BRATISLAVA. Poslanci parlamentu zvolili vo štvrtok za členov Súdnej rady advokáta Andreja Majerníka, bývalého predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka a sudkyňu Alenu Svetlovskú.
Svetlovskú podporilo 83 zákonodarcov, Majerníka 93 poslancov a Mazáka 92 poslancov.
Kollár rozpor nevidí
Svetlovskú do funkcie nominoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), Majerníka podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) a Mazáka predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Súdna rada prišla o viacero svojich členov, keď sa svojej funkcie vzdali nominanti parlamentu a vlády.
Urobili tak potom, ako ich v marci informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), že nemajú dôveru vlády. Súdna rada tak bude mať po zvolení nových členov 15 z 18 členov.
Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár je rád, že jeho kandidátku Alenu Svetlovskú zvolil parlament za členku Súdnej rady SR.
Koaliční partneri podľa neho vedeli, že navrhne sudkyňu a neblokovali mu to.
To, že je Svetlovská sudkyňa, ju podľa Kollára nediskvalifikuje. Na Koaličnej rade sa podľa Kollára dohodli na tom, že po prijatí novej legislatívy už sudcov nenavrhnú a v budúcnosti to aj bude platiť.
Klub Za ľudí sa zdržal
Klub strany Za ľudí sa zdržal pri štvrtkovej voľbe sudkyne Aleny Svetlovskej za členku Súdnej rady SR.
Novinárom to po štvrtkovej voľbe v parlamente potvrdil podpredseda parlamentu a Za ľudí Juraj Šeliga.
Dodal, že strana od začiatku hovorila, že by mala problém s tým, ak by parlament, vláda či hlava štátu navrhovali do Súdnej rady SR sudcu. Považuje to za principiálnu vec.
O tejto téme podľa Šeligu rokovali v rámci koalície celý deň. "Keďže nebola dohoda, tak sme sa zdržali," skonštatoval.
Deviatich členov Súdnej rady volia podľa Šeligu sudcovia spomedzi seba, ostatných by mala ponúknuť širšia právnická obec. "Ide o to, zachovať rovnováhu v Súdnej rade," doplnil.
SaS Svetlovskú nepodporila
Koaličná SaS nepodporila pri voľbe členov Súdnej rady SR sudkyňu Alenu Svetlovskú.
Poslanci SaS mali pocit, že jej nominácia je v rozpore s duchom predloženého programového vyhlásenia vlády (PVV).
Koalícia v ňom avizuje, že sudcovia by nemali byť členmi súdnej rady. Po štvrtkovej voľbe to povedal poslanec Alojz Baránik (SaS).
"Nepodporili sme ju nie preto, že by sme o nej vedeli, že by bola odborne nevhodná, ale preto, že sme si mysleli, že je to v rozpore s duchom PVV," priblížil. Poznamenal, že Svetlovská sa neprofilovala ako reformná sudkyňa, no neznamená to podľa neho, že takou ani nebude.
Baránik vysvetlil, že partneri v koalícii mali pri jej voľbe odlišný názor na to, čo je v PVV dôležité a v akej forme platí to, čo v ňom je.
"My sme sa prikláňali k tomu, že keď sa raz k niečomu zaväzujeme, tak by to malo platiť aj pre nás a hneď," podotkol.
Na otázku, či si budú partneri rovnako po svojom vysvetľovať PVV aj po jeho schválení, odpovedal, že dokument je morálny záväzok a je preto ťažké súdiť, ako ho niekto dodržiava. Dodal, že rozhodovať budú voliči o štyri roky.