SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Jaguar predĺžil odstávku výroby, Británia má už viac ako 10-tisíc obetí (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 14 prípadov.

Automobilka Jaguar Land Rover.Automobilka Jaguar Land Rover. (Zdroj: TASR)

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať spolu s nami naživo (minúta po minúte):

21:00 Minútu po minúte sme pre dnešok ukončili, ďakujeme za pozornosť. V podrobnom informovaní o pandémii budeme pokračovať aj zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

20:24 Francúzsko začalo s izoláciou 1900 členov posádky lietadlovej lode Charles de Gaulle v dôsledku predošlých pozitívnych prípadov nákazy COVID-19, ktorá sa na palube preukázala u 50 námorníkov.

Loď na jadrový pohon zakotvila v prístave Toulon na juhu krajiny po tom, čo bola jej misia v Stredozemnom mori a Atlantickom oceáne v dôsledku šírenia nákazy skrátená o desať dní.

Podľa miestnych úradov prebieha dôkladná pozemná aj letecká evakuácia lode tak, aby sa predišlo riziku ďalšieho šírenia infekcie. Troch členov posádky preventívne previezli do nemocnice v Toulon ešte predtým, ako loď zakotvila v prístave.

20:03 Francúzsko zaznamenalo ďalších 561 obetí koronavírusu v nemocniciach a opatrovateľských ústavoch.

Informoval o tom portál France 24, podľa ktorého však počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti klesol už štvrtý deň za sebou.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo sa počet úmrtí vo Francúzsku zvýšil na 14 393 z 13 832 registrovaných v sobotu. Počet osôb na jednotkách intenzívnej starostlivosti dosiahol 6845. V sobotu to bolo 6883, v piatok 7004.

19:45 Takúto Veľkú noc ešte nik z nás neprežil. Napriek zavretým chrámom a zákazu zhromažďovania je tu nádej, že boj s neviditeľným nepriateľom vyhráme. Nádej, že každý západ slnka premeníme na nové svitanie. Pretože len človek má v sebe odolnosť a zároveň spolunáležitosť v najťažších chvíľach," napísala počas Veľkonočnej nedele na svojom facebooku Veronika Remišová.

19:20 V Poľsku pribudlo od soboty 318 prípadov nákazy a 24 úmrtí. Celkovo sa tak bilancia v krajine vyšplhala na 6674 infikovaných a 232 mŕtvych.

Súvisiaci článok Foxconn obnoví po sviatkoch výrobu, Jaguar termín odsunul Čítajte 

19:15 Spoločnosť Foxconn Slovakia, ktorá vyrába spotrebnú elektroniku, od 14. apríla obnovuje výrobu. Jej rozsah bude upravený podľa aktuálneho dopytu.

SkryťVypnúť reklamu

Firma informuje, že všetci pracovníci a dodávatelia musia nosiť rúška, po príchode do práce musia absolvovať meranie teploty a dezinfekciu rúk.

Na druhej strane, automobilka Jaguar Land Rover zatiaľ výrobu neobnoví. Pred vyše týždňom oznámila, že ju prerušuje do obobia po Veľkonočných sviatkoch.

„Vzhľadom na rýchlo sa meniace okolnosti a najnovšie informácie sme sa rozhodli predĺžiť výrobnú prestávku v našich výrobných centrách, vrátane nitrianskeho závodu. Termín jej ukončenia v túto chvíľu nešpecifikujeme,“ informovala Miroslava Remenárová z Jaguaru Land Rover.

19:00 Spojené arabské emiráty predstavili online sobášnu službu pre ľudí, ktorí chcú uzavrieť manželstvo napriek prísnym bezpečnostným opatreniam.

Ministerstvo spravodlivosti stránku spustilo, aby umožnilo zasnúbeným párom podať dokumenty potrebné k sobášu a tiež, aby si mohli vybrať spomedzi schválených klerikov oprávnených vykonávať sobáše.

SkryťVypnúť reklamu

Páry si následne stanovia termín virtuálneho svadobného obradu, ktorý sa uskutoční prostredníctvom videokonferencie. V rámci nej musia poskytnúť svoje digitálne podpisy, na základe ktorých im vydajú sobášny list. Certifikáty potom digitálne overia a pošlú novomanželom do mobilných telefónov.

18:32 Taliansko zaznamenalo 431 nových úmrtí, čo je najnižší počet úmrtí za posledné tri týždne, informovala agentúra AFP. Celkovo nákaze v krajine podľahlo 19 899 ľudí. Viac obetí majú len Spojené štáty.

Podľa AFP nedeľňajšie údaje naznačujú, že šírenie nákazy v Taliansku dosiahlo svoj vrchol. Podľa agentúry ANSA je momentálne v Taliansku 102 253 pacientov
s koronavírusom, čo je v porovnaní so sobotou nárast o 1984. V sobotu bol nárast o 1999.

Súvisiaci článok Varoval Bill Gates pred pandémiou? Dnes pomáha s vývojom vakcíny Čítajte 

18:15 „Dnes už najhrozivejšia globálna katastrofa nevyzerá takto,“ okomentoval obrázok americký miliardár a filantrop Bill Gates. „Dnes globálna katastrofa vyzerá skôr takto,“ pokračoval zakladateľ Microsoftu, keď sa na obrazovke zjavil zväčšený model vírusu chrípky.

SkryťVypnúť reklamu

Gates počas osem a pol minútovej prednášky na konferencii TED už pred piatimi rokmi upozornil, že skutočným rizikom pre svet dnes nie sú jadrové zbrane, ale prípadná nová nákaza.

Viac si prečítajte v texte Niny Sobotovičovej.

Načítavam video...

18:04 Španielsko zaznamenalo najnižší denný prírastok nových prípadov za tri týždne a pripravuje sa na uvoľnenie prísnych opatrení. Úrady za 24 hodín potvrdili 4 167 nových prípadov, čím sa celkový počet potvrdených prípadov v krajine vyšplhal na 166 019.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo 16 972 ľudí.

17:38 V Južnej Kórei za 24 hodín pribudlo 32 nových prípadov a tri úmrtia, čím sa ďalej potvrdzuje klesajúci trend šírenia nákazy. Spolu v krajine doposiaľ evidujú 214 úmrtí.

Hoci sa v porovnaní so začiatkom marca, kedy denne pribúdali stovky nových prípadov, nárast spomalil, existujú obavy z ďalšieho rastu počtu infikovaných, a to najmä v súvislosti s rizikom nedávneho prenosu nákazy v baroch a iných voľnočasových zariadeniach, či jednotlivcami prichádzajúcimi zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

17:10 V Británii zomrelo na nákazu koronavírusom za posledných 24 hodín ďalších 737 ľudí, čím celkový počet obetí, ktoré v britských nemocniciach podľahli ochoreniu COVID-19, stúpol na 10 612, uviedla agentúra AFP.

Nedeľňajší počet obetí je nižší ako v ostatných dňoch. V sobotu Británia hlásila 917 mŕtvych, v piatok dokonca zaznamenala doposiaľ svoj najvyšší denný prírastok úmrtí - 980 mŕtvych. Tento počet bol vyšší, než najväčší denný prírastok obetí doposiaľ zaznamenaný v Taliansku (919) a Španielsku (950).

Súvisiaci článok Prvá vlna navrátilcov vírus do trebišovskej osady nepriviezla Čítajte 

17:04 V okresnom meste Trebišov žije rómska komunita v počte 6 700 ľudí. Viacerí sú rozcestovaní za prácou v štátoch Európy, a preto nečudo, že sú na mieste obavy aj samotných obyvateľov osady, či sa tu koronavírus a ochorenie Covid-19 nekontrolovateľne nerozšíri.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia je však zatiaľ uspokojivá. Aj výsledky testovania v predošlých dňoch vojenskými zdravotníkmi boli negatívne. Testovali pritom osoby, ktoré prišli do mesta ešte pred zavedením prísnejších opatrení na hraniciach štátu.

16:53 Británia porazí koronavírus, vyhlásil premiér Boris Johnson po prepustení z londýnskej Nemocnice sv. Tomáša, kde bol týždeň hospitalizovaný.

Podľa agentúry AFP Johnson sediac oblečený v obleku a kravate vo videu, ktoré zverejnil úrad vlády, tvrdí: "Porazíme tento koronavírus... a porazíme ho spolu. Aj keď sa tento boj v žiadnom prípade ešte neskončil, v tejto neuveriteľnej národnej bitke dosahujeme pokrok."

Načítavam video...

16:47 Platnosť celoročných alebo bodových permanentiek v Mestskej krytej plavárni Žilina sa predĺži o obdobie, počas ktorého je preventívne uzavretá pre pandémiu.

SkryťVypnúť reklamu

Nárok na predĺženie vzniká všetkým zákazníkom, ktorých platnosť permanentky presiahne dátum 10. marca 2020.

16:24 Na 2737 stúpol v nedeľu počet obetí v Holandsku. Za 24 hodín chorobe podľahlo ďalších 94 ľudí.

Počet potvrdených prípadov infekcie v krajine sa zvýšil o 1188 na 25 587.

16:10 Český prezident Miloš Zeman podľa vlastných slov cíti nádej a opatrenia podľa neho zabrali. Myslí si však, že Snemovňa mala umožniť predĺženie núdzového stavu do 15. mája. Vyjadril sa tak v diskusnej relácii televízie Prima Partie. Občanov zároveň vyzval, aby vydržali.

Vo veľkonočnom posolstve v Českej televízii uviedol, že je potrebné spoločnosť uzdraviť solidaritou a láskou.

Načítavam video...

V Partii Zeman poznamenal, že nie je záruka, že ak sa spoločnosť vystaví voľnému priebehu epidémie, bude človek imúnny.

SkryťVypnúť reklamu

Námestníka ministra zdravotníctva Romana Prymulu si podľa vlastných slov váži, no prikláňa sa skôr k názoru, že je lepšie populáciu chrániť a neuchyľovať sa k takzvanému premorovaniu.

Naša spoločnosť nie je mŕtva, je zranená a my všetci by sme ju mali uzdraviť. Nemôžeme ju uzdraviť nenávisťou, ale môžeme ju uzdraviť láskou a vzájomnou solidaritou.

Miloš Zeman, český prezident

O veľkonočné posolstvo ho podľa jeho slov požiadal kardinál Duka. "Dnes nebudem hovoriť o ekonomike ani o koronavíruse. Budem hovoriť o nádeji," povedal na úvod.

"Naša spoločnosť nie je mŕtva, je zranená a my všetci by sme ju mali uzdraviť. Nemôžeme ju uzdraviť nenávisťou, ktorá sa niekedy objavuje na sociálnych sieťach, ale môžeme ju uzdraviť láskou a vzájomnou solidaritou," vyjadril sa vo vysielaní Českej televízie a vyzval na solidaritu k deťom a starším ľuďom.

15:49 V Česku v sobotu pribudlo 170 nových prípadov nákazy a celkovo krajina eviduje 5905 prípadov. Zomrelo 132 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň zverejnil Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky odhad, podľa ktorého sa v Česku v polovici apríla predpokladá približne 8000 potvrdených prípadov a na konci mesiaca 14 200.

15:36 Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa zapojila do výroby ochranných štítov pre zdravotníkov. Pracovníci
fakulty vyrábajú štíty pomocou 3D tlačiarní.

Prvých 14 vyrobených ochranných štítov už dostali zdravotníci vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Ďalšie budú skompletizované v najbližších dňoch, informoval prodekan fakulty Jozef Žarnovský.

15:22 India a ďalšie juhoázijské krajiny pravdepodobne zaznamenajú v tomto roku v dôsledku pandémie najslabší hospodársky rast za štyri dekády.

Svetová banka vo svojej správe o vyhliadkach regiónu južnej Ázie, ktorý tvorí osem krajín, tento rok očakáva jeho rast len o 1,8 až 2,8 percenta. To je výrazne horšia prognóza ako pred šiestimi mesiacmi, keď mu predpovedala expanziu o 6,3 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

15:05 Príslušníci maďarskej armády v chemických ochranných odevoch začali v dezinfikovať domov dôchodcov v Budapešti na Peštianskej ceste, kde v sobotu počet potvrdených infikovaných dosiahol 198, a kde chorobe COVID-19 podľahlo už osem seniorov.

O zásahu vojakov v sociálnom zariadení, ktoré je s kapacitou 544 lôžok a 200 členným personálom najväčším zariadením svojho druhu v hlavnom meste, zverejnila armáda fotografie na svojej internetovej stránke.

Súvisiaci článok Domov sociálnych služieb v Pezinku je v karanténe, potvrdili tam koronavírus Čítajte 

15:01 Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov v Pezinku je v karanténe. Potvrdili tam prvý prípad ochorenia COVID-19.

Výskyt ochorenia potvrdili u staršej klientky včera popoludní.

Na náklady Bratislavského samosprávneho kraja teraz prejdú testami všetci zamestnanci a klienti zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

14:44 Britského premiéra Borisa Johnsona prepustili v nedeľu z londýnskej Nemocnice sv. Tomáša, kde bol týždeň hospitalizovaný. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na jeho hovorcu.

Päťdesiatpäťročný politik bude v liečení pokračovať v premiérskej vidieckej rezidencii Chequers. Do práce sa však hneď nevráti.

14:21 Nemecký konglomerát Siemens nezníži svoju pracovnú silu pre hospodársky pokles, ktorý spôsobila pandémia. Vyhlásil to generálny riaditeľ Joe Kaeser v rozhovore pre sobotné vydanie Passauer Neue Presse.

"Nikto zo Siemensu neodíde pre dočasné výkyvy aktivity," uviedol Kaeser. Pripustil však, že skrátenie pracovného času by sa mohlo rozšíriť na viac jeho podnikov v Nemecku.

14:14 Členské štáty EÚ musia konať koordinovane, aby bola únia do budúcnosti efektívnejšia. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedli poslanci Európskeho parlamentu Michal Šimečka, Robert Hajšel a Monika Beňová.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšími krokmi, ktoré doteraz EÚ urobila v boji proti koronavírusu, sú podľa nich ekonomické opatrenia, ktoré znamenali napríklad uvoľnenie 37 miliárd eur z „eurofondov“ pre členské štáty. EÚ sa podľa europoslancov musí zamerať na záchranu ekonomiky, či už formou spoločných „koronabondov“, alebo využitím eurovalu a iných nástrojov.

13:36 Pápež František vyzval svet na solidaritu v boji s "epochálnou výzvou", ktorú predstavuje pandémia nového koronavírusu. Špeciálne tiež oslovil politických lídrov, ktorých požiadal, aby dali nádej a príležitosti prepusteným pracovníkom.

Vyjadril sa tak v nedeľu v tradičnej veľkonočnej kázni, pričom tiež vyzval na odpustenie sankcií, dlhov a pokoj zbraní na upokojenie konfliktov a finančnej krízy po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto nie je čas na sebeckosť, pretože výzva, ktorej čelíme, je spoločná a nerozlišuje medzi ľuďmi," skonštatoval pápež.

Súvisiaci článok Armádni lekári testovali na Luniku IX zamestnancov úradu i navrátilcov Čítajte 

13:32 Armádni lekári dorazili počas Veľkonočnej nedele na Sídlisko Lunik IX, kde otestovali asi dvadsiatku tamojších obyvateľov na Covid-19.

„Testovanie prebieha aj počas sviatkov. Mne telefonovali v sobotu, že v nedeľu doobeda dorazia k nám. Pripravili sme pre vojenských lekárov zoznam 20 ľudí, ktorí mali byť preverení. Išlo o obyvateľov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou a tiež zamestnancov úradu, ktorí prichádzajú do kontaktu s ľuďmi so sídliska,“ povedal starosta Marcel Šaňa.

13:15 Nemecký automobilový koncern Volkswagen predstaví v nadchádzajúcich dňoch svoje plány na obnovenie výroby v Nemecku.

Plány na reštart sa pripravujú, povedal Stefan Sommer, riaditeľ nákupu skupiny Volkswagen. Dodal, že podrobnosti budú nasledovať po veľkonočných sviatkoch. Zároveň upozornil, že opätovné otvorenie tovární je podmienené vyhlásením politikov o tom, kedy plánujú obnoviť verejný život.

SkryťVypnúť reklamu

12:47 Iracký študent Ahmed Khaled al-Kábi mohol osláviť vytúžený sobáš vďaka pomoci polície.

Dvadsaťtriročný muž, ktorý svoju novomanželku požiadal o ruku vlani, plánoval veľkú svadbu s rodinou a priateľmi v irackom meste Nadžaf, no zámer mu prekazila pandémia koronavírusu. V snahe zabrániť šíreniu nákazy iracká
vláda nariadila prísne bezpečnostné opatrenia, vrátane zákazu zhromažďovania veľkých skupín ľudí.

Keďže al-Kábi nechcel sobáš odkladať, prišiel s iným plánom. Požiadal o pomoc miestne bezpečnostné zložky. Polícia zareagovala tak, že mu poskytla autá a jeho nevestu previezla na rodinnú oslavu pre šesť ľudí.

12:44 Najviac prípadov výskytu ochorenia COVID-19 na Slovensku eviduje rezort zdravotníctva v Bratislavskom kraji (208), nasledujú Košický kraj (97), Prešovský kraj (93), Trenčiansky kraj (89), Žilinský kraj (88), Trnavský kraj (66), Banskobystrický kraj (55) a Nitriansky kraj s 46 pozitívnymi prípadmi.

Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 399 mužov a 343 žien.

12:35 Pandémia koronavírusu má v Európe už viac ako 75-tisíc obetí. Až 80 percent z nich ochoreniu COVID-19 podľahlo v Taliansku, Španielsku, Francúzsku a Británii. Údaje sú oficiálne k 11:45 nášho času.

Spomedzi 909 673 nakazených v Európe zomrelo 75 011 ľudí. Celosvetovo prišlo o život 109 133 osôb.

12:20 Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa k nedeľňajšiemu ránu za zvýšil o 266 na 2 777. Podľa ministerstva zdravotníctva bolo doteraz v krajine zaregistrovaných 83 úmrtí a 89 ľudí sa uzdravilo.

12:13 Španielsko zaznamenalo za 24 hodín 619 nových úmrtí. Predstavuje to nárast v porovnaní s 510 prípadmi hlásenými v sobotu, čo bol najnižší počet od 24. marca.

Nákaze koronavírusom doposiaľ v Španielsku podľahlo 16 972 ľudí. Vírusom sa infikovalo celkovo 166 019 ľudí, z ktorých sa viac ako 62-tisíc vyliečilo.

11:54 Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 14 nových prípadov ochorenia COVID-19. Celkovo už máme 742 pozitívnych ľudí.

Laboratóriá vyšetrili spolu 1580 vzoriek, z toho 1566 bolo negatívnych. Počet testov s negatívnym výsledkom tak na Slovensku dosiahol 26 684.

Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií hospitalizovaných 119 pacientov.

U 46 z nich bol koronavírus potvrdený, v 73 prípadoch sa čaká na výsledok testov.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú tri osoby, šesť pacientov si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu.

Z ochorenia sa doteraz podarilo vyliečiť podľa hlásenia nemocníc ministerstvu zdravotníctva 23 ľuďom na Slovensku. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.

11:50 Za uplynulých 24 hodín zomrelo v Maďarsku 14 starších ľudí s ďalšími ochoreniami a pribudlo 100 nakazených.

Počet obetí dosiahol v krajine 99 a nakazilo sa celkovo 1410 osôb.

11:47 Aj košické kostoly a chrámy na Veľkonočnú nedeľu ostali takmer prázdne. Opatrenia proti epidémii spôsobili situáciu, na ktorú si nemôžu pamätať ani najstarší Košičania.

Bohoslužby a liturgie sa konali bez masovej účasti veriaciach, tí mohli prísť do kostolov a chrámov len individuálne, za dodržania prísnych podmienok.

11:17 V Japonsku piaty deň po sebe hlásia rekordný nárast nových prípadov. Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo 714 nových nakazených a štyri úmrtia.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol 7 460, vrátane 712 z výletnej lode Diamond Princess. Ochoreniu zatiaľ podľahlo 109 ľudí.

Tamojšie zdravotnícke zariadenia varujú, že pribúdajúci pacienti napínajú kapacity na pokraj kolapsu. Pracovníci akútnej a pohotovostnej starostlivosti vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom upozorňujú, že "kolaps urgentnej medicíny" by mohol viesť ku kolapsu celej zdravotnej starostlivosti.

11:04 Všeobecná výnimka zo zákazu jazdy pre nákladné automobily cez Slovensko v období veľkonočných sviatkov po piatku 10. apríla platí aj v nedeľu 12. a v pondelok 13. apríla.

Prezídium Policajného zboru povolilo výnimku vzhľadom na výskyt koronavírusu so zámerom znížiť koncentráciu vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách a odstavných plochách a zabezpečiť plynulý tranzit cez územie Slovenska. Výnimka podľa polície platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území Slovenska.

10:40 Rusko zaznamenalo 2186 nových prípadov COVID-19. Ide o dosiaľ
najvyšší denný nárast v krajine od vypuknutia pandémie.

Celkovo je v Rusku podľa agentúry Reuters potvrdených 15 770 prípadov nákazy. Bilancia mortality vzrástla o 24 súvisiacich úmrtí na 130.

Dve tretiny prípadov nákazy sú v metropole Moskva, vrátanie 1306 prípadov, ktoré pribudli za uplynulý deň. Chorobu evidujú už v 82 z 85 administratívnych regiónov Ruskej federácie.

10:33 Odborníci z oblasti veterinárnej medicíny odporúčajú majiteľom mačiek, aby ich držali doma a pomohli tak zabrániť šíreniu koronavírusu. Britská asociácia veterinárnych lekárov však zároveň tvrdí, že "majitelia sa nemusia obávať" rizika infikovania sa od svojich domácich zvierat.

"Nie je známy jediný prípad psa alebo mačky, ktoré by nakazili človeka ochorením COVID-19," povedal pre BBC News doktor Angel Almendros zo City University v Hongkongu. Výskum však ukázal, že mačky sa môžu nakaziť vírusom od iných mačiek.

10:16 Britský premiér Boris Johnson, ktorý sa lieči z ochorenia COVID-19, vďačí za život zamestnancom Národnej zdravotnej služby (NHS). Vyjadril sa tak v prvom verejnom vyhlásení, odkedy ho vo štvrtok presunuli z jednotky intenzívnej starostlivosti.

Päťdesiatpäťročný politik poďakoval zdravotníkom londýnskej St. Thomas' Hospital, kde sa naďalej zotavuje po tom, ako strávil tri noci na JIS. "Nemôžem im dostatočne poďakovať. Vďačím im za život," povedal.

Downing Street pritom nechce špekulovať, kedy by ho mohli prepustiť z nemocnice a kedy sa vráti do práce.

9:53 Právnička zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea vydala výzvu na jeho prepustenie z britského väzenia. Stella Morrisová uviedla, že existujú oprávnené obavy o jeho zdravie vzhľadom na koronavírusovú pandémiu a Assangeovu izoláciu vo väzbe.

Assangeovi právni zástupcovia tvrdia, že 48-ročnému Austrálčanovi hrozí nákaza, ktorá je vo väzniciach "endemická", a je vzhľadom na svoje fyzické i psychické problémy zraniteľnejší.

Súvisiaci článok Spojené štáty majú smutné prvenstvo, počet obetí presiahol 20-tisíc Čítajte 

9:42 Spojené štáty americké v sobotu zaznamenali smutné prvenstvo, keď počet obetí koronavírusu najprv prekonal Taliansko, ktoré hlási 19 468 mŕtvych, a následne presiahol 20-tisíc.

Zhruba polovica úmrtí pritom pripadá na newyorskú metropolitnú oblasť. Štát New York potvrdil ďalších 783 obetí, doterajší celkový počet mŕtvych prekročil 8 600.

Na nárast obetí sa navyše pripravujú mestá na americkom Stredozápade.

9:30 Pobyt v nemocnici nemusí byť pre niektorých ľudí príliš príjemný. A čo ak príde na oddelenie lekár alebo iný člen zdravotníckeho personálu v maske, s okuliarmi a v ochrannom obleku? Preto si Robertino Rodriguez, terapeut z nemocnice v San Diegu, dal na ochranný oblek usmievavú fotografiu.

So snahou, ako pacientom uľahčiť liečbu, sa pochválil na instagrame, kde sa jeho nápad zapáčil viac ako 30-tisíc ľuďom. "Bolo mi veľmi ľúto mojich pacientov na pohotovosti, keď k ním prídem a mám tvár zakrytú ochrannou maskou," napísal k svojmu príspevku.

"Úsmev dokáže s vystrašeným pacientom urobiť hotové divy. A preto som si vyrobil veľkú, v plaste zatavenú fotografiu, na ktorej sa usmievam, aby moji pacienti videli upokojujúci úsmev," dodal.

Loading

...

9:22 Veľká Británia venuje rozvojovým krajinám nad rámec bežnej pomoci ďalších 200 miliónov libier (cca 227 miliónov eur) na boj proti šíreniu koronavírusu.

Sumu rozdelia medzi britské a medzinárodné organizácie - 130 miliónov libier dostane OSN, z toho 65 miliónov Svetová zdravotnícka organizácia a 50 miliónov Medzinárodný červený kríž.

Súvisiaci článok Väčšina Slovákov prichádza na účtoch o peniaze. Dnes to môže byť dobre Čítajte 

8:50 Viac ako dve tretiny úspor držia Slováci podľa prieskumu Národnej banky Slovenska v hotovosti alebo na sporiacich účtoch. V časoch padajúcich trhov, ktoré odhrýzajú z majetku investorov, to môže byť dobrá správa.

Viac si prečítate v texte Jany Hambálkovej.

8:35 Koronavírus prekonala aj manželka bývalého futbalistu Arjena Robbena, ktorý počas aktívnej hráčskej kariéry pôsobil v Chelsea Londýn, Reale Madrid či Bayerne Mníchov.

"Manželka sa už uzdravila, ale neboli to ľahké chvíle. Zle sa jej dýchalo, cítila hrozný tlak na hrudníku," opísal Robben, ktorý aj s ich troma deťmi mali výsledky testov na koronavírus negatívne.

8:20 V americkom štáte Aljaška prebehli aj napriek pandémii koronavírusu demokratické primárky. Hlasovalo sa poštou.

Víťazom sa stal Joe Biden, ktorý je už de facto demokratickým nominantom do prezidentských volieb. Jeho najväčší a prakticky jediný súper Bernie Sanders v stredu z boja o nomináciu odstúpil.

7:41 Vláda Spojeného kráľovstva predstavila kampaň na podporu obetí domáceho násilia počas celoštátneho obmedzenia voľného pohybu.

Cieľom kampane s hashtagom #YouAreNotAlone je ubezpečiť ľudí zažívajúcim domáce násilie, že podporné služby sú pre nich stále k dispozícii.

Vzhľadom na vysoký nárast telefonátov obetí domáceho násilia so žiadosťou o pomoc sa britské ministerstvo vnútra zaviazalo prispieť sumou približne 1,9 milióna libier na okamžité posilnenie liniek pomoci a online podpory pre obete takýchto činov.

7:14 Turecko oznámilo 5 138 nových prípadov ochorenia COVID-19, čím sa ich celkový počet zvýšil na 52 167. Podľa ministra zdravotníctva Fahrettina Kocu však nárast prípadov odráža väčší počet testov. Za posledný deň ich vykonali 33 170 a od vypuknutia pandémie už 340 380.

Počet úmrtí v krajine vzrástol o 95 na celkových 1101.

7:03 Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová verí, že sa vakcínu proti novému typu koronavírusu podarí vyvinúť ešte do konca tohto roka.

Na vývoji očkovacej látky pracujú v Európe dva veľmi sľubné výskumné tímy, povedala a dodala, že sa počíta so skorým začiatkom klinických testov.

6:45 Čína potvrdila v nedeľu 99 nových prípadov nákazy, čo je najviac za vyše mesiaca. Ide o najvyšší počet nových prípadov od 6. marca.

Oproti predchádzajúcemu dňu sa počet infikovaných viac než zdvojnásobil. S výnimkou dvoch ide o prípady nákazy importované zo zahraničia. Viac ako polovica nakazených pricestovala 10. apríla jedným lietadlom z Ruska.

Nové úmrtia v nedeľu nehlásili.

6:28 Saudská Arábia predĺžila až do odvolania zákaz vychádzania, ktorý bol zavedený v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Nariadenie vydal saudskoarabský kráľ Salmán.

Nočný zákaz vychádzania bol v krajine zavedený 23. marca s platnosťou na 21 dní. Obyvatelia nemôžu vychádzať zo svojich domovov medzi 19:00 a 06:00.

V metropole Rijád a ďalších veľkých mestských aglomeráciách i v posvätných mestách Mekka a Medína platí 24-hodinový zákaz vychádzania.

06:15 Britská kráľovná Alžbeta II. sa v sobotu druhý raz v tomto týždni prihovorila národu. Pri príležitosti sviatkov Veľkej noci zdôraznila, že pandémia koronavírusu obyvateľov Spojeného kráľovstva nezdolá.

"Pre mnohých z nás bude Veľká noc tento rok iná, ale dodržiavaním zákazu sociálnej interakcie chránime druhých. Veľká noc je tu však stále a dnes ju potrebujeme viac, ako kedykoľvek predtým. Aj keď je smrť temná - najmä pre tých, ktorí trpia smútkom - svetlo a život sú väčšie. Nech je živý plameň Veľkonočnej nádeje stabilným sprievodcom našej budúcnosti," povedala.

Načítavam video...

6:00 Veriaci po celom svete trávia najväčšie kresťanské sviatky roka inak ako zvyčajne. Zostávajú vo svojich domovoch, kým inokedy plné kostoly zívajú prázdnotou.

Aj pápež František celebroval sobotnú veľkonočnú vigíliu v takmer prázdnej vatikánskej bazilike, spoločnosť mu robila iba nevyhnutná asistencia.

"V túto noc nadobúdame jedno základné právo, ktoré nám nebude odobraté: právo na nádej. Je to jedna nová, živá nádej, ktorá pochádza od Boha. Nie je iba optimizmom, nie je akýmsi tľapnutím po pleci či príležitostným povzbudením s chvíľkovým úsmevom. Nie. Je to nebeský dar, ktorý sme si nemohli zaobstarať sami," povedal pápež počas sobotňajšej homílie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 645
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 625
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 698
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 376
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 475
 6. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 445
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 3 242
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 2 270
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Venhart.

Rozhovor s Martinom Venhartom.


15 h
Peter Schutz.

Pitvanie kravín slúži len polarizácii spoločnosti.


17 h
Momentka zo zápasu Slovensko - Česko na MS do 20 rokov 2022.

Slovensko nemá po úvodnom predstavení na MS do 20 rokov na konte ani bod.


Šimon Čop 2 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu