SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Nemocnice sa budú reprofilovať v troch vlnách, zatiaľ nie sme ani v prvej (minúta po minúte)

Na Slovensku je infikovaných 728 ľudí.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

22:04 Účelové zariadenie Kancelárie Národnej rady Častá - Papiernička je ďalším štátnym zariadením, ktoré poskytne služby repatriantom počas pandémie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Účelové zariadenia Častá - Papiernička sprístupnili repatriantom Čítajte 

Po návšteve zariadenia o tom na sobotnom brífingu informoval premiér Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec.

Na repatriáciu čaká v súčasnosti okolo 6000 ľudí, aj pre nich platí povinná štátna karanténa.

22:02 Počet potvrdených prípadov vo Švédsku prekročil 10 000 a 887 ľudí nákaze podľahlo.

Švédsko na rozdiel od iných európskych krajín prijalo menej prísne obmedzenia proti šíreniu koronavírusu. Švédska vláda okrem iného nechala otvorené reštaurácie, kaviarne, školy aj materské školy. Verejné stretnutia do 50 osôb sú taktiež povolené.

Prudký nárast počtu obetí nového druhu koronavírusu v Štokholme vedie k spochybňovaniu liberálneho prístupu švédskej vlády k pandémii.

21:03 Starosta mesta New York Bill de Blasio plánuje do 20. apríla umiestniť v hotelových izbách najmenej 6000 bezdomovcov.

Skryť Vypnúť reklamu

V hoteloch budú prioritne ubytovávať tých bezdomovcov, ktorí sú v staršom veku, majú príznaky nákazy, alebo už boli pozitívne testovaní. Ľudí bez domova mesto ubytuje v hotelových zariadeniach aj v prípade, ak nebudú schopní dodržiavať usmernenia týkajúce sa dištancovania od spoločnosti.

20:15 Spojené štáty oznámili v sobotu večer vyše 19 700 mŕtvych . Podľa nej sa tak USA stali krajinou s najvyšším počtom obetí nákazy a predstihli Taliansko.

Niekoľko hodín predtým Taliansko informovalo o 619 nových úmrtiach na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2, pričom celkovo nákaze podľahlo 19 468 ľudí. Celkový počet infikovaných v Taliansku - vrátane mŕtvych a uzdravených - dosiahol 152 271. Počet nakazených v USA stúpol na vyše 500 000.

Skryť Vypnúť reklamu

20:09 Vo Francúzsku celkový počet mŕtvych od začiatku epidémie dosiahol 13 832.

Celkovo sa doteraz nakazilo 93 790 ľudí. Predstaviteľ ministerstva Jérôme Salomon na pravidelné tlačovej konferencii povedal, že počas uplynulých 24 hodín zomrelo 353 pacientov v nemocniciach. V piatok bolo v nemocniciach 554 mŕtvych.

20:07 Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa prihovoril v sobotu večer v nemeckej televízii k obyvateľom krajiny, ktorých vyzval, aby boli počas Veľkonočných sviatkov, v čase koronakrízy, trpezliví, disciplinovaní a solidárni.

Vystúpenie hlavy štátu je nezvyčajné, pretože spolkový prezident sa zvyčajne prihovára v takejto forme občanom iba na Vianoce. "Pandémia nám ukazuje, že sme zraniteľní. Zrejme sme si príliš dlho mysleli, že sme nezraniteľní, že vždy to ide len rýchlejšie, vyššie a ďalej, ale to bol omyl. Kedy a ako budeme môcť zmierniť obmedzenia, o tom nerozhodnú len politici a experti samotní, ale my všetci to máme v rukách našou trpezlivosťou a disciplínou práve teraz, keď je to pre nás najťažšie. Solidaritu, ktorú teraz dokazujeme každý deň, budeme potrebovať v budúcnosti ešte viac. Po tejto kríze budeme inou spoločnosťou. Nechceme nijakú bojazlivú, nijakú nedôverčivú spoločnosť, ale môžeme byť spoločnosťou s väčšou dôverou, väčšou ohľaduplnosťou a s väčšou vierou vo vlastné presvedčenie," uviedol Steinmeier.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

19:42 Školy v New Yorku ostanú až do konca školského roka zatvorené.

Oznámil to v sobotu starosta americkej metropoly Bill de Blasio. Ako povedal, študenti budú pokračovať v online vyučovaní. Americké školy sú zatvorené od 16. marca. Rozsiahle úsilie presunúť vzdelávanie online zožalo len čiastočné úspechy. Mnohým chudobnejším žiakom totiž chýba pripojenie na internet alebo zariadenia na spojenie sa s virtuálnymi triedami.

19:14 Taliansko zaznamenalo v sobotu 619 nových úmrtí. Celkovo tak nákaze podľahlo v krajine 19 468 ľudí. Celkový počet infikovaných v Taliansku - vrátane mŕtvych a uzdravených - dosiahol 152 271.

Úrad pre civilnú ochranu zverejnil nové údaje krátko po tom, čo agentúra AFP hlásila, že Spojené štáty sa stali v sobotu krajinou s najvyšším počtom obetí na následky nákazy novým koronavírusom a predstihli tak Taliansko.

Skryť Vypnúť reklamu

To už ale neplatí.

19:10 Nemocnice na Slovensku by sa mali reprofilizovať v troch fázach. V súčasnosti nie sme ani v prvej vlne, keďže komunitný prenos nebol dokázaný, uviedol na brífingu minister zdravotníctva Krajčí.

"Krízový koordinačný tím začal koordinovať všetkých ústavných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, teda nielen štátne nemocnice, ale aj neštátne nemocnice a súkromných poskytovateľov. Snažíme sa vytvoriť reprofilizačnú schému tak, aby ústavná zdravotná starostlivosť bola kvalitne pripravená na nástup pandémie," skonštatoval Krajčí.

V úvodnej fáze je pripravených pre pacientov 500 lôžok.

19:05 Minister Marek Krajčí podpísal v piatok nákup ďalších 88 pľúcnych ventilácií.

"Ministerstvo zdravotníctva sa pripravuje na scenár, že bude mať k dispozícii viac ako 1000 špičkových ventilácií pre celé územie Slovenska," doplnil Krajčí. Na dodaní ďalších 300 prístrojov sa dohodla vláda s výrobcom dýchacích prístrojov Chirana Medical Stará Turá už pred týždňom.

Skryť Vypnúť reklamu

18:17 Spojené štáty sa stali v sobotu krajinou s najvyšším počtom obetí na následky nákazy novým koronavírusom a predstihli tak Taliansko.

Nákaza si vyžiadala najmenej 18 860 ľudí. Počet nakazených stúpol na 503 594. Taliansko zaznamenalo dosiaľ 18 849 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Spojené štáty sa tým stali prvou krajinou na svete, ktorá v priebehu jedného dňa zaznamenala viac ako 2000 obetí koronavírusu.

18:16 Irán napriek narastajúcemu počtu prípadov otvoril niektoré podniky a úrady. Výnimkou je hlavné mesto Teherán, kde sa podniky a úrady budú môcť otvoriť až o týždeň.

Irán, ktorý patrí medzi najtvrdšie zasiahnuté krajiny, oznámil v sobotu ďalších 125 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 4357. V krajine doposiaľ evidujú viac ako 70 000 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 40 000 vyliečených.

Skryť Vypnúť reklamu

18:09 Talianske úrady sprísnili kontrolu dodržiavania karantény počas veľkonočných sviatkov.

V obave, že sa epidémia vymkne kontrole, apelujú na obyvateľov, aby neopúšťali svoje domovy. Na diaľnici pri Ríme sa tvorili kolóny áut, ktoré smerovali z metropoly. Dôvodom boli dôkladné policajné kontroly. Pomocou nich chcú úrady zabrániť tomu, aby ľudia začali v dôsledku pekného jarného počasia vo veľkom porušovať prísnu karanténu. Odradiť chce polícia predovšetkým tých obyvateľov, ktorí majú v úmysle vydať sa na svoje víkendové sídla. Kontroly sa preto sústreďujú aj do okolia prímorských a horských letovísk.

17:54 Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell očakáva po tom, ako sa šírenie nového koronavírusu dostane pod kontrolu, robustné oživenie ekonomiky, a to aj napriek škodám, ktoré spôsobila pandémia. Powell vo štvrtok v on-line prejave povedal, že Fed bude naďalej robiť všetko potrebné, aby pomohol ekonomike v ťažkých časoch.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď sa epidémia tohto vírusu dostane pod kontrolu, firmy budú pokračovať v podnikaní a ľudia sa vrátia do práce," uviedol Powell. Podľa neho existuje dostatok dôvodov očakávať, že oživovanie ekonomiky bude robustné.

17:43 Svetová zdravotnícka organizácia prešetruje prípady pacientov, ktorým diagnostikovali vyliečenie z nákazy novým koronavírusom, ale po prepustení z nemocníc mali znova pozitívny test.

Juhokórejské úrady v piatok evidovali 91 pacientov, ktorých považovali za vyliečených a mali znovu pozitívny výsledok testov. Riaditeľka Kórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Čong Un-gjong uviedla, že u týchto pacientov sa nákaza skôr opäť aktivovala, než by boli znovu infikovaní.

17:42 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa k sobotňajšiemu ránu za uplynulých 24 hodín zvýšil o 308 na 2511.

Skryť Vypnúť reklamu

Z tohto počtu 73 ľudí nákaze podľahlo a 79 sa uzdravilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým uviedol, že "tento týždeň bolo na Ukrajine distribuovaných 4000 opätovne použiteľných ochranných odevov domácej výroby. Každý deň vyrábame takmer milión masiek".

17:37 V Poľsku pribudlo od piatku 133 prípadov nákazy novým koronavírusom a 14 úmrtí. Celkovo sa tak bilancia v krajine vyšplhala na 6 088 infikovaných a 195 mŕtvych. Najvyšší počet úmrtí a potvrdených prípadov nákazy je evidovaných v Mazovskom vojvodstve, v ktorom sa nachádza hlavné mesto Varšava.

17:15 V Británii podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 917 ľudí.

Informovala o tom v sobotu agentúra AFP. Celkový počet obetí, ktoré v britských nemocniciach podľahli ochoreniu COVID-19 spôsobenom novým koronavírusom SARS-CoV-2, tak v Británii stúpol na 9875. Počet potvrdených prípadov infekcie stúpol v sobotu o 5234 na 78 991.

Skryť Vypnúť reklamu

16:18 Obvineniu z prečinu porušovania povinnosti za krízovej situácie čelí 38-ročná žena z Bratislavy. Napriek štátom nariadenej karanténe v čase pandémie nového koronavírusu pendlovala medzi Rakúskom a Slovenskom, pričom porušila viaceré povinnosti vyplývajúce z opatrenia vydaného Úradom verejného zdravotníctva SR. V prípade preukázania viny jej hrozí trest odňatia slobody na dva roky.

16:07 Minister Krajčí si myslí, že odmenou za zodpovednosť Slovákov by mohlo byť postupné uvoľňovanie niektorých opatrení. Či by to bola otázka dní alebo týždňov, špecifikovať nechcel, je to podľa neho otázka na ústredný krízový štáb. "Treba ich veľmi múdro urobiť, protiepidemiologicky nastaviť," uviedol s tým, že sa tomu nebráni.

15:25 "Aj omša cez televíziu doma je platná. Poznám rodiny, ktoré sa pred televízor posadia v sviatočnom oblečení, ako by naozaj išli do kostola," hovorí kňaz Marián Prachár.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako teraz vyzerajú dni kňaza? Ako bude vyzerať obrady v jeho kostole? A čo by si veriaci aj neveriaci mali zobrať z tejto pandémie?

Načítavam video...

15:05 Francúzsko sa rozhodlo povoliť ľuďom opustiť svoje bydlisko, ak si chcú z útulkov adoptovať domáce zviera.

Vláda tak urobila aj napriek prísnym opatreniam o obmedzení pohybu mimo svojho domu či bytu, ktoré zaviedla v rámci boja proti pandémii COVID-19. Francúzske ministerstvo vnútra v stanovisku uviedlo, že k rozhodnutiu umožniť opustenie bydliska za účelom adopcie zvierat z útulkov pristúpilo po výzve skupiny na ochranu zvierat.

14:31 Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil počet nových infikovaných koronavírusom.

Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva, z nových potvrdených prípadov bol jeden pacient v karanténnom stredisku, jedna pacientka je v kritickom veku nad 65 rokov. Aktuálne je s potvrdeným ochorením na nový koronavírus hospitalizovaných 44 pacientov, s podozrením je hospitalizovaných 103 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

14:29 Školy v Číne by mohli opäť začať s vyučovaním do konca apríla. S takýmto odhadom prišiel podľa novín Global Times šéf expertnej komisie vlády pre boj s novým koronavírusom Čung Nan-šan. Ako povedal, pokiaľ už nedôjde k žiadnemu novému veľkému rozšíreniu nákazy, bude otvorenie škôl možné.

14:17 Voľné kapacity v karanténnych zariadeniach Košického samosprávneho kraja sa míňajú, informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Podľa nej z dôvodu vysokého počtu navrátilcov vyčlenili pre repatriantov aj ubytovňu pri Obchodnej akadémii v Rožňave, ktorá mala pôvodne slúžiť lekárom. V sobotu sa v nej má ubytovať približne 100 repatriantov.

14:14 Únia Rómov Slovenska vyzvala rómskych poslancov v parlamente, aby začali riešiť situáciu v osadách, ktoré sa ocitli v karanténe.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Únie ide o unáhlené a prehnané opatrenie. "Identifikovali 31 pozitívnych z viac ako 6900 obyvateľov, čo je veľmi malé číslo na to aby boli v karanténe celé osady. Pri takejto matematike by museli byt v karanténe aj iné mestá a obce na Slovensku ale tomu tak nie je," argumentujú členovia Únie a dodávajú, že ide o selektívny a diskriminačný prístup zo strany vlády.

14:10 Od soboty má byť v Chate nad plážou pri Kunovskej priehrade pri Senici ubytovaných približne 60 Slovákov, ktorí prišli zo zahraničia a majú štátom nariadenú karanténu.

Repatrianti tam absolvujú povinnú 14-dňovú karanténu alebo zostanú ubytovaní len do vykonania testovania na nový koronavírus a jeho negatívneho vyhodnotenia.

14:05 Príliš skoré rušenie reštriktívnych opatrení by mohlo viesť k "smrtiacemu vzkrieseniu" infekcií, varoval šéf Svetovej zdravotníckej organizácie doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov by mali byť krajiny obozretné, čo sa týka uvoľňovania reštrikcií, hoci viaceré z nich bojujú s ekonomickými dopadmi pandémie.

13:51 Britský premiér Boris Johnson v nemocnici, kde je naďalej hospitalizovaný s diagnózou COVID-19, hrá hry a sleduje filmy.

Premiér počas liečby sleduje komédiu Withnail a ja či svetoznámu trilógiu Pán prsteňov. Taktiež hrá sudoku. Johnsona presunuli z jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) na bežné nemocničné oddelenie vo štvrtok večer. Jeho hovorca vtedy uviedol, že po presunutí z JIS bol premiér schopný robiť "krátke prechádzky".

13:27 Počet nakazených novým koronavírusom sa v Rusku za posledných 24 hodín zvýšil o 1667 a dosiahol tak 13 584. V rovnakom čase zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19 v krajine ďalších 12 pacientov, čím sa tamojší počet úmrtí zvýšil na 106.

Skryť Vypnúť reklamu

13:21 Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 510 nových úmrtí na nový koronavírus. Predstavuje to pokles v porovnaní so 605 prípadmi hlásenými v piatok a najnižší počet od 24. marca.

Nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 doposiaľ v Španielsku podľahlo 16.353 ľudí. Vírusom sa infikovalo celkovo 161 852 ľudí, z ktorých sa takmer 60 000 vyliečilo.

12:51 Slovensko má 13 ďalších prípadov nového koronavírusu. Spolu je tak nakazených 728 ľudí. 2161 vzoriek bolo negatívnych.

O nových prípadoch informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií na svojom facebooku aj na webe korona.gov.sk.

Facebookový status s informáciou však približne po hodine NCZI odstránilo, čísla sa do včerajšieho stavu vrátili aj na korona.gov.sk.

Podľa informácií denníka SME sú však čísla správne.

12:17 Americká spoločnosť Amazon oznámila, že vybuduje vlastné testovacie laboratórium na koronavírus, kde bude monitorovať zdravie svojich zamestnancov.

Prípady ochorenia COVID-19 zaznamenali už vo viac než 50 pobočkách Amazonu naprieč USA. V niektorých potvrdili infekciu u viacerých zamestnancov. Spoločnosť v tejto súvislosti uviedla, že zhromaždila tím, ktorý vybuduje ich vlastné "testovacie zariadenie". Zamestnanci predtým Amazon kritizovali za údajnú nedostatočnú reakciu na pandémiu koronavírusu.

12:05 Japonský premiér Šinzó Abe vyzval spoluobčanov, aby sa vyhli návštevám nočných podnikov, ako sú bary, kluby a reštaurácie.

Celonárodná výzva, aby občania zostali vo večerných hodinách doma, prichádza štyri dni po vyhlásení núdzového stavu v Tokiu a v šiestich ďalších prefektúrach.

11:45 Zubné ambulancie v Trnavskom kraji fungujú podľa vedúcej odboru zdravotníctva v kraji Lucie Šmidovičovej v štandardnom režime.

Samozrejmosťou v nich je zvýšený hygienický štandard. Jedna z ambulancií v Trnave poskytuje služby aj pre pacientov v karanténe.

Pravdepodobne od štvrtka bude v prevádzke aj ambulancia vyhradená pre pacientov s potvrdeným COVID-19 a pacientov s výraznými príznakmi tohto ochorenia.

11:32 Pri dlhšom nosení tvárového rúška sa jeho účinnosť znižuje, preto sa oň treba správne starať. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Textilné rúško je dôležité pravidelne prať v práčke pri teplote minimálne 60 stupňov Celzia. Možno ho tiež aspoň päť minút vyvariť vo vriacej vode. "Ak ho nestíhate sterilizovať inak, rúško vyžehlite," radí ministerstvo.

11:22 Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu sa v Nemecku za posledných 24 hodín zvýšil o 4133 na celkových 117 658. V krajine zároveň zaznamenali ďalších 171 úmrtí, čím počet obetí stúpol na 2544.

11:19 Počet nakazených novým druhom koronavírusu v Maďarsku stúpol v sobotu o 120 na 1310.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších osem starších ľudí. Obetí v krajine je už 85. Nemocnice po zotavení opustilo 115 pacientov. V povinnej domácej karanténe nariadenej úradmi je 17 490 osôb. Akreditované laboratóriá otestovali dosiaľ 31 961 vzoriek.

11:17 Donald Trump nariadil vláde, aby poskytla pomoc Taliansku.

"Taliansko, jeden z našich najbližších a najstarších spojencov, je sužované pandémiou COVID-19," uviedol Trump v oficiálnej správe Bieleho domu, ktorú zverejnili v piatok neskoro večer.

Taliansko, jeden z našich najbližších a najstarších spojencov, je sužované pandémiou Covid-19.

Donald Trump

Hoci má vláda USA "zodpovednosť v prvom rade voči americkému ľudu", pomoc Taliansku prispeje k zmierneniu dôsledkov tejto krízy a demonštruje líderstvo Spojených štátov, napísal Trump.

10:20 V Česku je 5732 ľudí s dokázaným ochorením COVID-19. V piatok tu pribudlo 163 prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je najmenší nárast v tomto týždni.

Celkovo v Česku v súvislosti s COVID-19 zomrelo už 123 ľudí, mnohí z nich však mali aj iné choroby. Uzdravilo sa 346 ľudí.

09:50 Ak by mal niekto mať ekonomický prospech z tragickej situácie okolo pandémie koronavírusu, na prvý pohľad by to mohli byť médiá. Ľudia sú doma, majú čas si čítať, pozerať televíziu či browsovať po internete, navyše ľudstvo prežíva krízu, akú si nikto nepamätá, a preto prirodzene stúpa aj dopyt po informáciách.

Napriek tomu, doterajšie skúsenosti hovoria skôr o tom, že médiá sú len ďalším porazeným tejto krízy, navyše ich porážka môže byť ešte väčším masakrom ako v prípade iných odvetví.

09:24 V Univerzitnej nemocnici Martin vyčlenili 109 lôžok na niektorých nemocničných oddeleniach pre tzv. červené zóny. V nich budú hospitalizovaní pacienti s Covid-19, ak by potrebovali zdravotnú starostlivosť v najbližších týždňoch.

Takýto model považuje nemocnica za priechodný aj z dlhodobejšieho hľadiska, pričom nebude ohrozené poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti u pacientov, ktorí koronavírus nemajú.

09:07 Ministerstvo zdravotníctva zaplatí za 300 kusov pľúcnych ventilátorov od spoločnosti Chirana Medical 9 177 292 eur s DPH.

Výrobca mu dodá štyri rôzne verzie prístroja Chirana Aura s cenami od 27-tisíc do 34-tisíc eur za kus. Na všetky dostane ministerstvo mimoriadnu štvorpercentnú zľavu a trojročnú záruku. Prvých 40 pľúcnych ventilátorov s označením Chirana Aura dostanú nemocnice do konca apríla.

08:29 Kritická situácia súvisiaca so šíriacim sa koronavírusom, ktorá je v súčasnosti prakticky na celom svete, zasiahla Južnú Kóreu ešte koncom februára.

Levočanovi Gabrielovi Lukáčovi, ktorý pôsobí ako lektor slovenského jazyka a literatúry na Kórejskej univerzite zahraničných štúdií v meste Jongin, sa tým jeho život vo viacerých smeroch skomplikoval.

Napriek tomu, že sa Južnej Kórei podarilo v relatívne krátkom čase dostať masívne šírenie vírusu pod kontrolu, na Slovensko sa pre zrušené lety zatiaľ vrátiť nemôže.

07:54 Ekonomické dosahy epidémie koronavírusu sú nezvratné. Šetriť bude štát, samosprávy, podniky, firmy i samotní ľudia. Niektoré firmy sa rozhodli prepúšťať, viaceré úrady práce už evidujú nárast uchádzačov o prácu.

V Trnave nám potvrdili, že v marci sa počet nezamestnaných v ich evidencii zvýši asi o dvesto.

Ďalší zamestnávatelia zasa namiesto prepúšťania znižovali mzdy.

07:46 Dve tretiny Nemcov sú spokojné s tým, ako spolková vláda pristupuje k boju proti pandémii koronavírusového ochorenia COVID-19. Vyplýva to z nového prieskumu, ktorý pre tlačovú agentúru DPA uskutočnila spoločnosť YouGov. Približne 66 percent opýtaných poskytlo pozitívnu reakciu na konanie nemeckej vlády pod vedením kancelárky Angely Merkelovej

07:32 Španielska verejnoprávna televízia TVE začala tento týždeň vysielať sitcom nazvaný Denníky z karantény (Diarios de la cuarentena).

Ním chce spríjemniť nútenú izoláciu Španielom zatvoreným kvôli koronavírusu doma už cez tri týždne. Niektorí užívatelia sociálnych sietí ale tento komediálny seriál kritizovali ako nevhodný v krajine, kde už zomrelo takmer 16-tisíc ľudí.

"Myslím, že už je čas dať ľuďom trochu nádeje a pomôcť divákovi, aby bol doma rád," povedal denníku El Mundo programový riaditeľ TVE Fernando López Puig. "Verejnoprávna televízia má informovať, ale aj baviť, a to je to, čo robíme," dodal.

07:28 Kým väčšina krajín plánuje postupne uvoľňovať prísne opatrenia, aby sa mohlo začať s oživovaním ekonomiky, experti sa snažia odhadnúť, ktoré štáty sa otrasú zo škôd najrýchlejšie.

Súvisiaci článok Ktoré štáty majú väčšiu šancu na rýchle zotavenie po pandémii? Čítajte 

Zároveň podotýkajú, že rýchle zotavenie jednotlivých krajín bude len čiastkovým úspechom.

Pre globálnu ekonomiku je totiž kľúčové, aby sa z krízy pozviechali predovšetkým veľkí hráči ako Spojené štáty a Čína.

06:37 Írsky premiér Leo Varadkar oznámil, že platnosť obmedzenia pohybu osôb v súvislosti s pandémiou koronavírusu bude predĺžená do 5. mája.

Vláda podľa Varadkara súhlasila s "odporúčaniami expertov", podľa ktorých má byť platnosť opatrení predĺžená. Polícia bude mať v súvislosti s bojom proti epidémii aj naďalej posilnené právomoci, ktoré získala v stredu 8. apríla.

06:34 Uruguaj v piatok evakuoval 112 Austrálčanov a Novozélandčanov z výletnej lode pri pobreží Uruguaja, na ktorej u 128 osôb potvrdili nákazu koronavírusom SARS-CoV-2.

Evakuácia sa týka 96 Austrálčanov a 16 občanov Nového Zélandu, spresňuje agentúra Reuters. Tieto osoby budú v sobotu letecky prevezené do Austrálie za dodržania prísnych hygienických opatrení.

06:26 Až 2108 ľudí zomrelo na Covid-19 v Spojených štátoch v priebehu jedného dňa.

Spojené štáty sa tým stali prvou krajinou na svete, ktorá v priebehu jedného dňa zaznamenala viac ako 2000 obetí koronavírusu SARS-CoV-2. Celkový počet úmrtí v Spojených štátoch dosiahol 18 586.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 036
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 282
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 202
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 154
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 714
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 663
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 444
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 612
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 517
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 572
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.