SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Kuciak ma neohrozoval, začal sa brániť Kočner (minúta po minúte)

Pojednávanie bude pokračovať v máji.

Marian Kočner na pojednávaní 29. apríla 2020.Marian Kočner na pojednávaní 29. apríla 2020. (Zdroj: Aktuality.sk)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces s Kočnerom v prípade vraždy Kuciaka ste sledovali minútu po minúte:

16:38 Pojednávanie sa skončilo, pokračovať bude v máji. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

16:36 Pojednávanie bude pokračovať 18. a 19. mája, 1. júna, 17. a 19. júna od 9.00 hod. každý deň. 18. mája bude vypovedať Ivan Kočner a Branislav Mikulaj (policajt špecialista k mobilným dátam). 19. mája sa bude čítať Threema. 1. júna budú vypovedať znaleci k psychologickému posudku Mariana Kočnera.

16:35 Pojednávanie sa blíži ku koncu.

16:34 Roman Kvasnica opakuje, že zmeniek Penta Funding je až za 19 miliónov a nie za 10 miliónov eur a žiada zablokovať aj zvyšné zmenky.

16:24 „Ja som naozaj nepochopil, čo pán Kvasnica čítal a prečo to čítal. Ak to má byť zoznam úverov, ktoré som čerpal v bankách a ako som ich splácal, tak som mal úvery aj v iných bankách, ktoré som splácal. Tento dôkaz nemá s touto vecou nič spoločné. Je to opäť iba pre médiá, aby mohli písať, koľko mal Kočner vlastných peňazí a koľko mal požičaných. Ja s tým nemám problém, je to síce porušením bankového tajomstva, ale aj tak sú to všeobecne známe informácie,“ komentuje Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

16:16 Ďalší dôkaz, ktorý sa číta, je listina od Privatbanky, ktorá opisuje úverové vzťahy s Kočnerom. Z dokumentu vyplýva, že Privatbanka zo skupiny Penta začiatkom tohto roka 20. januára 2020 a 8. februára 2020 vypovedala úverové zmluvy s Kočnerom a jeho firmou Správa a inkaso pohľadávok. K dňu vypovedania zmlúv evidovali z týchto zmlúv nezaplatené sumy vo výške 1,5 milióna a 999-tisíc eur plus úroky. Z dokumentu tiež vyplýva, že niekto splácal úroky týchto úverov cez účet Mariana Kočnera už v čase, keď bol Kočner vo väzbe. Ide o platby z 30. júna 2018 a platbu z 12. októbra 2018.

16:10 „To auto bolo kupované v tom čase, pretože v tom čase platila mimoriadna zľava spoločnosti Mercedes-Benz vo výške 10-tisíc eur,“ bráni sa Kočner.

16:07 Roman Kvasnica: „Tieto informácie úplne vyvracajú výpoveď svedka Jozefa Dučáka st.,“ hovorí. „Tieto informácie naopak potvrdzujú výpoveď svedka Andruskóa,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

16:01 Naďalej sa čítajú podklady k vozidlám, ide o ponuky na kúpu áut; riešil ich Kočner.

15:52 „Nikdy som nespochybnil a nerozparoval, že som pani Zsuzsovej a jej dcére pomáhal. Nevidím na tom nič zlé,“ dodal Kočner.

15:50 Roman Kvasnica upozorňuje, že splátkový kalendár jedného z vozidla pôvodne skončil v novembri 2018. Lízing sa však vyplatil predčasne dva mesiace po vražde (v apríli 2018) a Zsuzsová dostala nové vozidlo. „Korešponduje to s výpoveďou Zoltána Andruskóa, ktorý vypovedá, že Zsuzsová dostala auto za odmenu v súvislosti s vraždou,“ hovorí Kvasnica. „Pán Kvasnica uvádza nepresnosti, ale ja sa k nim vyjadrím až nakoniec,“ reagoval Kočner.

15:45 Kočner bližšie nekomentuje dôvody toho, prečo platil Zsuzsovej dve vozidlá, ale žiadal, aby sa prečítal celý výpis platenia lízingu. Zdôrazňuje, že z neho vyplýva, že 14 platieb platila samotná Edita Zsuzsová, iba tri splátky som zaplatil ja, povedal Kočner

Skryť Vypnúť reklamu

15:31 Prečtali podklady k mercedesu, ktorý je formálne písaný na Editu Zsuzsovú, matku Aleny. Z dokumentov vyplýva, že za splácanie tohto vozidla ručil lízingovke Marian Kočner a lízingové splátky sa platili z rôznych účtov vrátane účtu Mariana Kočnera, jeho detí a spolupracovníkov. Znamená to, že obe autá pre Alenu Zsuzsovú fakticky zabezpečil Marian Kočner.

15:27 Prečítali sa listiny k dvom mercedesom, ktoré používala Alena Zsuzsová a lízing platil Marian Kočner.

15:03 Prokurátor momentálne číta balistický posudok k vražde Petra Molnára v roku 2016.

14:46 Súd zahrnul do rozsahu dokazovania množstvo dôkazov vrátane komunikácie z aplikácie Threema medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou (používateľ vystupuje v aplikácii pod nickom Dušan Keményi), Norbertom Bodorom (nick N) a Petrom Tóthom (nick Peter Agent). Sudkyňa Sabová už skôr v stredu povedala, že dnes sa Threema čítať nebude. Dnešné rozhodnutie teda znamená, že sa čítať určite bude, ale na niektorom z budúcich pojednávaní.

Skryť Vypnúť reklamu

14:36 Predsedníčka senátu informovala, že sa prešli takmer všetky dôkazy, ktoré navrhol prokurátor v pôvodnej obžalobe. Vôbec to neznamená, že súd prešiel všetky dôkazy. Mnohé dôkazy, vrátane kľúčových, boli pri predbežnom prejednaní vyňaté z dokazovania a sú tam zahrňované dodatočne na základe návrhov jednotlivých strán. Takýchto návrhov už prišlo viacero a teraz sa budú postupne riešiť.

14:29 Výsledky finančnej previerky podnikateľa Petra Molnára z Kolárova, ktorý bol zavraždený v roku 2016. K vražde sa priznáva Marček, v tomto konaní je obžalovaný za pomoc Tomáš Szabó.

14:22 Momentálne sa číta psychologický posudok Miroslava Marčeka, ktorý je neprávoplatne odsúdený. Nasleduje záznam z miestnej previerky Marčekovej výpovede.

14:17 „Z týchto lustrácii vyplýva, že Ján Kuciak bol lustrovaný 7. septembra 2017 a teda nemohol som 5. septembra, tak ako to tvrdí pán Lipšic, žiadnu informáciu o súrodencoch Jána Kuciaka,“ komentoval Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

14:12 Prokurátor Vladimír Turan číta teraz logy lustrácie Jána Kuciaka. Z výpisu vyplýva, že Kuciaka priamo lustroval aj Pavol Vorobjovov, bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky.

14:09 Číta sa správa SHMÚ o počasí vo Veľkej Mači v čase vraždy a pred ňou.

14:07 Edita Zsuzsová (matka Aleny Zsuzsovej) žiada, aby bol vrátený jej vnučke (dcére Aleny Zsuzsovej) počítač, ktorý policajti zobrali pri domových prehliadkach. Prokurátor povedal, že tento počítač nenavrhujú vykonať ako vecný dôkaz.

14:05 Pojednávanie pokračuje, senát sa ešte po obednej prestávke radil.

13:00 Obedňajšia prestávka do 13:45 hod. Predsedníčka senátu povedala, že pojednávanie dnes potrvá do 16:30 hod. Nové termíny predbežne určila na 18. a 19. mája, 1., 17. 18. a 19. júna.

12:58 „Prečo som nedal priestor Jánovi Kuciakovi na štvrtú, piatu, šiestu otázok? Pretože som na začiatku povedal, že každý jednu a jemu som odpovedal na tri. Vôbec ma nedostal do úzkych,“ hovorí Kočner. „Nie je pravda, že som si nechal vyplatiť nejakú vratku DPH. Celé vyšetrovanie kauzy Donovaly nie je o porušovaní práva, o akte protiprávnosti, ale je o zneužití práva, teda o situácii, keď som mal konať v súlade so zákonom, ale mal som získať výhody, ktoré OČTK považujú za neoprávnené. V tomto spise (ku kauze Donovaly) je vyjadrenie daňového úradu, kde pracovník jednoznačne deklaruje, že v tomto prípade štáte nevznikla žiadna škoda, žiadnych osem miliónov eur, ako tvrdia médiá bez dôkazu. To je bodka za všetkým,“ tvrdí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

12:56 Marian Kočner: „Táto tlačovka jednoznačne dokazuje, že som človek, ktorý má na svoje tvrdenia dôkazy. Usvedčil som z klamstva niekoľkých ľudí.“

12:53 Roman Kvasnica: „Obžalovaný pri svojich vyjadreniach súdu prednáša účelové tvrdenia. Po prehratí obrazovo-zvukového záznamu je jasné, že nie je pravdou, že pri komunikácii s novinármi preferoval tlačové konferencie, kde bolo možné sa pýtať a on odpovedal. Z tohto, čo som mal možnosť vidieť, jasne a jednoznačne vyplýva, že každému novinárovi umožnil položiť iba jednu otázku a nemal záujem o bližšie vysvetlenie. Pokiaľ ide o otázky, ktoré mu kládol zavraždený Ján Kuciak, všetky boli právne a ekonomické logické, a dostali obžalovaného do úzkych. Obžalovaný potom veľmi logicky ďalšie otázky zo strany neskôr zavraždeného zastavil,“ hovorí Kvasnica.

Skryť Vypnúť reklamu

12:49 Prehrávanie záznamu skončilo.

12:46 „Tiež by vám bolo nepríjemné, keby niekto pral špinavé prádlo na verejnosti. To je asi to jediné, čo na vás bude platiť. Založil som webový portál a rozhodol som sa, že budem zverejňovať o mainstreamových novinároch všetko, čo o nich zistím. Prosím všetkých známych, susedov, priateľov, nepriateľov, povedzte mi, kto s kým ako pije, fetuje, kto bije ženu, bude to veľká zábava,“ útočí Kočner na novinárov na tlačovej konferencii. Na tlačovke tvrdil, že bude na novinárov zverejňovať kompro, dnes na súde tvrdil, že ich chcel vecne kritizovať.

12:44 Aký zmysel mali tie prevody hotelov, keď celý čas ste mali na tie hoteli vplyv a prevádzkovala ich vaša spoločnosť? „Nemala nad tými hotelmi majetkový vplyv moja spoločnosť,“ oponuje Kočner. „Ja nehovorím o majetkovom vplyve...,“ argumentuje Kuciak. „Ale zákon hovorí iba o majetkovej spriaznenosti,“ oponuje Kočner. „Aký to malo zmysel, keď ich celý čas prevádzkovala vaša spoločnosť?“ pýta sa opakovane Kuciak. „Bolo to dostatočne vysvetlené vyšetrovateľovi. To, že niekomu pomáham pri prevádzke, je normálna vec,“ tvrdí Kočner. Na nahrávke pôsobí podráždene.

Skryť Vypnúť reklamu

12:29 Naďalej sa prehráva záznam tlačovej konferencie. Bližší sa časť s novinárskymi otázkami, kde sa pýtal aj Ján Kuciak.

11:51 „Súd dospel k záveru, že vykoná celý záznam,“ povedala predsedníčka senátu. Záznam trvá asi hodinu. Celý záznam je tiež k dispozíci na YouTube.

11:47 Kočnerov obhajca Marek Para žiada, aby bol prehratý celý hodinový záznam nahrávky, nielen časť s Jánom Kuciakom. Argumentuje, že dôležité je tiež to, ako Kočner reaguje na iných novinárov.

11:41 Pojednávanie pokračuje. Ide sa prehrať záznam z TA3. Ide o otázky Jána Kuciaka na Mariana Kočnera ku kauze Donovaly.

Načítavam video...

11:26 Krátka hygienická prestávka. O 12:30 hod. bude obedná prestávka. Pojednávať sa bude aj popoludní.

11:25 Kočner tvrdí, že médiá a Aktuality.sk nikdy nezverejnili celú nahrávku. Nie je to pravda. Väčšina slovenských médií po vražde zverejnili celú nahrávku a aj jej doslovný prepis. „Verím, že každý kto si tú nahrávku vypočuje, v nej nenájde nič agresívne,“ hovorí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

11:21 „Z nahrávky nevyplýva žiadna moja agresia, veď to dajme psychológovi,“ hovorí Kočner.

11:19 Kočner reaguje na Lipšica: „Nie je možné, aby som 5. septembra z akýchkoľvek lustračných zdrojov vedel, že má súrodencov, keď tá lustrácia bola až 7. septembra a jednoznačne vieme, že žiadna iná lustrácia neprebehla. A že poviete súrodencov? Mohol som povedať babku, dedka, susedov, kamaráta. Berme to proste tak, že hovoríte otca, mamu, súrodencov, nevedel som, koľko ich má,“ bráni sa Kočner.

11:14 „Tú nahrávku som dnes prvýkrát počul celú. Napriek tomu, že povinnosťou každého novinára je oznámiť tomu, s kým rozpráva, že telefonát je nahrávaný, tak Ján Kuciak to neurobil. Mne však bolo jasné, že tí novinári si to nahrávajú. Vôbec mi to nevadilo. Ak by sme si pozreli, že aká časť nahrávky sa venuje vyhrážaniu sa, o ktorom aj prokurátor povedal, že to žiadne vyhrážanie nie je, tak keby sme si zobrali ten pomer vyhrážania sa, tak je minimálny,“ hovorí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

11:11 Marian Kočner naďalej rozoberá Kuciakov článok o Bonaparte. Ešte ani slovom sa nevyjadril k nahrávke a trestnému oznámeniu k vyhrážaniu sa. Po napomenutí, aby sa vyjadroval k veci, odvetil, že ono to súvisí.

11:09 Kočner v reakcii na prečítanie dôkazov k vyhrážaniu prekvapivo začal čítať z nesúvisiaceho článku Jána Kuciaka o predajoch bytoch v Bonaparte. Zatiaľ nereagoval na samotné informácie k vyhrážaniu sa.

11:05 Roman Kvasnica pripomína časový rámec udalostí. „Telefonický rozhovor zapadá do časového kontextu lustrácií,“ hovorí. „Obžalovaný využil túto telefonickú komunikáciu, aby sa vyhrážal. Sám tento telefonát inicioval. Z obsahu rozhovoru vyplýva, že v prvom úseku obžalovaný iracionálne rozpráva o tom, ako zamedzí poškodenému (Kuciakovi), aby písal. V druhej časti si asi uvedomil, že sa emocionálne vyjadroval, tak začal hovoriť, že si začne zháňať informácie,“ hovorí Kvasnica.

Skryť Vypnúť reklamu

11:00 Daniel Lipšic k vykonaným dôkazom: „Obžalovaný Kočner hovorí Jánovi Kuciakovi „kto vás naviguje a kto platí“, čo je v súlade s výpoveďou svedka Andruskóa,“ hovorí Lipšic. Pripomína, že Kočner v nahrávke hovoril, že sa bude Kuciakovi venovať „tak isto s dôkazmi“, čiže Kočner podľa Lipšica vedel, že aj Kuciakove články sú podložené dôkazmi.

Lipšic upozorňuje, že v nahrávke Kočner povedal, že sa „bude zaujímať o vašich súrodencov“. „Pán obžalovaný opakovane tvrdil, že s lustráciou Jána Kuciaka nič nemal. Neviem štatisticky, koľko rodín má na Slovensku tri a viac detí a teda koľko detí má viac než dvoch súrodencov. Obžalovaný opakovane hovoril o súrodencoch v množstvom čísle. Zjavne o tom informáciu mal. Toto tvrdenie ho spája s tým, že Ján Kuciak bol lustrovaný, inak by zo žiadnych otvorených zdrojov nemohol mať vedomosť, že Ján Kuciak má súrodencov,“ hovorí Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

10:44 Vyhrážanie sa Kuciakovi skončilo ako priestupok, vyplýva z prečítaného spisu. Nakoniec však priestupkové konanie zastavilo a odložilo, Kočner teda nedostal ani pokutu.

10:43 Prehrávanie nahrávky skončilo. Súd pokračuje ďalej v čítaní vyšetrovacieho spisu k trestnému oznámeniu Jána Kuciaka na Mariana Kočnera. Kočner bude mať priestor vyjadriť sa k nahrávke a k spisu za niekoľko minút, keď sa skončí čítanie.

10:40 Z nahrávky vyplýva, že Kuciak sa Kočnera pýtal na kauzu Technopol Servis, v ktorej ľudia blízki Kočnerovi protiprávne ovládli firmu Technopol Servis. Pomáhala im už bývalá sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Miriam Repáková, s ktorou Kočner cez Threemu podrobne riešil procesný postup v tejto kauze.

10:38 „No, pán Kuciak, poviem vám ja jednu vec. Začnem sa zaujímať, pán Kuciak, teraz ja o vás, o vašu matku, o vášho otca, o vašich súrodencov, o všetkých sa začnem zaujímať a budem aj ja o vás zverejňovať všetko, čo o vás nájdem, pán Kuciak. Budete prvý, uprednostním vás pred pani Tódovou, pretože vy to, čo robíte, tak robíte veľkú nadprácu a ja som presvedčený o tom, že si vás niekto najal, že vás za to niekto platí, neviem vám to teraz dokázať,“ hovorí Kočner Kuciakovi.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ešte raz: nemôžem povedať, že vás za to niekto platí, platí vás váš zamestnávateľ, to vás platí určite a neviem vám dokázať, že je za tým aj niečo iné, ale keď vám to budem vedieť dokázať, pán Kuciak, tak vám garantujem, že skončíte s písaním, pretože vás budem pranierovať,“ hovorí Kočner Kuciakovi.

„Viete, kto zaťahuje do takýchto sporov rodinu?“ pýta sa Kuciak Kočnera. „Ale choďte mi do riti s vašimi názormi, prosím vás! Vy tiež zaťahujete do týchto vecí moju rodinu a ani o tom neviete a ja vám poviem len jedno,“ odpovedá Kočner.

10:32 Na súde sa prehráva nahrávka, v ktorej sa Kočner vyhráža Jánovi Kuciakovi „Čo je vás do toho, či som ja niečo kúpil alebo predal? Teraz rozprávam ja, tak buďte ticho!“ hovorí Kočner Kuciakovi.

10:25 Súd zahrnul do dokazovania vyšetrovací spis k trestnému oznámeniu Jána Kuciaka na Mariana Kočnera. Spis sa ide čítať.

Skryť Vypnúť reklamu

10:21Je mi úprimne ľúto, čo sa stalo Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke. Nikdy však nemôže nikto uveriť tomu, že ja som nechal týchto dvoch ľudí odpraviť zo sveta iba preto, že Ján Kuciak o mne písal a písal veci, ktoré by som na svojom webe vyvrátil. Čo by som tým získal, že by Ján Kuciak prestal písať, keď je ďalších sto v zástupe? Vražda novinára, nech sa na mňa nikto nehnevá, znie svetom viac než vražda pápeža. Iba úplný idiot by nemohol predpokladať, čo sa stane,“ argumentuje Kočner.

Lipšic namieta, aby sa Kočner vyjadroval k dôkazom, nie všeobecne ako v záverečnej reči. Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová informuje, že Kočner bude mať ešte po dokazovaní priestor na vyjadrenia, lebo súd bude ešte raz vypočúvať obžalovaných (ešte pred záverečnými rečami).

10:17 „Na pranieri vôbec nemal byť o ich prehreškoch, kto pije, o ich sledovaní. Malo to byť o tom, dokázať novinárom, že sa mýlia,“ hovorí Kočner. V skutočnosti bol portál Na pranieri iba o škandalizácii novinárov, nie o poukazovaní na chyby novinárov.

10:16 Predsedníčka senátu vyzýva Kočnera, aby sa vyjadroval k veci. „Prepáčte pani predsedníčka, ale toto je k veci,“ hovorí.

10:15 „Najväčšou hanbou novinára je, keď mu dokážete s dôkazmi, že nepíše pravdu, že si domýšľa, že roznáša chodbové reči a spája, čo je nespojiteľné. Preto som sa vždy bránil tvrdeniam novinárov na tlačových konferenciách, pretože tam nie je možné manipulovať. Preto som sa vyhýbal telefonickým kontaktom. Portál Na pranieri by jednoznačne rozobral články všetkých novinárov, ktorí o mne písali a kde tvrdia nepravdu,“ tvrdí Kočner.

V skutočnosti cez portál Na pranieri zverejňovať kompromitujúce informácie o novinároch, nie kriticky analyzoval ich články. „Jediná možnosť, ako sa brániť nie sú súdy, ale explicitne dokázať, že novinár sa mýli vo svojich článkoch. Môžeme urobiť jednu vec, že všetky články, čo ste prečítali, môžem vetu po vete vyvrátiť,“ hovorí Kočner.

10:11 Kočner sa prvýkrát vyjadruje k článkom, ktoré mali byť motívom vraždy: „Nie je pravdou, že články Jána Kuciaka ohrozovali moje podnikanie alebo moju osobu. Až do dnešného dňa všetky médiá informovali, že článok Jána Kuciaka spustil kauzu Donovaly. Právny zástupca Kuciakovcov dnes prvýkrát povedal, že nie Ján Kuciak o tom prvýkrát písal. Pred Kuciakom o tom písal časopis Trend. Časopis Trend spustil vyšetrovanie tejto kauzy, nie Ján Kuciak.

Ján Kuciak napísal množstvo článkov o množstve ľudí. Sú tam články o kauzách, s ktorými nemám nič spoločné, som tam v titulku, aby sa predávali, aby boli zaujímavé. V článkoch sa nachádza strašne veľa nepravdivých údajov. Nemôžete dnes v slovenských médiách nijakým spôsobom reagovať na to, keď o vás niekto napíše nepravdivé údaje. Nikto vám to neuverejní. Môžete podať žalobu na súd a dozviete sa výsledok o sedem rokov, čo už nikoho nezaujíma.

Napríklad je článok, že Kočner poslal 12 miliónov do daňového raja. To je bohapusté klamstvo, žiaden Kočner, žiadna Kočnerova firma, do žiadneho daňového raja neposlala žiadne peniaze. Podať žalobu? A za sedem rokov vám súd povie, že to nebola pravda?

Ján Kuciak prvýkrát písal o kauze Markíze Slovakia rok potom, čo boli žaloby na súde, čím to Ján Kuciak ohrozoval? Nemá žiadnu logiku, aby som si objednal sledovanie a potom si objednal vraždu. Veď by som sa k tomu priznal. Snáď taký hlupák nie som,“ hovorí Kočner.

10:00 Právni zástupcovia pozostalých prečítané články komentujú slovami, že články boli spôsobilé priviesť trestné stíhanie Kočnerovi a ohrozovali ho. Lipšic spomenul napr. článok o podvodoch s DPH na Donovaloch, na základe ktorého sa opätovne otvorilo trestné stíhanie a Kočner bol nakoniec obvinený. Kvasnica zase pripomína, že články majú „ekonomickú a právnu logiku a žiaden z obžalovaných na autora nepodal žalobu o ochranu osobnosti“.

09:39 Číta sa článok o tom, ako Kočner previedol jednu zo svojich firiem na biele kone.

09:46 Sabová číta článok, v ktorom Kočner vysvetľuje, ako myslel svoj telefonát Kuciakovi. Kočner odmieta, že by sa Kuciakovi vyhrážal.

09:35 Momentálne sa čítajú kľúčové časti dôležitého článku, v ktorom Kuciak analyzoval uznesenie o zastavení vyšetrovania v kauze podvodov DPH s hotelmi na Donovaloch. Vyšetrovatelia blízki Kočnerovi pôvodne vyšetrovanie zastavili na základe lží, zistil Kuciak. Na článok vtedy reagoval aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a prípad dal novému prokurátorovi, prípad sa opäť otvoril a Kočnera začali stíhať. V tejto kauze má zaistený aj súkromný majetok.

09:32 Sudkyňa momentálne číta Kuciakove články ku kauze golfového ihriska Báč, ktoré Kočner protiprávne ovládol. V prípade je trestne stíhaný.

09:26 Pokračuje čítanie článkov Jána Kuciaka. Momentálne predsedníčka senátu číta Kuciakove články ku kauze Technopol Servis. Keď Kuciak volal Kočnerovi s otázkami o tejto kauze, začal mu Kočner hroziť, že skončí s písaním.

09:25 Kočner opakovane namieta, že pozostalí sú dopredu informovaní o tom, aké konkrétne dôkazy sa budú v konkrétny deň pojednávania vykonávať. Žiada, aby také informácie mali aj oni. Ide o prvý prípad, kedy sa Kočner verbálne vymedzuje voči pozostalým.

Sudkyňa Sabová odmieta, že by im tieto informácie dávali sudcovia alebo pomocný personál súdu.

„Vyplýva to jednoznačne zo včerajšieho vyjadrenia pána Kuciaka st., kde pred pojednávaním pán Kuciak st. povedal, že sa budú čítať dôkazy zo správ Europolu. Ak nemal túto informáciu od súdu, tak by ma zaujímalo, odkiaľ túto informáciu mal. Myslím si, že ju nemá od právneho zástupcu ani od prokurátora. Ak to majú oficiálne, tak sa pýtam, prečo to nemáme aj my. Ak to majú neoficiálne, tak sa pýtam, prečo...,“ vraví Kočner.

Sudkyňa Sabová zopakovala, že tieto informácie súd neposkytuje a Kočnerovi odňala slovo.

09:21 Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová informovala, že vo štvrtok sa dočítajú články Jána Kuciaka a budú sa vykonávať dôkazy vo vzťahu k oznámeniu Jána Kuciaka na Kočnera pre zastrašovanie (ide o známy telefonát, v ktorom mu Kočner hrozí, že skončí písať a bude zbierať na neho a jeho rodinu špinu) a tiež sa prehrá záznam z televízie TA3 (ide o známu tlačovku, na ktorej sa Kuciak pýta Kočner otázky ku kauze DPH podvodov na Donovaloch).

09:15 Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica upozorňuje, že spoločnosť Penta Funding odpovedala Špecializovanému trestnému súdu k zmenkám, ktoré si kúpil Marian Kočner. Kvasnica tvrdí, že zmeniek je v skutočnosti v hodnote za 19 miliónov eur, nie za vyše 10 miliónov eur ako bolo doteraz medializované. Podrobnosti neboli spresnené.

09:09 Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic požiadal o slovo a navrhol vykonať dôkaz bližšie nespresnené zvukové nahrávky a videá, predložil súdu aj prepisy týchto nahrávok. Navrhol aj prečítanie ďalšej časti komunikácie z aplikácie Threema. Doteraz sa na súde v prípade vraždy nečítala žiadna z Kočnerových komunikácií.

09:04 Pojednávanie pokračuje. Prítomný je Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó nie sú prítomní na vlastnú žiadosť. Vo štvrtok sa očakáva ďalšie čítanie listín a určenie nových termínov pojednávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 706
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 866
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 617
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 482
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 639
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 984
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 867
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 651
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 438
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 810
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

Ilustračná snímka.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Ťažko sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie chráni životy a ktoré zneužíva dôveru.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME