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfieldnear Londýn.
Pri tejto príležitosti sa upriamuje pozornosť na zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrane a podpore ľudských práv Rómov, prevenciu diskriminácie a upozornenie na problémy, ktorým v Európe čelia.