Bratislava 29. mája (TASR) - Návšteva Kórejskej republiky podľa premiéra Mikuláša Dzurindu prispela svojím dielom k rozvoju ekonomických i politických vzťahov medzi oboma krajinami. Predseda vlády v sobotu ukončil trojdňovú oficiálnu návštevu Južnej Kórey a dnes ráno sa vrátil do vlasti.
Juhokórejské investície svedčia podľa Dzurindu o záujme tamojších podnikateľov o Slovensko. "Myslím si, že je evidentné, ako keby si najmä hlavní ekonomickí lídri zvolili Slovensko za taký nástupový most na podnikanie v Európe a myslím si, že z toho sa dá veľmi ťažiť," poznamenal premiér pred novinármi.
Domnieva sa však, že Slovensko môže mať vyššie ambície, ako poskytovať priestor na montážne fabriky, hoci napríklad investíciu spoločnosti Kia po vzhliadnutí motora, ktorý sa má na Slovensku vyrábať, považuje predovšetkým za výrobnú.
"Chceme, aby sme sa zapojili do vedy a výskumu, do toho, čomu sa v skratke hovorí hi-tech. A myslím si, že sme urobili kus práce v tej oblasti, že presviedčame Kórejčanov, že tak ako sú oni vzdelaným národom, tak ním sme aj my, a hlavne že ideme v najbližších rokoch investovať aj z európskych fondov do vzdelania, do informačných technológií, do vedy a do výskumu," konštatoval premiér.
Počas svojej návštevy v Kórejskej republike navštívil Dzurinda vývojové a výskumné stredisko Hyundai-Kia, stretol sa s najvyššími predstaviteľmi Hyundai group i s vedením firmy Samsung electronics, ktorá rozširuje svoje aktivity na Slovensku.
Premiér ocenil i politický rozmer návštevy, v rámci ktorého je spokojný najmä s rozhovorom s prezidentom Roh Mu-hjunom. S juhokórejským najvyšším predstaviteľom hovoril o zjednodušení vybavovanie pobytových povolení pre Kórejčanov na Slovensku i v Európskej únii, o politickej situácii vo východnej Ázii i postoji Roh Mu-hjuna k Severnej Kórei, kde prezident nabádal najmä na vedenie dialógu s komunistickým susedom.
Do Kórey pricestoval Dzurinda z trojdňovej pracovnej návštevy Japonska. V rámci nej ho prijal cisár Akihito, japonský premiér Džuničiro Koizumi i šéfovia oboch komôr japonského parlamentu. Dzurinda sa tiež stretol s vedením firiem Sony a Matsushita.