- Proces v prípade vraždy Jána Kuciaka pokračoval desiatym dňom.
- Pre pandémiu Covid-19 pojednávanie sledujú iba tri médiá, Aktuality.sk a RTVS vysielajú živý zvukový prenos.
- Kočnerov obhajca namietol zaujatosť senátu. Súd o námietke nebude konať.
- Nebol predvolaný žiaden svedok, čítali sa listinné dôkazy.
- TU si môžete prečítať doterajší priebeh pojednávania.
- TU nájdete prehľad dôkazov proti Kočnerovi a Zsuzsovej.
Proces v prípade Kuciakovej vraždy sme sledovali minútu po minúte:
13:05 Pojednávanie na dnes skončilo, pokračuje zajtra (vo štvrtok) od 9.00 hod.
13:04 Súd informoval, že mu prišlo aj vyjadrenie Privatbanky zo skupiny Penta a spoločnosti Penta Funding, ktoré sa týkajú zmeniek, ktoré firma Penta Funding vystavila Marianovi Kočnerovi. Súd predpokladá, že na základe tohto vyjadrenie dôjde k spresneniu návrhu na zaistenie majetku Mariana Kočnera. Tieto zmenky v hodnote niekoľko miliónov eur sú najlikvidnejší Kočnerov majetok.
13:03 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová informuje, že Daniel Lipšic (zástupca Kuciakovcov) aj Štefan Neszméry (obhajca Zsuzsovej) doručili súdu dôkazné návrhy. Zároveň informovala, že súd prijal posudok z odboru psychológie a psychiatrie obžalovaného Mariana Kočnera.
Záver pojednávania
12:54 Číta sa výpoveď Tomáša Kušníra, staršieho brata Zlatice Kušnírovej. Opísal v nej priebeh udalostí, keď sa o vražde dozvedeli.
12:52 Ku Gašparovej výpovedi sa nikto nevyjadruje.
Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová preto pristúpila k čítaniu výpovede policajta Miroslava Vereša, ktorý vykonal lustráciu Jána Kuciaka. Dostal na to telefonický pokyn od Michala Zubčáka.
Vereš oovedal, že to bolo jediné, čo na tom nebolo bežné, lebo zvyčajne takéto pokyny dostával písomne. „Bol tam Ján Kuciak, jeho rodičia a súrodenci, autá a myslím, že aj doklady, to si nespomínam," vypovedal Vereš. „Nevedel som pre koho to je, za akým účelom, bol to rozkaz nadriadeného.“
12:37 Polícia sa Gašpara pýtala, či ako policajný prezident mal informáciu, že vyšetrovací tím pracoval s verziou, že objednávateľom vraždy môže byť Norbert Bodor. „Neviem, či to bola oficiálne verzia. Viem, že sa ju médiá snažili vnútiť do konania. Médiá sa snažia vytvárať dojem, že bol informovaný o pripravovaných úkonoch,“ reagoval Gašpar.
12:28 Gašpar povedal, že s Kočnerom nemá žiaden vzťah. „Nikdy sme sa nestretli.“ Priznal, že Norbert Bodor je rodina a pozná ho od detstva od roku 1986. „Stretávame sa raz- dvakrát do týždne, inokedy menej často.“
12:18 Gašpar potvrdil, že Vorobjovov je jeho sused na ulici vo Veľkých Janíkovciach. Ako susedia sa nenavštevovali.
12:15 „Príkaz na lustráciu Jána Kuciaka som nedal, kategoricky to odmietam,“ povedal Gašpar na polícii. Vypovedal, že Pavla Vorobjovova videl možno tri- až štyrikrát.
12:06 Ide sa čítať výpoveď bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Výpoveď exprezidenta PPZ Tibora Gašpara
12:04 Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica poukazuje, že Kočner mal konflikt s Kuciakom skôr než v čase ich známeho telefónu. Spomína tlačovú konferenciu, kde Kuciak dostal do úzkych Kočnera pre prevody hotelov na Donovaloch. „Nemá to žiaden súvis,“ bráni sa tomu Kočner.
12:02 Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic reaguje, že neskôr sa bude čítať Kočnerova komunikácia cez aplikáciu Threema a jej obsah potvrdzuje, že Kočner si nechával robiť tieto lustrácie.
12:00 „Dátum objednania lustrácie Jána Kuciaka 22. augusta nesúvisí s mojou osobou. Nikto nehľadal dôvod, prečo to bolo práve v tento deň. Čo sa stalo v živote Jána Kuciaka v tento deň? K tomu sa možno vyjadrím neskôr,“ bráni sa obžalovaný Kočner. Odmieta, že by on dával Kuciaka lustrovať. Bráni sa, že s Kuciakom mal verbálny konflikt (telefón, v ktorom Jána Kuciaka zastrašoval, pozn. red.) dva týždne pred lustráciou.
11:53 Zubčák hovorí, že pred Kuciakom robili lustráciu 27 novinárov ku kauze bývalého bankového úradníka Filipa Rybaniča. V zozname lustrovaných novinárov vtedy Kuciak nebol.
Keď neskôr prišla požiadavka na lustráciu Kuciaka, „myslel som si, že je to doplnenie tej žiadosti z februára 2017 k prípadu Rybanič. Bežne sa analýzy dopĺňali a rozširovali.“
„Nepripadalo mi to nijak zvláštne, robil som aj analýzy iných novinárov,“ povedal policajtom Zubčák.
11:51 Zubčák hovorí, že pokyn na lustráciu mu dal Pavol Vorobjovov. Výstupom mala byť vzťahová analýza.
„Bolo to bežné, že mi zadával takéto úlohy. Vtedy mi to nepripadalo divné. Naše oddelenie plní takéto úlohy bežne. Bežne však dostávam úlohy písomne. Takáto analýza ku Kuciakovi nebola jediná na základe ústneho pokynu,“ povedal Zubčák.
„Vtedy som to bral ako rozkaz a plnil som ho,“ dodal. Povedal, že o Kuciakovi nevedeli nič iné, iba to, že je novinár.
11:46 Ide sa čítať výpoveď Michala Zubčáka, vedúceho analytického oddelenia, ktorý spracúval lustráciu Jána Kuciaka a ďalších novinárov (vrátane autora tejto minúty po minúte).
Výpoveď Michala Zubčáka
11:43 Po prestávke sa chce vyjadriť k výsluchu Vorobjovova Roman Kvasnica, splnomocnený zástupca Zlatice Kušnírovej.
„Tá lustrácia bola vykonaná v septembri/októbri 2017. Zapadá to do ostatných dôkazov. Následne bol Ján Kuciak sledovaný. (...)
Bolo jednoznačne preukázané, že neexistoval žiaden zákonný dôvod na lustráciu Jána Kuciaka, išlo o absolútnu svojvôľu príslušníkov Policajného zboru. Tie výhovorky, ktoré odzneli pred vyšetrovateľom, boli motivované iba snahou vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Títo ľudia by mali byť postavení pred súd za zneužitie právomoci verejného činiteľa,“ dodal Kvasnica.
11:30 Bola vyhlásená krátka 10-minútová hygienická prestávka. Pojednávanie dnes skončí asi o hodinu a pol.
11:29 Kočner k výsluchu Vorobjovova:
„Z výpovede tohto svedka jednoznačne vyplýva, že lustrácia Jána Kuciaka bola jedna jediná, prebehla na konci leta alebo na jeseň 2017. Ani v spise nie je informácia, že by bola iná lustrácia. To je v rozpore s výpoveďou svedka Tótha, že už vo februári 2017 mal k dispozícii lustráciu, kde bola adresa iná. Svedok Tóth toto nespochybniteľne tvrdil. Považujem za veľmi zvláštne, že nikto tento rozpor nemá záujem odstrániť.“
11:24 Vorobjovov vypovedal, že nepozná Mariana Kočnera ani Norberta Bodora. Momentálne pracuje na policajnom operatívnom pracovisku v Nitre.
11:21 Vorobjovov policajtom potvrdil, že pred výsluchom sa rozprával s vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Vorobjovov mu mal povedať, že si myslí, že práve Gašpar mu (Vorobjovovi) mal prikázať lustrovať Kuciaka. Vorobjovov si nespomínal, čo mu na to Gašpar povedal, vraj iba to, že si to asi zle pamätá.
11:19 Vorobjovov opisuje, ako vyzeral výsledok lustrácie. Išlo o grafické znázornenie údajov z policajných databázach, išlo o známe tzv. pavúky.
11:07 Vorobjovov na výsluchu uviedol: „Presne si nespomínam, ale v letných mesiacoch v roku 2017 na mňa bola prenesená požiadavka stotožnenia osoby Jána Kuciaka. Túto požiadavku som preniesol na podriadeného vedúceho analytického oddelenia Michala Zubčáka. Uvedená požiadavka prišla telefonicky alebo osobne v rámci služobnej činnosti. (...)
V predošlej výpovedi som uviedol, že to bola požiadavka policajného prezidenta Tibora Gašpara, ale teraz musím uviesť, že to bola iba moja domnienka, lebo takýchto požiadaviek sme dostávali stovky z rôznych súčastí PPZ.
Moja domnienka, že to bolo pre pána Gašpara, vyplýva z toho, že po mojom prechode na finančnú spravodajskú jednotku sme intenzívnejšie komunikovali. Nepamätám si, či si pre lustráciu niekto prišiel. Je možné, že si pre ňu nikto neprišiel. Samotný lustrák nemal žiadne číslo, bol to len výstup. (...)
Po skutku vo februári 2018 som upovedomil o lustrácii svojich nadriadených,“ vypovedal Vorobjovov.
11:02 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová ide čítať výpoveď Pavla Vorobjovova, bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky. Najprv prečítala oznámenie o zbavení jeho mlčanlivosti.
Výpoveď Pavla Vorobjovova
10:59 Rodičia Miroslav Marčeka v prípravnom konaní využili právo nevypovedať.
10:49 Naďalej sa čítajú zápisnice o výsluchu svedkov, ktorí riešili SIM karty alebo predaj mobilných telefónov. Účelom týchto výpovedí je preukázať, že Zoltán Andruskó naozaj kúpil telefóny, ktoré neskôr podľa obžaloby použili Tomáš Szabó a Miroslav Marček pri vražde, a ako sa tieto telefóny k Andruskóovi dostali.
10:38 Na súde sa už začali čítať listinné dôkazy – zápisnice o výsluchu svedkov. Momentálne ide o výpovede ľudí, ktorí si kupovali SIM karty, ktoré neskôr kúpil Zoltán Andruskó a Tomáš Szabó a Miroslav Marček ich podľa vyšetrovania poučili na komunikáciu pri plánovaní a vykonaní vrážd.
Ide v podstate o akýchsi bielych koní, ktoré kupovali na svoje občiansky preukaz SIM karty. Dôvodom je, že na Slovensku nie je možné kúpiť SIM kartu anonymne. Z výpovedí vyplýva, že SIM karty a jednoduchý tlačidlový telefón naozaj od nich nakoniec kupoval Zoltán Andruskó.
Výpovede k mobilným telefónom
10:25 Kočnerov obhajca Marek Para opäť požiadal o slovo a povedal, že trvá na osobnom výsluchu Ivana Kočnera, brata Mariana Kočnera. Zápisnica o jeho výsluchu sa teda čítať nebude.
10:21 Senát po prestávke rozhodol, že o námietke zaujatosti nebude konať.
„Námietka vznesená obhajcom de facto neguje právny poriadok Slovenskej republiky, ktorým zákonodarca dáva právo obžalovaným uznať svoju vinu. Súd takéto vyhlásenie, ktoré podal obžalovaný Marček prijal a následne rozsudkom rozhodol o vine a nevykonával dôkazy k otázke viny, len k trestu. Samotný výrok o vine je vyhlásený na základe prijatia vyhlásenia obžalovaného,“ povedala predsedníčka senátu sudkyňa Sabová.
10:02 Senát sa stále radí. K téme, ktorú nastolil obhajca Para, sa pritom už vyjadril Najvyšší súd:
„Sudca, ktorý sa zúčastnil na rozhodovaní o dohode o vine a treste, neporušil prezumpciu neviny vo vzťahu k inej osobe, ktorá sa mala podľa skutkovej vety dohody a rozsudku podieľať na trestnej činnosti obvineného; taký sudca nie je vylúčený z neskoršieho konania o obžalobe podanej proti dotknutej „inej osobe“ (môže ísť aj o spoluobžalovaného v tom istom konaní).
Pravidlo uvedené v predchádzajúcej vete platí aj vo vzťahu k sudcovi, ktorý sa zúčastnil na rozhodovaní o prijatí vyhlásenia obvineného o vine a neskôr prejednávaná obžaloba sa týka inej osoby, ktorá sa mala podľa rozsudku vyhláseného na podklade naposledy označeného ustanovenia podieľať na trestnej činnosti obvineného (môže ísť aj o spoluobžalovaného v tom istom konaní),“ uvádza sa v Zbierke stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, ktoré sú pre ostatné súdy záväzné.
Širšie o tejto téme na webe Právne listy píšu sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a vyššia súdna úradníčka tohto súdu Erika Krutková.
09:40 Súd prerušil hlavné pojednávanie, ide sa poradiť, čo urobí s námietkou zaujatosti.
Ešte predtým predsedníčka senátu sudkyňa Sabová žiadala od Paru spresniť, v čom konkrétne majú byť s kolegami zaujatí. Para nič konkrétne neuviedol a zopakoval, že ide o ich pomer k veci, keď v rozsudku, ktorým odsúdili Marčeka, uviedli, že Kočner mal vraždu objednať, hoci to nie je dokázané.
09:35 Prokurátor ÚŠP Juraj Novocký hovorí, že zákon pripúšťa, aby senát rozhodol o vylúčenom obžalovanom (Marčekovi) a menoval tam ostatných obžalovaných, a nebráni to tomu, aby tento senát ďalej rozhodoval o ostatných obžalovaných.
„Trestný poriadok jednoznačne stanovuje, že predchádzajúce rozhodnutie o vine o vylúčenom spoluobvinenom, nie je dôvodom na vylúčenie konkrétneho senátu,“ povedal.
Rovnako argumentuje aj právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic. Pripomenul, že rovnaká námietka zaznela aj v prípade Róberta Lališa a súdy s ňou rozsiahlo vyrovnali, a prišli k záveru, že uvedenie informácií o osobách, ktoré sú ešte v pozícii obžalovaných, vo výroku odsudzujúceho rozsudku, nie je porušením prezumpcie neviny.
09:33 V námietke sa Kočnerov obhajca okrem iného sťažoval aj na médiá a vyjadrenia prokurátora po vynesení rozsudku nad Marčekom.
09:28 Obhajca Para namieta nezaujatosť senátu, pretože tento senát odsúdil Miroslava Marčeka a v rozsudku uviedol, že Marček vraždil na objednávku Kočnera, hoci jeho meno bolo v rozsudku anonymizované. To, že objednávku zadal Kočner, však nebolo ešte dokázané a Marček sa priznáva iba k tomu, že strieľal.
09:20 Predsedníčka senátu práve referuje o doterajšom priebehu pojednávaní. Kočnerov obhajca Marek Para vzápätí vzniesol námietku zaujatosti voči členom senátu.
09:13 Sudkyňa Sabová informovala, že dnes sa budú iba čítať listinné dôkazy a znalecké posudky.

09:06 Marian Kočner je prítomný na pojednávaní. Tomáš Szabó dal súhlas na konanie v neprítomnosti. Alena Zsuzsová tiež. „Súhlasím, aby bolo hlavné pojednávanie 15. až 16. apríla vykonané v mojej neprítomnosti,“ prečítala predsedníčka senátu list od Zsuzsovej.
9:01 Pojednávanie začalo. Predsedníčka senátu Ružena Sabová vyzvala prítomných, aby dodržiavali dvojmetrové rozstupy pri sedení. Pojednávanie prebieha vo veľkej pojednávacej miestnosti v Justičnej akadémii.
V stredu a vo štvrtok pokračuje na Špecializovanom trestom súde v Pezinku hlavné pojednávanie s Tomášom Szabóm, Alenou Zsuzsovou a Marianom Kočnerom, ktorí sú obžalovaní za objednávku, resp. vykonanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Szabó je obžalovaný aj za vraždu podnikateľa Petra Molnára v roku 2016.

Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová z pojednávania nevylúčila verejnosť, ale prijala tzv. opatrenie proti plneniu pojednávacej miestnosti, aby tak regulovala počet ľudí, ktorí budú proces sledovať. Opatrenie prijala v záujme predchádzania šírenia Covid-19.
Do pojednávacej miestnosti pustila iba verejnoprávne médiá TASR a RTVS, a reportéra z redakcie Aktuality.sk, kde Kuciak pracoval. Spolu ide o troch reportérov a jedného kameramana.
Sudkyňa Sabová zároveň dala súhlas na živý zvukový prenos z hlavného pojednávania. Denník SME sleduje proces minúta po minúte na základe zvukového prenosu, ktorý technicky zabezpečuje portál Aktuality.sk.
Na dnes nie je predvolaný žiaden svedok, budú sa čítať listinné dôkazy a pravdepodobne sa bude opäť diskutovať aj o tom, kedy a v akom rozsahu sa bude čítať Kočnerova komunikácia cez aplikáciu Threema.
Sabovej senát medzičasom odsúdil v samostatnom procese Miroslava Marčeka, ktorý sa k vražde Kuciaka, Kušnírovej a Molnára priznal, a s políciou začal spolupracovať neskôr po zadržaní. Dostal 23-ročný trest. Verdikt nie je právoplatný.
Základné informácie
- Obžaloba je podaná za tri vraždy a súvisiace skutky (nedovolené ozbrojovanie, vniknutie do obydlia a pod.),
- Marian Kočner je obžalovaný za objednávku vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej vrahovia zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú,
- jeho kamarátka a volavka Alena Zsuzsová je obžalovaná zo sprostredkovania Kuciakovej vraždy,
- Miroslav Marček a Tomáš Szabó sú obžalovaní z vykonania vrážd Kuciaka a Kušnírovej v roku 2018 a vraždy podnikateľa Petra Molnára v roku 2016 v Kolárove,
- hlavné pojednávanie sa začalo 13. januára 2020 na Špecializovanom trestnom súde,
- dnes je to desiaty pojednávací deň,
- ďalšie termíny určil senát na zajtra (16. apríla) a o dva týždne 29. a 30. apríla 2020,
- Miroslav Marček priznal, že Kuciaka a Kušnírovú zastrelil, vypovedá proti bratrancovi Szabóovi; Szabó, Zsuzsová a Kočner vinu odmietajú,
- senát rozhodol, že Marčeka bude súdiť v samostatnom konaní, v tomto konaní bol odsúdený na 23 rokov (rozhodnutie nie je právoplatné),
- Zoltán Andruskó sa priznal, že vraždu sprostredkoval pre Alenu Zsuzsovú, ktorá pokyn dostala od Mariana Kočnera (je právoplatne odsúdený na 15 rokov),
- Zoltán Andruskó potvrdil, že fotografie, ktoré použili pri príprave vraždy, sú tie isté, ktoré sa našli v Kočnerovej vile,
- svedok Peter Tóth potvrdil, že na základe objednávky od Kočnera dal novinárov vrátane Kuciaka sledovať, fotky zo sledovania sú tie, ktoré spoznal Andruskó,
- Tóth zároveň potvrdil, že Kočner sa pred ním v minulosti vyjadril tak, že vražda jedného alebo dvoch novinárov by ostatných odstrašila od práce; Kočner sa bráni, že Tóth klame,
- pojednávanie prebieha v Justičnej akadémii v areáli Špecializovaného trestného súdu v Pezinku,
- v súvislosti s vraždou bol právoplatne odsúdený Andruskó na 15-ročné väzenie za sprostredkovanie vraždy,
- Marián Sehnal bol v súvislosti s vraždou odsúdený na trojročné väzenie (ale s podmienečným odkladom) za výrobu zbrane a tlmiča, jeho trest nie je ešte právoplatný,
- obžalobu prejednáva senát predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Rastislava Stieranku a Ivana Matelu,
- vraždu Kuciaka a Kušnírovej vyšetroval tím policajtov pod vedením vyšetrovateľa Petra Juhása (tím mal najprv 82 členov, neskôr sa ich počet znížil na 39),
- obžalobu podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan, kauzu okrem neho dozoruje aj jeho kolega prokurátor Juraj Novocký