Dvakrát bola dvojkou ministerky Lucie Žitňanskej, teraz sa na ministerstvo spravodlivosti vrátila ako ministerka. Predstavu o zmenách, ktoré justícia potrebuje, má MÁRIA KOLÍKOVÁ jasnú.
Od akcie Búrka sa aj medzi sudcami naozaj strhla akási búrka. Prišli hromadné odchody, ale aj pomerne široká podpora vyhláseniu trnavského sudcu Martina Smolka, podľa ktorého kazia imidž sudcom politici a médiá. Naozaj si po všetkých kauzách mnoho sudcov nedokáže pripustiť zlyhanie vlastného stavu?
V rozhovore sa dočítate:
- ako sa budú po novom preverovať sudcovia
- čo bude nasledovať, ak hodnoverne nevysvetlia majetkové prírastky
- aký nový súd sa zriadi
- ako sa budú po novom voliť generálny a špeciálny prokurátor
- aké zmeny čakajú Ústavný súd
Myslím, že takéto vyjadrenia justícii nepomáhajú.
V tomto momente by skôr pomohlo, keby bolo počuť hlasy ako "vnímame, že sa v našom stave stali chyby a je dôležité urobiť kroky, aby nám verejnosť uverila".
A tiež povedať, aké kroky a zmeny by sa mali udiať. Vidíme totiž, že nejde len o jeden prípad. Hovoríme o prípadoch z bratislavských súdov, z Najvyššieho súdu a sú aj nové prípady na žilinskom súde.
Nemožno vylúčiť, že sa nám niečo podobné odhalí aj na ďalších súdoch. Sú to desiatky prípadov, ktoré nemôžu nechať ľudí ľahostajnými.
Čo s tým chcete urobiť z pozície ministerky?
V prvom rade treba, by sa všetky tieto veci vyšetrili, a to tak, aby tomu rozumela aj verejnosť. Musí vidieť, aké sa urobili kroky tam, kde boli podozrenia. A vidieť, čo sa potvrdilo a ako boli dané osoby odsúdené.
Musí sa to udiať v primeranom čase. Len potom tomu môžu ľudia uveriť. Druhá vec je, že nestačí, aby sa vyšetrili len tieto prípady.
Ľudia musia vedieť, že keď prídu na súd a dostanú sa k nejakému sudcovi, tak nie je podplatný. Teraz je len otázka, aký nástroj je primeraný, ako to zabezpečiť, aby sme neohrozili nezávislosť justície.
Aké nástroje na očistu justície vidíte vy?