SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Zomrel ďalší klient z Pezinka, na Slovensku je nakazených vyše tisíc ľudí (minúta po minúte)

Pribudlo 72 nových prípadov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte):

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. V sledovaní diania okolo pandémie koronavírusu budeme pokračovať opäť ráno.

Skryť Vypnúť reklamu

21:55 Celosvetový počet úmrtí na nový koronavírus prekročil 150-tisíc.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá údaje zozbierala od jednotlivých štátov a Svetovej zdravotníckej organizácie.

Súvisiaci článok Protilátky proti Covid-19 si vytvára málo ľudí, naznačuje expert WHO Čítajte 

21:50 Protilátky proti Covid-19 si vytvára málo ľudí, naznačuje expert Svetovej zdravotníckej organizácie Mike Ryan.

Tvrdí, že hoci protilátky môžu byť účinné, je len málo dôkazov o tom, že sa vyvinuli u veľkého množstva ľudí.

Mnoho vlád pritom očakávalo vytvorenie protilátok v populácii, čo by vyriešilo problém s pandémiou. Podľa Mika Ryana však celkové záznamy nepotvrdzujú túto teóriu.

21:45 Úrady v talianskych oblastiach najťažšie postihnutých pandémiou plánujú zmierniť obmedzenia v živote ľudí, ale krajina stále zaznamenáva niekoľko tisíc nových ochorení COVID-19 denne.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa údajov talianskeho ministerstva zdravotníctva bolo v piatok hlásených takmer 3500 nových prípadov nákazy oproti predchádzajúcemu dňu, takže celkový počet známych prípadov infekcie v Taliansku stúpol na 172 434. Od štvrtka zaznamenali úmrtia 575 ľudí.

Výrazné zlepšenie však oproti prvým týždňom nákazy nastalo v niektorých počtoch, predovšetkým v počte pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

21:30 Poľsko vie bezpečne zorganizovať klasické voľby najskôr o dva roky. Povedal to v piatok minister zdravotníctva Lukasz Szumowski. Jedinou možnosťou tak podľa neho ostávajú voľby poštou.

Stále totiž nie je jasné, či sa v Poľsku uskutočnia prezidentské voľby, ktoré sú naplánované na 10. mája. Niektorí členovia vládnucej konzervatívnej koalície presadzujú zmenu ústavy, ktorá by predĺžila mandát Andrzeja Dudu o dva roky. Opozícia vyzýva na vyhlásenie núdzového stavu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Policajt z Vyšného Nemeckého bol pozitívne testovaný na koronavírus Čítajte 

21:11 Minister vnútra Roman Mikulec počas pracovnej cesty na východnom Slovensku potvrdil, že jeden z príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície z Vyšného Nemeckého bol pozitívne testovaný na koronavírus.

"Momentálne prebiehajú opatrenia v tejto veci. Kto s touto osobou prišiel do kontaktu, je v karanténe a budú sa riešiť ďalšie opatrenia podľa toho, ako sa to vyvinie ďalej," uviedol.

Mikulec dodal, že efektivitu hraničiarov tento prípad nijako neovplyvnil, zamestnancov na hraniciach má ministerstvo vnútra dostatok.

21:05 Takmer polovici z 2300 námorníkov, ktorí boli na palube francúzskej lietadlovej lode Charles de Gaulle, testy potvrdili nákazu koronavírusom.

Ministerka obrany Florence Parlyová povedala, že pozitívnych bolo 1081 z 2010 vykonaných testov. Symptómy sa preukázali u 545 námorníkov, 24 sú v nemocnici vrátane jedného, ktorý je vo vážnom stave.

Skryť Vypnúť reklamu

Tí, ktorých testy boli negatívne, nemusia ísť do karantény.

20:52 Americký prezident Donald Trump uviedol, že skutočný počet úmrtí v Číne je "oveľa vyšší" dokonca aj po tom, čo čínski predstavitelia zverejnili nový počet, výrazne zvyšujúci údaj o mŕtvych v meste Wu-chan, kde sa pandémia koncom vlaňajška začala.

"Čína práve oznámila dvojnásobok počtu úmrtí na Neviditeľného nepriateľa. Je však oveľa vyšší než ten údaj a oveľa vyšší než v USA, ani sa k tomu skutočnému nepribližuje," napísal Trump na twitteri.

20:40 Francúzsko hlásilo 761 ďalších úmrtí v nemocniciach a opatrovateľských domovoch za posledných 24 hodín.

Celkový počet mŕtvych počas pandémie je v krajine 18 681.

Riaditeľ francúzskeho úradu verejného zdravotníctva Jérome Salomon však novinárom povedal, že má aj pozitívnejšie správy: celkový počet pacientov hospitalizovaných v nemocniciach klesol už tretí deň po sebe - je ich tam menej o 115.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivostiklesol už deviaty po sebe idúci deň - je ich menej o 221.

20:10 Ruská vláda povolila použitie antimalarika hydroxychlorochín na liečbu pacientov s ochorením COVID-19, aj napriek medzinárodným obavám o bezpečnosť a účinnosť tohto lieku. Informoval o tom v piatok denník South China Morning Post.

Antimalarikum darovala Rusku Čína a dodala mu viac ako 68-tisíc balení tabliet. Liek budú distribuovať do nemocníc, v ktorých sú pacienti s pozitívnym testom alebo podozrením na nakazenie vírusom. Bezpečnosť a účinnosť lieku má monitorovať štátny zdravotný dozorný úrad.

20:02 U jedného zamestnanca Seniorcentra Staré Mesto na Podjavorinskej ulici v Bratislave sa potvrdil pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedenie Seniorcentra a mestskej časti okamžite pristúpili k sprísneniu preventívnych opatrení, v najbližších hodinách prebehne testovanie všetkých klientov a personálu.

20:00 Vládny špeciál priviezol na Slovensko dva a pol milióna rúšok pre potreby Správy štátnych hmotných rezerv. Ministerstvo vnútra o tom informovalo na sociálnej sieti.

Posádka preletela vzdialenosť 16 300 kilometrov a čistý letový čas do Pekingu a späť bol približne 20,5 hodiny. Lietadlo priviezlo 76 kubických metrov materiálu.

19:53 Počet úmrtí v Turecku vzrástol vo 126 na celkovo 1769. Krajina takisto zaznamenalaviac ako 4000 nových prípadov infekcie.

Celkový počet prípadov nákazy koronavírusom dosiahol v Turecku 78 546.

19:42 Spojené kráľovstvo by sa malo v budúcom roku pripraviť na ďalšie vlny epidémie koronavírusu a úmrtnosť na ochorenie COVID-19 v Británii môže byť najvyššia v Európe. Informovala o tom v piatok stanica Sky News s odvolaním sa na profesora z University College London Anthonyho Costella.

Skryť Vypnúť reklamu

"Všetci dúfame, že dodržiavanie sociálnej vzdialenosti a obmedzenie pohybu pomôže potlačiť epidémiu, avšak musíme očakávať ďaľšie vlny nového koronavírusu," dodal Costello.

Vytvorenie vakcíny očakávajú najskôr na jar 2021. Podľa Costella by do vytvorenia vakcíny mali najzraniteľnejšie osoby v krajine zostať v určitej forme obmedzenia pohybu.

19:20 V Taliansku sa koronavírusom nakazilo takmer 17-tisíc pracovníkov zdravotníckych zariadení. Z nich viac ako dve tretiny sú ženy.

Tento počet predstavuje desať percent oficiálne zaznamenaných prípadov nákazy v krajine, spresnila tlačová agentúra AFP.

Lekárske združenie FNOMCeO zároveň vo svojej štúdii uvádza, že ochorenie COVID-19 zabilo v Taliansku 125 lekárov.

19:14 Počet potvrdených prípadov v Česku stúpol v piatok ráno na 6499. Mŕtvych je 173.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet vykonaných testov dosiahol v krajine číslo 154 307. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1174 osôb.

19:05 Ruský prezident Vladimir Putin apeloval na vysokých štátnych predstaviteľov, aby postupovali rýchlejšie pri prípravách na zhoršujúcu sa pandémiu koronavírusu.

Počas piatkovej telekonferencie vyzval vysokých federálnych funkcionárov a gubernátorov, aby "konali rýchlejšie a energetickejšie" pri zháňaní pľúcnych ventilátorov, ochranného vybavenia a ďalších nevyhnutných zásob. Zároveň varoval, že v Rusku bude kríza ešte len vrcholiť, pričom Moskva ako prvá čelila rastúcemu počtu infekcií a "problém sa šíri do regiónov".

Súvisiaci článok Minister vnútra si pozrel uzavreté lokality na Spiši Čítajte 

18:45 Minister vnútra Roman Mikulec v piatok navštívil uzatvorené lokality na Spiši.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal, že nemá informácie o tom, že by sa komunitné šírenie nákazy týkalo aj iných osád.

„Spolupracujeme s ľuďmi, ktorí sú priamo na mieste v osadách, a robí sa všetko pre to, aby sa zabránilo komunitnému šíreniu nákazy,“ zdôraznil minister.

18:33 Európsky parlament schválil finančnú injekciu v objeme vyše troch miliárd eur pre systémy zdravotnej starostlivosti v Európskej únii. Finančné prostriedky pôjdu na pomoc lekárom a sestrám, ale aj na nákup testovacích súprav.

"Najnovšia finančná injekcia by mala únii uľahčiť nákup urgentne potrebného zdravotníckeho vybavenia vrátane masiek, respirátorov či dýchacích prístrojov, a financovať prepravu tohto vybavenia, ako aj pacientov v cezhraničných regiónoch," uviedol Európsky parlament.

Skryť Vypnúť reklamu

18:16 Minister školstva Branislav Gröhling testoval online prijímacie skúšky. Žiaci deviateho ročníka základnej školy sa cez videohovor spojili s učiteľmi a vypĺňali testy.

Minister o tom informoval na sociálnej sieti, pričom uviedol, že simulované prijímačky boli úspešné.

18:10 Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na prijatie rozsiahleho balíka opatrení na podporu európskej ekonomiky po skončení pandémie. Jeho súčasťou by mali byť dlhopisy zaručené rozpočtom Európskej únie (recovery bonds).

Ozdravný balík by mal byť financovaný zo zvýšeného dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 - 2027, ktorý však zatiaľ nebol členskými krajinami schválený. Ďalšími zdrojmi financovania by mali byť už existujúce fondy a finančné nástroje EÚ, ale aj nové dlhopisy na obnovu ekonomiky, ktoré budú zaručené rozpočtom Únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa europoslancov by však tento ozdravný balík nemal zahŕňať spoločné prevzatie existujúceho dlhu, čo požadovali niektoré juhoeurópske krajiny, a mal by byť orientovaný skôr na budúce investície.

17:52 Rusko začalo s predklinickými testami vakcíny na koronavírus.

Podľa ministra zdravotníctva Michaila Muraška sú doterajšie výsledky povzbudivé. Výskumníci podľa neho ešte musia potvrdiť bezpečnosť a efektivitu vakcíny.

Na vakcíne proti koronavírusu pracujú výskumné tímy vo viacerých štátoch. Zatiaľ jediná, ktorá vstúpila už do druhej fázy klinického testovania, pochádza z Číny.

17:29 V nemocnici hospitalizovali ďalších klientov zariadenia v Spišskom Bystrom.

Do nemocnice previezli troch pacientov a jednu pacientku, ktorá je dialyzovaná s účelom preventívneho testovania.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 Čo uvidíte na snímkach pľúc s koronavírusom? Prečo sa Covid-19 nedá rozpoznať iba na pohľad? Vysvetľuje rádiológ Maroš Rudnay >>>

17:14 Izrael eviduje prvýkrát väčší počet vyliečených ako nakazených.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine 264 prípadov nákazy koronavírusom. Vyliečilo sa 343 pacientov.

17:03 Afrika sa môže stať novým epicentrom šírenia koronavírusu.

Pred týmto scenárom varuje Svetová zdravotnícka organizácia. Kontinent hlási takmer 19-tisíc infikovaných a najmenej 970 mŕtvych.

Najviac zasiahnutá je severná časť Afriky. Alžírsko, Egypt a Maroko majú po vyše dvetisíc nakazených a najmenej sto osôb v každej z krajín podľahlo ochoreniu COVID-19. Najviac ľudí zomrelo v Alžírsku, a to 348.

Juhoafrická republika má viac ako dvetisíc infikovaných a 48 mŕtvych. Najľudnatejší štát Nigéria má 442 nakazených a 13 mŕtvych.

Skryť Vypnúť reklamu

16:55 V Londýne sprísnili opatrenia na ochranu vodičov autobusov.

Londýnsky dopravný podnik oznámil v piatok nové opatrenia na ochranu vodičov autobusov pred novým koronavírusom.

Kolegovia si tiež minútou ticha uctili pamiatku 20 vodičov, ktorí už nákaze vírusom podľahli.

16:43 Bližšie detaily k dnes potvrdeným prípadom.

Na Slovensku bolo vo štvrtok otestovaných 3351 osôb, z toho 72 testov bolo pozitívnych a 3279 bolo negatívnych.

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií tak máme na Slovensku celkovo 1049 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 36 760.

16:15 Pápež označil bohoslužby bez veriacich za nebezpečné.

"Dôvernosť bez spoločenstva, dôvernosť bez eucharistie, bez cirkvi, bez ľudu, bez sviatosti je nebezpečná," povedala hlava katolíckej cirkvi počas piatkovej rannej virtuálnej omše vo Vatikáne.

Skryť Vypnúť reklamu

Pápež poznamenal, že súčasné zákazy bohoslužieb predstavujú preventívne opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Ide podľa neho o núdzovú situáciu, keďže "ideál cirkvi je vždy s ľudom a s hostiami".

16:02 Starosta Budapešti nariadil nosenie rúšok v mestskej hromadnej doprave.

Počas nadchádzajúceho víkendu bude v zmysle rozhodnutia starostu Gergely Karácsonyho opäť zatvorený Margitin ostrov a ďalšie turisticky vyhľadávané miesta hlavného mesta.

15:58 Británia hlási ďalších 847 úmrtí na koronavírus.

Celkový počet obetí v krajine je už 14 576.

15:45 OSN žiada pre boj Afriky s koronavírusom pomoc 100 miliárd dolárov.

Pandémia si môže vyžiadať životy najmenej 300 000 Afričanov a existuje riziko, že 29 miliónov obyvateľov tohto kontinentu sa dostane do extrémnej chudoby.

Skryť Vypnúť reklamu

Dosiaľ 54 krajín Afriky eviduje necelých 20 000 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je iba zlomok z viac ako dvoch miliónov prípadov hlásených celosvetovo.

Svetová zdravotnícka organizácia však vo štvrtok varovala, že v Afrike by do troch až šiestich mesiacov mohlo byť až 10 miliónov nakazených.

15:40 V Belgicku zomrelo na koronavírus už vyše päťtisíc osôb.

V priebehu posledných 24 hodín na nový koronavírus dokázateľne zomrelo 313 ľudí, z toho 114 v nemocnici a 199 v domovoch dôchodcov.

Od vypuknutia pandémie Belgicko potvrdilo už 5 163 obetí, z čoho až 2 586 boli obyvatelia domovov dôchodcov a opatrovateľských ústavov.

15:30 Ústredný krízový štáb rozhodol o zmenách v niektorých pravidlách týkajúcich sa tzv. pendlerov.

Od 1. mája 2020 sa budú musieť na hranici preukázať potvrdením o teste na ochorenie Covid-19 s negatívnym výsledkom, ktoré nebude staršie ako 30 dní.

Vyhlásil to hlavný hygienik SR Ján Mikas na tlačovej konferencii v piatok po zasadnutí Ústredného krízového štábu.

Načítavam video...

15:12 Maďarská vláda poprela prepúšťanie pacientov z nemocníc.

Pri príprave nemocničných lôžok v rámci očakávaného nástupu masového šírenia nákazy v Maďarsku nebude poslaných domov 30 000 pacientov, ako to interpretovali kritici, ale sa pripravia tie lôžka, ktorých väčšia časť nebola doposiaľ využitá, povedala v piatok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

15:05 Únia vyzýva ľudí, aby sa neobávali inovatívnych riešení v boji proti koronavírusu.

Európska komisia v piatok zverejnila usmernenia týkajúce sa vývoja nových aplikácií, ktoré podporujú boj proti novému koronavírusu. Usmernenia sa týkajú ochrany osobných údajov.

Vývoj takýchto aplikácií a ich prijímanie občanmi môže mať podľa Európskej komisie významný vplyv v boji proti šíreniu vírusu a zohrávať dôležitú úlohu aj v rámci pokrízovej stratégie.

14:56 Nemecká vláda varuje pred nebezpečenstvom nacionalizmu.

"Myslím si, že vždy je dôležité - a počas koronavírusovej pandémie to platí obzvlášť - občanom ukázať, že multilaterálny, spoločný, solidárny a európsky postoj je lepší než akýkoľvek návrat k nacionalizmu," vyhlásil v piatok v Berlíne hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

14:51 Expert vyčíta britskej vláde systémové chyby v boji proti koronavírusu.

Riaditeľ Inštitútu globálneho zdravia na University College London Anthony Costello v piatok povedal, že Spojené kráľovstvo by mohlo mať v čase, keď prvá vlna pandémie v krajine skončí, "až 40-tisíc mŕtvych".

Podľa britskej vlády v nemocniciach zomrelo doteraz 13 729 osôb, ktoré pozitívne otestovali na koronavírus.

Toto číslo ale nezahŕňa stovky, možno aj tisíce ďalších úmrtí v domovoch sociálnych služieb a ďalších zariadeniach, ktoré má rovnako na svedomí nový vírus.

14:31 V bojnickej nemocnici potvrdili koronavírus jedenástim ľuďom.

Pozitívne testy malo osem zdravotníkov a traja pacienti. Nemocnica prijala potrebné opatrenia.

Podľa doterajších zistení by malo byť zasiahnuté neurologické a interné oddelenie. V rámci preventívnych opatrení boli podľa hygieničky odobraté vzorky množstvu ľudí.

14:29 Britský vojnový veterán vyzbieral pre zdravotníkov milióny libier.

Petíciu na podporu udelenia vyznamenania pre takmer 100-ročného britského vojnového veterána Toma Moorea, ktorý vďaka originálnej kampani vyzbieral pre britských zdravotníkov približne 18 miliónov libier (zhruba 20,5 mil. eur), už podpísalo viac než pol milióna ľudí.

Tí žiadajú, aby bol Moore povýšený do rytierskeho stavu.

14:20 Ako sa koronavírus šíri na Slovensku? Všetky grafy nájdete tu >>>

14:18 Rakúsko v máji otvorí múzeá, koncerty budú zakázané do konca augusta.

Zákaz zhromažďovania, ktorý mal pôvodne platiť do konca júna, sa tak predĺži.

14:15 V uzavretých rómskych osadách na Spiši vyplácajú sociálne dávky.

Ako po piatkovom stretnutí v Krompachoch s predstaviteľmi dotknutých samospráv a polície uviedol minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal, na tento účel vytvorili mobilné poštové miesta.

Mobilné poštové miesta sú umiestnené pred tromi lokalitami v Krompachoch aj v obciach Bystrany a Žehra. Spolu by takýmto spôsobom mali počas piatka vyplatiť 1100 sociálnych dávok ich obyvateľom.

Riešenie hľadajú aj pri najbližšom vyplácaní dôchodkov.

14:07 Európskej únii sa podarilo repatriovať viac ako 500 000 občanov.

Väčšina z nich uviazla v ázijsko-tichomorskom regióne a v krajinách Severnej a Južnej Ameriky.

V zahraničí je stále okolo 98 900 občanov Únie, ktorí tam uviazli v súvislosti s pandémiou, pričom pokračuje úsilie dostať ich čo najskôr domov.

13:53 Koronavírus unáša bunky, od ktorých má kľúč. Čo sa deje počas infekcie?

Proces replikácie akéhokoľvek vírusu začína tým, že sa prichytí na hostiteľskú bunku a prenikne cez jej stenu alebo membránu. Genóm vírusu sa po prichytení rozbalí z bielkoviny a vnikne do bunky.

Čo presne sa deje v ľudských bunkách, ktoré napadol novoobjavený koronavírus SARS-CoV-2?

13:49 Španielsko eviduje už takmer 19 500 úmrtí na koronavírus.

Ochoreniu podľahlo za posledný deň takmer 350 ľudí. Celkovo momentálne v krajine evidujú 19 478 obetí na životoch.

13:30 V Česku sa od konca apríla začnú konať bohoslužby.

Z počiatku sa na nich bude môcť zúčastniť najviac 15 osôb, pričom od 8. júna by mali už prebiehať bez obmedzení.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Rádio Z to v piatok uviedol český premiér Andrej Babiš, ktorý sa nedávno priznal, že na bohoslužby jeho kabinet zabudol. Informoval o tom český spravodajský portál iDNES.cz.

13:21 V Martine potvrdili celkovo tri pozitívne prípady ochorenia COVID–19.

V Centre sociálnych služieb v mestskej časti Ľadoveň a Dome svätého Martina v mestskej časti Jahodníky potvrdili v piatok už tretí prípad nákazy koronavírusom.

TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Doplnila, že Bezpečnostná rada okresu Martin a Krízový štáb mesta Martin prijali opatrenia, ktorých cieľom je situáciu riešiť rýchlo a efektívne. "Oba domovy sú momentálne v karanténe a situácia je pokojná," uviedla Kalmanová.

13:16 Ochoreniu Covid-19 podľahol na Slovensku ďalší človek.

Poslednou obeťou je už piaty klient zariadenia v Pezinku. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

Domov sociálnych služieb v Pezinku je od soboty v karanténe a v okolí domova je ochranné pásmo.

V uplynulých dňoch tam bolo pozitívne testovaných viacero klientov a pracovníkov na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, a boli zaznamenané aj prvé úmrtia.

V tejto súvislosti odvolal vo štvrtok predseda BSK Juraj Droba riaditeľku domova Violu Schmidtovú.

Súvisiaci článok Ako premiér sám dezinterpretoval vládnu vyhlášku (týždeň Petra Schutza) Čítajte 

13:08 Premiér Igor Matovič a minister financií Eduard Heger sa stretli s poprednými slovenskými ekonómami.

Predseda vlády na tlačovej konferencii zopakoval zoznam a poradie jednotlivých prevádzok, ktoré sa budú postupne otvárať.

Minister financií vyhlásil, že týmto rokovaním sa začala činnosť ekonomického krízového štábu.

12:45 Na Slovensku pribudlo 72 pozitívne testovaných ľudí.

V rádiu Expres to potvrdil hlavný hygienik Ján Mikas. V laboratóriách otestovali za štvrtok 3351 vzoriek, čo je doteraz najvyšší počet za jeden deň od začiatku epidémie. Celkový počet nakazených tak stúpol na 1049.

Podľa piatkových informácií pracovníkov odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva je hospitalizovaných 203 osôb. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je sedem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Celkový počet vyliečených pacientov je 175.

12:31 Hviezdy Holywoodu vytvorili zbierku pre znevýhodnených počas koronakrízy.

Herci Leonardo DiCaprio a Robert De Niro ponúkajú spoluúčinkovanie vo svojom pripravovanom filme výmenou za príspevok do výzvy #AllInChallenge, ktorou sa známi ľudia počas epidémie koronavírusu snažia vyzbierať finančné dary na pomoc znevýhodneným alebo ohrozeným skupinám obyvateľstva.

Organizátori zbierky All In Challenge si dali za cieľ získať od darcov 100 miliónov dolárov určených na jedlo pre deti, seniorov a ľudí bojujúcich proti epidémii v prvej línii.

12:14 Čína odmieta kritiku Západu za svoje informovanie o koronavíruse.

Peking súčasne apeloval, aby sa západné štáty spojili s Čínou a inými krajinami a usilovali sa o tesnejšiu solidaritu v boji s pandémiou.

12:01 Aplikáciu Moje eZdravie si doposiaľ stiahlo takmer 3000 užívateľov.

Aplikácia informuje užívateľov o aktuálnych opatreniach a nariadeniach súvisiacich s novým koronavírusom, pripravilo ju Národné centrum zdravotníckych informácií.

11:56 Opozičná strana Smer-SD navrhla zvolanie výboru pre sociálne veci v súvislosti so situáciou v zariadení pre seniorov v Pezinku.

Na tlačovej konferencii to prezentoval predseda strany Robert Fico a poslanec Erik Tomáš.

Tvrdia, že sa nedostatočne rýchlo konalo zo strany vyššieho územného celku, ako aj zo strany štátu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico dodal, že ako opozičná strana chcú klásť legitímne otázky, či ide o dôsledok pandémie nového koronavírusu alebo zlyhanie štátu.

11:35 Dva pozitívne prípady sa objavili v zariadeniach sociálnych služieb v Martine.

V zariadení Domova svätého Martina bol pozitívne testovaný jeden klient. Od pondelka je podľa informácií z MY Turiec hospitalizovaný v martinskej univerzitnej nemocnici. Vyše dvadsať klientov zariadenia momentálne testujú na prítomnosť koronavírusu.

Druhý prípad je jedna z pracovníčok z Centra sociálnych služieb Ľadoveň, ktorá mala tiež pozitívny test. Niekoľko dní je už mimo práce.

Prednosta okresného úradu v Martine zvolal krízový štáb, ktorý bude informovať o ďalšom postupe.

11:27 V Nigérii usmrtili pre nedodržiavanie opatrení viac ľudí než vírus samotný.

Nigérijský národný výbor pre ľudské práva (NHRC) tvrdí, že od 30. marca zabili bezpečnostné zložky v krajine 18 ľudí. Dôkazom sú svedectvá občanov, ktorí túto inštitúciu o vraždách informovali prostredníctvom telefonátov alebo videí.

Chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, si však v Nigérii doposiaľ vyžiadal 12 obetí.

11:25 Ministri a poslanci hnutia OĽaNO budú pravidelne prispievať do Fondu vzájomnej pomoci.

Vytvorenie fondu, ktorý je zriadený na Úrade vlády Slovenskej republiky, ohlásil predseda vlády Igor Matovič 1. apríla.

Do fondu plánuje odovzdávať celý svoj premiérsky plat. Údaje sú zverejnené na webovej stránke úradu vlády. Výška príspevku nie je limitovaná.

11:20 Predseda nemeckého parlamentu navrhol žiakom skrátiť letné prázdniny.

"Až na výnimky zostanú školy ešte nejaký čas zatvorené. Preto sa pýtam, či zodpovední v jednotlivých spolkových krajinách uvažujú o tom, že by o niečo skrátili letné prázdniny," povedal Wolfgang Schäuble pre piatkové vydanie denníka Augsburger Allgemeine.

Takýto postup by podľa jeho slov žiakom umožnil dobehnúť zameškané učivo.

11:14 Polícia začala v súvislosti so situáciou v zariadení v Pezinku trestné stíhanie.

10:51 Primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že mesto plánuje v najbližšej dobe testovať klientov a pracovníkov v zariadeniach pre seniorov vo vlastnej réžii.

K dispozícii má 1500 testov od súkromných spoločností.

Mesto prijalo sériu opatrení v siedmich zariadeniach pre seniorov, ktoré prevádzkuje a kde je umiestnených vyše 1150 klientov. Má vypracované krízové plány, vytvorené karanténne i infekčné priestory.

Magistrátu však chýbajú zo strany štátu jednoznačné postupy v otázke testovania seniorov v zariadeniach na ochorenie Covid-19.

10:45 Električky a trolejbusy v Bratislave budú od pondelka premávať v mimoriadnom režime.

"Od 20. apríla prichádza v premávke bratislavskej MHD k niekoľkým dočasným úsporným opatreniam. Dopravný podnik Bratislava nimi reaguje na objektívny pokles počtu cestujúcich," uviedol podnik a dodal, že zmeny pripravil tak, aby ich cestujúci pocítili čo najmenej.

10:39 Dánsko od pondelka otvorí niektoré malé prevádzky.

Uvoľnenie opatrenia sa bude týkať napr. kaderníctiev, salónov krásy či autoškôl.

Už od stredy sa v tejto severskej krajine otvorili niektoré školy a predškolské zariadenia.

10:32 V uzavretej zóne okolo Černobyľu pokračujú v hasení ohnísk. Situáciu monitoruje 1000 hasičov za pomoci vyše 100 kusov techniky.

Obyvatelia Kyjeva a priľahlého regiónu sa od štvrtka sťažujú na znečistenie ovzdušia, a to i v dôsledku prachových vírov.

Vo vzduchu však zaregistrovali aj zvyšky horenia z uzavretej zóny okolo Černobyľa, preto úrady požiadali obyvateľov mesta a okolia, aby neotvárali okná a obmedzili pohyb mimo domova.

Úrad pre mimoriadne situácie i kyjevská radnica obyvateľov mesta v piatok ubezpečili, že úroveň radiácie je v rámci obvyklých limitov.

10:25 Starosta Londýna vyzval vládu na zavedenie povinného nosenia rúšok.

"V situáciách, keď od seba nemôžeme udržiavať dostatočnú vzdialenosť, ako napríklad pri cestovaní hromadnou dopravou alebo pri nákupoch, by sme mali používať nezdravotnícke pokrývky tváre akými sú šatky, šály a znovu použiteľné masky," uviedol pre verejnoprávnu stanicu BBC Sadiq Khan.

10:22 Kino Lumiére prichádza za divákmi, spúšťa online projekt.

Slovenský filmový ústav spúšťa v Kine Lumiére online projekt s klubovými a slovenskými filmami, ktorých distribúciu zastavila pandémia nového koronavírusu.

Prvé premietanie projektu "Kino Lumiére doma" sa uskutoční v sobotu 18. apríla o 20.20 h, diváci uvidia francúzsku komédiu Zažiť to znovu (2019) Nicolasa Bedosa.

10:16 Nórsko spúšťa aplikáciu monitorujúcu pohyb ľudí nakazených koronavírusom.

Cieľom je zabrániť návratu tohto smrteľného vírusu, informovala v piatok agentúra AFP.

Aplikácia s názvom Smittestop (zastavme nákazu) vznikla preto, aby zdravotníckym predstaviteľom poskytovala lepší obraz o šírení nákazy a užívateľom dávala informácie, či sa dostali do kontaktu s nakazenou osobou.

10:13 Folklórne slávnosti pod Poľanou tento rok nebudú.

Súvisiaci článok Folklórne slávnosti pod Poľanou tento rok nebudú Čítajte 

Mesto o tom rozhodlo aj na odporúčanie programovej rady a organizačného výboru.

Ešte koncom marca uvažovali v Detve o náhradnom termíne, no dlhotrvajúca nepriaznivá situácia v súvislosti so šírením nového koronavírusu spôsobila, že svoj postoj museli prehodnotiť.

„K rozhodnutiu prispeli aj konzultácie s partnermi slávností, ktorí sami budú mať ťažkosti a prípadné financovanie folklórneho podujatia nebude tento rok ich prioritou,“ objasnil primátor Detvy Ján Šufliarský.

Súvisiaci článok Na vyplácanie dávok v Krompachoch sa prišli pozrieť aj ministri Čítajte 

10:07 Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal predstavil mobilné pracovisko pošty v Krompachoch.

Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj minister vnútra Roman Mikulec a policajný prezident Milan Lučanský.

Obaja ministri sa poďakovali poštovým doručovateľom za obetavú prácu pri vydávaní sociálnych dávok.

10:00 Kauzu vraždy Sýkoru budúci týždeň prejednávať nebudú.

„V predmetnej trestnej veci bol termín hlavného pojednávania, vytýčený na 21. apríla zrušený, z dôvodu prijatých opatrení pred šírením koronavírusu. Nový termín hlavného pojednávania zatiaľ vytýčený nie je,“ povedal pre agentúru SITA hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

9:50 V domove v Spišskom Bystrom ďalšie prípady nákazy zatiaľ nepotvrdili.

Súvisiaci článok V domove v Spišskom Bystrom ďalšie prípady nákazy zatiaľ nepotvrdili Čítajte 

„Zo zariadenia v Spišskom Bystrom zatiaľ nemáme hlásené žiadne príznaky ochorenia Covid-19 u ďalších klientov a testy sa odporúčajú až na piaty deň od posledného kontaktu s nakazeným," uviedla hlavná epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Mária Pompová.

Ako dodala, klienti aj personál tohto zariadenia sú izolovaní a zároveň tam platí zákaz návštev. Všetci, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovaným seniorom, sú teraz v karanténe.

98-ročný muž leží v prešovskej nemocnici napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Jeho stav je vážny.

9:41 Polícia povolila výnimku na tranzit pre nákladné vozidlá počas nedele 19. apríla a nedele 26. apríla. Výnimka sa týka vozidiel na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území Slovenska.

9:35 Maďarsko vo fáze masového šírenia nákazy bude potrebovať 30 000 nemocničných postelí a 8000 pľúcnych ventilátorov.

Súvisiaci článok Bojuje Orbán viac s opozíciou než s vírusom? Čítajte 

Vyhlásil to v piatok premiér Viktor Orbán. Predseda vlády zdôraznil, že sa treba pripraviť na príchod ťažšieho obdobia.

Pripomenul, že v krajine je vyše 10 000 domovov dôchodcov, kde ak sa nakazí iba desať seniorov, aj tak bude treba hospitalizovať až 10 000 ľudí.

V Maďarsku zomrelo za posledných 24 hodín na ochorenie COVID-19 14 starších pacientov, čím celkový počet obetí stúpol na 156.

Potvrdených prípadov nákazy stúpol na 1763. Z ochorenia sa zotavilo 207 pacientov. V povinnej domácej karanténe je 12.401 osôb

09:02 Vlády v Česku, Nemecku, Rakúsku či Dánsku už otvárajú obchody, plánujú pustiť žiakov do škôl a niektoré do leta otvoria aj reštaurácie a krčmy, na Slovensku podrobný harmonogram uvoľňovania pripravuje poradné konzílium epidemiológov premiéra Igora Matoviča. Zverejniť ho majú v pondelok.

Súvisiaci článok Najskôr otvoríme obchody, na dovolenku pri mori radšej zabudnite Čítajte 

Kedy teda aj Slovensko otvorí viac obchodov, bude sa dať vycestovať k moru na letnú dovolenku, čo bude s letnými festivalmi a dostanú sa deti v tomto školskom roku ešte do školy?

Denník SME sa na tieto otázky pokúsil nájsť odpoveď.

08:57 V Dánsku sa v pondelok 20. apríla budú môcť opäť otvoriť niektoré malé prevádzky, ako sú kaderníctva, salóny krásy či autoškoly, ktoré boli zatvorené pre obavy zo šírenia koronavírusu. Oznámila to v piatok dánska vláda.

Už od stredy sa v krajine otvorili niektoré školy a predškolské zariadenia.

08:26 Ekonomika Číny zaznamenala v 1. kvartáli historický pokles, ktorým prekonala aj odhady ekonómov.

Dôvodom je pandémia, ktorá viedla k zatvoreniu veľkého počtu podnikov a obchodov a obmedzeniu pohybu obyvateľstva, čo znížilo domáci dopyt. Ekonomika zaznamenala v období od januára do konca marca medziročne pokles o 6,8 %. To znamená prvý pokles HDP od začatia zverejňovania kvartálnych údajov v roku 1992.

Výsledok bol horší aj v porovnaní s odhadmi ekonómov, ktorí počítali s poklesom HDP v rozmedzí od 6 % do 6,5 %. Na porovnanie, za posledný štvrťrok minulého roka ekonomika o 6 % vzrástla.

08:16 Primátor Trnavy Peter Bročka informoval, že v trnavskom Zariadení pre seniorov na ulici T. Vansovej začali testovať zamestnancov. "Ide o preventívne testovanie pracovníkov, ktorí sa 24 hodín starajú o najohrozenejšiu vekovú skupinu najstarších Trnavčanov," napísal primátor na sociálnej sieti.

Mesto tiež začalo s dezinfekciou v exteriéroch.

08:03 Automobilka PSA nespustí výrobu ani budúci týždeň. Informuje o tom na svojej webovej stránke.

"Vzhľadom na pokračovanie koronakrízy oznamujeme, že ani v budúcom týždni, do nedele 26.apríla, nebudeme v našej automobilke spúšťať výrobu," píše sa na webstránke PSA.

07:27 Vo veku 77 rokov zomrel v stredu na následky ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom Kameraman Allen Daviau, ktorý spolupracoval s režisérom Stevenom Spielbergom a ďalšími hollywoodskymi filmármi.

Daviau skonal v domove dôchodcov pre filmových tvorcov v Los Angeles.

07:23 Úrady v čínskom meste Wu-chan, ktoré je epicentrum pandémie nového koronavírusu, revidovali v piatok počet úmrtí na 3699, čo je o 1290 viac ako sa doteraz uvádzalo.

Pracovná skupina pre oblasť prevencie a kontroly zverejnila aktualizovaný údaj po týždňoch pochybností o oficiálnom počte obetí, keďže v ostatných vážne zasiahnutých krajinách zomrelo na vírus viac ako 10-tisíc osôb. Dôvodmi zvýšenia bilancie je pridanie pacientov, ktorí sa nedostali do nemocníc, oneskorené, nesprávne alebo dvakrát nahlásené prípady, ako aj problémy s koordináciou informácií hlásených zo súkromných nemocníc, dočasných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení, ktoré sa o pacientov starali.

07:12 Bulharské hlavné mesto Sofia bolo v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu pred pravoslávnymi veľkonočnými sviatkami uzavreté na neurčito pre dopravu.

Od piatku tak mesto nesmú nijaké vozidlá opustiť ani doň vojsť. Nariadenie ministra zdravotníctva Kirila Ananieva povoľuje iba niekoľko výnimiek, napríklad pre policajné autá, vozidlá prepravujúce pacientov či servisné vozidlá. K tomuto opatreniu pristúpila vláda po tom, ako mnohí Bulhari odišli zo Sofie autom v stredu a vo štvrtok, pričom uviedli nepravdivé dôvody, vysvetlil minister vnútra Mladen Marinov.

Ďalej uviedol, že polícia vo štvrtok vrátila viac ako 5000 áut, ktoré sa pokúšali opustiť hlavné mesto. Dodal, že je veľmi sklamaný správaním sa občanov k policajtom.

06:56 V Nemecku klesá nielen počet nových infekcií, ale aj takzvané reprodukčné číslo vírusu (R0) udávajúce, koľko zdravých ľudí sa nakazí od jedného chorého.

Priemerná hodnota reprodukčného čísla sa v súčasnosti pohybuje okolo 0,7, štatisticky to znamená, že jedna infikovaná osoba nakazení menej ako jednu ďalšiu osobu. Rozsah tohto odhadu kolíše medzi hodnotami 0,5 a 0,8. V uplynulých dňoch bola hodnota R0 jedna alebo o niečo vyššia, v stredu prvýkrát klesla pod 1 (konkrétne 0,9). Ešte začiatkom marca dosahovalo R0 hodnotu 3, 8. apríla sa znížilo na približne 1,3.

06:31 Pre nezhody týkajúce sa opatrení proti šíreniu nového koronavírusu brazílsky prezident Jair Bolsonaro odvolal ministra zdravotníctva Luiza Henriqua Mandettu.

"Od prezidenta Jaira Bolsonara som sa práve dopočul, že ma odvoláva z funkcie," napísal Mandetta na Twitteri po stretnutí s hlavou štátu v jeho sídle v metropole Brazília.

6:10 Donald Trump predstavil usmernenia, pomocou ktorých by chcel v troch fázach postupne opäť otvoriť ekonomiku a vrátiť život v USA do normálu.

 • V prvej fáze budú doterajšie opatrenia, ktorých platnosť vyprší koncom apríla, uvoľnené iba mierne. Obyvatelia by naďalej nemali vytvárať viac ako desaťčlenné skupiny. Tí, ktorí môžu pracovať z domu, by tak mali robiť aj naďalej. Pokiaľ to bude možné, mali by sa zamestnanci postupne vracať do práce. Školy, ktoré sú v súčasnosti zatvorené, zostanú zatvorené aj naďalej. Reštaurácie, kiná a kostoly by mali byť otvorené iba vtedy, ak sa dá zaručiť dostatočná vzdialenosť medzi návštevníkmi.
 • V druhej fáze majú byť zamestnanci naďalej motivovaní k práci z domu. Vo firmách zostanú zatvorené priestory, v ktorých sa stretávajú väčšie skupiny ľudí. Návštevy domovov dôchodcov a nemocníc budú naďalej zakázané. Uvoľnia sa obmedzenia v cestovaní a znova sa otvoria školy.
 • V tretej fáze sa zamestnanci budú môcť bez obmedzenia vrátiť do práce a povolené budú návštevy domovov dôchodcov a nemocníc. Ohrozené skupiny obyvateľstva by však mali naďalej udržiavať odstup od ostatných ľudí. Tí, ktorí nepatria k týmto skupinám, by mali tráviť čo najmenej času v davoch.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 209
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 877
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 557
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 433
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 028
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 388
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 247
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 025
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 713
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 624
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

16 h
Ilustračná fotografia.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí.

4 h
Petra Vlhová dnes ide zjazd.

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

3 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná foto.

Pýtal od nej dokonca peniaze.

13 h
Za vznikom Centra rozvoja inovácií stoja Daniel Kojnok st. (vľavo) a Daniel Kojnok ml. (vpravo).Medzi nimi prototyp výdajného boxu, ktorý má šancu zlepšiť dodáva a preberanie zásielok.

Daniel Kojnok: Čakajú nás dve rozhodujúce výzvy.

10 h
Mimóza - víkendový podcast, ktorý pripravujú herečka činohry SND Janka Kovalčíková a herečka divadla Stoka a DPM Lenka Libjaková.

Hostkou Mimózy je neurobiologička Dominika Fričová.

23m