BRATISLAVA. Do rozpravy k programovému vyhláseniu vlády je prihlásených ešte 20 zákonodarcov. Hlasovať o ňom budú poslanci vo štvrtok o 11. hodine. Do programu schôdze však ešte pribudli návrhy zákonov, ktoré prerokovala vláda v utorok.
V úvode šiesteho rokovacieho dňa 6. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky do programu pribudol návrh na odvolanie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov, ako aj dva návrhy, o ktorých majú poslanci rokovať v skrátenom režime, týka sa to návrhu zákona o štátnej štatistike a návrh zákona o Súdnej rade.
O týchto bodoch bude plénum rokovať po tom, ako odhlasuje programové vyhlásenie vlády. O programe vlády poslanci v parlamente rokujú takmer päť dní, a to od 22. apríla. Do diskusie sa zapájajú poslanci naprieč celým politickým spektrom, a to z opozície aj koalície.
Poslanci schválením vládneho programu vyslovia dôveru vláde. Kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) potrebuje získať aspoň 76 hlasov poslancov zo 150. Koalícia má v pléne 95 hlasov.
Nateraz je známe vyjadrenie poslankyne Jany Cigánikovej (SaS), ktorá uviedla, že za vládny program hlasovať nebude. Prekáža jej, že do programového vyhlásenia sa dostal prísľub zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia. Fakticky to znamená, že by fungovala len jedna zdravotná poisťovňa.
Za programové vyhlásenie vlády nebudú hlasovať ani opozičné strany Smer a Kotlebovci- Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer) minulý týždeň vyhlásil, že na všetky sľuby nebude mať vláda financie. „Celé programové vyhlásenie je plné hesiel, ale z dokumentu sa občan vôbec nedozvie, čo a v akom termíne chce dosiahnuť a aké finančné prostriedky na to plánuje vláda vynaložiť,“ poznamenal.
Predseda ĽSNS Marian Kotleba zasa vládnemu programu vytkol okrem iného časť, ktorej prioritou je naplniť záväzky Slovenska voči NATO a Európskej únii. Takisto mu prekáža, že kabinet má v pláne posilniť financovanie mimovládnych organizácií.