Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Nie sú infikovaní koronavírusom a nejde im ani o život. Zatiaľ. Aj oni však potrebujú zdravotnú starostlivosť.
Boli dohodnutí na vyšetrenie, ktoré im zrušili alebo nevykonali v takej miere, ako mali. Mnohí z nich sú chronickí pacienti, ktorí potrebujú pravidelnú liečbu alebo boli objednaní na operáciu, ktorá sa neuskutočnila. A tak čakajú na nový termín, neraz vo veľkých bolestiach.

Za posledný mesiac, keď bol v slovenských nemocniciach pre šírenie nového koronavírusu vyhlásený núdzový stav, stúpol počet pacientov, ktorí sa sťažujú na zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Dostupnosť liečby sa počas tohto obdobia zhoršila podľa troch štvrtín respondentov, ktorí odpovedali v ankete Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP). Táto anketa nie je reprezentatívnym prieskumom.
Núdzový stav vyhlásila 16. marca ešte vláda Petra Pellegriniho zo Smeru. Plánované operácie umožnilo ministerstvo zdravotníctva obnoviť po mesiaci. Za ten čas ich počet v niektorých nemocniciach klesol až o 60 percent.
Zariadenia, ktoré sú mimovládnymi organizáciami kritizované za horšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti, sa odvolávajú na opatrenia, ktoré vydal hlavný hygienik Ján Mikas. Ten zase vraví, že žiadne usmernenie, ktoré by obmedzovalo poskytovanie zdravotnej starostlivosti, nevydal.
Riziko zvýšeného počtu úmrtí
Počas núdzového stavu sa so sťažnosťami na zhoršenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti obracali pacienti aj na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP).
Jeho právna špecialistka Beáta Babačová hovorí, že zhoršenou dostupnosťou liečby boli postihnuté stovky pacientov s chronickými ochoreniami, napríklad s cukrovkou, astmou či s ochoreniami srdca.
Na vedľajšiu koľaj boli podľa Babačovej odsunutí aj pacienti so zhoršeným zdravotným stavom, napríklad čakajúci na výmenu bedrového kĺbu. Sama s tým mala skúsenosť.