SME

Vláda má podľa poslancov zabezpečiť ochranu aj testy pre sociálne služby

Plošné testovanie v zariadeniach sociálnych služieb odštartovalo v pondelok.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Prvé testovanie v zariadeniach sociálnych služieb v Martine prinieslo negatívne výsledky.

Informoval o tom po skončení parlamentného sociálneho výboru minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Upozornil však na to, že výsledky sú len na 50 percent, ak by sa preukázala nákaza, budú všetci testovaní kvalitnými PCR testami.

Testovanie odštartovalo v pondelok (27. 4.). V prvej fáze sa okrem Martina testujú aj zariadenia v Bratislave.

Predsedníčka sociálneho výboru Jana Žitňanská (Za ľudí) informovala, že výbor prijal uznesenie, v ktorom vyzýva vládu, aby zabezpečila dostatok testov, ochranných pomôcok a personálu všade tam, kde to bude v zariadeniach potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho sa musia testovať všetci noví klienti, ktorí do nich prichádzajú. "Navrhli sme vláde, aby prizvala do krízového štábu SR aj zástupcu poskytovateľov sociálnych služieb," priblížila Žitňanská.

Zároveň upozornila na to, že je veľmi potrebné, aby bol štát pripravený na možnú druhú vlnu nákazy a lepšie sa zamedzilo šíreniu nákazy v týchto zariadeniach. "Nie je vylúčené, že druhá vlna príde. Musíme byť podstatne lepšie pripravení na zvládnutie tejto situácie, než to bolo v súčasnosti. Hoci opozícia kritizuje súčasnú vládu, situácia bola spôsobená aj nečinnosťou dosluhujúcej vlády," povedala Žitňanská.

Plošné testovanie v zariadeniach sociálnych služieb odštartovalo v pondelok, prvé výsledky z Martina podľa Krajniaka priniesli negatívne výsledky, čo je dobrá správa. "Zatiaľ všetky rýchlotesty boli negatívne. Dúfajme, že to tak bude v čo najväčšom počte aj naďalej," podotkol Krajniak.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil, že sa môže stať, že vzrastie počet pozitívne testovaných, čo však podľa ministra neznamená, že sa nákaza rozširuje ďalej. "Budeme ju vedieť presnejšie mapovať. Všetky informácie o testovaní bude zverejňované. Budú tri kategórie, a to negatívne testy, pozitívne testy, u ktorých sa potvrdilo ochorenie, a potom počet testov, u ktorých protilátky boli a dotyčný ochorenie prekonal," vysvetlil Krajniak. Validita testu je však 50 percent. "Ak má niekto pozitívny test rýchlotestom, ešte to neznamená, že daný človek má v sebe vírus. Len čo však bude pozitívny pri rýchloteste, budú sa robiť kvalitnejšie PCR testy," dodal.

Tiež informoval, že štátne hmotné rezervy začali realizovať väčšiu objednávku všetkých ochranných pomôcok pre zariadenia, ak by prišla druhá vlna nákazy. Mali by ich mať približne na šesť týždňov dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 816
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 495
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 536
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 422
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 374
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 368
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 270
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 013
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Scott McTominay oslavuje gól.

Pri oboch tituloch stál aj slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.


a 1 ďalší
Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

Vo svojom druhom zápase prehralo s Portugalskom.


a 1 ďalší
Alioune Sylla (Dunajská Streda) sa raduje po strelení gólu počas finále play off v Niké lige o Konferenčnú ligu.

Vo finále padlo dokopy päť gólov.


a 1 ďalší
Juraj Kucka (Slovan) sa lúči s hráčskou kariérou so spoluhráčmi a fanúšikmi v záverečnom 10. kole nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - FC Košice.

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
SkryťZatvoriť reklamu