BRATISLAVA. Dekan Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave Ivan Kotuliak využije možnosť predĺženia zmlúv dotknutým zamestnancom tak, ako mu to novela vysokoškolského zákona umožní.
Ako pre agentúru SITA uviedla Monika Karoliová poverená komunikáciou s verejnosťou, predlžený čas využije dekan na osobné pohovory s predmetnými zamestnancami.
Nespokojní žiadajú férový výber
Vedenie tak reagovalo na výzvu zamestnancov zverejnenú 28. apríla, v ktorej žiadali vypísanie výberových konaní na miesta vysokoškolských učiteľov. Podotkli, že približne dvom tretinám pedagógov, ktorí majú na fakulte plný úväzok, končí 30. júna pracovný pomer.

Nespokojní zamestnanci od Kotuliaka žiadajú okrem bezodkladného vypísania výberových konaní aj zabezpečenie ich férového priebehu.
Požadujú tiež, aby o predĺžení pracovných zmlúv rozhodoval na základe preukázateľnej odbornosti, fundovanosti a erudície uchádzačov a nezneužil aktuálnu situáciu na zbavenie sa svojich oponentov.
Rozhodnutie nevypísať výberové konanie vnímajú ako mimoriadne nezodpovedné a v kontexte aktuálnej situácie považujú tento prístup k zamestnancom za nedôstojný a neférový. Vzniknutá situácia je podľa nich zároveň nekorektná a riskantná z pohľadu prípravy nasledujúceho akademického roka.
Karoliová podotkla, že súčasťou štandardného výberového konania je tajné hlasovanie, ktoré v súčasnej situácii nie je procesne spoľahlivo vykonateľné. Aby sa vyhli procesným chybám a aby bol dodržaný zákon, dekan využije možnosť predĺženia zmlúv predmetným zamestnancom tak, ako mu to novela vysokoškolského zákona umožňuje.
Priblížila tiež, že schválená novela umožňuje predĺženie zmlúv o tri mesiace po skončení pandémie. Dekan chce uskutočniť individuálne pohovory s každým zamestnancom, ktorému končí pracovná zmluva. Dodala, že cieľom rozhovorov by malo byť zistenie predstáv budovania a ďalšieho rozvoja fakulty.
„Ak niekto nechce napĺňať víziu vedenia fakulty a už pred nástupom nového vedenia fakulty sa vyhrážal svojím odchodom, je otázne, či chce, respektíve či má záujem ďalej pracovať na fakulte,“ uviedla.
Spory sa tiahnu mesiace
Spory na FIIT STU trvajú niekoľko mesiacov. Vyhrotili a medializovali sa po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývala dekanka Mária Bieliková.

Neskoršie rokovanie s cieľom upokojenia situácie zo 14. januára prinieslo niekoľko dohôd, no situáciu úplne neutíšilo.
Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do AS fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu.
Časť zamestnancov FIIT prvýkrát vstúpila do štrajku 17. februára, keď sa začal letný semester, a to spôsobom, aby sa nenarušila výučba. Svoj postup avizovali vedeniu 29. januára vo vyhlásení.
Štrajk síce nenarušil úvod nového semestra, no neskôr bol prerušený následkom mimoriadnej situácie na Slovensku spôsobenou ochorením Covid-19. K vypísaniu výberových konaní vyzvali zamestnanci dekana oficiálnou cestou 17. apríla 2020 po tom, ako v tejto veci opakovane nekonal.