BRATISLAVA. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa postavil pred poslancov a predložil programové vyhlásenie vlády.
Plénum má o ňom rokovať počas šiestej schôdze parlamentu a následne má hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde.
Na získanie dôvery potrebuje kabinet aspoň 76 hlasov poslancov. Poslanci Smeru pred vystúpením premiéra opustili plénum.
Nádej na zmenu
"Skúsme naplniť najviac z toho, čo sme ľuďom sľúbili. Ruku na srdce, sľúbili sme toho veľa a bude to chcieť veľa práce," povedal v parlamente premiér Matovič.
Zdôraznil, že vládna koalícia má v pléne parlamentu ústavnú väčšinu a má tak šancu dramaticky zmeniť Slovensko.
"Máte možnosť a zodpovednosť a my sme vaším prostredníkom ako vláda," adresoval koaličným poslancom s tým, že je potrebné držať spolu.
Matovič vo svojom vystúpení kritizoval predchádzajúcu vládu, ktorá podľa neho prispela k strate dôvery občanov v kľúčové štátne inštitúcie a spravodlivosť. Zdôraznil, že to treba zmeniť.

"Skúsme dať nádej, že Slovensko sa naozaj môže zmeniť na krajinu, kde si v prvom rade budeme všetci pred zákonom rovní," poznamenal.
Poslancov Smeru-SD kritizoval, že opustili plénum pred rokovaním o dôležitom vládnom dokumente. Ostatných, ktorí ostali v rokovacej sále, označil za tých, ktorí chcú Slovensko posunúť dopredu svojimi víziami.
Programové vyhlásenie vlády má byť podľa jeho slov najambicióznejším plánom na zmenu. Vyzval preto poslancov na konštruktívnu diskusiu bez ohľadu na stranícku príslušnosť.
Matovič po svojom vystúpení skritizoval krok poslancov Smeru a označil ho za úbohé správanie. Vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) to označila za neúctu.
Vládne noviny do každej domácnosti
Premiér zároveň na tlačovej konferencii pred parlamentom novinárom vysvetlil, že zámer distribúcie vládnych novín je plnením predvolebného sľubu.

"Ide nám o to, aby sme splnili to, čo sme sľúbili pred voľbami, že budeme otvorene vládnuť a zabezpečíme, aby do každej domácnosti chodili vládne noviny, kde bude odpočet, čo sa podarilo na ministerstvách dosiahnuť," povedal Matovič s tým, že chce urobiť všetko pre to, aby to nebola propaganda, ale aby šlo o informovanie.
Strana Za ľudí bola a bude hlasom rozumu, povedal na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).
Remišová ocenila, že do programového vyhlásenia sa podarilo dostať všetky protikorupčné opatrenia, ktoré strana navrhovala a takisto aj hĺbkovú reformu justície.
Garantovala tiež, že Za ľudí bude vo vláde konštruktívnym a zároveň aj racionálnym partnerom.
Sulík hovorí o rozumnom kompromise
Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík vníma programové vyhlásenie ako rozumný kompromis, ocenil, že sa do dokumentu dostal zámer masívne a rýchlo zlepšovať podnikateľské prostredie.
Dodal, že agendu registrovaných partnerstiev zaradili do koaličnej zmluvy.
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová skonštatovala, že každý poslanec vrátane expertov SaS mal možnosť pracovne vstúpiť do rokovaní o vyhlásení.
"Podarilo sa nám tam dostať tie priority, ako sú štátne nájomné byty, exekučná amnestia a zrušenie doplatkov na lieky," reagoval zasa šéf Sme rodina Boris Kollár.
Poslancov tiež vyzval, aby v časoch koronakrízy argumentovali len vecne. "Chcem vyzvať poslancov, aby boli vecní, aby nevyťahovali osobné invektívy, keď dôjdu argumenty, ako tomu bolo v minulosti," zdôraznil Kollár.
On sám chce dodržiavanie rokovacieho poriadku veľmi prísne kontrolovať.
To, že poslanci Smeru opustili rokovaciu sálu počas Matovičovho príhovoru, príliš komentovať nechcel. "Je to ich právo, no dávajú signál, ako sa správajú k veciam verejným," dodal.

Fico kritizoval
Predseda opozičného Smeru Robert Fico označil programové vyhlásenie za nereálne. Po jeho predložení v parlamente zdôraznil, že v štátnom rozpočte nie je dostatok financií na pokrytie sľubovaných opatrení. Kritizoval tiež, že opozícia nedostala priestor vyjadriť sa už po jeho predložení.

"Je to nereálne, schizofrenické, vymyslené. Je to science-fiction Igora Matoviča (OĽaNO)," povedal Fico.
Dodal, že dokument nereaguje na problém pandémie nového koronavírusu. "Vôbec nerieši, čo sa bude diať v najbližších týždňoch a mesiacoch, pretože netušia, čo by mali robiť," podotkol.
Nerieši sa podľa neho ani podpora vedy a výskumu. Skonštatoval, že túto kapitolu tvorí desať riadkov "blábolov" bez konkrétnych cieľov. Vyzval radu prokurátorov a sudcovské organizácie, aby sa vyjadrili ku kapitole z oblasti justície, ktorá podľa neho hovorí o policajnom štáte.
Fico kritizoval aj Matovičovo vystúpenie v parlamente. Bolo podľa neho len o útokoch na Smer.
Fico deklaroval, že sa plánujú v stredu vecne zapojiť do diskusie. "Dúfam, že vôbec bude nejaká rozprava, lebo ako na to pozeráme, tak by boli najradšej, keby žiadna rozprava neexistovala." Zdôraznil, že Smer chce byť konštruktívnou ľavicovou stranou v opozícii, ale nepodporí nezmyselné návrhy.
Poslanec Richard Raši (Smer) pre TASR uviedol, že z rokovacej sály odišli poslanci klubu pred vystúpením premiéra Matoviča preto, lebo musia mať čas si taký dôležitý dokument naštudovať, keďže vláda ho predložila len v nedeľu.
"Zároveň je nedôstojné, aby na tak dôležitý dokument, ktorý ovplyvní smerovanie Slovenska na najbližšie štyri roky, a na jeho predstavenie premiérom nemohli poslanci reagovať," doplnil.
Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) označil programové vyhlásene vlády za "totálny paškvil", s ktorým sa jeho strana nestotožňuje.
Bihariová: Chýbajú konkrétnejšie riešenia
Podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová skonštatovala, že v dokumente chýbajú odpovede na systematické, dlhodobé výzvy v spoločnosti a jasnejší popis toho, ako sa vyrovnáme s vplyvmi krízy.
"Ak vláda prísľuby nenaplní konkrétnym obsahom, tak sa za štyri roky dopredu nepohneme. Dnešná doba si vyžaduje odvážne kroky, aby sme zvládli výzvy, ktoré nás čakajú," uviedla na sociálnej sieti.
Ako jeden z najväčších nedostatkov vníma PS to, že dokument neobsahuje konkrétnejšie riešenia. "Oceňujeme boj s korupciou, odpovede na najväčšie problémy chýbajú," doplnilo hnutie na sociálnej sieti.
Exminister a predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker považuje za zarážajúce, že dokument nereflektuje pandémiu nového koronavírusu.
Obsahuje podľa neho opatrenia, ktoré predstavujú to, ako by mohol fungovať systém zdravotníctva za ideálnych podmienok.
"Ale my nežijeme v ideálnych podmienkach. Naše životy obrátil naruby nový koronavírus, čo denne niekoľkokrát zdôrazňuje aj sám Igor Matovič. O to zarážajúcejšie je, že programové vyhlásenie vlády toto vôbec nereflektuje, čo ho na míle vzďaľuje od reality," napísal Drucker na sociálnej sieti s tým, že PVV je len akýmsi zbožným želaním premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a súčasnej vlády.
Sólymos: Nerieši sa zákon o dvojitom občianstve
Exminister László Sólymos (Most-Híd) je rád, že vláda z programu Mosta-Híd zakomponovala do PVV viacero dôležitých cieľov, no kapitoly o menšinovej kultúre alebo o používaní regionálneho jazyka sa mu zdajú príliš všeobecné.
"To isté sa vzťahuje aj na zákon o dvojitom občianstve, s ktorým sme sa mohli vyrovnať už počas vlády Ivety Radičovej, keby to Igor Matovič neznemožnil," napísal na sociálnej sieti.
Avizovanú zmenu zákona o štátnom občianstve kritizuje aj strana Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS). Upozorňuje, že podľa PVV sa má len zúžiť okruh osôb, ktorým sa v budúcnosti protiústavne odoberie slovenské štátne občianstvo.
"Praktickou rovinou problému je, že štát týmto vracia a necháva občianstvo tým občanom, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí, a s veľkou pravdepodobnosťou sa väčšina z nich nikdy natrvalo na Slovensko nevráti. Na druhej strane však odoberie slovenské občianstvo tým, ktorí tu žijú a chcú žiť, popritom však chcú získať občianstvo inej krajiny, napríklad Maďarska," uviedol v stanovisku strany predseda MKS Szabolcs Mózes.
Predstaviteľka strany Spolu Jaroslava Lukačovičová uviedla, že s časťami týkajúcimi sa podnikateľského prostredia, jeho zaťaženia, a tiež časťami v oblasti daní je spokojná.
Expredseda KDH Alojz Hlina oceňuje, že v texte PVV je záväzok hovoriť vždy pravdu a čestne konať.
Pripomenul tiež, že kritika novej vlády, ak nebude svoje PVV plniť, neznamená, že niekto je za návrat vlády Smeru-SD.
"Ak nebude konať podľa svojho PVV, treba na to upozorňovať, navrhovať riešenia," napísal Hlina na sociálnej sieti.