SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Plošne otestujú zamestnancov domovov pre seniorov, pendleri budú čakať (minúta po minúte)

V nedeľu pribudlo 72 nových pozitívnych prípadov.

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte):

21:54 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. V sledovaní diania okolo pandémie koronavírusu budeme pokračovať opäť ráno.

Skryť Vypnúť reklamu

21:53 Spojené štáty majú v súčasnosti najviac potvrdených prípadov nákazy i úmrtí na svete: aktuálne evidujú už vyše 755 000 infikovaných a viac ako 40 000 mŕtvych.

New York v rámci USA eviduje najviac potvrdených prípadov nákazy (vyše 226 000) i úmrtí (viac ako 13 000).

21:52 Turecko potvrdilo už viac prípadov nákazy, než ktorákoľvek iná krajina mimo Európy a okrem USA. S celkovým počtom 86 306 infekcií tak predstihlo aj Čínu, pôvodné epicentrum pandémie.

Turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca oznámil, že za posledných 24 hodín pribudlo v krajine 3977 prípadov nákazy. Počet úmrtí sa v rovnakom čase zvýšil o 127 na celkových 2017.

20:50 Preventívne testovanie v mestách a obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami sa počas víkendu uskutočnilo na siedmich miestach Prešovského a ôsmich Košického kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hovorkyne ministerstva obrany Martiny Kovaľ Kakaščíkovej tam počas soboty a nedele vojenskí zdravotníci odobrali približne 520 vzoriek.

Výsledky najviac očakávajú v obci Vŕbnica v okrese Michalovce. Pri predošlom testovaní tam už mali viacero nakazených.

20:16 Niektoré britské mestá odložili plány na zavedenie takzvaných zón čistého vzduchu. Na vstup do takýchto zón budú musieť autá, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie, zaplatiť.

V mestách ako Birmingham, Leeds a Bath ich plánovali spustiť tento rok, no budú musieť počkať minimálne do januára 2021. Podobná zóna sa mala objaviť od decembra aj v Oxforde, počká si však do leta budúceho roka.

V Manchestri zas zastavili rokovania o vytvorení čistej zóny, ktoré mali odštartovať v lete.

20:00 Guvernér New Yorku Andrew Cuomo vyjadril presvedčenie, že epidémia v tomto americkom štáte už zrejme kulminovala a dostala sa do fázy poklesu.

Skryť Vypnúť reklamu

Štát New York je v rámci USA epicentrom pandémie koronavírusu. V sobotu newyorské úrady hlásili najnižší denný prírastok úmrtí za vyše dva týždne.

19:04 Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, ktoré patria medzi najväčšie festivaly svojho druhu na Slovensku, sa tento rok konať nebudú.

Vedenie mesta sa takto rozhodlo aj na základe odporúčaní programovej rady a organizačného výboru. Ešte koncom marca v Detve uvažovali o náhradnom termíne, no dlhotrvajúca nepriaznivá situácia spôsobila, že svoj postoj museli prehodnotiť.

19:01 V pravoslávnom Chráme sv. Rastislava v Bratislave sa v nedeľu ráno mala zísť viac ako stovka veriacich napriek zákazu Úradu verejného zdravotníctva. TASR o tom informoval človek, ktorý do redakcie zaslal video a neželá si byť menovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Slamková potvrdila, že policajti boli na mieste, avšak v čase ich príchodu bola budova uzavretá.

"Z uvedeného dôvodu nebolo na mieste možné toto oznámenie spoľahlivo preveriť," tvrdí polícia. Po zhliadnutí videa ako aj záznamu hliadky však polícia priestupok oznámi ÚVZ. Ten je podľa polície príslušný na jeho prejednanie.

18:48 Počet úmrtí sa v nedeľu vo Francúzsku priblížil k číslu 20 000, keď miestne úrady potvrdili 395 nových smrteľných prípadov.

Denný prírastok úmrtí sa však spomaľuje a zároveň pomaly klesá aj počet nových hospitalizovaných pacientov i ľudí ležiacich na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Celkovo už Francúzsko potvrdilo 19 718 úmrtí. Za posledných 24 hodín zomrelo 227 pacientov v nemocniciach a 168 v domovoch dôchodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

18:44 Pápež František v nedeľu prvýkrát po vyše mesiaci opustil Vatikán, aby odslúžil v rímskej Svätyni Božieho milosrdenstva omšu, ktorá sa konala bez prítomnosti veriacich.

Vo svojej homílii varoval pred "vírusom ľahostajného egoizmu", ktorý je podľa neho horší než nový koronavírus.

Hlava katolíckej cirkvi vyhlásila, že ani počas pandémie nemožno zabúdať na milosrdenstvo, spolupatričnosť a solidaritu. V rámci snáh o prekonanie zdravotnej krízy treba podľa pápeža pamätať aj na chudobných a znevýhodnených.

18:16 Americký prezident Donald Trump ohlásil program pomoci pre amerických poľnohospodárov na zmiernenie následkov pandémie.

Celková hodnota programu predstavuje 19 miliárd USD, z toho by 16 miliárd USD malo ísť na priame platby producentom a zvyšok na rozsiahle nákupy mäsa, mlieka, zeleniny a ďalších produktov.

Skryť Vypnúť reklamu

18:10 Ďalších 34 migrantov, ktorých v Stredozemnom mori zachránila španielska loď Aita Mari, presunula talianska pobrežná stráž na trajekt kotviaci pri sicílskom meste Palermo. Tam teraz strávia dva týždne v preventívnej karanténe.

Zachránená skupina sa tak pridá k približne 145 migrantom, ktorých už skôr zachránila loď Alan Kurdi patriaca nemeckej mimovládnej organizácii, pričom na zmienený trajekt ich presunuli v piatok.

Migrantov na trajekte, ktorý pre nich vyčlenila talianska vláda, otestujú na koronavírus.

18:00 Púchovská samospráva začne počas pracovných dní pripravovať stravu pre seniorov, zdravotne postihnutých a osamelých ľudí.

Variť ju budú v kuchyni materskej školy Lienka. Záujemcovia si môžu od pondelka obed vyzdvihnúť osobne, prípadne požiadať o dovoz.

Skryť Vypnúť reklamu

Po zabezpečovaní obedov pre osoby v hmotnej núdzi za jedno euro ide o ďalší projekt, ktorým chce samospráva pomôcť svojim obyvateľom v čase koronakrízy.

17:36 Šéf juhotalianskeho regiónu Kampánia Vincenzo De Luca nariadil mestečku Saviano pri Neapole karanténu.

Je to trest za to, že stovky ľudí sa v sobotu zúčastnili na pohrebnom sprievode na počesť jeho zosnulého starostu

Načítavam video...

17:20 V Gruzínsku sa na polnočnej bohoslužbe v katedrále v Tbilisi zúčastnili stovky ľudí. Tamojšia vláda totiž podľahla tlaku predstaviteľov miestnej pravoslávnej cirkvi a povolila otvorenie chrámov napriek platným obmedzeniam pohybu a zhromažďovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak vyzval obyvateľov, aby zostali doma. Patriarcha pravoslávnej cirkvi lojálnej Moskve však zase pozval veriacich, aby prišli na bohoslužby konané na otvorených priestranstvách.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa odhadov polície sa na bohoslužbách po celej krajine zúčastnilo celkovo 130-tisíc veriacich.

17:00 Vyše 260 miliónov pravoslávnych veriacich vo svete slávilo v nedeľu Veľkú noc, ktorá je ich najvýznamnejším sviatkom.

Súvisiaci článok Mnohí pravoslávni veriaci nedbali na opatrenia, Lukašenko prišiel bez rúška Čítajte 

V niektorých prevažne pravoslávnych krajinách, napríklad v Bielorusku či Gruzínsku, však na dodržiavanie karanténnych opatrení nedbali.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko prišiel do chrámu bez ochranného rúška na tvári, pričom kritizoval zákazy bohoslužieb počas pandémie. "Nesúhlasím s tými, čo zavreli ľuďom cestu do chrámov. Takýmto vírusom čelíme predsa každý rok," vyhlásil Lukašenko.

16:36 Programové vyhlásenie vlády obsahuje silné záväzky v boji proti korupcii. Uviedla to riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Skryť Vypnúť reklamu

Za dôležité považuje najmä sfunkčnenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Ten je podľa nej v súčasnej podobe bezzubý a nedarí sa mu postihovať ľudí, ktorí svoje bohatstvo nemohli nadobudnúť legálnou cestou.

16:13 Približne dva milióny rúšok na tvár bude Paríž zadarmo distribuovať v nadchádzajúcich týždňoch všetkým svojim obyvateľom.

Súvisiaci článok Paríž rozdá svojim obyvateľom zhruba dva milióny rúšok Čítajte 

Starostka Anne Hidalgová povedala, že do konca apríla by mesto malo disponovať asi polmiliónom takýchto opakovane použiteľných rúšok.

Všetci Parížania by mali podľa jej slov svoje rúška dostať do polovice mája.

16:12 Dvaja civilisti pôsobiaci v medzinárodnej misii pod velením NATO (KFOR) v Kosove zomreli na pľúcnu chorobu COVID-19.

Nešpecifikovaný počet civilných zamestnancov i vojakov KFOR mal navyše pozitívny test na koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 Vo Veľkej Británii pribudlo v sobotu 596 ľudí, ktorí zomreli v nemocnici. Takýchto obetí je celkovo 16 060, vyplýva z údajov britského ministerstva zdravotníctva.

Nárast úmrtí za uplynulých 24 hodín je výrazne nižší oproti 888 novým prípadom zaznamenaným v predchádzajúci deň.

15:24 Prezidentka Zuzana Čaputová si želá zmysluplnú diskusiu v parlamente aj podporu pri napĺňaní programového vyhlásenia vlády , ktoré kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) schválil na svojom nedeľňajšom rokovaní.

Prezidentka o tom informuje na sociálnej sieti.

"Blahoželám vláde Igora Matoviča k schváleniu Programového vyhlásenia vlády SR. V takýchto zložitých podmienkach ho zatiaľ nepripravovala žiadna iná vláda na Slovensku," uviedla Čaputová.

15:23 Opatrenie, vzťahujúce sa na novú povinnosť pre pendlerov, vychádza z princípu zabrániť riziku prenosu nákazy. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).

Skryť Vypnúť reklamu

"Platí, že mobilita, i cezhraničná, zvyšuje riziko prenosu infekcie," upozornil s tým, že Slovensko nemôže negovať zvýšenú mieru nákazy v krajine, odkiaľ pendleri prichádzajú.

Zároveň však uistil, že vláda "nebude hluchá ani slepá" a bude reagovať v prípade potreby. "Ak sa toto opatrenie ukáže problematické a neudržateľné, budem prvý, kto sa ozve na krízovom štábe," povedal.

15:21 Policajnej hliadka na hranici s Českou republikou sa na priechode vo Svrčinovci pokúsil uniknúť 42-ročný vodič z Liptovského Hrádku. Jazdil na ukradnutom automobile a zrejme aj pod vplyvom návykových látok.

Polícia ho chytila a umiestnila do karanténneho zariadenia.

Vodič nerešpektoval znamenie policajnej hliadky na zastavenie a unikal smerom do Svrčinovca. Policajti ho začali prenasledovať, vodič napokon odstavil automobil pri krajnici.

Skryť Vypnúť reklamu

15:08 Pravoslávni veriaci slávia veľkonočné sviatky podľa juliánskeho kalendára tohto roku 18. – 20. apríla 2020.

Tradičnú posviacku veľkonočných jedál v košíkoch na severovýchode Slovenska v Prešovskom samosprávnom kraji v meste Medzilaborce vykonal pravoslávny duchovný Alexander Zelevskyj z korby pikapu.

15:05 Európa bude potrebovať od inštitúcií Európskej únie na financovanie zotavenia ekonomiky po pandémii nového koronavírusu minimálne ďalších 500 miliárd eur nad rámec už dohodnutého pol biliónového balíka pomoci.

Uviedol to šéf stáleho eurovalu Klaus Regling.

Ministri financií Únie sa 9. apríla dohodli na balíku pomoci pre štáty, firmy a jednotlivcov v celkovej hodnote 540 miliárd eur.

15:02 Pozrite si rokovanie k schváleniu programového vyhlásenia a tlačovú konferenciu na fotografiách.

Skryť Vypnúť reklamu

14:46 Problémom pre zvieracie útulky je možnosť, že by tento rok nedostali dve percentá, ktoré môžu fyzické a právnické osoby poukazovať zo svojich daní.

Útulok pri kaplnke v Trnave, ktorý Združenie na ochranu zvierat spravuje, je v súčasnosti zatvorený.

"Aj my sa bojíme a snažíme sa dodržiavať opatrenia. Ak by niekto z nás ochorel, mali by sme problém udržať chod útulku. Nepúšťame sem ľudí, aj mimo útulku si dávame pozor. Máme aj problémových psov, ktorých nemôže hocikto venčiť," informovala Ingrid Nováková zo Združenia na ochranu zvierat.

14:28 "Na plošné testovanie zamestnancov DSS sa využijú tzv. rýchlotesty a tam, kde sa ukáže problém, dôjde k ďalšiemu podrobnejšiemu testovaniu," uviedol v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Skryť Vypnúť reklamu

Rýchlosť prijímania opatrení naopak kritizuje člen sociálneho výboru parlamentu z opozičného Smeru Erik Tomáš.

Ako opozícia iniciovali zvolanie mimoriadneho sociálneho výboru. Jeho cieľom má byť nájsť ľudí, ktorí sú zodpovední za to, čo sa stalo v Pezinku aj ďalších sociálnych zariadeniach.

14:05 "Vláda Igora Matoviča vo svojom programe načrtla lepšiu verziu Slovenska. Nazvala ju najambicióznejším plánom v histórii krajiny.

Súvisiaci článok Dúfajme, že vláda svoj „najambicióznejší program histórie“ nevypne Čítajte 

Niektoré časti sú detailnejšie, s odtieňmi a textúrou, niektoré sú skôr obrysmi a iné sme už v rôznych formách videli na iných mapách lepšej krajiny.

Lenže to, aby tieto ambície boli autentické, musí vláda podporiť nielen zmenou legislatívy, ale aj v rovine rétoriky, vyhlásení a správaní sa každého člena."

Skryť Vypnúť reklamu

Píše šéfredaktorky denníka Sme Beata Balogová.

13:57 Situácia v rómskych osadách je zatiaľ pokojná, polícii sa ju darí v spolupráci s ozbrojenými silami zvládať.

Vláda sa snaží navýšiť počet karanténnych zariadení. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Prioritou polície je podľa neho strážiť hranice osady, aby bolo dodržané karanténne opatrenie, avšak nájdu sa aj situácie, keď bezpečnostné zložky riešia menšie konflikty vnútri osady.

13:47 Singapur zaznamenal k nedeľňajšiemu poludniu miestneho času 596 nových prípadov, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 6588. .

Len 25 nových nakazených sú Singapurčania alebo osoby s trvalým pobytom v tomto mestskom štáte ležiacom v juhovýchodnej Ázii.

Počet prípadov nákazy v Singapure v uplynulých dňoch rástol. Zatiaľ čo v stredu ich evidovali 447, vo štvrtok ich bolo už 728 a v piatok zatiaľ rekordných 942.

13:44 Britský premiér Boris Johnson sa pomaly vracia k plneniu svojich povinností. Minulý piatok mal trojhodinový videohovor s ministrom zahraničných vecí Dominicom Raabom, ktorý ho čiastočne zastupuje, a ďalšími spolupracovníkmi.

Už predtým vydal niekoľko pokynov z oficiálneho vidieckeho sídla britských premiérov Chequers, kde je v domácej liečbe. Premiér sa riadi pokynmi svojho lekára.

13:39 Sulík si naďalej myslí, že zdržanlivý postoj predsedu vlády pri otváraní ďalších prevádzok je nešťastný. Opakovane argumentuje, že v prostredí otvorených prevádzok sa neobjavila nákaza.

Súvisiaci článok Zdržanlivý postoj k otváraniu obchodov je nešťastný, tvrdí Sulík Čítajte 

Avizovaný Matovičov plán o postupnom otváraní Sulík ešte nevidel. "Nechám sa prekvapiť, tento týždeň sme sa venovali prioritne programovému vyhláseniu vlády," dodal. Je však presvedčený, že "netreba o tom filozofovať".

13:24 Ak by sa voľby konali v apríli vyhrala by ich strana OĽaNO so ziskom 24,4 percenta pred Smerom, ktorý má 21,8 percenta. Tretie Sme rodina má podporu 11,5 percenta.

Ukázal to prieskum TV Markíza pre reláciu Na telo.

13:18 Nákazu potvrdili v Maďarsku už v 18 domovoch dôchodcov. Na ochorenie COVID-19 zomrelo za deň 17 chronicky chorých pacientov, čím počet obetí stúpol na 189.

13:10 Testovať na koronavírus sa budú všetci zamestnanci domovov sociálnych služieb. Pendleri by mali s testovaním zatiaľ počkať.

Rozhodnutie otvoriť obchody bude na hlavnom hygienikovi, premiér Igor Matovič (OĽaNO) chce, aby rozhodol bez tlaku. Matovič to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

12:38 Rusko zaznamenalo v priebehu 24 hodín rekordných 6060 nových prípadov, čím ich celkový počet stúpol na 42 853.

Z nákazy sa doposiaľ v Rusku vyliečilo 3291 osôb a podľahlo jej 361 ľudí. Najviac nových prípadov nákazy koronavírusom zaznamenali v metropole Moskva.

Súvisiaci článok V Rusku počet nových prípadov nákazy koronavírusom rekordne stúpol Čítajte 

12:37 Počet úmrtí dosiahol v Španielsku 20 453 po tom, čo za 24 hodín zomrelo ďalších 410 ľudí.

Nakazených je 195 944 osôb a 77 357 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

12:33 Austrália vyzvala na nezávislé prešetrenie globálnej reakcie na pandémiu nového koronavírusu. "Jeho súčasťou má byť aj previerka postupu Svetovej zdravotníckej organizácie a krízového manažmentu čínskej vlády na začiatku pandémie," povedala austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Paynová.

Austrálska vláda chce podľa nej poznať aj podrobnosti o pôvode vírusu a žiada transparentnosť pri zverejňovaní informácií.

12:28 Ako funguje SaS a OĽaNO, keď premiér hovorí, že ľudia nemajú počúvať Richarda Sulíka? A bude táto vláda musieť zrušiť trináste dôchodky? Kedy sa môže uvoľnovať ekonomika?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslancom za SaS Mariánom Viskupičom.

Načítavam video...

12:20 Vláda v pondelok požiada o dôveru. Prečítajte si program vlády Igora Matoviča.

Súvisiaci článok Matovičova vláda schválila program, prečítajte si celé vyhlásenie Čítajte 

12:00 Dôsledná akreditácia vysokoškolských programov vrátane zníženia ich počtu a zvýšenia kvality, ambícia odoberať podvodne získané tituly na vysokých školách či povinná škôlka pre deti od troch rokov, ktoré sú ohrozené rizikovým prostredím.

To sú niektoré z priorít, ktoré vládny kabinet zaradil do Programového vyhlásenia vlády v oblasti školstva.

Načítavam video...

10:40 Na Slovensku pribudlo 72 nakazených, otestovali 3323 ľudí. Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo ďalších 16 ľudí, celkovo sa ich zotavilo 229. Nákaze však podľahol ďalší pacient, počet obetí stúpol na 12.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava zomrela ďalšia žena z Domova sociálnych služieb Pezinok.

V nemocniciach je hospitalizovaných 212 pacientov, u 81 bolo ochorenie potvrdené, u 131 sa čaká na výsledky testov.

Na JIS je 8 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

10:17 Vláda v nedeľu schválila svoj program. Kabinetu ho predložil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Programové vyhlásenie vlády následne v pondelok (20.4.) predloží na rokovanie Národnej rady SR a požiada parlament o dôveru. Vyhlásenie má dokopy 121 strán.

10:13 Ministerstvo obrany bude v tomto volebnom období určite vymieňať radary. Ostatné projekty musia mať reálny základ a oporu v rozpočte. Uviedol to šéf rezortu Jaroslav Naď (OĽaNO), podľa ktorého sa budú všetky plány prehodnocovať v súvislosti s aktuálnou pandémiou.

Minister plánuje všetky projekty skontrolovať a pripraviť nové plány, ktoré spustia armádnu modernizáciu v takej výške, v akej si ju bude môcť rezort dovoliť.

10:11 Stabilizácia, dezinfekcia a posilnenie personálnych kapacít. To sú priority krízovej manažérky, ktorá nastúpila v sobotu do domova sociálnych služieb v Pezinku.

Súvisiaci článok Do DSS v Pezinku nastupujú posily, cieľom je stabilizácia Čítajte 

V Domove sociálnych služieb a Zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej v Pezinku je momentálne 62 klientov, o ktorých sa stará 21 zamestnancov.

Pozitívne testovaní klienti sú oddelení od tých s negatívnym výsledkom.

Bratislavská župa v nedeľu do zariadenia donesie ďalšie osobné ochranné pracovné prostriedky.

10:06 V mestskej časti Dúbravka v Bratislave si môžu čitatelia požičať knihu online, dovezie im ju knižný kuriér na motorke. „Naši čitatelia si v špeciálnom režime môžu požičať knihy z Oddelenia beletrie a detskej literatúry,“ doplnil vedúci oddelenia kultúry v Dúbravke Ľubo Navrátil.

Dodal, že na Oddelení odbornej literatúry pokračuje revízia knižného fondu.

9:54 V prípade školstva kladie programové vyhlásenie podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) dôraz na zefektívnenie rezortu, siete škôl, zjednotenie financovania a kompetencií.

9:53 Programové vyhlásenie vlády kabinetu Igora Matoviča (OĽaNO) bude najlepším dokumentom, aký kedy exekutíva SR pripravila. Pred rokovaním vlády, to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Zopakoval, že z hľadiska ministerstva obrany bude jasným odrazom proeurópskeho, proatlantického smerovania a zároveň transparentnosti a zodpovednosti v rezorte.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) uviedol, že programové vyhlásenie z hľadiska jeho rezortu kladie dôležitosť na otázku potravinovej sebestačnosti, v tejto súvislosti i na pomoc začínajúcim, malým i stredným poľnohospodárom.

9:52 Ambulancie Hasičského a záchranného zboru patria v čase pandémie k najviac vyťaženým. Využívajú sa pri odbere vzoriek u osôb s podozrením na ochorenie COVID-19, ale aj pri kontrole osôb na štátnych hraniciach.

Posádka hasičskej záchrannej služby musí vedieť vykonávať prácu hasiča i záchranára.

V posádkach sú zaradení hasiči so zdravotníckym vzdelaním v oblasti urgentnej zdravotnej starostlivosti - zdravotnícki záchranári.

9:35 V Českej republike nepribudlo od sobotného večera ani jedno úmrtie. České úrady zaznamenali doposiaľ 6657 potvrdených prípadov, pričom za sobotu pribudlo 105 nových prípadov. Ich počet tak klesol tretíkrát za sebou.

Vyliečených je zatiaľ 1235. V nemocniciach s ochorením COVID-19 zomrelo 181 ľudí.

Česká vláda v piatok oznámila, ktoré prevádzky sa od pondelka 20. apríla otvoria. Potvrdila tak prvú časť plánu uvoľňovania prísnych obmedzení.

9:31 Vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) v nedeľu dopoludnia definitívne schváli svoj program. Programové vyhlásenie vlády má riešiť aj otázku dvojakého občianstva.

Avizuje to Matovič na sociálnej sieti.

9:00 Kultúrne inštitúcie Banskobystrického samosprávneho kraja fungujú v špeciálnom režime, v rámci ktorého sa kultúra presunula do online priestoru.

Kraj napriek tomu, že sú všetky tieto inštitúcie zatvorené od 9. marca, nad ich otvorením zatiaľ neuvažuje.

7:13 Hudobné hviezdy koncertovali zo svojich domovov v osemhodinovej show na podporu zdravotníkov, ktorí sú v prvej línii.

Do akcie sa zapojili Lady Gaga, Billie Eilish, Paul McCartney či Rolling Stones. Výťažok pôjde v prospech Svetovej zdravotníckej organizácie.

Načítavam video...

7:00 Pravoslávni kresťania na Slovensku i vo svete, ktorí sa riadia podľa juliánskeho kalendára, vstúpili v pondelok do Strastného týždňa, počas ktorého si pripomínajú utrpenie, smrť a pochovanie Ježiša Krista.

V nedeľu oslavujú najväčší kresťanský sviatok Christovo zmŕtvychvstanie - Paschu. V noci alebo skoro ráno na Paschu sa koná takzvaná Utreňa zmŕtvychvstania, pred začiatkom ktorej veriaci so sviecami v rukách obchádzajú chrám.

Po svätej liturgii sa požehnávajú pokrmy, ktorým sa kresťania v priebehu pôstu vyhýbali. Ide o rôzne druhy mäsa, syr, maslo či vajcia. Nesmie chýbať ani sladký koláč nazývaný pascha.

6:25 Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil, že Čína by mala čeliť následkom, ak bola "vedome zodpovedná" za vypuknutie pandémie.

Trump a jeho poradcovia ostro kritizovali Peking za nedostatočnú transparentnosť po vypuknutí nákazy v stredočínskom meste Wu-chan koncom minulého roka.

Prezident opäť spochybnil počet obetí koronavírusu v Číne, ktorý Peking v piatok revidoval na 3699, čo je o 1290 viac ako doteraz uvádzal.

6:24 Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 1891 ďalších úmrtí. Celkový počet obetí tak v USA dosiahol 38 664. Počet infikovaných je aktuálne 732 197.

Spojené štáty majú v súčasnosti najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom i úmrtí na svete.

6:20 Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa v sobotu zvýšil o 444 na 5106. Z tohto počtu 133 ľudí nákaze podľahlo a 275 sa uzdravilo.

6:00 Pandémia koronavírusu si už v Európe vyžiadala viac ako 100-tisíc obetí na životoch, čo predstavuje takmer dve tretiny z jej doterajšieho počtu obetí na celom svete.

Európa je s najmenej 1 136 672 prípadmi infekcie vrátane 100 501 úmrtí najhoršie zasiahnutým svetadielom.

Najvyššie počty obetí v rámci nej eviduje Taliansko (23 227), Španielsko (20 043), Francúzsko (19 323) a Británia (15 464). Na celom svete si koronavírus dosiaľ vyžiadal prinajmenšom 157 163 obetí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Aký dojazd s vaším autom reálne potrebujete? Praktická pomôcka
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 3. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 7. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 9. Behind every successful business lies a set of skilled people
 10. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 22 327
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 001
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 278
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 335
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 207
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 052
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 326
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 977
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 692
 10. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 257
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu