SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Celosvetovo už koronavírusu podľahlo viac ako stotisíc ľudí (minúta po minúte)

WHO varovala pred predčasným rušením karanténnych opatrení.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku>>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

22:45 V Spojených štátoch príde podľa Trumpa v súvislosti s pandémiou choroby Covid-19 o život výrazne menej ako pôvodne predpokladaných stotisíc ľudí.

Americký prezident to vyhlásil na každodennom tlačovom brífingu.

Zopakoval, že sa pandémia v USA pomaly blíži k svojmu vrcholu, pretože sa nákazu darí v posledných dňoch dostať pod kontrolu v niekoľkých najhoršie zasiahnutých oblastiach.

21:33 Svetová zdravotnícka organizácia v piatok varovala pred predčasným rušením karanténnych opatrení zavedených jednotlivými krajinami v rámci boja proti pandémii koronavírusu.

Varovanie prišlo v deň, keď počet obetí pandémie po celom svete presiahol stotisíc mŕtvych, informovala agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Pandémia koronavírusu: Grafy a mapy nájdete tu >>>>

21:18 Za uplynulých 24 hodín chorobe Covid-19 vo Francúzsku podľahlo ďalších 987 ľudí.

Celkový počet úmrtí tak dosiahol číslo 13 197. Medzi novými obeťami je aj dieťa mladšie než 10 rokov, ktoré však trpelo viacerými ochoreniami.

Francúzske úrady už celkovo potvrdili 124 869 prípadov nákazy. Z ochorenia sa vyliečilo 24 932 pacientov.

20:50 Švajčiarska ekonomika by mohla tento rok zaznamenať dvojciferný pokles v dôsledku reštrikcií, ktorá majú spomaliť šírenie nového koronavírusu.

Uviedol to švajčiarsky štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti.

20:36 Taliansko predlžuje karanténne opatrenia do 3. mája.

Platnosť opatrení sa mala pôvodne skončiť 13. apríla. Taliansky premiér Giuseppe Conte zdôraznil, že prijaté obmedzenia už začínajú prinášať výsledky a že tento pozitívny trend by sa mohol po zrušení opatrení zvrátiť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:15 V požiarom poškodenej parížskej katedrále Notre-Dame sa konali obrady pri príležitosti Veľkého piatka, keď si kresťania pripomínajú Ježišovo utrpenie, umučenie a smrť na kríži.

Načítavam video...

Informovala o tom agentúra AP. Vzhľadom na obmedzenia súvisiace s epidémiou koronavírusu a so stavom katedrály po požiari sa na piatkových obradoch zúčastnilo len sedem kňazov a veriacich.

20:09 Británia zaznamenala doposiaľ najvyšší prírastok úmrtí, zomrelo 980 ľudí.

Počet nových úmrtí v Británii je tak za posledných 24 hodín vyšší, než najväčší doposiaľ zaznamenaný denný prírastok obetí v Taliansku (919) a Španielsku (950).

Od začiatku pandémie zomrelo v britských nemocniciach 8958 pacientov.

Prevažnú väčšinu úmrtí zaznamenali v Anglicku, za ktorým nasledujú Škótsko, Wales a Severné Írsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

20:05 Taliansko v piatok zaznamenalo 570 nových úmrtí na ochorenie Covid-19.

Po štvrtkovom zvýšení dennej bilancie, keď pribudlo 610 úmrtí, ide opäť o pokračovanie trendu poklesu nových prípadov, vyplýva z informácií talianskej civilnej ochrany.

20:04 V Rusku prudko stúpol počet pacientov s koronavírusom. Celkový počet nakazenýchje podľa oficiálnych údajov 11 917.

Pandémia v Rusku v posledných týždňoch veľmi zosilnela, pričom počet prípadov exponenciálne rastie a každých niekoľko dní sa zdvojnásobuje.

Kritici Kremľa však spochybňujú oficiálne štatistiky a poukazujú na rastúci počet pacientov so zápalom pľúc. Skutočný počet prípadov nákazy novým vírusom tak podľa nich môže byť oveľa vyšší.

Skryť Vypnúť reklamu

19:43 Spolu 1464 ľudí v 57 osadách otestovali vojaci v rámci akcie Karusel od začiatku testovania zameraného proti šíreniu nového koronavírusu v rómskych komunitách.

Načítavam video...

Súvisiaci článok Vojaci otestovali na koronavírus zatiaľ 1464 ľudí v 57 rómskych osadách Čítajte 

18:52 Dočasné zmeny v zákone o pobyte cudzincov majú pomôcť počas koronakrízy.

Všetky prechodné, trvalé alebo tolerované pobyty, ktorým končí časová platnosť počas krízovej situácie, či do jedného mesiaca po jej skončení, zostávajú platné aj dva mesiace po skončení krízy.

Vyplýva to z dočasných zmien v zákone o pobyte cudzincov, ktorý nadobudol platnosť vo štvrtok 9. apríla. Informuje o tom polícia na facebooku.

Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý legálne vstúpil na územie SR, je oprávnený zdržiavať sa na tomto území do uplynutia jedného mesiaca od skončenia krízovej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

18:45 Z ochorenia Covid-19 sa uzdravil 101-ročný britský dôchodca.

Informovala o tom v piatok stanica BBC.

Keitha Watsona z grófstva Worcestershire pôvodne prijali do nemocnice, aby ho operovali po úraze nohy, ktorý utrpel v dôsledku pádu.

Po hospitalizácii dostal horúčku a následné testy potvrdili prítomnosť nového koronavírusu.

18:42 Španielske úrady plánujú budúci týždeň povoliť návrat do práce robotníkom v továrňach či na stavbách.

Podľa expertov zmeny v oblasti výroby a výstavby prichádzajú priskoro.

18:41 Britský premiér Boris Johnson je po presunutí z jednotky intenzívnej starostlivosti na bežné nemocničné oddelenie schopný robiť "krátke prechádzky".

Informovala o tom v piatok podvečer spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na jeho hovorcu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:16 Bývanie je najvyššou ochranou v čase pandémie aj pre ľudí bez domova.

Organizácie pracujúce s nimi tak reagujú na vyhlásenie z 9. apríla po rokovaní vlády, na ktorom kompetentní informovali o tom, že ľudí bez domova začnú testovať.

Zástupcovia organizácií očakávajú, že prevenčné opatrenia budú rešpektovať ľudskú dôstojnosť, budú postavené na princípe dobrovoľnosti a vo forme ponuky pomoci, a nie vo forme reštrikcií a silových riešení.

Agentúru SITA o tom informovala Petra Nagyová z občianskeho združenia Proti prúdu.

Koronavírus na Slovensku: grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

18:05 Poľský kňaz slávil veľkonočnú omšu, dostal pokutu 2200 eur.

Omša sa konala v obci Sromowce Wyzne na juhu Poľska. Informovali o tom poľské médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Na základe prísnych pravidiel súvisiacich s pandémiou koronavírusu sa na omši v Poľsku nesmie zúčastniť viac než päť osôb.

17:39 Centrum Prešova bolo niekoľko posledných rokov na Veľký piatok plné ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na výjavy Živej krížovej cesty. Tú organizovali v centre mesta a v Záhrade umenia dobrovoľníci.

Tento rok sa však sväté omše budú sláviť bez účasti veriacich, dôvodom sú opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Rovnako bolo zrušené aj tradičné podujatie v centre Prešova.

17:28 V Južnej Kórei sa koronavírusom opäť nakazilo 91 vyliečených.

Podľa riaditeľa Kórejského centra pre kontrolu chorôb ide skôr o "reaktíváciu" vírusu ako o novú infekciu, uviedla v piatok agentúra Reuters.

Načítavam video...

17:13 Pri príležitosti 50. výročia záchrany astronautov z Apolla 13 sa neuskutoční žiadne verejné spomienkové podujatie.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámil to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Dôvodom je pandémia koronavírusu.

17:12 Krížová cesta v Jeruzaleme prebehla bez pútnikov. Po Via Dolorosa kráčal len miestny katolícky arcibiskup Pierbattista Pizzaballa.

17:05 V Rakúsku prudko klesol reprodukčný faktor koronavírusu. Toto číslo udáva, koľko zdravých ľudí sa nakazí od jedného chorého.

Experi podľa televízie ORF prišli k záveru, že 12. marca sa odhadovaný reprodukčný faktor vírusu pohyboval v rozpätí 3,5 - 4,0.

To znamená, že jedna infikovaná osoba mohla štatisticky nakaziť až štyroch ďalších ľudí. Po prijatí vládnych opatrení však začala hodnota faktora postupne klesať a 1. apríla dosiahla 1,14.

17:00 Mimoriadne opatrenia niektorí ľudia ignorujú aj v Turci. Gaderská dolina je plná ľudí, mnohí sú dokonca bez rúšok.

Skryť Vypnúť reklamu

16:53 Knižný sektor na Slovensku prichádza v dôsledku pandémie mesačne takmer o štyri milióny eur.

To je objem, ktorý bude každý mesiac chýbať kníhkupcom, distribúcii, vydavateľom a autorom, uviedlo pre agentúru SITA Združenie vydavateľov a kníhkupcov.

„Knihy sú sortiment, na ktorom nikdy neboli veľké zisky, čiže kníhkupci ani vydavatelia si nemali z čoho vytvoriť väčšie rezervy. Väčšinou dookola točia tržby z predchádzajúcich období. Ak tržby vypadnú a situácia bude trvať dlhšie, bez pomoci štátu príde nevyhnutný koniec,“ tvrdia členovia združenia.

Aké knižky ľudia najviac kupujú počas sociálnej izolácie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s majiteľom najväčšieho online kníhkupectva Martinus Michalom Meškom >>>>

Načítavam video...

16:43 V Afrike zastavili v súvislosti s pandémiou koronavírusu turizmus zahŕňajúci pozorovanie veľkých primátov.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Hoci nie je známe, či sa veľké ľudoopice môžu novým vírusom nakaziť, existujú obavy, že naši najbližší zvierací príbuzní by mohli byť tiež v ohrození.

16:41 Maďarsko má aktuálne asi štvrtinu pľúcnych ventilátorov, ktoré bude potrebovať počas kulminácie pandémie koronavírusu.

Povedal to v piatok premiér Viktor Orbán. Pričom očakáva, že koronavírusom sa nakazí asi pätina zamestnancov systému zdravotníctva.

16:39 V piatok popoludní bol na troch uzatvorených uliciach v meste Krompachy pokoj.

Boli pod dohľadom policajných hliadok, posilnených vojakmi.

Niektorí ľudia v karanténe čakali na príchod potravín, ktoré si vo štvrtok objednali. Iní si zasa sťažovali na nedostatok peňazí. Ulice mesta boli vyľudnené.

15:37 Na Slovensku vo štvrtok pribudlo 14 nových prípadov ochorenia Covid-19, celkovo je tak v republike 715 pozitívnych ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratóriá vyšetrili 2301 vzoriek, z toho 2287 bolo negatívnych. Počet testov s negatívnym výsledkom tak na Slovensku dosiahol 22 957.

Najviac prípadov výskytu ochorenia COVID-19 je v Bratislavskom kraji – 199, nasledujú Košický kraj – 94, Prešovský kraj – 89, Trenčiansky kraj - 86, Žilinský kraj – 85, Trnavský kraj – 64, Banskobystrický kraj - 54 a Nitriansky kraj s 44 pozitívnymi prípadmi.

Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 389 mužov a 326 žien.

Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov – 220 osôb, nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 204, vo vekovej kategórii 45 – 59 je to 150 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 97 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov – celkovo 41 (u troch ľudí nie je uvedený vek).

Skryť Vypnúť reklamu

15:33 O prípadnom otváraní obchodov rozhodnú podľa Matoviča odborníci.

Mimoriadna zodpovednosť väčšiny z nás nám podľa premiéra dopriala doterajší komfort, že nám denne nezomierajú stovky ľudí v nemocniciach, najmä tých najbezbrannejších.

15:18 Španielsko sa chystá budúci týždeň obnoviť činnosť časti priemyselných a stavebných firiem.

"Nemáme pocit, že tieto opatrenia významným spôsobom zvýšia šírenie vírusu," povedala hovorkyňa španielskeho núdzového koordinačného zdravotníckeho centra María José Sierrová. "Inak by sme ich neprijímali," dodala.

15:01 Hoci šírenie koronavírusu ovplyvnilo už pred mesiacom chod tisícok firiem, na marcových štatistikách o insolvenciách sa to ešte neprejavilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Uvádza to vo svojom mesačnom prehľade o konkurzoch portál Finstat.

14:56 Francúzsko vyčlenilo 20 miliárd eur na kapitálové injekcie pre veľké firmy.

Oznámil to v piatok minister financií Bruno Le Maire. Le Maire opakovane sľúbil pomoc popredným francúzskym korporáciám pri prekonávaní dôsledkov pandémie nového koronavírusu.

Uviedol, že v prípade potreby je štát pripravený prevziať v nich podiel a dokonca, ak to bude nevyhnutné, aj znárodniť ohrozené firmy.

14:55 V uplynulých 24 hodinách v Maďarsku zomrelo 11 pacientov nakazených novým druhom koronavírusu, zväčša išlo o starších ľudí trpiacich inými chorobami.

Počet infikovaných stúpol na 1190, pričom väčšina z nich je bez vážnejších príznakov, ale mnohých museli hospitalizovať, zaznelo v piatok v Budapešti na tlačovej konferencii krízového štábu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vláda definitívne potvrdila, že splátky úverov sa odložia. Pozrite si podrobnosti Čítajte 

14:53 Lízingové spoločnosti už zaznamenali klientov, ktorí majú ťažkosti so splácaním.

Do platnosti vstúpil návrh zákona, ktorý umožní ľuďom požiadať o odklad splátok úverov v bankách.

Ostatné spoločnosti poskytujúce úvery pre spotrebiteľov budú môcť na základe dlžníka odložiť splátky úverov na obdobie troch mesiacov, klient však bude mať možnosť požiadať o predĺženie o ďalšie tri mesiace.

Medzi tieto spoločnosti patria najmä lízingové spoločnosti, spoločnosti splátkového predaja a ostatní veritelia s povolením na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

14:52 Britská ekonomika sa v 2. štvrťroku prepadne do hlbokej recesie, ak bude pokračovať blokáda, ktorej cieľom je spomaliť šírenie nového koronavírusu.

Uviedol to Národný inštitút pre ekonomický a sociálny výskum.

14:36 Slovinsko zaznamenalo vo štvrtok ďalšie dve úmrtia na ochorenie COVID-19.

Tým sa počet obetí koronavírusovej epidémie v krajine zvýšil na 45. Počet infikovaných vzrástol o 36 na celkovo 1160, ukazujú údaje, ktoré vláda zverejnila v piatok.

14:35 Na palube francúzskej lietadlovej lode Charles de Gaulle bolo potvrdených 50 prípadov nákazy novým koronavírusom medzi členmi posádky.

Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na francúzske ministerstvo obrany. Traja námorníci boli z plavidla preventívne prevezení do nemocnice v prístave Toulon ležiacom na pobreží Stredozemného mora.

14:33 Irán hlási 122 ďalších úmrtí na koronavírus, , čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 4232.

Za posledných 24 hodín otestovali v tejto islamskej republike pozitívne 1972 ľudí a počet infikovaných v najhoršie zasiahnutej krajine Blízkeho východu tak stúpol na 68 192.

13:04 Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu v Belgicku prekročil tritisíc obetí.

Oznámili to v piatok tamojšie úrady po tom, ako v krajine zaevidovali 496 ďalších úmrtí. Informovala o tom agentúra AFP.

Súvisiaci článok Vyriešia krízu po pandémii koronabondy? Situácia je iná, ako keď sa pomáhalo Grécku Čítajte 

Zdravotnícki predstavitelia uviedli, že tento veľký nárast bilancie obetí v porovnaní s predošlým dňom zahŕňa 171 úmrtí v domovoch dôchodcov, ku ktorým došlo v druhej polovici marca. Za uplynulých 24 hodín pritom zomrelo 325 pacientov.

13:01 Do záverečného vyhlásenia z rokovania ministrov eurozóny sa dostala zmienka o tom, že vznikne fond na pomoc krajinám zasiahnutých pandémiou Covid-19 a ten bude môcť využívať „inovatívne finančné nástroje“.

Čo to presne znamená, ministri nespresnili, to by mali budúci týždeň urobiť na podobnej videokonferencii lídri členských štátov, ktorí budú mať posledné slovo. Čítajte viac tu >>>>

12:48 Španielsko zaznamenalo najnižší prírastok obetí od 24. marca.

Za uplynulých 24 hodín zaznamenali 605 nových úmrtí na nový koronavírus.

Súvisiaci článok Autoškola neprepadne, platnosť dokladov predĺžia (26 odpovedí) Čítajte 

12:32 Platnosť občianskych preukazov, ktorá sa mala končiť počas pandémie, sa predlžuje

Podobné predĺženie lehôt sa vzťahuje napríklad aj na platnosť potvrdenia o výsledku lekárskej prehliadky na žiadosti o udelenie vodičského oprávnenia, dokladu o zdravotnej spôsobilosti, dokladu o psychickej spôsobilosti, vodičského preukazu vrátane jeho platnosti pre skupinu vodičského oprávnenia, tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom a dokladu vydaného k tabuľke so zvláštnym evidenčným číslom.

Ako tieto zmeny ovplyvnia prihlásenie vozidla? Čítajte viac tu >>>>

12:19 Matovičov fond pomoci má prvé príspevky, pridať sa môže aj verejnosť.

Transparentný účet je aktívny od 7. apríla, vedený je na webe Štátnej pokladnice pod názvom Fond vzájomnej pomoci.

12:18 Komora mimovládok zriadila Koordinačný krízový štáb neziskového sektora.

"Viac ako inokedy pociťujeme potrebu rýchlej a presnej výmeny informácií v občianskom prostredí, ako aj s verejným sektorom, identifikácie kľúčových dosahov krízy na neziskový sektor. Zároveň s príchodom novej vlády očakávame sfunkčnenie a vylepšenie vzťahov medzi štátom a občianskou spoločnosťou, k čomu chceme aktívne prispieť," vysvetlil člen komory a výkonného výboru štábu Boris Strečanský.

12:16 Na konci marca sa mali v Česku konať republikové majstrovstvá v alpských disciplínach. Pre pandémiu koronavírusu ich museli zrušiť.

Tamojší lyžiarsky zväz sa však vynašiel. Čítajte viac >>>>

12:14 Aj počas Veľkého piatku pokračovalo testovanie v rámci akcie Karusel v osadách na východnom Slovensku.

Súvisiaci článok Testovanie pokračuje. Vzorky odoberali aj v Lomničke Čítajte 

Vláda tak chce predísť šíreniu nákazy koronavírusom v rómskych komunitách, ktoré patria medzi najohrozenejšie.

Príslušníci Ozbrojených síl odoberali klinické vzorky aj pred pastoračným centrom v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, kde žijú výlučne rómski obyvatelia.

12:00 Rakúsko zavádza zdravotné kontroly na hraniciach s Českom a Slovenskom.

Pri príchode do Rakúska cez ktorúkoľvek hranicu bude musieť každý cudzinec predložiť lekárske potvrdenie, že nie je infikovaný koronavírusom SARS-CoV-2.

Rakúšania a ľudia s trvalým pobytom v Rakúsku majú namiesto predloženia potvrdenia možnosť uchýliť sa po návrate do domácej karantény na dva týždne.

Naďalej je možné Rakúskom prechádzať bez zastavenia a povolená je aj cezhraničná preprava tovaru, informovala agentúra APA.

11:32 Obete koronavírusu v USA pochovávajú do masových hrobov.

Načítavam video...

Na záberoch je vidieť, ako osoby v ochranných odevoch rebríkom zostupujú do veľkých vyhĺbených jám, kde sú uložené rakvy. Deje sa tak na ostrove Hart Island, ktorý využívajú pre Newyorčanov, ktorí nemajú príbuzných alebo si nemohli dovoliť zaplatiť pohreb.

11:14 Počet nakazených novým koronavírusom sa v Rusku za posledných 24 hodín zvýšil o 1786 a dosiahol tak 11 917 infikovaných.

V rovnakom čase zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19 v krajine ďalších 18 pacientov, čím sa tamojší počet úmrtí zvýšil na 94. Oznámilo to v piatok ruské protikoronavírusové krízové centrum.

11:12 Karanténa v Los Angeles výrazne zlepšila kvalitu ovzdušia.

Načítavam video...

11:11 Česká republika eviduje celkovo 5589 prípadov nákazy novým koronavírusom, z nich 257 pribudlo vo štvrtok.

Českí lekári zatiaľ poznajú výsledky 114.854 testov, z nich niečo nad 8000 vykonali vo štvrtok.

Nie je to však počet otestovaných ľudí - ako totiž objasnil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, okolo 15 percent testov sa musí opakovať.

9:44 Slováci v posledných dňoch prežívajú pre epidémiu spôsobenú novým koronavírusom aj existenčné obavy.

Odborníci na duševné zdravie preto ľuďom pripomínajú, že nemusia byť na svoje trápenie sami.

Liga spustila nový projekt S rozvahou, kde psychiatrička Jana Ferencová prostredníctvom videí dáva ľuďom praktické rady ako situáciu zvládnuť.

9:35 Tisíce sociálnych pracovníkov a zdravotníkov na Slovensku, ktorých vyšetrenia štát neprepláca, otestujú na koronavírus.

Testovanie zabezpečia spoločnosti Medirex a J&T.

8:59 Nemecko hlási ďalších 5323 infikovaných koronavírusom a 266 úmrtí.

V prípade počtu nových infekcií ide o štvrtý deň nárastu po sebe po predošlých štyroch dňoch poklesu, vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), zverejnených v piatok ráno.

8:51 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia termín opätovného spustenia výroby zatiaľ nezverejnila.

O ďalšom vývoji v automobilke bude závod informovať najneskôr vo štvrtok 16. apríla.

8:14 Jemen hlási prvý prípad nákazy novým koronavírusom.

Humanitárne organizácie varovali, že keď koronavírus zasiahne zdravotníctvo Jemenu - podľa OSN vystaveného najhoršej humanitárnej kríze na svete -, dôsledky môžu byť katastrofálne.

7:08 Výbor na ochranu novinárov žiada Haiti o vyšetrenie útoku na novinárov, ktorí sa zaujímali o Covid-19.

Niekoľko mužov 2. apríla päsťami zaútočilo na ôsmich novinárov v priestoroch vládneho úradu, ktorý občanom vydáva preukazy totožnosti. Novinári skúmali tvrdenia, že úrad porušuje opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

7:05 Šéf OSN Guterres varoval, že pandémia Covid-19 zvyšuje nerovnosť žien.

Pandémia má podľa neho devastačné sociálne a ekonomické následky pre ženy a dievčatá.

Tie by podľa generálneho tajomníka OSN mohli zvrátiť aj malý pokrok smerom k rodovej rovnosti, ktorý sa podarilo dosiahnuť za posledných 25 rokov. Informovala o tom agentúra AP.

6:51 Austrálska polícia vykonala za účelom zaistenia čiernej skrinky raziu na výletnej lodi Ruby Princess.

Načítavam video...

Tá sa v Austrálii stala prvým ohniskom nákazy novým koronavírusom, píše denník The Telegraph.

6:48 Čína hlási 42 prípadov nákazy koronavírusom; v Južnej Kórei ich pribudlo 27.

Všetky grafy o koronavíruse vo svete si môžete pozrieť tu >>>>

Čína oznámila aj jedno ďalšie úmrtie, ku ktorému došlo v najviac zasiahnutom meste Wu-chan, píše agentúra AP.

6:48 O pandémii nového koronavírusu po prvý raz rokovala aj Bezpečnostná rada OSN.

Generálny tajomník OSN António Guterres počas videokonferencie za zatvorenými dverami pred 15 členmi BR OSN vyhlásil, že aktuálna krízová situácia "je bojom jednej generácie a zmyslom existencie Organizácie Spojených národov ako takej".

6:45 Súd vo francúzskom meste Nanterre vo štvrtok rozhodol, že primátor mesta Sceaux musí zrušiť svoje nariadenie o povinnom nosení ochranných masiek.

Nariadenie vydané Philippom Laurentom podľa súdneho verdiktu "nie je odôvodnené miestnymi pomermi a vážne narušuje základné právo slobody pohybu," uviedol podľa agentúry AFP Patrice Spinosi z Ligy pre ľudské práva, ktorá vo veci podala sťažnosť na súd.

Spinosi pripomenul, že "obmedzenie práv a slobôd na zabezpečenie verejného zdravia môže nariadiť iba vláda".

6:26 Spojené štáty sú podľa Trumpa na vrchole krízy vyvolanej koronavírusom.

Načítavam video...

"Som si takmer istý, že sme na vrchole hory. A teraz ideme dolu. V niektorých prípadoch sme tento proces už začali," vyhlásil Trump.

Viceprezident Mike Pence dodal, že oblasti, ktoré sú pandémiou najviac zasiahnuté, ako napríklad štáty New York, Louisiana či mesto Detroit, sú k vrcholu "blízko". Podľa jeho slov sú viditeľné znaky pokroku a nádej.

Americký expert na infekčné ochorenia Anthony Fauci počas denného brífingu v Bielom dome uviedol, že to, že sa v Spojených štátoch znižuje počet ľudí nakazených koronavírusom, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu, je dôsledkom toho, že opatrenia zavádzajúce sociálny odstup, sú účinné.

6:17 Rakúsko predlžuje obmedzenia pohybu do konca apríla, rúška budú povinné aj v MHD.

Rakúšania musia aktuálne rúška nosiť len pri nakupovaní v supermarketoch, a to iba v prípade, že daný obchod ich má k dispozícii.

Od utorka po veľkonočných sviatkoch však budú rúška povinné aj pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou a všeobecne pri nakupovaní.

Alternatívou môže byť aj šál alebo iná "bariéra proti kvapôčkovej infekcii", ktorá zakrýva ústa a nos. Výnimku z nariadenia tvoria deti do šesť rokov.

Cestujúci musia vo verejných prostriedkoch od iných osôb dodržiavať odstup najmenej jeden meter.

6:13 Prvé úmrtia na koronavírus hlásili aj zo slumov v Rio de Janeire.

Načítavam video...

Miestne ministerstvo zdravotníctva evidovalo vo svojej databáze úmrtí na COVID-19 šesť smrteľných obetí v štyroch slumoch nachádzajúcich sa v rôznych častiach mesta. Dvaja ľudia podľahli ochoreniu vo favele Rocinha, čo je najväčší slum v Latinskej Amerike.

6:12 Španielsko predĺžilo stav núdze vyvolaný pandémiou koronavírusu do 26. apríla.

Poslanci v Madride zahlasovali za návrh vlády a núdzový stav v krajine zahŕňajúci opatrenia, ako napríklad zákaz vychádzania a obmedzenie sociálnych kontaktov, tak predĺžili už po druhý raz o ďalšie dva týždne.

6:11 Dobré ráno vitajte na sme.sk, dianie okolo pandémie nového koronavírusu sledujeme minútu po minúte

Tohtoročné veľkonočné sviatky budú podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej o nádeji. Hlava štátu v príhovore vyzvala na dodržiavanie opatrení, ktoré nás môžu podľa nej dostať do stavu spred marca.

"Tieto sviatky budú o nádeji. O dúfaní v dobrý vývoj, v bezpečný svet okolo nás, v ktorom ľudský kontakt opäť zbližuje a neohrozuje. Sme smädní po nádeji a tento smäd potrebujeme uhasiť. Pomôže nám k tomu dôvera v zmysel toho, čo robíme," povedala Čaputová v príhovore.

"Potrebujeme veriť, že keď budeme v našom úsilí dôslední, môžeme sa postupne a premyslene vracať do stavu a na miesta, ktoré sme museli v polovici marca opustiť," doplnila prezidentka.

Aby sa svet stal takým, akým bol, musí sa prijať a dodržiavať to, čo je nevyhnutné.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 5. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 9. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 090
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 916
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 315
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 13 690
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 528
 6. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 680
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 663
 8. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 409
 9. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 188
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 098
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

S nápadom na odvolávanie Kolíkovej prišiel Fico.

51m
Česko vs. Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu na MS v hokeji 2021.

Sledujte online prenos s nami.

8 h
Mesto Svidník.

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.

23 h
Vakcína proti covidu od AstraZeneca.

Úmrtie už u nás spôsobil aj Pfizer.

7 h

Neprehliadnite tiež

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

S nápadom na odvolávanie Kolíkovej prišiel Fico.

50m
Boris Kollár.

Výpoveď Kollára mala súvisieť so zariadením Čistý deň.

2 h

Celkovo sa náklady odhadujú na 3,94 milióna eur s DPH.

3 h
Primárka Jana Danková

Január, február a marec boli pre ľudí na covidovom oddelení psychicky a fyzicky náročné. Nik z nás za celú kariéru nezažil takto náročné obdobie, hovorí Jana Danková.

6. máj