BRATISLAVA. Parlament bude vo štvrtok pokračovať v diskusii o programovom vyhlásení vlády. V závere druhého rokovacieho dňa 6. schôdze bolo do rozpravy písomne ešte prihlásených 15 poslancov.
V stredu si poslanci koalície vymieňali názory s opozíciou na plány súčasnej vlády. Opoziční poslanci Smeru vyčítajú programovému vyhláseniu vlády nekomplexnosť, ako napríklad aj to, že vláda nebude mať dostatok zdrojov na financovanie predstavených opatrení a nerieši vývoj hospodárstva po koronakríze.
Naopak, koalícia je presvedčená, že bývalá vláda nechala krajinu rozkradnutú, a preto nemá právo hovoriť o nedostatku zdrojov, tiež je presvedčená, že do vyhlásenia vlády sa dostalo veľa dobrých návrhov, pričom sa v ňom objavili priority všetkých štyroch koaličných strán.
"Prvoradý bol pre nás vznik slušnej vlády. Musíme dôveru v štát vybudovať od základov," podotkla poslankyňa SaS Anna Zemanová, ktorá v stredu vystúpila v závere rokovania.

Poslanec Smeru Juraj Blanár podotkol, že keď bola SaS v opozícii, bolo zdravotníctvo prioritou, ale v programovom vyhlásení vlády už tomu tak nie je. "Kde sú tie slová, ktoré ste mali, keď ste boli v opozícii? Prečo ste nedupli, že toto bola prioritná vec? Toto vám zrejme neprešlo," myslí si Blanár.
Zemanová mu odpovedala, že ju asi dostatočne nepočúval, lebo tvorba programového vyhlásenia vlády je podľa nej založená na kompromise a vyjednávaní.
Diskusia bude pokračovať opäť vo štvrtok. Ráno od 9. hodiny sa poslanci budú zaoberať najprv návrhom na voľbu členov Súdnej rady, návrhom na voľbu predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a návrhom na voľbu predsedu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Následne sa vrátia k rozprave k vyhláseniu vlády, po skončení vystúpení písomne prihlásených poslancov sa budú môcť zákonodarcovia prihlásiť ústne.
Poslanci začali diskusiu k programovému vyhláseniu vlády v stredu. Plénu ho predložil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok. Následne o ňom rokovali parlamentné výbory, odporučili vyhlásenie schváliť a vysloviť dôveru vláde.
Do diskusie sa písomne prihlásilo 17 poslancov. Ešte pred nimi vystúpil v pléne predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). O slovo požiadali aj podpredsedovia snemovne Gábor Grendel (OĽaNO), Juraj Šeliga (Za ľudí), Milan Laurenčík (SaS) aj Peter Pellegrini (Smer).
Opozícia sa opakovane pokúšala prerušiť schôdzu, podala viaceré procedurálne návrhy. Pellegrini navrhol zvolanie poslaneckého grémia, aby sa vyjasnilo, či rokovanie NR SR nie je v rozpore s uznesením vlády, ktoré zakazuje zhromažďovanie.
Po rokovaní grémia poslanci hlasovaním odmietli návrh na prerušenie schôdze, kým jasné stanovisko nezaujme ústavnoprávny výbor. Procedurálny návrh predložil aj predseda ĽSNS Marian Kotleba. Žiadal prerušiť schôdzu, kým nebude v pléne prítomný premiér.