BRATISLAVA. Práva LGBTI ľudí boli počas stredo-pravicových vlád pravidelne a cielene vynechávané zo systémových zmien a reforiem v oblasti ľudských práv, boja proti diskriminácii a podpory menšín.
Aktuálne programové vyhlásenie vlády nie je v tejto súvislosti výnimkou. V rozhovore to konštatoval výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.
Kríza prehlbuje spoločenské rozdiely
Poznamenal tiež, že začínajúca ekonomická kríza môže spôsobiť nielen výraznejšie zníženie štandardu ekonomických, sociálnych a kultúrnych práv, ale aj potenciálny nárast extrémizmu, xenofóbie a nenávistných prejavov, ako sa to stalo aj po kríze v 2008.
Tieto skutočnosti, ako prízvukoval, programové vyhlásenie vlády takmer vôbec nezohľadňuje.
Súčasná mimoriadna situácia súvisiaca s pandémiou ochorenia Covid-19 podľa Macka potvrdzuje pravidlo, že v krízových obdobiach sa prehlbujú už existujúce nerovnosti v spoločnosti, a preto stúpa naliehavosť na ich riešenie.
„Na rodiny párov rovnakého pohlavia, ktoré štát neuznával ani predtým, teraz oveľa tvrdšie dopadajú mimoriadne opatrenia. Napríklad nemožnosť starostlivosti o dieťa druhým rodičom, nehovoriac o situácii, keď je biologický rodič v karanténe; pri obmedzeniach cestovania a pohybu sa na nich nevzťahujú výnimky pre manželov a rodiny,“ vysvetlil.
Šanca na posun v oblasti majetkových práv
Šancou pre LGBTI komunitu by tak mohlo byť avizované zlepšenie legislatívy v oblasti majetkových práv, týkajúce sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.
Programové vyhlásenie vlády ho však nekonkretizuje.
„Ide o oblasť, ktorú sľubovali vyriešiť aj predchádzajúce vlády a ministri spravodlivosti. Očakávam, že keď je priamo uvedená v programovom vyhlásení vlády a aj v koaličnej zmluve, tak sa narozdiel od minulosti aj splní. Nie je však jasné, čo všetko bude právna úprava obsahovať a už teraz je jasné, že bude výrazne obmedzená a nebude vôbec riešiť situáciu párov rovnakého pohlavia, ktoré vychovávajú deti,“ konštatoval.
Systémovo sa situácia párov rovnakého pohlavia a ich rodín dá podľa neho riešiť len sprístupnením manželstva alebo prijatím nového inštitútu životných partnerstiev.
Riaditeľ Inakosti však víta, že prioritou novej vlády bude oblasť právneho štátu, sfunkčnenie súdnictva a boj proti korupcii a klientelizmu.
Oceňuje aj prísľub zefektívnenia a skvalitnenia systému podpory a ochrany ľudských práv v SR, vrátane nezávislých mechanizmov a mimovládnych organizácií.