BRATISLAVA. Končiaci generálny prokurátor Jaromír Čižnár pobudne vo funkcii zrejme dlhšie. Vládna koalícia podľa všetkého do konca jeho funkčného obdobia nestihne upraviť pravidlá volieb šéfa prokuratúry.

Čižnárovi sa skončí sedemročný mandát v polovici júla. Aby koaličné strany dovtedy stihli zmeniť potrebné zákony, museli by si v parlamente skrátiť zvyčajné konanie.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo Za ľudí by sa tomu však chcela vyhnúť.
„V koalícii vnímame riziká toho, aby sa prijímala takáto právna úprava v skrátenom legislatívnom konaní,“ povedala Kolíková pre SME.
V skrátenom konaní sa zmenšujú možnosti podávať pripomienky aj priestor, aby sa o zmenách diskutovalo.
Zároveň však Kolíková ohlásila, že Čižnárovho nástupcu by už mali vyberať podľa nových pravidiel podľa vzoru kandidátov na ústavných sudcov. Každý záujemca by mal teda prejsť verejným vypočutím a mal by sa rozšíriť okruh tých, ktorí môžu kandidátov navrhovať.
Do času, kým parlament schváli nové pravidlá a potom zvolí niektorého z kandidátov, zostane generálnym prokurátorom Čižnár. Jeho funkčné obdobie sa môže podľa zákona predlžovať prakticky donekonečna.

Koaličné strany však už vopred hľadajú zhodu, kto by mal vo voľbe uspieť. Igor Matovič z OĽaNO hovorí o štyroch menách, Boris Kollár zo Sme rodina povedal, že koaličná rada tému ešte neriešila. Potvrdil však, že neformálne sa hovorí o Danielovi Lipšicovi, ale napríklad aj o Jánovi Šantovi, Marošovi Žilinkovi či Vasiľovi Špirkovi.
„Sú to statoční prokurátori. Keď sme sedeli u pani prezidentky, tieto mená niekde boli spomenuté,“ vyhlásil Kollár.
O kandidatúru však už prejavil záujem aj Jozef Čentéš, ktorý za vlády Ivety Radičovej v parlamente už raz uspel, ale prezident Ivan Gašparovič ho nevymenoval.
Ponuku by neodmietol ani prokurátor Ján Hrivnák zo špeciálnej prokuratúry, ktorého by na poste uvítala Kolíková. Zvyšné koaličné strany sú mu však naklonené menej a uprednostňujú pred ním vyššie zmienené mená.