SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Kočner sa bráni, že po vražde nebol v Zlatom kľúčiku (minúta po minúte)

Proces bude pokračovať 29. apríla.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces v prípade Kuciakovej vraždy sme sledovali minútu po minúte:

13:10 Pojednávanie sa skončilo. Pokračovať bude 29. apríla o 9.00 hod.

13:08 Momentálne prebieha diskusia o pláne na ďalšie pojednávacie dni o dva týždne 29. a 30. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

13:03 Obhajca Štefan Neszméry práve dostal priestor, aby vyargumentoval svoj návrh na predloženie svedeckej výpovede Zoltána Andruskóa z vyšetrovania smrti novinárky Leony Kočkovičovej Fučíkovej. Andruskó hovoril, že sa domnieva, že ju mohli otráviť.

Neszméry vysvetľuje, že touto výpoveďou chce preukázať nedôveryhodnosť svedka Andruskóa, pretože polícia vylúčila otravu novinárky.

Prokurátor Vladimír Turan navrhuje návrh zamietnuť, pretože podľa neho svedeckú výpoveď z iného konania nie je možné v žiadnej forme prečítať v tomto konaní.

12:59 Prokurátor číta zápisnicu z rekognície, ktorú vykonal svedok René Nyitray. V skupine mužov spoznal Tomáša Szabóa ako vodiča Citoreanu Berlingo, ktoré si všimol na čerpacej stanici, keď tankoval. Nyitray už na súde vypovedal.

Skryť Vypnúť reklamu

15:56 Prokurátor číta zápisnicu z domovej prehliadky u Mariana Sehnala, ktorý je právoplatne odsúdený za výrobu hlavne a tlmiča hluku výstrelu. Túto hlaveň a tlmič podľa Marčeka použili pri vražde Kuciaka a Kušnírovej.

12:53 Táto prehliadka je dôležitá, pretože sa pri nej našlo USB, kde boli fotografie a správy zo sledovania novinárov vrátane Jána Kuciaka. Tieto fotky poslúžili vrahom pri príprave vraždy, vypovedali viacerí svedkovia.

12:50 Ide sa čítať zápisnica z domovej prehliadky u Mariana Kočnera v dome na Kolibe.

12:39 Prokurátor číta zápisnicu z prehliadky nehnuteľnosti Zoltána Andruskóa, ktorý je právoplatne odsúdený za sprostredkovanie vraždy Jána Kuciaka.

12:26 Súd predvolá na hlavné pojednávanie Kočnerovho brata Ivana.

12:18 Prokurátor teraz číta výpoveď priateľky Tomáša Szabóa, ktorá hovorila o ich naštrbených vzťahoch. Ide stále o výpovede k vražde Petra Molnára.

Skryť Vypnúť reklamu

11:47 Pokračuje čítanie výpovedí k vražde Petra Molnára. Svedkovia opisujú najmä jeho podnikanie a životný štýl.

11:46 Čítajú sa výpovede svedkov k vražde podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za jeho vraždu je obžvalovaný Tomáš Szabó. Miroslav Marček sa k nej priznáva a bol za ňu neprávoplatne odsúdený. Svedkovia vypovedajú o tom, ako Molnár podnikal a že si doma naozaj schovával peniaze, ktoré chceli Szabó a Marček ukradnúť.

11:24 Po prestávke sa pristúpilo k čítaniu zápisníc z výsluchov dcéry Aleny Zsuzsovej a následne Karolíny Kočnerovej, Karolíny Kočnerovej ml, Andrei Kočnerovej a rodičov Tomáša Szabóa. Všetci využili právo nevypovedať.

11:05 Bola vyhlásená krátka 15-minútová prestávka.

11:05 Kočner reaguje na Kvasnicu: „Lustrácia bola zadaná 22. augusta. Tento dátum nepasuje s ničím, čo sa týka mojej osoby. Ak si niekto pozrie články Jána Kuciaka, tak v ten deň vyšiel obsiahly materiál o ministerstve školstva, eurofondoch za 300 miliónov eur. Tento spustil odchod ministra školstva. To nemá nič spoločné s mojou osobou,“ bráni sa Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto vysvetlenie Kočner spomína vôbec prvýkrát.

11:04 Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica tvrdí, že výpoveď Škripa zapadá do sledu udalostí, ktoré začali tlačovou konferenciou, na ktorej Kuciak konfrontoval Kočnera pre kauzu prevodov hotelov na Donovaloch, pokračovali telefonátom, kde sa Kočner Kuciakovi vyhrážal, následne lustráciami, sledovaním a vraždou.

11:00 Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic:

„Ľudia, ktorí sa podieľali na nezákonnom sledovani, vykresľujú svoje aktivity ako bohumilú činnosť. Je to lož. Fotografie, ktoré vyhotovili títo ľudia, boli použité pri vražde Jána Kuciaka. Nevykonávali žiadnu bohumillú činnosť. SIS a polícia majú svoje zložky na sledovanie, nevyužívajú civilné obyvateľstvo, pacifistov, ako sme sa teraz dozvedeli. Správy zo sledovania, zrejme pripravované svedkom Kriakom alebo Tóthom, usvedčujú tohto svedka (Škripa, pozn. red.), že priamo klame o svojej činnosti,“ hovorí Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

„Jeho výpoveď vyhodnocujem tak, že sa jej nedá veriť. Mrzí ma, že sa nevedia títo ľudia postaviť k aktivitám čelom a vytvárajú si bájky a legendy,“ dodal Lipšic.

10:57 Škrip, ktorý pracoval na ústredí práce, tvrdí, že nikdy nedal príkaz na kontrolu novinárky Denníka N Moniky Tódovej.

10:53 „Chodil som na ranné kávičky, kde bol aj Jaro Málik (bývalý viceprezident PPZ, pozn. red.),“ povedal Škrip. „Nie, nič nevedel. Predmetom našich debát boli dievčatá, kávičky,“ reagoval na doplňujúcu otázku vyšetrovateľa, či policajní funkcionári tušili o sledovaní novinárov.

10:51 Škrip policajtom priznal, že asi zachytil kontrasledovanie. Vo vyšetrovacom spise sú o kontrasledovaní aj ďalšie dôkazy.

10:50 „Bolo to 1000 až 1500 eur mesačne, nebolo to pravidelné," tvrdí Škrip o odmene za sledovanie. Dane z príjmu neodvádzali, vraj preto, lebo si mysleli, že ide o tzv. osobitné finančné prostriedky SIS, ktoré netreba zdaňovať.

Skryť Vypnúť reklamu

10:43 Škrip tvrdí, že aj z minulosti mal vedomosť, že SIS sledovala novinárov a považuje to za veľmi nepríjemnú aktivitu.

10:42 Škrip tvrdí, že pri sledovaní sa nekamufloval. Opakuje, že v Next Apache našli stopy po drogách. „Nebolo pochýb, že riešime drogovú trestnú činnosť pre tajnú službu,“ tvrdil Škrip.

10:39 Predsedníčka senátu teraz číta výpoveď Juraja Škripa, ktorý bol členom Kočnerovho sledovacieho komanda. Podľa vlastných slov zodpovedal najmä za sledovaciu techniku a nastavenie fotografických prístrojov. Tvrdí, že si myslel, že pracuje pre tajnú službu, nie pre Kočnera. Škrip tvrdí, že pôvodné zadanie bolo sledovať kaviareň Next Apache.

10:36 Krecsik zohnal zbraň za asi 500 až 600 eur, bolo to v čase jesene 2017. To, ako opísal odovzdanie zbrane, sa zhoduje skôr s výpoveďou Miroslava Marčeka než Tomáša Szabóa.

Skryť Vypnúť reklamu

10:34 Krecsik tvrdí, že zbraň prebral Tomáš Szabó. Szabó to popieral.

10:29 Prokurátor ďalej číta výpoveď občana Maďarska Lászlóa Krecsika. Poznal sa so Zoltánom Andruskóom. Mal pre nich zohnať zbraň.

10:25 Ďalšiu výpoveď číta prokurátor. Ide o Petra Hollého, hovorcu spoločnosti EEI. Aj on na seba nechal napísať auto, keďže ho o to požiadal Peter Tóth. S Tóthom je kamarát. O tom, že aj Janoušková mala na seba napísané ďalšie auto, nevedel, vyhlásil pred vyšetrovateľom.

10:21 Janoušková tvrdí, že vozidlo, ktoré na ňu bolo písané, používal šéf Kočnerovho sledovacieho komanda Miroslav Kriak. Auto chcela prepísať na Kočnerovho kamaráta Jozefa Dučáka st.

10:19 Sudkyňa číta výpoveď Alexandry Janouškovej, spolupracovníčky Petra Tótha. Na Janouškovú bolo písané jedno z áut, ktoré bolo údajne kúpené za Kočnerove peniaze a slúžilo na sledovanie novinárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie výpovede

10:17 Kočner k výpovedi Turčeka:

„Tento svedok k skutku nepovedal nič. Farbisto vykresľuje, čo mu niekto iný povedal, čo niekde počul. Opäť sú to len také novinárske vyjadrenia bez dôkazov. Na konkrétne otázky, ktoré kládol obhajca, nepotvrdzoval svoju spontánnu výpoveď a vyhýbal sa im. Ide o očiernenie mojej osoby, jeho výpoveď je k skutku bezcenná, rovnako ako výpovede ostatných novinárov. Svedkovia by mali byť tí, čo niečo na vlastné oči videli, na vlastné uši počuli a podobne.

(...) Vždy som sa snažil a vždy som to robil tak, že som s novinármi komunikoval a dával som im vždy fakty. Či to bolo v telefonátoch alebo na tlačovkách.

(...) Moje údajné stretnutie v Zlatom kľúčiku nikto nikdy nepotvrdil. V konkrétnej tejto veci ma kontaktovali dvaja novinári a s jedným z nich som sa stretol a dal mu konkrétne dôkazy, že som tam nebol. Požiadal som ho, aby ich uverejnil a to sa už nestalo,“ tvrdí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová Kočnera napomína, aby sa vyjadroval k veci.

10:13 Turček spomína aj na tlačovku, na ktorej Kočner nevedel poriadne reagovať na otázky Jána Kuciaka o prevodoch hotelov na Donovaloch (ide o prípad, v ktorom bol neskôr Kočner obvinený). Turček povedal, že ide o tlačovku, na ktorej chcel Kočner zhodiť novinárov, nakoniec „zhodil sám seba a Kuciak ho zahanbil“.

10:09 Obhajca Para sa podľa zápisnice pýtal, kto potvrdil, že v Zlatom kľúčiku bol Kočner, keď tam bolo jeho biele bentley. Potvrdil to personál hotela.

10:08 Zo zápisnice vyplýva, že Turčekov výsluch namietal už počas neho Kočnerov obhajca Marek Para. Namieta, že Turček sa vyjadruje aj k informáciám, ktoré nevnímal vlastnými zmyslami, čo je úloha svedka a namieta, že sa vyjadruje aj k informáciám, ktoré boli zverejnené v médiách.

Skryť Vypnúť reklamu

10:03 Turček vypovedal aj o príhode, keď Marian Kočner išiel po vražde do Hotela Zlatý kľúčik, ktorý financoval Norbert Bodor. Turček povedal, že podľa svedkov sa tam Kočner stretol s Bodorom st., majiteľom bezpečnostnej agentúry Bonul. Ide o známe stretnutie, o ktorom široko informovali médiá.

09:59 Prokurátor Juraj Novocký teraz číta výpoveď Kuciakovho kolegu novinára Martina Turčeka.

Výpoveď Kuciakovho kolegu

09:55 Kočner sa vyjadruje k výpovedi Kuciakovej kolegyne, obviňuje ju, že viackrát klamala a prezentovala iba svoje dohady.

„Svedkyňa Šmiralová hovorí, že ma kontaktovala v súvislosti s nejakým článkom. Tvrdí, že Kočner bol agresívny do telefónu, zaujímalo ho moje meno a napísal si ho na papierik. Je pre mňa nepochopiteľné a prekvapujúce, prečo sa vyšetrovateľ neopýtal, aby bližšie charakterizovala, že som bol do telefónu agresívny. Ona povie, že som bol agresívny a teraz to berieme ako platnú mincu. Ja by som sa jej pýtal, čím sa to prejavovalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak mi niekto zavolá, nepredstaví sa a začne mi klásť otázky, tak je prirodzené, že sa opýtam na jej meno. Pani svedkyňa hovorí, že som si meno písal na papierik, to odkiaľ vie? Videla to cez telefón? Tá výpoveď je taká, aká je potrebná...,“ tvrdí Kočner.

„Bol som na ňu hrubý? Sprostý? Čo je to nepríjemné? Svedkyňa povedala, že som bol nepríjemný, tak som bol nepríjemný? (...) Piterka spolu s Kočnerom mali stavať Bonaparte, to je bohapusté klamstvo, nikdy som nemal nič spoločné so stavbou Bonaparte,“ hovorí Kočner.

„Ján Kuciak jej vraj hovoril, že má strach. Ale z výpovedí rodinných príslušníkov a kolegov Jána Kuciaka vyplýva, že žiaden strach nemal. Toto si domyslela, lebo sa to hodí do skladačky. Tvrdí, že Ján Kuciak mal zdroj, ktorý sa pred Kočnerom skrýval v zahraničí. Prečo sa nikto nepýtal, kto je ten zdroj? Teraz sa dozvedáme, že mal nejaký zdroj, hoci tu bolo prezentované, že on takéto zdroje nemal a vychádzal z verejne dostupných informácií,“ bráni sa Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

09:47 Aj Šmiralová písala o Kočnerovi. Spomína, že keď mu volala so žiadosťou o stanovisku k niektorej z káuz, Kočner bol agresívny a podráždený.

„Zaujímalo ho moje meno, žiadal ma, aby som ho vyhláskovala moje priezvisko,“ povedala policajtom. Myslí si, že si ju Kočner aj nahrával.

09:40 Sudkyňa začala čítať výpoveď reportérky Aktuality.sk Veroniky Šmiralovej, Kuciakovej kolegyni. Vysvetľuje, na akých Kočnerových kauzách Kuciak pracoval.

09:34 Prokurátor Juraj Novocký teraz číta druhú Rudohradského výpoveď, kde bližše vysvetľuje, ktoré súčiastky považoval za dôležité pri identifikácii vozidla.

Výpoveď Kuciakovej kolegyne

09:26 Prokurátor Vladimír Turan číta podrobnosti Rudohradského vyjadrenia, ako postupoval pri identifikácii vozidla. Číta rôzne katalógové čísla, opisy súčiastok a opisuje fotografie k nim.

Skryť Vypnúť reklamu

09:19 Rudohradského výpoveď bola pre policajtov dôležitá, pretože vozidlá Citroean Berlingo a Peugeot Partner sú si veľmi podobné a na nočných záberoch nebolo na prvý pohľad jednoznačne určiteľné, o aké vozidlo ide. Vyšetrovateľ musel mať zároveň názor na určenie vozidla odborne podložený.

Policajti následne na základe jednoznačnej identifikácie mohli ďalej pátrať po vlastníkovi auta. Táto výpoveď teda ozrejmuje, akými jednotlivými postupmi sa policajti dostali k Tomášovi Szabóvi a Miroslavovi Marčekovi.

Citorean Berlingo, ktoré bolo zachytené vo Veľkej Mači, podľa polície patrí Gabrielovi Szabóvi, otcovi Tomáša Szabóa, ktorý nedávno zomrel; polícia toto vozidlo zaistila.

09:17 Rudohradský identifikoval ako rozpoznávací znak vozidiel odrazovú lištu, na základe nej identifikoval, že ide vozidlo Citroean Berlingo, pretože takúto lištu Peugeot Partner nemá.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň podľa ostatných identifikátorov určil, že ide o sériu, ktorá bola vyrábaná v rokoch 2002 až 2005. Policajtom zároveň povedal, že predpokladá, že ide o benzínový motor.

09:13 Na pojednávaní sa momentálne rieši výpoveď svedka Martina Rudohradského, ktorý pracuje pre importéra automobilov Citroean a Peugeot.

Tomuto svedkovi polícia predložila fotografie niektorých častí vozidiel, aby podľa nich pomohol identifikovať rozpoznávacie znaky - vonkajšie súčiastky pre Citroean Berlingo alebo Peugeot Partner (ide o podobné vozidlá), a zároveň pomohol identifikovať rok výroby vozidla, na ktorom do Veľkej Mače prišli vrahovia.

Teraz sa na pojednávaní diskutuje, akú povahu má mať Rudohradského vyjadrenie – či ide o bežného svedka alebo odborné vyjadrenie. Obhajcovia sa k tomu nevyjadrujú. Senát nakoniec rozhodol, že zahŕňa do rozsahu dokazovanie listiny a fotografie súčiastok, Rudohradského vyjadrenie sa teda ide čítať.

Skryť Vypnúť reklamu

9:00 Pojednávanie začalo. Marian Kočner je prítomný, ostatní obžalovaní dali súhlas na konanie v neprítomnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 575
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 742
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 639
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 248
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 798
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 719
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 524
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 442
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 414
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 283
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Ján Kuciak
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Štefan Hamran.

Hamrana odporučilo len šesť poslancov výboru.

3 h
Vakcínou proti covidu by sa malo na Slovensku očkovať od 27. decembra.

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

5 h
Zuzana Kepplová.

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.

3 h
Prehliadku Scandi v pondelok 25. januára otvorí dokument o aktivistke Grete Thunbergovej – Greta.

Dokument uvádza prehliadka Scandi.

3 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Správa za venuje prípravou zákonov na zmierňovanie klimatickej zmeny a jej dopadov.

2 h
Ilustračná fotografia.

Prioritnou je pomoc pri očkovaní seniorov a ľudí v zariadeniach sociálnych služieb.

2 h
Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

2 h
Marek Krajčí.

Mestá chcú o ďalšom testovaní ešte rokovať.

3 h