BRATISLAVA. Exšéf štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura bol ešte pred niečo vyše rokom s viacerými dnes už ústavnými sudcami na jednej lodi. Všetci sa uchádzali o voľné miesta na Ústavnom súde, na ktorý Kičuru pretláčal v tom čase vládny Smer.

So svojimi bývalými spoluuchádzačmi sa Kičura stretol v stredu opäť, avšak tentoraz rozhodovali o tom, či povolia jeho väzobné stíhanie. Polícia ho totiž ešte v utorok obvinila z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Ústavný súd napokon súhlas vydal, čo znamená, že na rade je Špecializovaný trestný súd. Až ten definitívne povie, či bude Kičura počas vyšetrovania za mrežami, alebo na slobode.
"Na neverejnom zasadnutí sme umožnili obvinenému sudcovi vyjadriť sa k predmetu veci a po vyjadrení zasadlo plénum, ktoré po tajnom hlasovaní rozhodlo, že dáva súhlas na vzatie obvineného sudcu do väzby," povedal šéf Ústavného súdu Ivan Fiačan.
Súhlas Ústavného súdu bol v Kičurovom prípade potrebný preto, že je stále sudcom, hoci s prerušeným výkonom funkcie. Zároveň šlo zrejme už o jedno z posledných rozhodnutí košických sudcov tohto typu. So zrušením súhlasu Ústavného súdu na väzobné stíhanie sudcov totiž ráta programové vyhlásenie vlády.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková to v rozhovore pre SME odôvodnila tým, že vydávanie súhlasu stráca význam, keďže o väzobnom stíhaní sudcu následne aj tak ešte rozhoduje Špecializovaný trestný súd.
Pochybnosti o rozhodovaní Ústavného súdu v obdobných prípadoch sa objavili najmä po tom, čo nedávno vyhovel len piatim z trinástich žiadostí na väzbu pre sudcov podozrivých zo spolupráce s mafiánom Marianom Kočnerom.
Bola medzi nimi aj bývalý štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá sa podobne ako Kičura pred vyše rokom uchádzala o post ústavnej sudkyne. Napokon patrila do skupiny, ktorá vo väzbe skončila.
Jedného z obvinených vidno pri Kaliňákovi
Kičura je v aktuálnom prípade obvinený spolu so svojím otcom, 83-ročným Rudolfom Kičurom a tiež s podnikateľom z Dubnice nad Váhom Miroslavom Solavom.
Práve Kičurovi staršiemu nedávno údajne prišlo na účet 200-tisíc eur od jednej z firiem, od ktorých hmotné rezervy nakupovali predražený zdravotnícky materiál na boj s koronavírusom. Na zvláštnu transakciu upozornili Aktuality.sk.