BRATISLAVA. Predseda SaS, minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík, rešpektuje rozhodnutie šéfky zdravotníckeho parlamentného výboru Jany Cigánikovej (SaS) nehlasovať za programové vyhlásenie vlády.
"Poslankyňa národnej rady Jana Cigániková sa rozhodla uprednostniť svoje ústavné právo pred poslaneckou disciplínou a ja to rešpektujem. O závažnosti dôvodov ma informoval môj štátny tajomník Ján Oravec, ktorý za stranu SaS viedol rokovania o programovom vyhlásení vlády," povedal Sulík.
Oravec na rokovaniach podľa vlastných slov opakovane uviedol, že ak budú súčasťou vyhlásenia problematické body ako unitárny systém či štátne distribučné spoločnosti, tak hrozí zásadný nesúhlas predsedníčky zdravotníckeho výboru, ktorá využije svoje ústavné právo nehlasovať.
Matovič drží Sulíkovi palce
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na rozhodnutie Cigánikovej skonštatoval, že Sulíkovi drží palce, aby si stranu, ako aj poslanecký klub skonsolidoval čím skôr.

"Držím palce Richardovi Sulíkovi, aby nastavil mód fungovania v rámci svojej strany, či aj poslaneckého klubu alebo aj mimo neho. Aby bolo čo najmenej odkazov cez facebook, čo najmenej otvorených listov, kde sa podpíše štátny tajomník za tú konkrétnu stranu a vyzýva svoju vlastnú vládu. Myslím si, že to by sme si do budúcna robiť nemali," skonštatoval na stredajšej tlačovej konferencii pred parlamentom.
"Mafia sa veľmi obáva, aby sme splnili to, čo máme napísané v programovom vyhlásení vlády. Takže budú robiť čokoľvek, aby rozbili kluby. Snahou zástupcov koaličných strán bude, aby sme poslanecké klubu udržali a podporovali si jednotlivé zákony," povedal premiér.
Premiér zároveň dodal, že tlaky záujmových skupín rozobrať jednotlivé poslanecké kluby sú obrovské.
Cigániková s vyhlásením nesúhlasí
Cigániková, ktorá je predsedníčkou parlamentného zdravotníckeho výboru, pre TASR uviedla, že na výbore nepodporila odporúčanie schváliť programové vyhlásenie vlády.

Cigániková vyhlásila, že nemôže súhlasiť s takým programovým vyhlásením vlády, ktoré obsahuje systém unitárnych zdravotných poisťovní. Systém, ktorý ruší pluralitu zdravotných poisťovní, je pre ňu "absolútne za čiarou".
Poslankyňa tvrdí, že minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) jej sľúbil vyňať túto časť z vládneho programu, ale nestalo sa tak. Cigániková nepodporila vyhlásenie už na zdravotníckom výbore.
Pre časopis .týždeň Cigániková spomenula, že za vyhlásenie nebude ani hlasovať, pretože neobsahuje zámery, ktoré presadzovala.
Krajčí: Vyvlastňovanie sa nechystá
"Štát posilní nárok pacienta voči zdravotným poisťovniam (ZP). Preto z môjho pohľadu bolo veľmi dôležité, aby sa za toto politické vyhlásenie, v prípade, že by ZP nechceli rešpektovať túto regulačnú právomoc štátu, do programového vyhlásenia dostalo. Teda, aby sa tam dostalo, že v prípade, že ZP nebudú napríklad podnikať na našom trhu, tak zvážiť prechod alebo správu verejného zdravotného poistenia pod unitárny systém," uviedol v reakcii šéf rezortu zdravotníctva Krajčí s tým, že takémuto kroku by určite musela predchádzať analýza.
Podľa jeho slov sa na tom dohodli koaliční lídri.
Dodal, že žiadne vyvlastňovanie sa nechystá, čo by podľa jeho slov bolo aj protiústavné.
"Chceme jasne politicky deklarovať, že štát je pripravený zváženie unitárneho systému. Nenecháme sa vydierať súkromnými ZP," uzavrel s tým, že programové vyhlásenie vlády je kompromisný návrh celej vládnej koalície.
Klusa rozhodnutie prekvapilo
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová pre TASR uviedla, že zvyšných 12 poslancov za SaS jednoznačne podporí programové vyhlásenie vlády. Postoj Cigánikovej ju mrzí.
Z rozhodnutia Cigánikovej je prekvapený aj štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). "Možno to ešte pani poslankyňa do hlasovania prehodnotí," doplnil Klus.
Poslanecký klub strany Za ľudí podporí program vlády podporí, pretože je s tým spojená dôvera vláde, povedal novinárom podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).
Podotkol, že vďaka strane Za ľudí sa do materiálu dostali dôležité veci a zároveň sú aj veci, ktoré sa tam vďaka nim nedostali. "Politika je o kompromisoch," dodal.
Predseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský pre TASR povedal, že poslanci vyhlásenie podporia. Dodal, že o pripomienkach hnutia rokovala ešte koaličná rada a boli zapracované.