BRATISLAVA. Začiatkom apríla premiér Igor Matovič vyhlásil, že vláda má informácie o tom, že do rómskych osád po celom Slovensku prišlo asi 1500 ľudí zo zahraničia.
Po celej krajine tak podľa neho môžu vzniknúť nové ohniská nákazy Covidom-19 a osady preto treba testovať.
Koronavírus na Slovensku: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>
Na testovanie nasadili ozbrojené sily, ktoré od piatka 3. apríla 2020 do utorka 14. apríla celkovo zobrali 2560 vzoriek vo viac ako sto lokalitách.
Ozbrojené sily nasadili aj známe, americké Black Hawky. Pomáhajú s prevozom zdravotníckeho materiálu a boli nasadené aj na prevoz vzoriek do laboratórií.
Osem tímov v teréne dokáže denne odobrať medzi zhruba od 150 do 250 vzoriek. Rómov vo vyčlenených komunitách, či už na okraji, alebo mimo obce, žije podľa Atlasu rómskych komunít viac ako 207-tisíc.
Netestujú preto všetkých, ale vyberajú si rizikové skupiny, napríklad ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia a ich okolie. Výber koho a kedy testovať má na starosti príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny.
Testovanie zatiaľ nepotvrdilo komunitné šírenie nákazy novým koronavírusom, skôr ide len o jednotlivé prípady.
„Stále sme na tom dobre a nemusíme dávať do karantény veľké časti Slovenska,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas.
K štvrtku otestovali 110 rómskych osád, z toho v 14 sa potvrdilo ochorenie COVID-19, povedal pred zasadnutím krízového štábu europoslanec Peter Pollák (OĽaNO).
Ako prebieha testovanie
Každý z ôsmich vojenských tímov má asi pätnásť členov. Ide o vojenských špecialistov na civilno-vojenskú spoluprácu, príslušníkov pozemných síl a vojenský zdravotnícky personál. Spolupracujú s nimi aj ďalšie zložky z vojenského letectva.