BRATISLAVA. Pri štvrtkovej voľbe členov Súdnej rady SR v pléne Národnej rady (NR) SR došlo k pochybeniu, keď sa informácie o hlasovaní dostali verejnosti skôr ako poslancom. V piatok sa na tom zhodlo poslanecké grémium.
Informoval o tom podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) s tým, že do budúcna urobia technické opatrenia, aby sa to neopakovalo.

Poslanecké grémium v mene troch poslaneckých klubov zvolal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po tom, ako v pléne poslanci namietali možné pochybenie vzhľadom na medializovanie výsledkov voľby pred ich oznámením v pléne.
Opoziční poslanci za Smer-SD a ĽSNS na piatkovom spoločnom brífingu pred parlamentom uviedli, že na grémiu navrhovali, aby sa vymenili všetci overovatelia zápisníc. Chceli tak do budúcnosti zamedziť riziku vynášania informácií. Napokon tento návrh nezískal podporu.
Do budúcna má platiť, že pri voľbách v parlamente sa overovateľom zápisníc zoberú mobily, kým nebude podpísaná zápisnica.
Poslanci parlamentu zvolili vo štvrtok za členov Súdnej rady SR advokáta Andreja Majerníka, bývalého predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka a sudkyňu Alenu Svetlovskú.
Vašečka: Školstvo musí byť prioritou
Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v diskusii o programovom vyhlásení vlády.
Štvrtý deň šiestej schôdze otvoril podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽaNO).
Poslanci sa v diskusii venovali oblasti školstva. Reagovali na vystúpenie predsedu školského výboru Richarda Vašečku (OĽaNO), ktorý zdôraznil školstvo ako prioritu.
Vašečka ešte vo štvrtok vyhlásil, že školstvo musí byť prioritou, upozornil na to, že je zároveň výzvou.
Pripomenul potrebu zabezpečenia miesta v škôlke pre zladenie pracovného a rodinného života, ako aj na formáciu, prípravu i odmeňovanie učiteľov.
Poukázal aj na tému ochrany života v programovom vyhlásení vlády, ocenil záujem vlády o podporu paliatívnej starostlivosti a prevencie interrupcií.
Jozef Habánik (Smer-SD) v úvode piatkovej diskusie reagoval tým, že hoci oblasť školstva v programovom vyhlásení vlády obsahuje veľa výziev, absentuje v ňom konkrétny finančný záväzok.
Miloš Svrček (Sme rodina) skonštatoval, že potrebná je aj reforma financovania školstva, ktoré by sa malo zjednotiť. Poukázal aj na nedostatočné znalosti slovenského jazyka pri nástupe do škôl.
Eduard Kočiš (ĽSNS) vyzdvihol potrebu udržať kvalitných pedagógov na školách. Poukázal aj na neadekvátne ohodnotenie takýchto učiteľov.
Poslanec Karol Kučera (OĽaNO) zdraznil tiež oblasť športu. Ocenil, že programové vyhlásenie vlády myslí i na podporu športu u detí a mládeže, ako aj na transparentnosť financovania v oblasti športu.
Jasná definícia príslušníka menšiny
Na tému problematiky národnostných menšín v programovom vyhlásení vlády poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO) zdôraznil, že menšiny majú svoje zastúpenie v parlamente.
Dôležité je preňho je prijatie zákona o ich postavení a doplnil, že na menšiny sa nemožno pozerať ako na bezpečnostnú hrozbu.
Gyimesi ďalej vysvetlil, že zákon o postavení národnostných menšín by mal jasne zadefinovať, kto je príslušníkom menšiny.
Zdôraznil garanciu ústavných práv menšín na účasť pri riešení záležitostí, ktoré sa ich týkajú.
Malotriedky zostanú
Za dôležité označil aj plánované zriadenie Úradu pre národnostné menšiny, ktorý má nahradiť a prevziať kompetencie úradu splnomocnenca vlády.

Za podstatný záväzok vlády považuje to, že nezruší málotriedky. Tie sú podľa neho výrazom práva na osvojenie si jazyka národnostných menšín v malých obciach.
Rovnako upozornil na potrebu zvýšenia normatívu pre školy s vyučovacím jazykom národnostných menšín.
"Učiteľský post nie je až taký lukratívny a v školách s príslušníkmi národnostných menšín ešte menej," poznamenal.
Skonštatoval, že nová vláda sa "na príslušníka národnostnej menšiny nebude pozerať ako na bezpečnostné riziko", ale ho bude považovať za partnera.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) súhlasil s Gyimesim, že sa na menšiny na Slovensku pozerá ako na bezpečnostné riziko.
Pripomenul slová z Ústavy SR, ktorá hovorí, že výkon práv občanov národnostných menšín nesmie viesť k ohrozeniu zvrchovanosti a zemnej celistvosti SR.
Práva menšín akoby sa podľa neho stavali do protikladu s právami iných občanov. Poukázal na to, že programové vyhlásenie vlády obsahuje podobné slová.